![]() |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
nu mai stiu care a zis k veyron e detronat ? face suta in 2,46 sec , care face mai repede ? si apropo de mercedesul ala , daca te prinde noaptea ce faci ? k eu nu vad far pe masina aia .....
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
desigur... nici n-ai fost contestat... mein kampf a fost scris p cand era detinut politic, inainte sa fie fuhrer, deci inainte de autobahn-uri ;)
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Frate ce zic yo . Masina e facuta in 1939. nici macar nu erau standarde la cat de luminoase sa fie farurile sau cat de inalte sa fie pozitionate. Oare stergatoare erau:)))))??!!! Deci din 1939 pana in 2005 sunt sigur ca e cale lunga. Si mai e ceva, teoretic Mercedesul CLK-GTR poate sa mearga cu 470 de km.Ce inseamna teoretic in cazul de fata? Inseamna ca motorul are puterea necesara pt a dezvolta puterea necesara. aerodinamica este cat sa nu zboare la viteza asta. dar este prea riscant adik vorbim de aproape juma de milion de km dao draq. e SF de acu
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
daca ai mai pun 2 aripi este avion
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Pe topicul asta e liber la aberat? Atunci hai sa vorbim si de Auto Union Type C, care pe pista berlineza AVUS atingea vreo 400 km/h. Detalii: http://www.ddavid.com/formula1/auto_c.htm
Ah, si AVUS continea o portiune de autostrada. Sau de ce nu vorbim de vreun Porsche 917 sau 962,sau chiar Peugeot 905, masini ce au fost vazute atingand viteze de ordinul a 400 de km/h pe linia dreapta de la Hunaundieres, linie drepata care e o bucata de drum public ce devine circuit de curse in weekenduri. Tineretul din ziua de azi nu mai are pic de respect pentru istorie. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Wa ce zice acolo da modelul asta. ca era similar cu un mercedes tropfenwagen (sau ceva in genul) Deci era logic ca sau luat dupa mercedes. In 1909 cand romanii erau cu coasa in mana germanii de la mercedes faceau prima masina care sa depaseascas 200 km iar cativa ani mai tarziu au facut masini care faceau rotile sa demareze la peste 200 km atunci cand schimbau treapta .Multi nu stiu ca primul porsche a fost facut in colaborare cu un inginer de la mercedes. Deci nu mai vorbii de tineretul acre nu are respect fata de istorie. Ca yo nu-s unu din aia ok????
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
cineva a pomenit de mercedes si a fost dezbatut subiectul. punct |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Hai sa va zic ceva despre Mercedesul ala: rotile se bracau cu maxim 4 grade. Fata de vreo 45-55 de grade la o masina normala. Ce rost avea discutia daca masina nu putea fi omologata/inmatriculata? Sa demonstram ca nemtii fac masini avansate tehnologic si autostrazi drepte ca in palma? Nu stiam asta deja?
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
si totusi... ce leg are asta cu respectu fata de istorie?
a, si exact asta s-a discutat mai sus... masina aia a fost one-off special facuta pentru aia, nu ca veyron care e masina de zi cu zi...oarecum. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
baietzi hai k dam totzi in offtopic...sa revenim la subiect. am vazut pe ebay o supra cu 1539 cai putere. pretul? foarte tare frate.....80.000parai aproximativ...
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Toyot...41955714QQrdZ1 |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Da ma dar masinile alea de la inceput care zic ca au intrecut veyronul oare sunt omologate????? deci ce rost mai are topicul asta nu inteleg!:-? Si apropo si palma are riduri , si nimeni nu e perfect, Iar yo nu amv vrut sa demonstrez ca nemtii sunt cei mai tari ci ca pur si simplu veyronul nu e cel mai tare
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Ba este, dar in clasa lui. De ce insisti sa compari Ionatanele cu Bergamotele (nere cu pere)?
