Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   BMW se da pe "verde" (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/137098-bmw-verde.html)

adrian78bmw 01-09-09 23:34

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2604186)
O să se implice în comercializarea şi prelucrarea metalelor necesare industriei electrice, cam 15 din cele pe care le găseşti în tabelul lui Mendeleev, dar absolut indispensabile pentru maşinile alternative, si total insuficiente pentru cererea curentă de maşini, nu mai vorbim de evolutiile viitoare.

problema e ca pentru obtinerea de energie folosita la incarcarea bateriilor se foloseste cam multa energie produsa de termocentrale care sunt printre principalele surse de poluare ..pana cand energia alternativa nu va depasi mai mult de 70-80% din productia totala la nivel global de energie e cam fleosc

kalligraniento 01-09-09 23:45

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 2604219)
problema e ca pentru obtinerea de energie folosita la incarcarea bateriilor se foloseste cam multa energie produsa de termocentrale care sunt printre principalele surse de poluare ..pana cand energia alternativa nu va depasi mai mult de 70-80% din productia totala la nivel global de energie e cam fleosc

cam fleosc... dar e un pas inainte

C63 AMG 02-09-09 00:57

Re: BMW se da pe "verde"
 
Mda...interesant conceptul, dar din pacate e doar atat- un concept si nimic mai mult. Ma gandeam ca poate totusi scot si ei secolul asta un rival pentru R8...ca design asta ar fi fost tocmai potrivit; bine mai putin impopotonat daca se poate- asta mi se pare ca are prea multe beculete si prea multe zorzoane inutile. Dar ca aspect general, e ok. Mai putin spatele care e hidos :lol:

vlad3_07 02-09-09 21:47

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2604186)
O să se implice în comercializarea şi prelucrarea metalelor necesare industriei electrice, cam 15 din cele pe care le găseşti în tabelul lui Mendeleev, dar absolut indispensabile pentru maşinile alternative, si total insuficiente pentru cererea curentă de maşini, nu mai vorbim de evolutiile viitoare.

le ai si cu masinile si cu chimia;),dar parerea mea este ca nu toti o sa fie asa bucurosi sa faca schimbarea asta,cu petrolul castiga mult mai multi bani:idea:asa cred eu

aleks 03-09-09 02:31

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by vlad3_07 (Post 2606645)
le ai si cu masinile si cu chimia;),dar parerea mea este ca nu toti o sa fie asa bucurosi sa faca schimbarea asta,cu petrolul castiga mult mai multi bani:idea:asa cred eu

Nu neapărat, am citit multe despre treaba asta şi am aflat ce zic alţii mai deştepţi ca mine, mai încerc să spun şi eu altora ce-am aflat în timp.
Totuşi, până nu se consumă suficient petrol (apropo, o foarte importantă pondere din consum nu e reprezentată de carburant, ci de restul industriei petrochimice, de la componentele asfaltului până la ambalajele de zi cu zi) nu se va produce nicio schimbare majoră sau bruscă, iar schimbarea nu va însemna pentru utilizatorul final(noi toţi adică) o ieftinire, ci dimpotriva, o scumpire şi o diversificare a resurselor necesare deplasării cotidiene, spre exemplu.

vlad3_07 03-09-09 11:07

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2607151)
Nu neapărat, am citit multe despre treaba asta şi am aflat ce zic alţii mai deştepţi ca mine, mai încerc să spun şi eu altora ce-am aflat în timp.
Totuşi, până nu se consumă suficient petrol (apropo, o foarte importantă pondere din consum nu e reprezentată de carburant, ci de restul industriei petrochimice, de la componentele asfaltului până la ambalajele de zi cu zi) nu se va produce nicio schimbare majoră sau bruscă, iar schimbarea nu va însemna pentru utilizatorul final(noi toţi adică) o ieftinire, ci dimpotriva, o scumpire şi o diversificare a resurselor necesare deplasării cotidiene, spre exemplu.

