Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - inchains0 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/156295-machete-lucru-inchains0.html)

manu_96xls 14-01-10 20:32

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by edyopel (Post 2976988)
pai daca un strat are un milimetru pui doar un strat si as zice ca ti-ar iesi fara capete

La 1/43 ar merge, însă pentru 1/24 sau 1/18 ar fi subdimensionate rău cauciucurile, așa că întâi de a scrie , gândește ce scrii!;)

inchains0 15-01-10 08:51

Re: Machete in lucru - inchains0
 
5 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2976368)
Cum ramane cu capetele? Ramane vizibila linia dintre ele?

da, din pacate e vizibila linia insa doar pe banda de rulare, in laterale (talon) nu se vede.

cum am mai spus, eu am facut pt 2 jante de 1:18 pt ca astea ma intereseaza.
concret, dintr-o bucata de 40 cm de banda, intinsa pana la 42 cm mi-a iesit un talon de 4 mm, ceea ce consider ca e aproape minimal tinand cont de marimea jantelor 1:18, un talon mai mic chiar ar da urat. pun 2 poze cu cauciucurile facute.

edyopel 15-01-10 13:03

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 2978905)
da, din pacate e vizibila linia insa doar pe banda de rulare, in laterale (talon) nu se vede.

cum am mai spus, eu am facut pt 2 jante de 1:18 pt ca astea ma intereseaza.
concret, dintr-o bucata de 40 cm de banda, intinsa pana la 42 cm mi-a iesit un talon de 4 mm, ceea ce consider ca e aproape minimal tinand cont de marimea jantelor 1:18, un talon mai mic chiar ar da urat. pun 2 poze cu cauciucurile facute.

pacat ca nu se prea intelege din acele poze

bmwh548 15-01-10 13:38

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 2978905)
da, din pacate e vizibila linia insa doar pe banda de rulare, in laterale (talon) nu se vede.

Pe banda de rulare e mai putin important. Poti pune roata in asa fel incat sa fie dunga dedesubt la poze si nu se mai observa. Ma interesa in special pe partea vizibila (balonul cauciucului).
Din ce se distinge in poze a iesit chiar ok, cred ca la urmatorul drum prin magazine caut si eu niste banda din asta.

Tyku-pn 05-03-10 16:05

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ai ceva cu SUv-urile si Pick-up-urile:)) Faine machete ai;)

inchains0 05-03-10 16:10

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by Tyku-pn (Post 3150156)
Ai ceva cu SUv-urile si Pick-up-urile:)) Faine machete ai;)

Da, recunosc, prefer SUV-urile si pick-up-urile, sedan-urile un pic mai mult decat masinile sport, cabrio.
Multumesc!!!

Tyku-pn 05-03-10 16:21

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ceva pe viitor?

inchains0 07-03-10 15:45

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by Tyku-pn (Post 3150228)
Ceva pe viitor?

deocamdata nu, nu mai am nicio macheta de care sa ma apuc serios de modificat la ea. Momentam mai am de lucru la un 307 CC pe care il voi prezenta curand la "machetele mele". :peace:

2010 07-03-10 16:28

Re: Machete in lucru - inchains0
 
offf......... da ce faci tu e arta!!!!!!!!!!!!!!!!!bravo, bravo, bravooooooooooooooooo!

inchains0 12-03-10 12:40

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Luni sau marti o sa imi soseasca ceva misto de modificat, asa cum imi place mie, de la A la Z!!! :peace: Am cam lenevit in ultimul timp si nu e bine!!! :lol:

inchains0 16-03-10 17:25

Re: Machete in lucru - inchains0
 
3 Attachment(s)
Dupa cum am spus, in sfarsit am si eu ceva de modificat, chiar imi era dor; bine, mici modificari am mai facut intre timp dar imi lipsea ceva mai de anvergura!

1999 Chevrolet Silverado Extended Cab Fleetside Box 1:18 Welly

Modificarile pe care vreau sa i le aduc sunt urmatoarele:
-roti schimbate - cele stock sunt urate rau
-suspensie micsorata
-modificare/reconstruire bara fata si spate
-eliminat clante portiere si bena
-modificat interiorul + vopsit
-boxe interior + bena + display
-revopsit in 2 culori, posibil 3

Cam astea ar fi pt inceput, deocamdata nu am modificat nimic, doar am dat vopseaua jos cu decapant.

steaua23 16-03-10 18:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Am sa urmaresc foarte atent ce postezi aici pentru ca se anunta a fi o lucrare foarte interesanta.

inchains0 18-03-10 10:47

Re: Machete in lucru - inchains0
 
5 Attachment(s)
aseara am lucrat cate ceva la Silverado si anume:

-am modificat/adaptat sistemul de directie + suspensia fata de la alt model pt ca cel stock nu imi permitea sa las suspensia atat de mult pe cat am vrut. Cu multa bataie de cap si rabdare, pana la urma l-am facut, e perfect functional, mai trebuie sa adaptez o coloana de directie si volanul.

