Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Arhiva (https://forum.4tuning.ro/697-arhiva.html)
-   -   CONCURSUL CONCURSURILOR -2006 (https://forum.4tuning.ro/697-arhiva/11435-concursul-concursurilor-2006-a.html)

Gratzian 10-01-06 00:20

si daca lucram o singura masina, si incepatorii fac numai lateralul.. etc????

EvLSant0S 10-01-06 00:31

nu stiu daca am inteles ce ai vrut sa zici gratian , anyway
eu consider ca tu .. o zisesei cum nu se putea mai bine ...
3 concursuri ..


1: cel cu masina din 3 unghiuri ...

2: cel cu .. refacutul unei masini .. e prea tare ideea, cu toate ca pe unii ii sperie ..

si 3 : ptr incepatori .. o masina , simpla .. din lateral ...

si cu asta cred c`ai rezolvat problema, mai bine si mai frumos decat atat nu cred ca ai cum s-o faci ...
e perfect asa !
so .. parerea mea ..
stick to this ideea ..

TopArt 10-01-06 00:55

deja am trecut de faza primelor idei. se intrevad sinteze, eu o sa prezint sinteza mea. sunt convins ca vom gasi o cale de-a multumi pe toata lumea si de a conferi concursului gloriosul titlu de concursul concursurilor.

repet, cu cat se implica mai multa lume, la toate nivelele, iar organizarea este una profesionista, cu atat mai bine.

Concursul concursurilor

categorii participanti:

-incepatori;
-avansati;
-high-end.

-optional, concurs desen de mana/schita (oricine vrea sa participe)

concurs incepatori:
- se aleg 10 masini de juriu. masinile alese sunt propuse votului membrilor 4tuning, pentru a alege masina finala care va fi modificata. se fac inscrieri pt. concurs. concursul pt. incepatori dureaza 2 saptamani. masina va fi modificata virtual dintr-un singur unghi, 3/4 fata. se aleg locul III, locul II si locul I de catre juriu pe baza urmatoarelor criterii: originalitate, acuratete tehnica, solutii ingenioase, armonia design-ului, potrivirea cu masina stock a bodykit-ului, iar membrii 4tuning premiaza separat de juriu masina care le-a placut cel mai mult. votul este secret, toti membrii trimit un PM cu ordinea pe care o cred ei de cuviinta iar acestea sunt sortate si astfel se decerneaza premiul \"best of show\" dat de membrii 4tuning.

concurs avansati:
- aceleasi conditii si aceeiasi desfasurare cu exceptiile: masina va fi modificata virtual din doua unghiuri: 3/4 fata si 3/4 spate. concursul va dura 1 luna.

concurs high-end:
- aceleasi conditii si aceeiasi desfasurare cu exceptiile: masina va fi modificata virtual din cinci unghiuri: 3/4 fata, 3/4 spate, fata, lateral, spate. concursul va dura 2 luni.

concurs desen de mana/schita optional:
- aceleasi conditii si aceeiasi desfasurare cu exceptiile: masina va fi desenata din doua unghiuri: 3/4 fata si 3/4 spate. concursul va dura 2 saptamani.

masinile vor fi alese de juriu in modul urmator: pt. categora incepatori, masini deja tunate real, pt. categoria avansati - ideea cu restaurarea eventual un styling aplicat, pt. categoria high-end - o masina de ultima generatie, foarte cunoscuta iar pt. desen de mana - o clasa specifica (mica, medie, SUV, etc.)


asta, dragii mei, poate fi concursul concursurilor :wink: se cauta sponsori, se organizeaza un juriu competent pentru transparenta si profesionalism, se acorda premii, totul se poate termina cu o petrecere de premiere de pomina... and after the party is the after-party :twisted: :twisted: :twisted:

TopArt 10-01-06 00:59

completare:

cei care participa, pot participa la ce sectiuni doresc, numai sa aiba timp si sa-i duca imaginatia si mouse-ul si mana ! :twisted:

TopArt 10-01-06 01:03

Re:
 
completare II:

Quote:

Originally Posted by \"TopArt\"
pt. categora incepatori, masini deja tunate real

cu asta am vrut sa precizez ca se aleg masini care sunt deja pe piata, cu diverse tuning-uri aplicate, ca incepatorii sa aiba o referinta

sa vedem daca si cine se incumeta si unde :wink:

luca 10-01-06 01:18

1 Attachment(s)
Doar poza asta mi-a mai atras atentia dar nu prea e cum vroiam eu, oricum poate e mai buna rezolutia.
Din asta puteti sa faceti un hot rod destul de marfa, imaginatie sa aveti.

