![]() |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
am votat ford fiesta pt ca ultimu tip e chiar reusit....stiu ca amandoua sunt aproape la fel, aici depinde mai mult de gusturile fiecaruia
cineva a zis mai devreme ca VW au inceput sa semene cu logan.....frate cand o semana ultimu passat cu logan...eu ma ***** !!! |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
am votat cu incredere VW Polo pt calitatea ansamblarii,calitatea materialelor si fiabilitate...in ultimii ani a mai evoluat si fordul dar nu a ajuns la standardele VW
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
da ma si u ...e the best ford !! |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
nu cred ca vw e ceva dumnezeiesc pt alte marci ca sa detina niste standarde..ce draq..exprimarea asta lasa de dorit |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
n-am putut sa mai dau edit... si sa nu-mi sara careva in cap k nush sa scriu.. am mancat un "a"-- Touareg...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
era destul de inteligibil ceem ce am spus.sa-ti motivez de ce am folosit expresia aceea: am citit un articol despre VW si concurenta lui (nu intra in discutie alte marci germane mult peste VW - adica bmw,mercedes,etc) un golf 5 sta in fabrica din Wolksburg in jur de 54 de ore,in care intra productia masinii,ansamblare,+ testariile de calitate si functionare,pe cand megane 2 sta 28 ore,opel astra vreo 30 de ore,iar datele de la focus nu le mai stiu dar erau asemanatoare cu ale lui astra.iar timpul petrecut in plus fata de alti concurenti era datorita standardelor f ridicate de calitate pe care le are VW.si tocmai de aceea in articolul acela era mentionat ca profiturile VW,in special la golf 5 nu sunt pe masura asteptariilor tocmai din cauza timpului prea mare petrecut in fabrica a masinii. asta nu inseamna ca VW nu are defecte,nu exista masina fara defecte si probleme,dar pur si simplu VW sunt mai bine ansamblate iar materiale de f buna calitate,la asta ma refeream!
fordul de exemplu stiu ca are cele mai bune trenuri de rulare,implicit stabilitate f buna.stabilitatea fiind mai buna la fiesta decat la VW. (si eu am avut fiesta) |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
in sfarsit un om care stie sa-si spuna punctul de vedere cum trebuie..si fara fitze si basini in cap ca altii.. bv ... interesant ce ai spus.. daca as avea si eu articolu sa citesc mai mult... presa mai si baga de la ea,cu toate ca aici nu cred ca ar fi cazu' ...
topicu e f clar ..asa ca raman la fiesta ! daca ar fi focus golf.. as ramane la golf.. daca ar fi variantele sportive as alege focus... passat-mondeo aleg mondeo.... |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
motivul pentru care durata e dubla sunt liniile de productie invechite si nu calitatea sau modul de asamblare a materialelor.. o fi si asta unul din motive dar gandestete ca nu au cum sa petreaca 26 de ore in plus doar ca sa fixeze niste bucati de cauciuc in interior... p.s.: intre ford fiesta si vw polo aleg vw polo pt deisgn (interior si exterior) |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
ai dat reply la aproape toate posturile in care unii au sustinut vw polo si orice argument ar fi dat nici unu nu era pe placu tau si ii faceai pe toti cunoscatori intre ghilimele... in schimb oricine venea si zicea ca a votat fiesta te dadeai bine pe langa el si vorbeai de parca ai compara ferrari cu trabant... chiar asa e diferenta atat de mare a calitatii materialelor de te-ai simtit tu nevoit sa dai iar reply la misto....poate e posibil ca omului sa-i fi placut mai mult cum arata plansa de bord la polo, la asta nu te-ai gandit? no offence |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Nu ma mai cert cu nimeni nu mai am dispozitia necesara (mi-a murit cineva drag si nu mai vreau cearta cu nimeni , imi retrag toate afirmatiile care au lezat pe oricine din acest topic) Multumesc |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
@obrazNICK
in primul rand: Condoleante! al doilea rand: acel "banc" de care scriai tu este inventat de posesorii de "TDi" care traiesc cu impresia ca trebuie sa opresti pe dreapta si sa-i lasi sa treaca din cauza ca poseda acea motorizare (imi parea rau nu vreau sa jignesc pe nimeni dar am vazut prea multi oameni de astia). il rog pe "GTI" (de aici de pe forum) sa posteze,pentru ca el are 2 VW pe benzina,unul FSI si unul TFSI :-).in plus am si un prieten care e mecanic doar pe VW si Audi,si ar trebui sa auzi si parearea lui despre motoarele pe benzina din grupul VAG.e optiunea fiecaruia ce tip de motor alege (Otto sau Diesel sau de ce nu Wankel :-) )dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l desconsideri pe un "benzinar" :-) . numai bine! |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Eu am votat tot Polo, ca am mers cu unul Happy si mi-a placut calitatea finisarii. Motorul insa era lenes rau de tot. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
dap intr-adevar gradul de personalizare era un factor,parca 2 golf 5 identice ies pe an din fabriciile VW
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Hmmm,Firsta face-lift arata binisor si mi-au placut si materialele din interior,dar motoarele sunt la fel de lenese ca la Polo (aici neintrand Duratec-ul de 2.0 si 150CP de pe ST si 1.8T de pe GTI).
