Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

amewricanu 26-05-06 14:28

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
nu mai stiu care a zis k veyron e detronat ? face suta in 2,46 sec , care face mai repede ? si apropo de mercedesul ala , daca te prinde noaptea ce faci ? k eu nu vad far pe masina aia .....

bad_boy2k 26-05-06 14:30

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
desigur... nici n-ai fost contestat... mein kampf a fost scris p cand era detinut politic, inainte sa fie fuhrer, deci inainte de autobahn-uri ;)

PaRaDoX 26-05-06 15:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Frate ce zic yo . Masina e facuta in 1939. nici macar nu erau standarde la cat de luminoase sa fie farurile sau cat de inalte sa fie pozitionate. Oare stergatoare erau:)))))??!!! Deci din 1939 pana in 2005 sunt sigur ca e cale lunga. Si mai e ceva, teoretic Mercedesul CLK-GTR poate sa mearga cu 470 de km.Ce inseamna teoretic in cazul de fata? Inseamna ca motorul are puterea necesara pt a dezvolta puterea necesara. aerodinamica este cat sa nu zboare la viteza asta. dar este prea riscant adik vorbim de aproape juma de milion de km dao draq. e SF de acu

roby18 26-05-06 19:28

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
daca ai mai pun 2 aripi este avion

bano 26-05-06 20:28

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by roby18
daca ai mai pun 2 aripi este avion

Si o elice :lol:

Bogdan_mb 26-05-06 20:34

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by bano
Si o elice :lol:

aahahah ... ce avioane sunteti :lol: :lol: :lol: :lol:

einstein1984 26-05-06 21:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Pe topicul asta e liber la aberat? Atunci hai sa vorbim si de Auto Union Type C, care pe pista berlineza AVUS atingea vreo 400 km/h. Detalii: http://www.ddavid.com/formula1/auto_c.htm
Ah, si AVUS continea o portiune de autostrada. Sau de ce nu vorbim de vreun Porsche 917 sau 962,sau chiar Peugeot 905, masini ce au fost vazute atingand viteze de ordinul a 400 de km/h pe linia dreapta de la Hunaundieres, linie drepata care e o bucata de drum public ce devine circuit de curse in weekenduri.
Tineretul din ziua de azi nu mai are pic de respect pentru istorie.

PaRaDoX 27-05-06 11:49

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Wa ce zice acolo da modelul asta. ca era similar cu un mercedes tropfenwagen (sau ceva in genul) Deci era logic ca sau luat dupa mercedes. In 1909 cand romanii erau cu coasa in mana germanii de la mercedes faceau prima masina care sa depaseascas 200 km iar cativa ani mai tarziu au facut masini care faceau rotile sa demareze la peste 200 km atunci cand schimbau treapta .Multi nu stiu ca primul porsche a fost facut in colaborare cu un inginer de la mercedes. Deci nu mai vorbii de tineretul acre nu are respect fata de istorie. Ca yo nu-s unu din aia ok????

bad_boy2k 27-05-06 12:26

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984
Tineretul din ziua de azi nu mai are pic de respect pentru istorie.

nu inteleg de unde ai tras concluzia asta...
cineva a pomenit de mercedes si a fost dezbatut subiectul. punct

einstein1984 27-05-06 21:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Hai sa va zic ceva despre Mercedesul ala: rotile se bracau cu maxim 4 grade. Fata de vreo 45-55 de grade la o masina normala. Ce rost avea discutia daca masina nu putea fi omologata/inmatriculata? Sa demonstram ca nemtii fac masini avansate tehnologic si autostrazi drepte ca in palma? Nu stiam asta deja?

bad_boy2k 27-05-06 21:22

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si totusi... ce leg are asta cu respectu fata de istorie?
a, si exact asta s-a discutat mai sus... masina aia a fost one-off special facuta pentru aia, nu ca veyron care e masina de zi cu zi...oarecum.