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Hai sa inchid treaba asta . in anii 30 nu erau regulile astea de azi in care rotile de la masina tre sa fie bracate la 45 grade.o fi veyronul cel mai bun in clasa lui dar asta inseamna ca salemurile alea nau nici o treaba cu el pentru ca nus facute in serie nu :-? Deci pana la urma veyronul ramane nedretonat iar restu nau nici o treaba cu el Is pur si simplu niste prototipuri. La concluzia asta am ajuns
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
1 Attachment(s)
Exact. FIA are reguli pentru recordurile de viteza conform carora masinile sunt impartite in clase de cilindree, pentru prototipuri si masini de serie, pentru dieseluri, MAS-uri, motoare elctrice sau cu aburi sau hibride. La clasa de masini de serie (omologabile), Veyronul e momentan cel mai tare. Pentru detalii va rog cititi attach-ul inainte sa mai descoperiti vreo masina care sa detroneze Veyronul.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
ORICUM MULT MAI MULT IMI PLACE VEYRON-UL!iar inovatiile pe care le-a aduc el...raman in istorie! cei de la WW au spus ca,costul este de 5 mil de euro si...deci ies in pierdere si totusi pretul ei este de 1,...,1,2 mil euro! ... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Eu le-as da 10 milioane de euro numai pentru ca au reusit sa creeze masina asta, si au facut-o sa mearga pe sosele LEGAL, cu puterea reala scrisa in talon.
PS: va incerca oare sa o tuneze cineva? |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Koenig specials, Gemballa, Hamman sunt in stare de asa ceva. Daca creste un pic presiunea de supraalimetare, si cred ca are unde sa creasca, sare lejer de 1100 -1200 CP.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Chiar sunt misto Saleenurile...Nu cred ca exista vreouna prin europa inca...Forma e mai mult de aerodinamica da in acelasi timp ii da si un aspect klumea....Ce mai...America RulLezZ:D
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
In primul rand felicitari lui axel. e primul om din Romania care stie cate ceva de skyline!dar nu destul...
Skyline-ul a fost detronat la capitolul 4wd de catre EVO8 MR cu sistemele Active center diferential si Super active yaw control 2, dar trebuie recunoscut ca din '89 cu gt-r r32 shi pana in 2003 cu ultima generatie de Skyline GT-R R34 M-SPEC NUR(inainte de Ianuarie 2004=data de lansare a evoului MR)a fost cea mai rapida si capabila masina japoneza in performantele tehnice standard si in tuning, are cel mai balansat sasiu care rezista la mai mult decat 1000HP!!!! si motorul de 2.6 twin turbo poate fi dus acolo cu mici modificari+ partea proasta e ca nu exista Skyline cu volan pe stanga deci la every day use nu e chiar 1ST place. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
si inca ceva... nu va mirati daca va fi depasit recordul Veyron-ului de 406km/h pt ca Veyron-ul este limitat la acea vitzadoar are 2 motoare de 4000 v8 cap in cap formand un 8.0 w16 la care nebunii astia de la volkswagen/audi iau pus 4 TURBINE si 10 radiatoare!!!!FITI ATENTI!....
PANA RECENT CEA MAI TARE MASINA A FOST MCLAREN F1. UN MCLAREN PORNESTE DE PE LOC, AJUNGE LA 120MPH=200KMH ATUNCI BUGATTI PORNESTE DE PE LOC SI AJUNGE MAI REPEDE LA 200MPH=320KMH!!!! TOTI TESTERII AU SPUS CA VEYRONUL E CEA MAI TARE MASINA PE CARE O VA VEDEA GENERATIA ASTA COSTA 700.000 LIRE STERLINE DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA. ASTA A FOST DOAR UN TEST SA VADA DACA SE POATE AJUNGE LA ASEMENEA PERFORMANTE. VOLKSWAGEN/AUDI AU PIERDUT NISTE BANI CU OPERATIUNEA VEYRON DAR CUM SPUNEAM A FOST UN SACRIFICIU FACUT PT ASI DEMONSTRA LOR INSISI CA SE POATE |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
@VIPER_GL > exista deja mai multe Saleenuri in Europa decat ai crede tu. Este un thread cu poze din Rusia si masinile miliardarilor, unde apare cel putin un Saleen. Ca ala mai sunt alte zeci. Saleenul arata mai bine pentru ca a imprumutat elemente de design de la europene. Chiar si pe Discovery, Steve spune ca s-au inspirat din McLaren F1, Ferrari etc.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Mi se pare o aberatie ca o masina cu doua motore V8 si 1001 Cp sa fie luata d jafurile alea ! Cel putin eu daca as avea bani mias lua un Veyron nu un Saleen . Ce nas da sa conduc un Veyron .... sa mai fie si tunat cu neoane , praguri , Nos ... ma iau la intrecere cu orice masina de pe planeta ... Sac
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Discutia despre pick-up-ul asta cu steroizi o sa continue la nesfarsit.Genial marketingul VW la faza asta,n-am ce zice.