Domnule obrazNICK,probabil nu ai fost cu un 1.8T sau un 2.0T sau un 3.2 sau un 4.2 etc... Normal ca motoarele mici,ma refer la 1.2,1.4,1.6,nu ofera performante "uluitoare",dar nici la alte marci nu e altcumva,stai linistit. Uite,te duc cu GTI-ul si daca reusesti tu sa ma convingi ca nici macar nu se apropie de un TDI,ti-l donez tie. :D P.S.: Motorul 2.0 TFSI e a doilea an "Motorul anului".......te las pe tine sa tragi concluzia Aaaa....si inca o chestie....sunt motoare Audi :D:D:D |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
care-i treaba cu gradul mare de personalizare? am la bloc 3 golf 5 rosii 2.0 TDI cu aceeasi nuanta si tip de tapiserie, cu aceleasi culori, aceleasi jante si tot.
ce, la fiecare o fi mai stramba vreo portiera sau mai bine lipit vreun plastic? :lol: :lol: :lol: unde e personalizarea? sunt la fel. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
E vorba de optionalele de pe ele, una paote are esp, alta n-are, una are sistem audio cu 8 boxe, alta cu 6, etc. Nu e vorba strict de culoare, motor, usi si tapiterie.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
si-au batut cam mult capul. e mai simplu si mai eficient sa faci pachete de optiuni.
oricum, golf 5 imi place mai mult decat focus 2... pe cand intre focus 1 si golf 4 alegerea era evidenta pentru focus. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
in plus mai exista si programul Volkswagen Individual :D
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
vw polo mi se pare mai practic...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Am votat fiesta pt look dar Polo mi se pare mai fiabil,mai cautat.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
@teddy : sunt multi oameni la care poate nu le convine ca in acelasi pachet cu ce vrea el e obligat sa mai plateasca si ceva ce nu-i trebuie.La Golf fiecare isi pune strict ce vrea.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
ms......da` nu am dreptate????
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Mai practic in ce sens? nu mi se pare ca e un criteriu de departajare practicitatea ... ambele sunt aceeasi clasa ... daca stii si despre ce vorbim:)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
mi se pare ca e sigur dar e posibil sa ma insel. :lol:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
corect..... |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
am votat polo imi place mai mult.Aici e vorba de gusturi:D Bafta!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Am avut ieri ocazia sa compar Fiesta mea Ghia cu un Polo Attractive
Ce nu mi-a placut la Polo: In primul rand bordul , e plastic ordinar , in al doilea rand consola parca e neterminata , se opreste brusc in aer:)..... nu are volan + schimbator imbracate in piele , nu are parbriz incalzit, si nici jante din aliaj usor . Si nu mi-a mai placut o chestie , prin grila fatza se vede ceva alb , de la motor .... nu ma pricep la mecanica .... Ce mi-a placut : nici nu stiu cum sa explic...cand am inchis portiera am obsevat ca nu se tranteste daca o inchizi cat de cat normal:) Astazi o sa merg cu el si o sa spun si impresiile despre cum trage |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
idem.... eram de fata ;)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
poti avea si volan si schimbator piele si la polo dar platesti;) ObrazNick adevarat chestia probata cu usa, n`am vazut nici un ford la care usa sa se inchida cu zgomotul acela incet fara sa troncane...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Dar nu imi pare rau pentru ca am ales Fiesta , per total raman la alegerea mea si consider in continuare ca Fiesta este peste Polo. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
5 Attachment(s)
si poze :)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
in lincolnuri si in ford fusion (american, nu euro) am observat ca se tranteste usa ca-n masinile de lux, fara zgomot
on-topic, ca si design prefer Fiesta, si interior si mai ales exterior. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
La tinuta de drum pot sa ma pronunt dupa ce am mers si in oras si pe afara ca stau bine amandoua pe drum , merg bine , motoare economice si nu chiar puturoase , la consum am iesit mai bine cu fiesta (in regim urban vorbind) 5.1 "consum la full" , in timp ce cu polo am iesit 5.7
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Dupa voturi, Fiesta devine "Siesta" in fata noului Polo ;-) Si eu votez Polo!
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:13. |
- Copyright 2026 4Tuning