Ar fi destul de rau daca sa-r scumpi benzina si motorina de exemplu,pentru ca nu toti oameni si-ar schimba masinile pe unele ecologice care cred eu vor costa destul de mult in comparatie cu masinile actuale si poate o sa mai treaca mult timp pana o sa fie masini 100% ecologice,care sa finctioneze dor cu energie alternativa si care sa-ti ofere atat de multe ma masinile din ziua de azi(ma refer la putere);)

e30_eVG3n 04-09-09 14:32

Re: BMW se da pe "verde"
 
Arata bestial ledurile albastre in grila. In rest, asteptam s-o vedem pe strazi...;-)

C63 AMG 04-09-09 23:29

Re: BMW se da pe "verde"
 
Da...peste 1000 de ani adica :))

no limits design 09-09-09 23:02

Re: BMW se da pe "verde"
 
in afara autonomiei masinii cand ruleaza doar cu ajutorul motoarelor electrice(50km) am ramas impresionat de toate aspectele acestui concept......de fapt nu prea imi place ca motorul e in 3 cilindri....prefer "straight-six engines"...dar scopul("verdele")scuza mijloacele(3 cilindri)

vlad3_07 10-09-09 12:01

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by C63 AMG (Post 2604371)
Mda...interesant conceptul, dar din pacate e doar atat- un concept si nimic mai mult. Ma gandeam ca poate totusi scot si ei secolul asta un rival pentru R8...ca design asta ar fi fost tocmai potrivit; bine mai putin impopotonat daca se poate- asta mi se pare ca are prea multe beculete si prea multe zorzoane inutile. Dar ca aspect general, e ok. Mai putin spatele care e hidos :lol:

la fel de interesant ca design era si Dusterul dar cum ai spus si tu e doar un concept,ar fi fot un rival puternic pt toate SUV-urile actuale:shock:(cum si BMW asta ar fi fost pt masinile puternice si frumoase gen:ferrari,lamborgini,porsche);)asta e,daca ceva ti se pare prea frumos pt a fi real,poi,inseamna ca asa e

m a c 11-09-09 05:49

Re: BMW se da pe "verde"
 
Suspansul asta ne omoara

Magos 15-09-09 12:14

BMW Vision EfficientDynamics Concept - Poze de la eveniment
 
23 Attachment(s)
BMW Vision EfficientDynamics Concept a debutat la Frankfurt

BMW a dezvaluit astazi oficial controversatul concept Vision Efficient Dynamics la Frankfurt MotorShow.

BMW Vision EfficientDynamics beneficiaza de un motor hibrid – un turbo diesel combinat cu doua motoare electrice, generand astfel 356 CP si 800 Nm cuplu.

Reamintim ca automobilul atinge suta de kilometri in doar 4.8 secunde, avand un consum mediu incredibil, de doar 3.76 litri.

tigermotorsport 15-09-09 12:25

Re: BMW se da pe "verde"
 
Niiicee... Mai stie bmw sa faca masini frumoase. Partea technica- no comm...

FloweRffs 15-09-09 12:39

Re: BMW se da pe "verde"
 
zboară?

Ady4Bmw 15-09-09 12:48

Re: BMW se da pe "verde"
 
All i can say is...DAMNNNNNNNNNNNNNNNNN!!!:twisted::x

oMs^13 15-09-09 12:56

Re: BMW se da pe "verde"
 
Atentie...decolam!:love:

Pardalian 15-09-09 13:15

Re: BMW se da pe "verde"
 
Probabil ca suna ca o masinuta de golf.:lol:

YGD-sef 15-09-09 13:17

Re: BMW se da pe "verde"
 
800 nm ....:dizzy:

alex22das 15-09-09 13:52

Re: BMW se da pe "verde"
 
1 Attachment(s)
e frumoasa rau dar am mai vazut ceva asemanator pe undeva acum cateva luni in urma ceva asemanator , aproape identintic.... stiu k si am pus o poza ...:???:

aleks 15-09-09 13:59

Re: BMW se da pe "verde"
 
Toate ca toate, e concept, deacord, dar bord mai urât ca ăsta rar mi-a fost dat să văd :)

alex22das 15-09-09 14:04

Re: BMW se da pe "verde"
 
fiecare cu gusturile lui .... mie imi place ;)

aleks 15-09-09 14:09

Re: BMW se da pe "verde"
 
Bordul de Dacia 1300 e mai puţin spartan decât big hit concept car...

laur_nsl 15-09-09 14:18

Re: BMW se da pe "verde"
 
sa faca bmw o supermasina care sa aiba doar fata macar de la asta si ar da peste nas multora, la partea tehnica au ei de toate pentru toti.

alex22das 15-09-09 14:21

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2641637)
Bordul de Dacia 1300 e mai puţin spartan decât big hit concept car...