Gratzian 10-01-06 01:27

am o mica mentiune...
concursul concursurilor avea alta conotatie... :wink:

adica era un concurs de concursuri, un concurs in care se aleg castigatori de idei de concurs...

adica.... concursul... concursurilor

sunt de acord cu partea cea mai grea, cu o masina din mai multe unghiuri...

as dori o sectiune de incepatori de tot, de aceea am fost de acord cu lateralul, ca sa cooptam multi noi incepatori, ca sa strangem forte proaspete... multi de aici au luat-o de la zero, acum ceva timp, nu?

si nu as renunta la faza cu restaurarea, nu va suparati pe mine... :(

va rog sa mai spuneti ce parere aveti, mai ales cei mai priceputi din voi...
maine seara o sa bat in cuie concursurile... ok?

TopArt 10-01-06 01:50

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Gratzian\"
am o mica mentiune...
concursul concursurilor avea alta conotatie... :wink:

adica era un concurs de concursuri, un concurs in care se aleg castigatori de idei de concurs...

adica.... concursul... concursurilor

...e bine ca precizezi de-abia dupa ce am zis si amintit de \"concursul concursurilor\" in acest topic de vreo 5-6 ori, in contextul de \"cel mai tare concurs\" :wink:

Quote:

Originally Posted by \"Gratzian\"
va rog sa mai spuneti ce parere aveti

pe-a mea ai aflat-o (mai sus) - sunt aceleasi lucruri de care ai amintit si tu, dupa aceea, cu diferenta ca nu e maaaare diferenta intre lateral si 3/4 fata, asta pt. incepatori. tot ce-am zis mai sus ramane valabil.

spor si inspiratie !

Gratzian 10-01-06 02:00

cel mai tare concurs, il anunt de pe acum, o sa il demaram dupa ce se termina astea, probabil la sf lunii februarie, cu premii MARI si provocari la fel.
oricum, maine nu mai amanam, fixam ferm termenii concursului si apoi alegem masinile pt categoriile concursului.

mer|in 10-01-06 08:37

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"g_unit\"
Bai santos...pai pana la urma cum se fac concursurile???nu d'alta dar la desen de mana sunt putini... :roll: :roll: sper sa se mai bage....ca AM pofta de lupta :twisted: :twisted: :twisted:

ma bag eu la desen d mana.
dar sper sa inceapa 1 data concursurile pentru ca nu stiu cat mai stau pe forumul asta... unii stiu de ce.

ALXutz 10-01-06 12:43

Sunt de acord cu toate cele exprimate mai sus mai putin ideea de restaurare a unei masini.. Pt ca e destul de dificil sa gasesti acelasi tip de masina care trebuie restaurata dar in stare buna si dintr-un unghi asemanator ca sa poti lua piesele lipsa de pe ea (piese originale) si in plus nu foloseste nimanui la nimik, nu aduce nici o idee, nu implica creativitate, nu implica decat photoshop si nervi de cautat pe google.. Macar lasati-ne sa facem direct tuning pe ea, e altceva, ai o posibilitate imensa de piese custom, pune la lucru si imaginatia si creativitatea, iar cunostintele de grafica tot se vad, ca pe langa tuning oricum tre sa scoti rugina, sa o vopsesti, sa ii indrepti tabla acolo unde e cazul, etc..

mer|in 10-01-06 12:50

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"ALXutz\"
Sunt de acord cu toate cele exprimate mai sus mai putin ideea de restaurare a unei masini.. Pt ca e destul de dificil sa gasesti acelasi tip de masina care trebuie restaurata dar in stare buna si dintr-un unghi asemanator ca sa poti lua piesele lipsa de pe ea (piese originale) si in plus nu foloseste nimanui la nimik, nu aduce nici o idee, nu implica creativitate, nu implica decat photoshop si nervi de cautat pe google.. Macar lasati-ne sa facem direct tuning pe ea, e altceva, ai o posibilitate imensa de piese custom, pune la lucru si imaginatia si creativitatea, iar cunostintele de grafica tot se vad, ca pe langa tuning oricum tre sa scoti rugina, sa o vopsesti, sa ii indrepti tabla acolo unde e cazul, etc..

de ce ideea de tuning virtual o altura toata lumea sau ma rog o parte.. cu luatu de piese de la o masina si pusu pe alta.... masina sau poza tot una...