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s McLaren F1 0-200 mph:28 s printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s Veyron 0-200 mph:22 s Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?! Quote:
Quote:
Quote:
Nu vi se pare ciudat ca singurul lucru testat si ras-testat la masina aia a fost viteza maxima ? In rest,doar date de la fabricant sau estimari.In plus,in singurul test facut pe circuit,a fost batut de supercar-uri reale (Carrera GT,CCR,Zonda F). Timpul pe sfert de mila declarat e 10,8 s.CCX are 9,9 s...nici nu e de mirare...523 HP/tona fata de 683 HP/tona.Asta la motor,ca pana la roti Veyronul pierde mai multa putere comparativ cu CCX. E de laudat un supercar mai lent pe circuit,mai lent in acceleratii,dar cu viteza maxima mai mare :rolleyes2 Desi pentru asta eu as prefera un TGV... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
"De unde ai scos tampenia asta ?!
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s McLaren F1 0-200 mph:28 s printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s Veyron 0-200 mph:22 s Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?!" Ma amuz copios...cum poti sa spui ca acceleratia de la 120 la 200 este data de diferenta dintrer acceleratiile de la 0-120;0-200... Veyron...frumoasa masina...sa va spun ce a fost cu aspectul...Ideea a fost a celor de la Vw,ei au facut designul exterior si le-au spus celor de la Bugatti:vrem 1000CP si 400km/h fara sa schimbati ascpectul. cat despre afirmatiile "bugatti e de rahat in comparatie cu ccx-ul"...hai sa fim seriosi,cei de la Koenigsegg si-au luat-o in barba la o emisiune TopGear cand "The Stig" a iesit cu ccx-ul in decor din cauza unei greseli de proiectare.daca stiu eu bine, in competitia Gumball 3000(editia 2005) koenigseggul a p*sat ulei in primele sute de km parcurse....Bugatii si Veyron au facut o masina pe cinste ce combina lux si prformanta. Sistemul 4WD este adoptat pe Veyron tocmai pentru a imblanzi aceasta forta de 1000CP. (Bugatti a anuntat lansarea lui Veyron Sport de 1101CP :D). Veyron impinge limitele fizicii la extrem. ==apropo...sunt fan OPEL,sa nu creada careva ca iau apararea VW== P.S.:fiabilitatea Veyronului este uimitoare:cutia de viteze find garantata 25de ani daca nu ma insel(acesta e motivul pe care il gasesc cel mai la indemana) pace...OPEL POWER |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Race Bugatti Veyron face 0-300km/h in doar 14s jumate din timpul pe care`l face McLaren F1.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
gabi eu iti dau o sugestie: nu mai pupa atat de mult in cur ccx-ul, e o masina buna dar nu suficient de buna,fara eleron nu poate sa stea pe drum,iar cu eleron nu mai depaseste 390 nici sa o tai(bine poate cu un veyron in fata sa sparga aerul si ccx-ul la aspiratie).si noi aici vb de masini de serie, TOATE,dar absolut TOATE skyline-urile au model pe dreapta tocmai pt ca sunt japan-made,pt folosinta numai in japonia. si daca te crezi mai bun ca jeremy si tot Top Gearul du-te tata la redactia din romania si ia-te cu redactori de gat. TopGear e o emisiune si o revista pt. cei pasionati si cunascatori.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
LO_tec tu esti ala cu "turbo de nivel 2",nu ? :D CCX e peste Veyron din orice punct de vedere exceptand puterea.Dar e mai rapid chiar si cu putere mai mica. Quote:
Top Gear e o emisiune de divertisment.Daca Jeremy Clarkson zice ca SL350 are viteza maxima 4,desi atinge 250 km/h la fel ca si celelalte masini din comparatia respectiva,tu o sa crezi ca abia se misca,nu ? Asta e problema cea mai mare cand parintii le spun copiilor lor ca sunt destepti:chiar ajung sa creada asta,fara nici un motiv real ! Iar forumul asta e un exemplu elocvent de pusti idioti cuprinsi de maretia propriei lor persoane. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
crede-ma...eleronul conteaza extrem de mult. datorita fortei de apasare pe puntea spate,se sporeste aderenta, astfel masina e mai stabila si ia virajele mai bine...aqm fiecare cu parerea lui...eu ti-am spus merg pe OPEL, totusi..nu poti sa ni-i apreciezi pe cei de la bugatti si vw pt ceea ce au facut cu veyronul.(off-topic:turbo pe nivele reprezinta presiunea ce o exercita tubina:1bar,1.5bari etc.);)
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
multumesc ca ne-ai explicat ce face un eleron dar cam majoritatea de aici stiu. Top Gear cum a zis Race, e o emisiune de divertisment. De exemplu Porsche Carrera GT e mai rapid ca si Pagani Zonda F cu vreo 5 secunde pe nurburgring si totusi la top gear e invers. Sa nu vorbesc de nesimtirea cu care a pus timpul acela de BMW M3 la egalitate cu BMW 535d.