Trickz 27-05-06 21:51

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
baietzi hai k dam totzi in offtopic...sa revenim la subiect. am vazut pe ebay o supra cu 1539 cai putere. pretul? foarte tare frate.....80.000parai aproximativ...
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Toyot...41955714QQrdZ1

PaRaDoX 27-05-06 23:56

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Da ma dar masinile alea de la inceput care zic ca au intrecut veyronul oare sunt omologate????? deci ce rost mai are topicul asta nu inteleg!:-? Si apropo si palma are riduri , si nimeni nu e perfect, Iar yo nu amv vrut sa demonstrez ca nemtii sunt cei mai tari ci ca pur si simplu veyronul nu e cel mai tare

einstein1984 28-05-06 11:26

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Ba este, dar in clasa lui. De ce insisti sa compari Ionatanele cu Bergamotele (nere cu pere)?

PaRaDoX 28-05-06 11:33

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Hai sa inchid treaba asta . in anii 30 nu erau regulile astea de azi in care rotile de la masina tre sa fie bracate la 45 grade.o fi veyronul cel mai bun in clasa lui dar asta inseamna ca salemurile alea nau nici o treaba cu el pentru ca nus facute in serie nu :-? Deci pana la urma veyronul ramane nedretonat iar restu nau nici o treaba cu el Is pur si simplu niste prototipuri. La concluzia asta am ajuns

einstein1984 28-05-06 14:54

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
1 Attachment(s)
Exact. FIA are reguli pentru recordurile de viteza conform carora masinile sunt impartite in clase de cilindree, pentru prototipuri si masini de serie, pentru dieseluri, MAS-uri, motoare elctrice sau cu aburi sau hibride. La clasa de masini de serie (omologabile), Veyronul e momentan cel mai tare. Pentru detalii va rog cititi attach-ul inainte sa mai descoperiti vreo masina care sa detroneze Veyronul.

TSC-Us 28-05-06 17:11

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by neXus
Nu stiu daca in tunelul aerodinamic de la Nasa s-au luat in calcul TOTI factorii care ar putea incetini masina, cum ar fi de exemplu frecarea pneurilor de asfalt...
Tot Veyron imi place mai mult.

AI DREPTATE FRATE!ASA E!

ORICUM MULT MAI MULT IMI PLACE VEYRON-UL!iar inovatiile pe care le-a aduc el...raman in istorie!

cei de la WW au spus ca,costul este de 5 mil de euro si...deci ies in pierdere si totusi pretul ei este de 1,...,1,2 mil euro!

...

neXus 28-05-06 20:58

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Eu le-as da 10 milioane de euro numai pentru ca au reusit sa creeze masina asta, si au facut-o sa mearga pe sosele LEGAL, cu puterea reala scrisa in talon.
PS: va incerca oare sa o tuneze cineva?

einstein1984 28-05-06 21:01

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Koenig specials, Gemballa, Hamman sunt in stare de asa ceva. Daca creste un pic presiunea de supraalimetare, si cred ca are unde sa creasca, sare lejer de 1100 -1200 CP.

VIPER_GL 29-05-06 20:32

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Chiar sunt misto Saleenurile...Nu cred ca exista vreouna prin europa inca...Forma e mai mult de aerodinamica da in acelasi timp ii da si un aspect klumea....Ce mai...America RulLezZ:D

askagain 04-06-06 01:43

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
In primul rand felicitari lui axel. e primul om din Romania care stie cate ceva de skyline!dar nu destul...
Skyline-ul a fost detronat la capitolul 4wd de catre EVO8 MR cu sistemele Active center diferential si Super active yaw control 2, dar trebuie recunoscut ca din '89 cu gt-r r32 shi pana in 2003 cu ultima generatie de Skyline GT-R R34 M-SPEC NUR(inainte de Ianuarie 2004=data de lansare a evoului MR)a fost cea mai rapida si capabila masina japoneza in performantele tehnice standard si in tuning, are cel mai balansat sasiu care rezista la mai mult decat 1000HP!!!! si motorul de 2.6 twin turbo poate fi dus acolo cu mici modificari+ partea proasta e ca nu exista Skyline cu volan pe stanga deci la every day use nu e chiar 1ST place.