Poti sa construiesti un element de caroserie....

zic si io acum...

g_unit 10-01-06 13:45

1 Attachment(s)
desene de mana...bagatima si pe mine...TopArt sa nu uiti sa'l bagi pe g-unit v'am zis ca vreau CONCURS...hmmm..intrebare...pot si colorate in adobe?cum e facut subaru asta de mine.... :roll: :roll:

GolfuletzS 10-01-06 13:54

deci nu am inteles ! :oops:

se aleg masini din astea care le`am propus pana acum ?

si pana la urma cand incepe concursu propiu zis de tuning si cat tine... si cine participa si pe ce masini particpam ? cand se face poll`ul in care sa votam c masina facem ?!

mer|in 10-01-06 13:57

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"g_unit\"
desene de mana...bagatima si pe mine...TopArt sa nu uiti sa'l bagi pe g-unit v'am zis ca vreau CONCURS...hmmm..intrebare...pot si colorate in adobe?cum e facut subaru asta de mine.... :roll: :roll:

daca subaru asta e facut de tine de ce se vad pixelii de la tipar??? wow...

mer|in 10-01-06 13:58

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GolfTuning\"
deci nu am inteles ! :oops:

se aleg masini din astea care le`am propus pana acum ?

si pana la urma cand incepe concursu propiu zis de tuning si cat tine... si cine participa si pe ce masini particpam ? cand se face poll`ul in care sa votam c masina facem ?!

cand iti dai seama sa imi spui si mie ca nici io nu am inteles nimik


HAOS HAOS

Manson 10-01-06 14:04

citeste si tu ce a zis top art si cu gratian...
asta chiar ca e concursul concursurilor.
sa vedem masinile care au fost alese si dupa....la munca
gratian....sa inteleg ca pana la sfarsitul saptamanii o sa avem deja poza pentru fiecare nivel(incepator avansat si expert)?
sorry dak s a dat raspunsu... :oops: :oops: :oops:

Gratzian 10-01-06 14:13

da, azi eu o sa stabilesc concursurile, apoi o sa hotaram masinile care intra in concurs...
sapt asta ii dam drumul la treaba :wink:

Skillzu 10-01-06 14:35

waitin'//top art a fost de foarte mare ajutor....cineva care se vede k are experienta :wink: s-a scris mult de cand nu am intrat :lol: ...acum asteptam...

Manson 10-01-06 15:48

multzam k m ai lamurit gratzian :wink: thx

TazAless 10-01-06 15:55

am si eu o intrebare: dupa ce se aleg masinile, si etapele concursului, bla bla :blahblah: se poate ca un om sa participe la mai multe categorii (incepator, desen de mana etc) ?

TopArt 10-01-06 19:17

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"mer|in\"
ma bag eu la desen d mana. dar sper sa inceapa 1 data concursurile pentru ca nu stiu cat mai stau pe forumul asta... unii stiu de ce.

bun, deci pana acum, la concursul de desen s-au anuntat mer|in, g-unit si eu :wink:

Quote:

Originally Posted by \"ALXutz\"
Sunt de acord cu toate cele exprimate mai sus mai putin ideea de restaurare a unei masini..

atunci poti participa la celelalte categorii, unde nu se restaureaza masina (incepatori, high-end sau/si desen de mana)

Quote:

Originally Posted by \"g_unit\"
...hmmm..intrebare...pot si colorate in adobe?cum e facut subaru asta de mine....

daca am zis concurs de desen de mana, eu zic sa-l lasam asa. daca vrei Photoshop sau orice alt program, te poti inscrie si la celelalte categorii :wink:

Quote:

Originally Posted by \"GolfTuning\"
deci nu am inteles !

atunci mai citeste odata ce-am propus eu. am facut o sinteza a ideilor propuse pana acum, intr-un mod organizat. citeste cu atentie.