-modificat sistem prindere punte spate + prindere roti
-astupat clante portiere + bena
-astupat bandourile de pe usi cu poxilina

Cam atat deocamdata!!! :peace:

steaua23 18-03-10 11:24

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Parca mi se par unpic subdimensionate rotile ...
In spate acolo se vede 307-le cc de autoart :D ?

inchains0 18-03-10 12:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 3196463)
Parca mi se par unpic subdimensionate rotile ...
In spate acolo se vede 307-le cc de autoart :D ?

da, rotile sunt un pic cam mici insa dintre toate seturile pe care le am, cu ele imi place cel mai mult cum arata!!!

da, 307cc autoart este, azi il voi termina si zilele astea il prezint!!!

steaua23 18-03-10 12:37

Re: Machete in lucru - inchains0
 
aha. super.
Felicitari ca esti printre putinii, sau chiar singurul care isi baga nasul in machete autoart/kyosho ... etc

inchains0 19-03-10 08:12

Re: Machete in lucru - inchains0
 
4 Attachment(s)
Am mai lucrat cate ceva dupa cum urmeaza:

-am fixat puntea spate + discuri de frana + etriere
-am finisat poxilina de pe usi, bena, bandourile
-am inceput lucrul la bara fata si la cea din spate, azi sper sa le termin

eddycdk 19-03-10 20:32

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 3196663)
aha. super.
Felicitari ca esti printre putinii, sau chiar singurul care isi baga nasul in machete autoart/kyosho ... etc

nu e singurul...:lol:
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 3199263)
Am mai lucrat cate ceva dupa cum urmeaza:

-am fixat puntea spate + discuri de frana + etriere
-am finisat poxilina de pe usi, bena, bandourile
-am inceput lucrul la bara fata si la cea din spate, azi sper sa le termin

usor, usor... faci treaba buna
spor la lucru, si nu te abate de la calitate ;)

inchains0 20-03-10 14:40

Re: Machete in lucru - inchains0
 
6 Attachment(s)
Multumesc, sper sa iasa ceva frumos, bine macar ca am destul timp la dispozitie pt macheta dupa ce vin de la servici!!!

Dupa cum ziceam, am avut de lucru la bara fata, ceva mai mult insa spre miezul noptii am adus-o la forma pe care o vroiam.
Am terminat si bara spate.
Urmeaza finisarea cu smirghel fin, insa peste cateva zile, dupa ce voi termina tot ce am de modificat la macheta.
Am mai fixat discurile de frana + etrierele pe fata.

green_e30 20-03-10 21:25

Re: Machete in lucru - inchains0
 
WOHOOOO...take it easy boy..arata prea tare=p~!!!!Multa bafta si timp in continuare:D!!!

Tyku-pn 21-03-10 00:41

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Bara fata e super..ce aspect incredibil ii da..si cea spate la fel.Imi place ce vad.Spor man.

X1190 21-03-10 08:28

Re: Machete in lucru - inchains0
 
frumos frumos....usor usor o faci si v-a iesi ceva foarte frumos:D...deabea astept sa o vad terminata

inchains0 21-03-10 13:52

Re: Machete in lucru - inchains0
 
2 Attachment(s)
MULTUMESC pt aprecieri, astept si eu sa o vad terminata insa mai am destul de lucru la ea!!!

2 poze cu noile scaune si bancheta spate un pic mesterita pt a se potrivi bine si pt a incapea balamaua de la usa din spate.
M-am gandit ca scaunul din dreapta fata sa se poate intoarce spre spate sau lateral.
Probabil ca la final vor avea alta culoare, inca ma mai gandesc, culorile nu le-am stabilit inca!!!

gabitzUU 21-03-10 17:14

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Frumos,interesanta treaba cu scaunul:d Bafta,astept cu interes sa vad rezultatul final :D

lauTM 22-03-10 14:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
2 Attachment(s)
eu zic ca sunt ok rotile , depinde ce vrei sa iasa la final , sunt ok din pct meu de vedere ,mie imi plac cele lowrider , poate ceva din asta te inspira

inchains0 22-03-10 14:18

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ms, arata super cel alb, imi place in special bara fata insa la macheta mea am cam terminat cu exteriorul, asa ca nu vor mai fi schimbari majore, am inceput deja sa ma ocup de interior si de bena.

lauTM 22-03-10 15:43

Re: Machete in lucru - inchains0
 
ok , eu m-am referit strict la roti .

arctix 22-03-10 22:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 3208736)
Ms, arata super cel alb, imi place in special bara fata insa la macheta mea am cam terminat cu exteriorul, asa ca nu vor mai fi schimbari majore, am inceput deja sa ma ocup de interior si de bena.