askagain 04-06-06 01:51

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si inca ceva... nu va mirati daca va fi depasit recordul Veyron-ului de 406km/h pt ca Veyron-ul este limitat la acea vitzadoar are 2 motoare de 4000 v8 cap in cap formand un 8.0 w16 la care nebunii astia de la volkswagen/audi iau pus 4 TURBINE si 10 radiatoare!!!!FITI ATENTI!....
PANA RECENT CEA MAI TARE MASINA A FOST MCLAREN F1.
UN MCLAREN PORNESTE DE PE LOC, AJUNGE LA 120MPH=200KMH ATUNCI BUGATTI PORNESTE DE PE LOC SI AJUNGE MAI REPEDE LA 200MPH=320KMH!!!! TOTI TESTERII AU SPUS CA VEYRONUL E CEA MAI TARE MASINA PE CARE O VA VEDEA GENERATIA ASTA COSTA 700.000 LIRE STERLINE DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA. ASTA A FOST DOAR UN TEST SA VADA DACA SE POATE AJUNGE LA ASEMENEA PERFORMANTE.
VOLKSWAGEN/AUDI AU PIERDUT NISTE BANI CU OPERATIUNEA VEYRON DAR CUM SPUNEAM A FOST UN SACRIFICIU FACUT PT ASI DEMONSTRA LOR INSISI CA SE POATE

neXus 04-06-06 11:57

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
@VIPER_GL > exista deja mai multe Saleenuri in Europa decat ai crede tu. Este un thread cu poze din Rusia si masinile miliardarilor, unde apare cel putin un Saleen. Ca ala mai sunt alte zeci. Saleenul arata mai bine pentru ca a imprumutat elemente de design de la europene. Chiar si pe Discovery, Steve spune ca s-au inspirat din McLaren F1, Ferrari etc.

DjVictor 04-06-06 12:17

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Mi se pare o aberatie ca o masina cu doua motore V8 si 1001 Cp sa fie luata d jafurile alea ! Cel putin eu daca as avea bani mias lua un Veyron nu un Saleen . Ce nas da sa conduc un Veyron .... sa mai fie si tunat cu neoane , praguri , Nos ... ma iau la intrecere cu orice masina de pe planeta ... Sac

Race 05-06-06 12:44

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Discutia despre pick-up-ul asta cu steroizi o sa continue la nesfarsit.Genial marketingul VW la faza asta,n-am ce zice.

Quote:

inovatiile pe care le-a aduc el...raman in istorie
Sa fim seriosi ! Se produc de zeci de ani masini de 2 tone cu tractiune integrala si aerodinamica de dulap.

Quote:

In primul rand felicitari lui axel. e primul om din Romania care stie cate ceva de skyline
Stai linistit ca sunt o groaza de fani ai orezariei care stiu destule despre ea.Nu vad de ce asta e un lucru de lauda.

Quote:

Veyron-ul este limitat la acea vitza
Da,e limitat...de frecarea cu aerul generata de forma care pare conceputa sa ruleze in vid cu rezervor de oxigen.

Quote:

UN MCLAREN PORNESTE DE PE LOC, AJUNGE LA 120MPH=200KMH ATUNCI BUGATTI PORNESTE DE PE LOC SI AJUNGE MAI REPEDE LA 200MPH=320KMH!!!!
De unde ai scos tampenia asta ?!
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s
McLaren F1 0-200 mph:28 s
printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s
Veyron 0-200 mph:22 s
Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?!

Quote:

COSTA 700.000 LIRE STERLINE DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA
Era vorba de 5 milioane EURO.Si e pura abureala.

Quote:

Mi se pare o aberatie ca o masina cu doua motore V8 si 1001 Cp sa fie luata d jafurile alea
"Jafurile alea " sunt supercar-uri adevarate,nu pick-up-uri fara bena cu putere imensa.

Quote:

Ce nas da sa conduc un Veyron .... sa mai fie si tunat cu neoane , praguri , Nos
Ce sa mai zic la faza asta ? Fara comentarii...

Nu vi se pare ciudat ca singurul lucru testat si ras-testat la masina aia a fost viteza maxima ? In rest,doar date de la fabricant sau estimari.In plus,in singurul test facut pe circuit,a fost batut de supercar-uri reale (Carrera GT,CCR,Zonda F).
Timpul pe sfert de mila declarat e 10,8 s.CCX are 9,9 s...nici nu e de mirare...523 HP/tona fata de 683 HP/tona.Asta la motor,ca pana la roti Veyronul pierde mai multa putere comparativ cu CCX.