Acuma hai sa o luam altcumva: In cazul in care as avea suma de 700.000$ si as vrea o masina ultra rapida. As mai sta inca nush cati ani sa mai fac inca 500.000 ca sa iau Veyronul sau as lua Koenigseggul? Pana la urma totul se reduce la pret. Si sincer nu vad pe cine ar deranja sa piarda 15km din top speed economisind vreo 500.000 dolari. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Daca ai 700 k de dat pe o masina care va merge o data pe luna, si-ti place una de 1,2 mil, faci un credit si iei aia care iti place. La sume din astea, se cumpara cu altceva decat cu creierul (poate o iei pe cea care atrage mai multe fete).
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
:) daca ar fi de fete mi-as lua un seria 3 cabrio si as rezolva problema mult mai ieftin. oricum nu mi s-ar parea ca merita sa platesti asa mult in plus pentru cativa km in plus la top speed si un interior mai dragut.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Vezi tu, in anumite cercuri, badge-ul de pe capota face totul. Degeaba explici tu fetei ca Skoda Superb e mai mare ca Passatul, ea tot in VW vrea sa plece acasa. Sper ca intelegi analogia.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
evident si trebuie sa recunosc ca la capitolul acesta Bugattiul ar castiga fiind mai renumit. Daca ar fi sa aleaga intre Bugatti o marca despre care a auzit ca fiind una dintre cele mai puternice si o marca suedeza despre care nimeni nu a auzit si al carei nume nu poate sa il pronunte evident ca va alege Bugatti...plus ca ii va placea mai mult interiorul.
Dar cei care cumpara supercaruri doar pentru esteticul lor de obicei merg pentru Ferrari sau Lamborghini. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
am citit tot aici , sa cumperi veyron sa impresionezi fete ??? :shock: |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
4 Attachment(s)
Bai , respect Skylinu' e tare si el , dar am gasit ceva despre veyron : La salonul auto de la Los Angeles a fost prezentata cea mai scumpa si cea mai puternica masina din lume. Este vorba despre noul Bugatti Veyron, care costa nici mai mult nici mai putin de 1 milion si 200 de mii de dolari.
Masina are peste o mie de cai putere, dezvoltati de un motor W16 cilindri, avand patru axe cu came si patru turbo chargere si poate atinge o suta de kilometri pe ora in trei secunde, iar viteza maxima este de 400 de kilometri pe ora. Cuplul motorului atinge o valoare de 1250 Nm la 4000 rpm. Cele patru turbine inaltura aparitia fenomenului "turbo hole", existand astfel un cuplu foarte mare pe toata perioada accelerarii, iar axele cu came pot modifica perioadele de deschidere ale supapelor in functie de solicitarile motorului. Transmisia la toate cele patru roti a unei astfel de puteri este asigurata de o cutie de viteze secventiala cu dublu ambreiaj (double cluch) si cu sapte trepte de viteza comandate de la volan. Sistemul DC permite schimbarea unei trepte de viteza in numai 0.2 secunde. Interiorul este sportiv, de inalta calitate, fiind pe masura pretului acestei masini. Bugatti, fondata in 1909, a anuntat ca poate produce anual in jur de 60 de bucati. Potrivit unui studiu de piata, cererea nu depaseste insa 300 de exemplare.Noul model poate fi considerat si unul de colectie, pentru ca la uzina din Franta nu s-au mai facut masini din 1956. In 1998, compania Bugatti a fost cumparata de grupul Volkswagen. Bugatti, fondata in 1909, a anuntat ca poate produce anual in jur de 60 de bucati. Potrivit unui studiu de piata, cererea nu depaseste insa 300 de exemplare. Daca ar mai fi si tunat ... ar fi f misto , pacat ca la strazile din Romania nu-l poti conduce din cauza gropilor si a hotilor ... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:21. |
- Copyright 2026 4Tuning