Arata foarte bine ce ai facut pana acum, eu zic sa o lasi asa la exterior.
Vopseste-o in schema de culori a scaunelor

eddycdk 26-03-10 11:44

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by inchains0 (Post 3208736)
... am inceput deja sa ma ocup de interior si de bena.

incerca sa ii pui "blani" din lemn in bena... si eventual un surf... :D
arata interesant

inchains0 26-03-10 12:30

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 3220881)
incerca sa ii pui "blani" din lemn in bena... si eventual un surf... :D
arata interesant

Ma gandisem la un surf insa am renuntat la idee, o sa aiba niste boxe, display, statie.

Gabi 26-03-10 12:43

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Nu e rea ideea ta, dar pick-up-urile astea sunt construite pentru cu totul alte scopuri, si, sincer vorbind, boxe & shit pune toata lumea in orice masina.

Alegerea finala, insa, e a ta ! :wink:

inchains0 26-03-10 13:23

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by Gabi (Post 3221023)
Nu e rea ideea ta, dar pick-up-urile astea sunt construite pentru cu totul alte scopuri, si, sincer vorbind, boxe & shit pune toata lumea in orice masina.

Alegerea finala, insa, e a ta ! :wink:

da, o sa bun boxe & shit ca toata lumea, sincer, nu cred ca mi-ar placea sa aiba in bena scule, baloti de paie, marfuri sau alte chestii pt care pick-up-urile sunt construite!!!!

David 908 04-06-10 16:20

Re: Machete in lucru - inchains0
 
dak mai ai masini la care sa se deschida toate patru usile fale sa se deschida ca la................. phantom 8)

Reme 18-02-14 19:48

Re: Machete in lucru - inchains0
 
spor la modificat in continuare...

inchains0 19-02-14 10:08

Re: Machete in lucru - inchains0
 
7 Attachment(s)
Multumesc pentru redeschidere!!! :peace:

Cu parere de rau, ma uitam pe aici, la ce postasem inainte si am revazut Chevrolet-ul Silverado pe care ma apucasem sa il modific...... din pacate aceasta macheta nu mai exista, o pusesem intr-o cutie cu inca cateva machete in lucru, piese dar maicamea a facut curat si a pus-o undeva si nimeni nu o mai gaseste, tare mi-e ca e demult la gunoi :cry:. Chiar imi pare rau de modelul asta, mult timp cautasem sa il iau, unde mai pui si munca, modificarile, rotile pe care i le pregatisem, in fine, s-a dus.......

De curand m-am apucat iar de modificari, nu asa de anvergura ca inainte, dar cat de cat.........

Modificari E38 1:18
-schimbat roti
-modificat sistem prindere roti
-suspensia micsorata
-schimbat discuri frana + etriere
-modificat priinderi discuri frana + etriere


De cateva zile m-am apucat de mici modificari la o Honda Civic 1:18. Pana acum lucrarea se prezinta astfel:
-schimbat roti
-modificare sistem prindere roti
-schimbat etrieri + discuri frana
-modificare sistem prindere etrieri + discuri frana
-confectionat incinta audio diin plastic + pus mini difuzoare de casti de ureche
-statie audio in portbagaj
-autocolant folie de carbon pe stalpii usilor, grila fata, buza bara fata
-display-uri in tetiere
-confectionat pleoapa luneta
-suspensie micsorata

Reme 19-02-14 20:05

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Bine ai revenit! Sincer imi pare rau de cele care au disparut...

Honda Civic este cea de la PaulG? Spor la modificat...

2010 19-02-14 22:01

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Placi, placi!!!

bmwh548 19-02-14 22:04

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Misto rau E38! Foarte bine dau jantele alea.

inchains0 20-02-14 07:01

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5667990)
.......Honda Civic este cea de la PaulG? ........

Da, acea Honda este, azi sau maine o prezint!

arctix 26-02-14 23:46

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Hai cu Honda :D


All times are GMT +2. The time now is 05:34.

- Copyright 2026 4Tuning