E de laudat un supercar mai lent pe circuit,mai lent in acceleratii,dar cu viteza maxima mai mare :rolleyes2 Desi pentru asta eu as prefera un TGV...

LO_tec 06-06-06 13:19

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
"De unde ai scos tampenia asta ?!
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s
McLaren F1 0-200 mph:28 s
printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s
Veyron 0-200 mph:22 s
Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?!"

Ma amuz copios...cum poti sa spui ca acceleratia de la 120 la 200 este data de diferenta dintrer acceleratiile de la 0-120;0-200...
Veyron...frumoasa masina...sa va spun ce a fost cu aspectul...Ideea a fost a celor de la Vw,ei au facut designul exterior si le-au spus celor de la Bugatti:vrem 1000CP si 400km/h fara sa schimbati ascpectul. cat despre afirmatiile "bugatti e de rahat in comparatie cu ccx-ul"...hai sa fim seriosi,cei de la Koenigsegg si-au luat-o in barba la o emisiune TopGear cand "The Stig" a iesit cu ccx-ul in decor din cauza unei greseli de proiectare.daca stiu eu bine, in competitia Gumball 3000(editia 2005) koenigseggul a p*sat ulei in primele sute de km parcurse....Bugatii si Veyron au facut o masina pe cinste ce combina lux si prformanta. Sistemul 4WD este adoptat pe Veyron tocmai pentru a imblanzi aceasta forta de 1000CP. (Bugatti a anuntat lansarea lui Veyron Sport de 1101CP :D). Veyron impinge limitele fizicii la extrem. ==apropo...sunt fan OPEL,sa nu creada careva ca iau apararea VW==

P.S.:fiabilitatea Veyronului este uimitoare:cutia de viteze find garantata 25de ani daca nu ma insel(acesta e motivul pe care il gasesc cel mai la indemana)
pace...OPEL POWER

The_Mask 07-06-06 16:29

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Race Bugatti Veyron face 0-300km/h in doar 14s jumate din timpul pe care`l face McLaren F1.

GabiByte 07-06-06 18:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by LO_tec
Ma amuz copios...cum poti sa spui ca acceleratia de la 120 la 200 este data de diferenta dintrer acceleratiile de la 0-120;0-200...

Si eu ma amuz, cum poti sa folosesti matematica in domeniul asta??? Aici ne bazam pe ce zice Clarkson! :lol:

Quote:

Originally Posted by askagain
Veyron-ul este limitat la acea vitzadoar are 2 motoare de 4000 v8 cap in cap formand un 8.0 w16 la care nebunii astia de la volkswagen/audi iau pus 4 TURBINE si 10 radiatoare!!!

Am vazut si eu episodul, nu tre sa imi repeti.

Quote:

Originally Posted by askagain
DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA.

Ai totala dreptate! Ce au reusit astia cu 5.000.000 lire au reusit si Koenigsegg cu mai putin de 600.000$.

Quote:

Originally Posted by askagain
2003 cu ultima generatie de Skyline GT-R R34 M-SPEC NUR

2002

Quote:

Originally Posted by askagain
nu exista Skyline cu volan pe stanga

Minune! http://www.petersen.org/images/Exhib...20Interior.jpg

Quote:

Originally Posted by askagain
SACRIFICIU FACUT PT ASI DEMONSTRA LOR INSISI CA SE POATE

Nu pur si simplu pentru ca Volkswagen(masina poporului care o duce bine) sa fie adresat ca "cel care a facut Veyronul". Lumea va crede ca tehnologie de Veyron se va afla in VW Passat.

ESPinoza 07-06-06 18:46

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Si eu ma amuz, cum poti sa folosesti matematica in domeniul asta??? Aici ne bazam pe ce zice Clarkson! :lol:


Am vazut si eu episodul, nu tre sa imi repeti.


Ai totala dreptate! Ce au reusit astia cu 5.000.000 lire au reusit si Koenigsegg cu mai putin de 600.000$.