Quote:

Originally Posted by \"mer|in\"
cand iti dai seama sa imi spui si mie ca nici io nu am inteles nimik HAOS HAOS

sunt ferm convins ca am fost foarte explicit. mai citeste odata :wink:

Quote:

Originally Posted by \"TazAlessam\"
si eu o intrebare: dupa ce se aleg masinile, si etapele concursului, bla bla se poate ca un om sa participe la mai multe categorii (incepator, desen de mana etc) ?

am propus mai sus:
Quote:

Originally Posted by \"TopArt\"
cei care participa, pot participa la ce sectiuni doresc, numai sa aiba timp si sa-i duca imaginatia si mouse-ul si mana !

sa vedem cum continuam. repet, ce-am propus eu e logic si multumeste pe toata lumea. mai cititi odata ce-am scris la pagina 9. TOPART OUT :wink:

c i k y 10-01-06 20:59

2 Attachment(s)
Imi dau si eu cu parerea..sper sa nu se supere nimeni.Mi se pare o idee foarte buna restaurarea unei masini vechi.In schimb modificarea unei masini din 5 unghiuri mi se pare foarte greu si de durata...nu e asa usor sa patrezi acelasi model de prag / spoiler / janta si ce mai trebuie in toate unghiurile.Asa se va vedea cine stie cu adevarat sa lucreze in Photoshop cu lumini,reflexii...

R-NOS15 10-01-06 21:04

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"maskt\"
Mi se pare o idee foarte buna restaurarea unei masini vechi. Reconditionarea unei masini este ceva nou pentru acest forum.Asa se va vedea cine stie cu adevarat sa lucreze in Photoshop,cine stie sa caute imagini si cine are imaginatie... :idea:

total de acord :D

g_unit 10-01-06 21:23

TopArt doar am intrebat.hmmmm....ok.....eu acum astept......dar nu mult :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



P.S. se scrie g_unit nu g-unit :lol: :lol: :lol: TE KILLERESC :twisted: :twisted:

g_unit 10-01-06 21:26

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R-NOS15\"
Quote:

Originally Posted by \"maskt\"
Mi se pare o idee foarte buna restaurarea unei masini vechi. Reconditionarea unei masini este ceva nou pentru acest forum.Asa se va vedea cine stie cu adevarat sa lucreze in Photoshop,cine stie sa caute imagini si cine are imaginatie... :idea:

total de acord :D


R-NOS15...nu crezi ca'l doare p'ala saracu de cate ori sa dat cu capu de masa????adica come'on....a inteles ca \"nu trebuie\" sa depaseasca viteza legala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Rares 10-01-06 21:31

Re
 
Maskt asta a fost si parerea mea de mai devreme .pt lucratori in photoshop e fff greu sa gasesti material din 5 unghiuri .si mai greu e brush.pt ca e multa munca reflexi lalalalala.nu stiu parerea mea e sa gasiti ceva mai cool sa se dea o tema cu toate elementele de tunning pe o masina sau nu stiu ceva greu dar nu o masina din 5 unghiuri.daca dati timp 3. luni :) la concurs :)) Nu toti au timp sa stea 24 din 24 pe o masina ca sa o faca Perfect .Nu stiu hotararea ramane la tine gratian :)

c i k y 10-01-06 21:34

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"maskt\"
nu crezi ca'l doare p'ala saracu de cate ori sa dat cu capu de masa????adica come'on....a inteles ca \"nu trebuie\" sa depaseasca viteza legala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ce-ai vrut sa demonstrezi prin vorbele astea?

g_unit 10-01-06 21:38

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"maskt\"
Quote:

Originally Posted by \"maskt\"
nu crezi ca'l doare p'ala saracu de cate ori sa dat cu capu de masa????adica come'on....a inteles ca \"nu trebuie\" sa depaseasca viteza legala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ce-ai vrut sa demonstrezi prin vorbele astea?


nu ma refeream mah la tine...uitate la semnatura lui...si o sa vezi...cum se da ala cu capu de birou :lol: :lol: :lol:

axela 10-01-06 23:17

propunere masina pt concurs
 
tocmai am cumparat un rx7 gen a doua (turbo II)si nu am idee de tuning exterior.....ironia este ca o sa deschid un atelier de tuning si am nevoie de parerile voastre....
pe deasupra premiului daca se alege masina mea ca model am sa mai pun 1 milion peste......astept....

