Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318i DNY (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/161262-e36-318i-dny.html)

plictisit 01-10-10 10:45

Re: E36 - 318i DNY
 
spor la reparatie, si oricum ar fi un accident, nu prea ai de ce sa fii incantat, o sa vezi ca piesele care sunt de inlocuit o sa vina pe producator (aftermarket) care nu se cumpara cu ce aveai pe masina desi aveau ceva ani, din pacate

Daniel_Toa 01-10-10 10:50

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by plictisit (Post 3695103)
spor la reparatie, si oricum ar fi un accident, nu prea ai de ce sa fii incantat, o sa vezi ca piesele care sunt de inlocuit o sa vina pe producator (aftermarket) care nu se cumpara cu ce aveai pe masina desi aveau ceva ani, din pacate


Da asta asa e ... imi e frica sa nu se aseze bine pe masina si sa ramana anumite distante , imperfectiuni . Sa vedem pe parcurs cum va fi .
Pe moment sunt in cautare de cateva piese . Mai exact de farul din stanga al masinii , sa fie electric si cu lupa , semnale far pe alb , semnale aripa pe alb , si stopurile spate pe alb . Daca are careva de vanzare , poate posta aici .

trafy-vr6 01-10-10 11:06

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3695114)
Da asta asa e ... imi e frica sa nu se aseze bine pe masina si sa ramana anumite distante , imperfectiuni . Sa vedem pe parcurs cum va fi .
Pe moment sunt in cautare de cateva piese . Mai exact de farul din stanga al masinii , sa fie electric si cu lupa , semnale far pe alb , semnale aripa pe alb , si stopurile spate pe alb . Daca are careva de vanzare , poate posta aici .

de capota si motor nu zici nimic?

krokos20 01-10-10 11:23

Re: E36 - 318i DNY
 
sal...nu te-ar interesa s-o mai trantesti la pamant pe batranica ?? ar arata mult mai bine :D

krokos20 01-10-10 12:19

Re: E36 - 318i DNY
 
https://forum.4tuning.ro/482-anunturi...p-65-45-a.html


astea sunt :) in caz de te intereseaza lasa mie sau lu skillzu pm...sal:)

ps: transportul il ai gratuit...

TazMan 01-10-10 13:23

Re: E36 - 318i DNY
 
Cam multe de schimbat pentru o lovitura in parcare....dar tot raul spre bine.

Iti stiu topicul inca din prima zi cand ai postat si faza cu bara e aiurea rau :lol:

Bafta cu masina si cat mai multi km fara incidente si sfinteste masina cu prima ocazie :D

Daniel_Toa 01-10-10 14:29

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 3695147)
de capota si motor nu zici nimic?

Nu zic :-P



Quote:

Originally Posted by krokos20 (Post 3695183)
sal...nu te-ar interesa s-o mai trantesti la pamant pe batranica ?? ar arata mult mai bine :D

Nu prea ma incanta ideea sa o las mai jos , avem drumuri foarte proaste in oras , mai mereu am 1-2 persoane in masina si cu jantele pe 17 ating cauciucurile in aripi




Quote:

Originally Posted by TazMan (Post 3695402)
Cam multe de schimbat pentru o lovitura in parcare....dar tot raul spre bine.

Iti stiu topicul inca din prima zi cand ai postat si faza cu bara e aiurea rau :lol:

Bafta cu masina si cat mai multi km fara incidente si sfinteste masina cu prima ocazie :D


Masina mea era parcata , iar respectivul in varsta de 73 de ani impreuna cu al sau Aro 243 , a intrat in masina mea in partea din fata si nu s a oprit pana nu a ajuns in partea din spate . Avea la roti butucuri dalea , ca daca nu le avea nu imi facea toata partea dreapta varza .
Si imediat cum o scot din service ma duc sa ii fac o slujba :D

krokos20 01-10-10 15:38

Re: E36 - 318i DNY
 
[QUOTE=Daniel_Toa;3695528]Nu zic :-P





Nu prea ma incanta ideea sa o las mai jos , avem drumuri foarte proaste in oras , mai mereu am 1-2 persoane in masina si cu jantele pe 17 ating cauciucurile in aripi




Frate nu atingi nimic, eu sunt la fel de jos cu a mea si nu ating nimic..doar daca vreau sa urc vreo bordura mai nesimtita...dar nu urc.. :) mai gandeste-te:p ... sal

trafy-vr6 01-10-10 15:41

Re: E36 - 318i DNY
 
Masina asta a fost la mine cu cateva luni inainte sa o cumpere Daniel si avea arcuri sport cu care atingea destul de rau, le-am tinut 2 zile dupa care am pus arcuri stock care, si cu astea atinge daca sunt 3 persoane in masina si treci peste o denivelare.

krokos20 01-10-10 15:43

Re: E36 - 318i DNY
 
:| ciudat ... ok atunci

Daniel_Toa 01-10-10 19:30

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by krokos20 (Post 3695663)
:| ciudat ... ok atunci

Cu arcurile astea normale si cu cateva persoane in masina la o groapa imi ating , deci daca as pune arcuri sport ar fi dezastru . Am jantele pe 17 , cauciuc 225/45/

Sparkle_81 01-10-10 23:02

Re: E36 - 318i DNY
 
Incearca un 205 , si nu-ti va mai atinge .