2002

Minune! http://www.petersen.org/images/Exhib...20Interior.jpg

Nu pur si simplu pentru ca Volkswagen(masina poporului care o duce bine) sa fie adresat ca "cel care a facut Veyronul". Lumea va crede ca tehnologie de Veyron se va afla in VW Passat.

nu exista skyline cu volan pe stanga din fabrica ala e modificat

LO_tec 07-06-06 19:23

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
gabi eu iti dau o sugestie: nu mai pupa atat de mult in cur ccx-ul, e o masina buna dar nu suficient de buna,fara eleron nu poate sa stea pe drum,iar cu eleron nu mai depaseste 390 nici sa o tai(bine poate cu un veyron in fata sa sparga aerul si ccx-ul la aspiratie).si noi aici vb de masini de serie, TOATE,dar absolut TOATE skyline-urile au model pe dreapta tocmai pt ca sunt japan-made,pt folosinta numai in japonia. si daca te crezi mai bun ca jeremy si tot Top Gearul du-te tata la redactia din romania si ia-te cu redactori de gat. TopGear e o emisiune si o revista pt. cei pasionati si cunascatori.

Race 07-06-06 22:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Bugatti Veyron face 0-300km/h in doar 14s jumate
Serios ?! Asta a fost ideea initiala,cand probabil credeau ca pot face o masina mai usoara decat un camion de mare tonaj.Ia uita-te la datele publicate DUPA ce masina a fost prezentata in forma finala...

LO_tec tu esti ala cu "turbo de nivel 2",nu ? :D
CCX e peste Veyron din orice punct de vedere exceptand puterea.Dar e mai rapid chiar si cu putere mai mica.

Quote:

fara eleron nu poate sa stea pe drum
Cu toate astea,un CCR fara eleron a fost mai rapid pe Nurburgring decat Veyron.In afara de asta,faza de la Top Gear e total aberanta.2,8 secunde castigate pe circuitul ala doar din eleron ?! Fii serios ! La vitezele cu care merg acolo (pana in 150 km/h media),un eleron are valoare simbolica.
Top Gear e o emisiune de divertisment.Daca Jeremy Clarkson zice ca SL350 are viteza maxima 4,desi atinge 250 km/h la fel ca si celelalte masini din comparatia respectiva,tu o sa crezi ca abia se misca,nu ?

Asta e problema cea mai mare cand parintii le spun copiilor lor ca sunt destepti:chiar ajung sa creada asta,fara nici un motiv real ! Iar forumul asta e un exemplu elocvent de pusti idioti cuprinsi de maretia propriei lor persoane.

LO_tec 08-06-06 00:57

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
crede-ma...eleronul conteaza extrem de mult. datorita fortei de apasare pe puntea spate,se sporeste aderenta, astfel masina e mai stabila si ia virajele mai bine...aqm fiecare cu parerea lui...eu ti-am spus merg pe OPEL, totusi..nu poti sa ni-i apreciezi pe cei de la bugatti si vw pt ceea ce au facut cu veyronul.(off-topic:turbo pe nivele reprezinta presiunea ce o exercita tubina:1bar,1.5bari etc.);)

GabiByte 08-06-06 19:56

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
multumesc ca ne-ai explicat ce face un eleron dar cam majoritatea de aici stiu. Top Gear cum a zis Race, e o emisiune de divertisment. De exemplu Porsche Carrera GT e mai rapid ca si Pagani Zonda F cu vreo 5 secunde pe nurburgring si totusi la top gear e invers. Sa nu vorbesc de nesimtirea cu care a pus timpul acela de BMW M3 la egalitate cu BMW 535d.

Acuma hai sa o luam altcumva: In cazul in care as avea suma de 700.000$ si as vrea o masina ultra rapida. As mai sta inca nush cati ani sa mai fac inca 500.000 ca sa iau Veyronul sau as lua Koenigseggul? Pana la urma totul se reduce la pret. Si sincer nu vad pe cine ar deranja sa piarda 15km din top speed economisind vreo 500.000 dolari.

einstein1984 09-06-06 12:50

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Daca ai 700 k de dat pe o masina care va merge o data pe luna, si-ti place una de 1,2 mil, faci un credit si iei aia care iti place. La sume din astea, se cumpara cu altceva decat cu creierul (poate o iei pe cea care atrage mai multe fete).