Gratzian 11-01-06 02:27

stiu ca azi am promis termen limita pt anuntarea concursurilor, dar dupa atatea idei s-a conturat posibilitatea a ceva mult mai amplu decat preconizam
asa ca va mai rog de o zi pasuire ca sa le pun cap la cap sa prezentam maine chiar ...

CONCURSUL CONCURSURILOR
adica cel mai mare posibil de pana acum...
cateva surprize de proportii, ca de obicei pe 4tuning...

Manson 11-01-06 13:01

gratian asteptam cu toti sa vedem decizia aleasa de tine....si io unu cel putin sunt tare curios si ce \"surprize\" ne ai pragatit :lol: 8)

EvLSant0S 11-01-06 15:26

Eu zic sa nu ne grabim , nu are rost , eu sunt de acord ca acest concurs sa inceapa peste 2 saptamani , atata timp cat ... acest concurs va fi .... cum trebuie , so ... eu zic sa nu ne grabim , nu ne alearga .. nimeni.

Pana acum e totul super ok , DIN cate am inteles eu... vor fi asa ..

cele 3 categorii spuse de top art - incepatori , avansati , high-end. Parfum .. merge treaba cu unghiurile ...
peste astea 3 ... sa mai fie asa .. inca 3 sectiuni ..
1: Desen de mana
2: Restaurare ...
3: NOOB CLASS ... ptr incepatorii incepatoriilor ...
o masina din lateral !
Simplu !
so ...
1 concurs , 6 subconcursuri ...
1: Incepatori
2: Avansati
3: High-End
4: NooB Class
5: Restaurarea unei masini..
6: Desen de mana !

e bine asa ?

vlad_VSV 11-01-06 15:48

concurs
 
io unu is de acord cu tine :D :D plus ca ar fi mai bine ca acest concurs sa inceapa peste 2 sapt ca tot vine vacanta si avem si noi mai mult timp liber si nu ne alearga nimeni ca abia ii ianuarie mai este vreme destula ....parerea mea

GolfuletzS 11-01-06 15:55

e buna idea santose ;) frumos asa... !!! sa vedem alte pareri !

g_unit 11-01-06 15:59

:oops: :oops: :oops: :oops: SUNT D\"acord cu orice...DOAR SA INCEAPA..... :twisted: :twisted: :twisted:

TopArt 11-01-06 18:27

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EvLSant0S\"
cele 3 categorii spuse de top art - incepatori , avansati , high-end.

daca citeai cu atentie, observai ca am stipulat si categoria \"desen de mana\" pe langa cele 3. :wink:

Quote:

Originally Posted by \"EvLSant0S\"
1 concurs , 6 subconcursuri ...
1: Incepatori
2: Avansati
3: High-End
4: NooB Class
5: Restaurarea unei masini..
6: Desen de mana !

e bine asa ?

wow. 6 sectiuni... SASE ! o fi el concursul concursurilor dar tinde sa devina exagerat... o sa se piarda lumea prin lucrari, categorii, noobs, avansati si neavansati, intermediari si restauratori... eu deja aveam mustrari de constiinta propunand 4(patru), dar vad ca altii ma depasesc :wink:

sunt curios daca mai vine cineva cu inca alte 2-3 sau chiar mai multe sectiuni. de ce nu ?!? par un pic ironic, dar e prea stufoasa treaba... :roll:

EvLSant0S 11-01-06 18:55

bun , 4 e de ajuns

1 : o masina din 3 unghiuri ,ptr avansati
2: desen d mana
3: restaurare
4: noobi - o masina din lateral .


merge asa ? ca zici ca 6 sunt prea multe ..

Skillzu 11-01-06 18:58

3 sectiuni ajung...hai 4.... :roll:

g_unit 11-01-06 19:02

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"madskilz\"
3 sectiuni ajung...hai 4.... :roll:



ce te bagi BEY skillozule :P :P :P long time no talk.....bai eu zic sa faceti cate vreti, dar santos no ofence ...6 ERAU PREA multe asa 4 Ok..mai merge...hai alegeti si masina..SI HAI :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


All times are GMT +2. The time now is 15:23.

- Copyright 2026 4Tuning