Sparkle_81 02-10-10 00:02

Re: E36 - 318i DNY
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3696175)
Cu arcurile astea normale si cu cateva persoane in masina la o groapa imi ating , deci daca as pune arcuri sport ar fi dezastru . Am jantele pe 17 , cauciuc 225/45/

Vezi sa nu ai ET-ul mare .
Atasez o poza cu specificatiile recomandate pentru jantele tale . Sursa de inspiratie o vei vedea in poza .

Daniel_Toa 02-10-10 07:35

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 3696649)
Vezi sa nu ai ET-ul mare .
Atasez o poza cu specificatiile recomandate pentru jantele tale . Sursa de inspiratie o vei vedea in poza .

Chiar nu stiu ce ET au . Si nici nu am cum sa aflu acum .
In poza respectiva vad ca si ei zic tot de 225.45.r17 . Dar mie la gropi, denivelari imi atinge usor . Trafy a pus arcuri sport pe masina si era groaza , inseamna ca au un ET foarte mare .

Alejandro 02-10-10 10:19

Re: E36 - 318i DNY
 
Mai bine zis au ET foarte mic - cu cat scade catre 0 cu atat ET-ul e mai mic (iar rotile ies mai mult inafara) cu cat creste in sus catre 45,50,55 cu atat rotile sunt mai bagate in interior si ET-ul este mai mare!
Da o janta de aluminiu jos si vezi pe interior trebuie sa-i scrie cotele!

Daniel_Toa 02-10-10 10:38

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3696959)
Da o janta de aluminiu jos si vezi pe interior trebuie sa-i scrie cotele!

As da una jos sa ma uit la ET , dar masina este de luni in service , si mai dureaza pana iese .

Alejandro 02-10-10 10:40

Re: E36 - 318i DNY
 
pai te duci la service si te uiti...

Daniel_Toa 02-10-10 11:06

Re: E36 - 318i DNY
 
E sambata azi , nu se lucreaza :( . Am intervenit prin cineva si am promisiunea sa nu mai astept inca 3 masini care sunt inaintea mea . Sa vedem luni daca e buna promisiunea .

Alejandro 02-10-10 11:12

Re: E36 - 318i DNY
 
Mai 4 zile si trebe sa dai de baut nenea DNY :lol::peace::peace::peace::dance::dance::dance::bu nch::pistoles::drunk::drunk::drunk::drunk:

Daniel_Toa 02-10-10 11:19

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3697072)
Mai 4 zile si trebe sa dai de baut nenea DNY :lol::peace::peace::peace::dance::dance::dance::bu nch::pistoles::drunk::drunk::drunk::drunk:


Te astept la Turnu la un gratar si o naveta de bere :)

Alejandro 02-10-10 11:20

Re: E36 - 318i DNY
 
ce fain ar fi sa pot veni! da e distanta mare man - poate pe viitor cu alta ocazie se va putea!

Daniel_Toa 07-10-10 09:00

Re: E36 - 318i DNY
 
Acum vin de la service si inca nu s-au apucat de masina . Maine la prima ora cica ar intra . A ramas ca pe la ora 11 sa trec iar pe acolo . La ce sa mai trec nu stiu , dar daca nici maine nu intra le fac scandal ...

trafy-vr6 07-10-10 09:29

Re: E36 - 318i DNY
 
Nu ai curaj ! Sa filmezi

Sparkle_81 07-10-10 09:51

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3708806)
Acum vin de la service si inca nu s-au apucat de masina . Maine la prima ora cica ar intra . A ramas ca pe la ora 11 sa trec iar pe acolo . La ce sa mai trec nu stiu , dar daca nici maine nu intra le fac scandal ...

Nu-mi place sa-ti spun dar ..... Ti-am zis eu !!!
Si eu am patit la fel cu fostul e36 ; pana nu am stat efectiv langa masina , nici nu se apucau de ea .
Multa bafta !

Daniel_Toa 07-10-10 10:13

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 3708941)
Nu-mi place sa-ti spun dar ..... Ti-am zis eu !!!
Si eu am patit la fel cu fostul e36 ; pana nu am stat efectiv langa masina , nici nu se apucau de ea .
Multa bafta !

Eu banuiam ca asa va fi de cand am plecat de acasa ... maine cica se apuca de ea . Incepuse sa ii dea' bara din fata jos , piesele au venit pentru ea . Cum sa vedem maine cum o fi . Masina sta de doua saptamani la ei , nici nu s au apucat de ea dar anumite piese dupa ea au disparut . De exemplu sonda de temperatura exterioara lipseste , bandourile dupa bara spate , o emblema :D A ramas ca pana scot masina sa fie pus tot pe si ea adica ce lipseste .