GabiByte 09-06-06 13:10

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
:) daca ar fi de fete mi-as lua un seria 3 cabrio si as rezolva problema mult mai ieftin. oricum nu mi s-ar parea ca merita sa platesti asa mult in plus pentru cativa km in plus la top speed si un interior mai dragut.

einstein1984 09-06-06 17:02

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Vezi tu, in anumite cercuri, badge-ul de pe capota face totul. Degeaba explici tu fetei ca Skoda Superb e mai mare ca Passatul, ea tot in VW vrea sa plece acasa. Sper ca intelegi analogia.

GabiByte 09-06-06 20:34

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
evident si trebuie sa recunosc ca la capitolul acesta Bugattiul ar castiga fiind mai renumit. Daca ar fi sa aleaga intre Bugatti o marca despre care a auzit ca fiind una dintre cele mai puternice si o marca suedeza despre care nimeni nu a auzit si al carei nume nu poate sa il pronunte evident ca va alege Bugatti...plus ca ii va placea mai mult interiorul.

Dar cei care cumpara supercaruri doar pentru esteticul lor de obicei merg pentru Ferrari sau Lamborghini.

Bogdan_mb 10-06-06 22:12

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Acuma hai sa o luam altcumva: In cazul in care as avea suma de 700.000$ si as vrea o masina ultra rapida. As mai sta inca nush cati ani sa mai fac inca 500.000 ca sa iau Veyronul sau as lua Koenigseggul? Pana la urma totul se reduce la pret. Si sincer nu vad pe cine ar deranja sa piarda 15km din top speed economisind vreo 500.000 dolari.

:lol: :lol: lol ... cine ii dispus sa dea 700.000$ pe o masina fi sigur ca poate cu foarte mare lejeritate sa dea inca 500.000$ ....

am citit tot aici , sa cumperi veyron sa impresionezi fete ??? :shock:

DjVictor 11-06-06 16:49

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
4 Attachment(s)
Bai , respect Skylinu' e tare si el , dar am gasit ceva despre veyron : La salonul auto de la Los Angeles a fost prezentata cea mai scumpa si cea mai puternica masina din lume. Este vorba despre noul Bugatti Veyron, care costa nici mai mult nici mai putin de 1 milion si 200 de mii de dolari.
Masina are peste o mie de cai putere, dezvoltati de un motor W16 cilindri, avand patru axe cu came si patru turbo chargere si poate atinge o suta de kilometri pe ora in trei secunde, iar viteza maxima este de 400 de kilometri pe ora. Cuplul motorului atinge o valoare de 1250 Nm la 4000 rpm. Cele patru turbine inaltura aparitia fenomenului "turbo hole", existand astfel un cuplu foarte mare pe toata perioada accelerarii, iar axele cu came pot modifica perioadele de deschidere ale supapelor in functie de solicitarile motorului.
Transmisia la toate cele patru roti a unei astfel de puteri este asigurata de o cutie de viteze secventiala cu dublu ambreiaj (double cluch) si cu sapte trepte de viteza comandate de la volan. Sistemul DC permite schimbarea unei trepte de viteza in numai 0.2 secunde. Interiorul este sportiv, de inalta calitate, fiind pe masura pretului acestei masini.
Bugatti, fondata in 1909, a anuntat ca poate produce anual in jur de 60 de bucati. Potrivit unui studiu de piata, cererea nu depaseste insa 300 de exemplare.Noul model poate fi considerat si unul de colectie, pentru ca la uzina din Franta nu s-au mai facut masini din 1956. In 1998, compania Bugatti a fost cumparata de grupul Volkswagen.
Bugatti, fondata in 1909, a anuntat ca poate produce anual in jur de 60 de bucati. Potrivit unui studiu de piata, cererea nu depaseste insa 300 de exemplare.


Daca ar mai fi si tunat ... ar fi f misto , pacat ca la strazile din Romania nu-l poti conduce din cauza gropilor si a hotilor ...

GabiByte 11-06-06 20:31

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by wtcvictim
:lol: :lol: lol ... cine ii dispus sa dea 700.000$ pe o masina fi sigur ca poate cu foarte mare lejeritate sa dea inca 500.000$ ....

am citit tot aici , sa cumperi veyron sa impresionezi fete ??? :shock:

zici bine da sa consideram ca e o persoana care are 700.000 pentru cumparaturi si e maniac de masini. am dat si eu un exemplu :)


All times are GMT +2. The time now is 13:21.

- Copyright 2026 4Tuning