dupa cum am spus ... fiecare cu gusturile lui ;)

Racer_e30 15-09-09 14:59

Re: BMW se da pe "verde"
 
sicer mie numi place de nici o culoarea chiar daca sunt fan bmw nu imi place e prea sf :sad: :D :lol:

BULLDOG 15-09-09 15:33

Re: BMW se da pe "verde"
 
Eu l-as da afara pe designerul de la bmw

aleks 15-09-09 16:06

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by alex22das (Post 2641679)
dupa cum am spus ... fiecare cu gusturile lui ;)

Nu e vorba de gusturi, e vorba de conţinutul bordului, spune-mi la concret ce vezi tu acolo în bords, că eu nu văd decât o gaură.

Alex_D12 15-09-09 16:36

Re: BMW se da pe "verde"
 
gata gata.... nu va speriati; nu e un OZN.... e un BMW :)

z$olt 15-09-09 17:09

Re: BMW se da pe "verde"
 
fata e asa nervoasa ca daca o vezi in oglinda retrovizoare te sperii si intri in sant...

smg_radu 15-09-09 17:26

Re: BMW se da pe "verde"
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2641969)
Nu e vorba de gusturi, e vorba de conţinutul bordului, spune-mi la concret ce vezi tu acolo în bords, că eu nu văd decât o gaură.

Daca nu ma insel in acea gaura este un display 3D iar restul comenzilor cred ca sunt puse pe joystick-ul aflat pe consola centrala. Presupun ca este o noua generatie de i-drive.

coorleone 15-09-09 19:45

Re: BMW se da pe "verde"
 
bmw sau ozn tot dracul ala e

adrian78bmw 15-09-09 19:54

Re: BMW se da pe "verde"
 
1 Attachment(s)
aleks asa e la toate conceptele nu se demascheaza nimic (cam misuna cam multi din aia mici galbejiti cu aparate la gat si rulete)din ce va fi de serie acuma depinde si de concept daca e functional sau nu..si masinile alea de preserie camuflate si acolo bordul e camuflat...uite inca un exemplu cu un concept mercedes

Geo_DXG 15-09-09 20:29

Re: BMW se da pe "verde"
 
doamne ce SF...arata fara cuvinte

Champion 15-09-09 20:56

Re: BMW se da pe "verde"
 
Au recuperat cei de la BMW prin designul astuia fata de seria 5:) se pare ca designerii bavarezi inca mai au imaginatie.

nokia3250 15-09-09 20:57

Re: BMW se da pe "verde"
 
Bijuterie de MASINA !!! astept sa vad daca vor schimba ceva si cand vor lansa versiunea de strada !

GJ 64 GAB 15-09-09 21:11

Re: BMW se da pe "verde"
 
Prea SF!...
Nu ştiu dacă e aşa potrivită pentru şoselele şi soferii din România...

claud1u_BDT 15-09-09 21:20

Re: BMW se da pe "verde"
 
si se vinde la pretul de numai 1 milion de euro :X .....ca la teleshoping

PepsY 15-09-09 22:52

Re: BMW se da pe "verde"
 
wow,sper sa se si fabrica,nu ii inteleg p cei carora nu l plac,pana la urma,astea sunt masinile viitorului,modele cat mai futuriste..linii cat mai dinamice..

Tristann 16-09-09 08:33

Re: BMW se da pe "verde"
 
totusi mi se pare ''prea de vitor'' la noi este ceva neconventional aceasa masina cel putin aspectul:D

Magos 17-09-09 14:16

Conceptul BMW se lasa admirat la Frankfurt
 
24 Attachment(s)
Conceptul BMW se lasa admirat la Frankfurt

Frankfurt ‘09 reprezinta o pista de lansare a multor proiecte ECO, hibride sau electrice, dintre care trebuie sa amintim conceptul BMW EfficientDynamics.

Chiar foarte “verde”, automobilul reprezinta viziunea nemtilor asupra unei masini super sportive, care respecta intocmai cerintele mediului inconjurator.

Fiind la baza un concept hibrid, motorul de 1,5 litri de pe BMW EfficientDynamics produce circa 356 CP si un cuplu de 800 Nm, iar viteza maxima este limitata la 250 km/h.


All times are GMT +2. The time now is 15:57.

- Copyright 2026 4Tuning