Daniel_Toa 08-10-10 11:30

Re: E36 - 318i DNY
 
Masina a intrat la reparatii , deja in 3 ore de cand era in service , au indreptat usile , aripa , de luni intra la vopsit si miercuri e gata . Pana una alta doresc sa cumpar un far stanga al masinii , electric si cu lupa . Daca are careva de vanzare sa posteze aici .

trafy-vr6 08-10-10 11:31

Re: E36 - 318i DNY
 
far electric ? farul de la constanta:))

Sparkle_81 08-10-10 11:35

Re: E36 - 318i DNY
 
Sau Genovez , poate ! Succes la reparatie ! Erai pornit azidimineata pe scandal ?

Daniel_Toa 08-10-10 13:29

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 3711585)
Sau Genovez , poate ! Succes la reparatie ! Erai pornit azidimineata pe scandal ?


Da eram pornit pe scandal , ca oricum nu aveam nimic de pierdut :D Miercuri o pot lua acasa :) Parca ar naste nevastamea si imi zice sa iau copilul acasa asa ma simt . Acum sa caut un far la un pret acceptabil ca baietii dupa forum numai cate 200-250 de lei mi au cerut . Stau departe de Valcea ca dezmembram masina lu' Trafy si luam un far , nu i asa Trafy ?

trafy-vr6 08-10-10 13:39

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3711879)
Da eram pornit pe scandal , ca oricum nu aveam nimic de pierdut :D Miercuri o pot lua acasa :) Parca ar naste nevastamea si imi zice sa iau copilul acasa asa ma simt . Acum sa caut un far la un pret acceptabil ca baietii dupa forum numai cate 200-250 de lei mi au cerut . Stau departe de Valcea ca dezmembram masina lu' Trafy si luam un far , nu i asa Trafy ?

s-ar putea sa am un far prin garaj parca de dreapta ...o sa ma uit astazi si te anunt

Daniel_Toa 08-10-10 13:58

Re: E36 - 318i DNY
 
Eu am nevoie pe stanga ... e ala de la sofer

Daniel_Toa 12-10-10 13:18

Re: E36 - 318i DNY
 
Maine trebuie sa mi ajunga si farurul dupa stanga . Azi am fost si pe la service , trebuia ca maine sa o ridic dar mai dureaza .

Daniel_Toa 13-10-10 16:27

Re: E36 - 318i DNY
 
5 Attachment(s)
A ajuns farul :D , Bosch Made in Germany . Acum astept sa fie gata masina . In momentul de fata mai are pragul drept de facut si intra la vopsit . Vineri ar trebui sa fie gata .

Sparkle_81 13-10-10 18:26

Re: E36 - 318i DNY
 
Merge chiar si flash-ul pe lunga ?
Asteptam sa-l vedem pe masina !


p.s. Oricum tre':-P sa ne intalnim ....ca din cauza ta o perioada adio masa calda !:-)

Daniel_Toa 13-10-10 18:37

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 3724670)
Merge chiar si flash-ul pe lunga ?
Asteptam sa-l vedem pe masina !


p.s. Oricum tre':-P sa ne intalnim ....ca din cauza ta o perioada adio masa calda !:-)

Astept sa il pun pe masina sa vedem daca merge flashul ... dar de pozitie imi e frica sa nu mearga :D Din cauza mea o sa ai numai ciorba rece :) Am sunat mai devreme pe un baiat de la service si usile sunt vopsite si bara fata .Urmeaza restul . Pana vineri cica ar fi gata :D :D :D :D

Sonny™ 13-10-10 23:39

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3724706)
Astept sa il pun pe masina sa vedem daca merge flashul ... dar de pozitie imi e frica sa nu mearga :D Din cauza mea o sa ai numai ciorba rece :) Am sunat mai devreme pe un baiat de la service si usile sunt vopsite si bara fata .Urmeaza restul . Pana vineri cica ar fi gata :D :D :D :D

sa speram ca vineri o sa fie gata, ca ai avut destule necazuri cu masina, astept sa vad pozele cu masina gata;)

Daniel_Toa 14-10-10 07:55

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Sonny™ (Post 3725545)
sa speram ca vineri o sa fie gata, ca ai avut destule necazuri cu masina, astept sa vad pozele cu masina gata;)

Nu ai idee cat de mult astept eu sa fie gata :D

Daniel_Toa 16-10-10 17:39

Re: E36 - 318i DNY
 
1 Attachment(s)
Azi am fost la service iar :D Pe la 10 cand am fost eu o suflau de praf si se pregateau sa o bage la cuptor :) Luni dimineata sa fiu la service sa o ridic . Am atasat si o poza cu ea . Am facut poza doar pe partea dreapta ca pe stanga nu aveam cum dar au facut baietii de la service si cum era cand am dus o si o sa le iau de la ei .

Daniel_Toa 19-10-10 10:14

Re: E36 - 318i DNY
 
Gata am luat masina :D :D :D Radiez de fericire ca aia mici :) diseara pun si poze cu ea .

Alejandro 19-10-10 10:18

Re: E36 - 318i DNY
 
or facut-o bine? :D


All times are GMT +2. The time now is 18:56.

- Copyright 2026 4Tuning