Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/98310-premiera-porsche-cayenne-motor-diesel.html)

carutasu 23-11-08 16:51

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
banul si profitul dicteaza totul pina la urma.Daca s-a cerut pe piata si se vinde inseamna ca au facut o miscare buna.Sincer nu prea ma mai mira nimic...ma astept in cca un an, un an jumate sa vedem ceva de genul asta si de la lamborghini si imediat dupa si de la ferrari.Stiti cum e....never say never.

22VIN 23-11-08 16:59

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
de la ferrari ma indoiesc.
dar la lambo ma astept... si asta din cauza vag-ului, care se pare ca se excita la auzul cuvintelor "diesel" si "motorina". de-abia astept murcielago diesel

B-84-zwt 23-11-08 20:21

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by The_Mask (Post 1881357)
Conduci un S600 dar in semnatura ai S320 banuiesc ca dizel:))

In semnatura a ramas fosta masina ....un S320 din 2002 benzina care am avuto ca prima masina,ca sa fi si tu impacat:lol:

xanderrr 23-11-08 23:13

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Ottaviano_m (Post 1878231)
:)) cica "va fumega si croncani" :))) in 2008? Motoarele diesel au ajuns sa fie mult mai finutze decat benzina deja de ceva vreme. Dar in parte sunt de acord cu tine: diesel pe Cayenne ar fi ok daca ar fi un V6 Biturbo cum are BMW( 272/286 CP) dar motorul de audi de 3 litri este ceva mult prea cuminte pt un Porsche sau mai bine zis pt un cayenne de 2 tone, eu speram foarte mult la ceva upgrade de putere a motorului din moment ce versiunea omoloaga a motorului BMW lipseste cu desavarsire in grupul VAG. Si cel de la BMW chiar se vinde fff bine si este printre cele mai bune diesel-urile din lume in absolut. In plus, ar fi consumat si mai putin in arhitectura twinturbo. Ma astept la Cayenne acum dupa toate colturile.

cum poti sa zici ca dieselu e mai finutz ca benzina?:)) ce dreaq ma ...ai bun simt si nu mai abera...

Ottaviano_m 23-11-08 23:34

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
da,da xanderrr, dieselul este mai finutz decat o benzina la nivel de emisii, raport consum/performante etc. Finutz nu inseamna intotdeauna ceea ce banuiesc ca ai inteles tu. Probabil e mai zgomotos la ralanti dar intotdeuna intotdeuna va fi o optiune mai comoda la viteze mari de ex, in plus la nivel de tehnologie si inovatii in zilele noastre vei gasi mult mai multe argumente la un motor diesel. Normal, nu este valid in toate cazurile, de ex...un 2,0 TDI VW (PD nu noile common-rail) nu este mai finutz decat o benzina BMW cum ar fi 320 I (170 CP), dar un 320 d (177CP) sigur este mai finutz decat 320 I, asa cum un 2,0 TDI (acelasi) este mai finutz decat o benzina Logan(indiferent de faptul ca-i dacie sau nu). Sper ca m-am facut inteles.

BRAVO 24-11-08 10:41

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 1878186)
Era ultimul lucru pe care vream sa il aud, ca Porschele va fumega si croncanii.

nu sunt f convins k o sa fumege & croncane...motorul v6 diesel de la audi nu este kiar asa zgomotos.....ma rog ideea in sine este aberanta,dar asta este trendul actual...

Undying_Renault 24-11-08 12:47

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Fanii adevarati de Porsche ajung si posesori... ok... pentru cineva care vrea consum/performante si toate alea exista q7 sau touareg sau x5 sau ce vreti voi dizal dar nu porsche pentru ca porsche nu a fost gandit dpdv consum/performante... asta e valabil pentru golf gti octavia rs clio renaultsport sau alte masini care nu beneficiaza de un blazon sportiv... in fine... vag se orienteaza spre productie nu calitate... asta e parerea mea...

TwentyOne 24-11-08 13:16

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
cred ca l-au scos pe asta diesel ca li s-a facut mila de ala cu cayenne-ul pe gaz

Ottaviano_m 24-11-08 13:39

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Undying_Renault (Post 1883576)
Fanii adevarati de Porsche ajung si posesori... ok... pentru cineva care vrea consum/performante si toate alea exista q7 sau touareg sau x5 sau ce vreti voi dizal dar nu porsche pentru ca porsche nu a fost gandit dpdv consum/performante... asta e valabil pentru golf gti octavia rs clio renaultsport sau alte masini care nu beneficiaza de un blazon sportiv... in fine... vag se orienteaza spre productie nu calitate... asta e parerea mea...

asta cu "fanii adevarati porsche ajung si posesori e cam aberanta", cred ca-ti dai si tu seama... practic zici ca numai cine are 100 000 de euro pregatiti este fan porsche... porsche intotdeauna a fost printre supersportivele cele mai putin consumatoare (vezi 911 turbo care este printre supersportivele cu cele mai mici emisii de gaze). Clio sport este f apropiat ca si consum de un 911 turbo (997) (te asigur) ceea ce nu cred ca inseamna ca a fost gandita pt consum si performante in acelasi timp. Iar inca un argument...porsche intotdeauna a facut masini care nu te pune in dificultate in condus sportiv, adica nu este o extrema ca ferrari, lambo, viper etc. cu toate ca are si supercar-uri, dp meu de vedere Porsche a fost intotdeauna alternativa mai "comoda la ferrari" in sensul ca se poate folosi si in oras si etc, asta fara sa diminueze performantele. Considerati ca... daca ziceti voi ca X5 si touareg sunt masinile pt cine vrea economie ca in timp ce voi ziceti asta, brand-ul vostru mlt iubit pierde miliarde de euro din cauza ca are lipsul asta in categoria asta pe piata. Ceea ce inseamna ca acum ca pot contracara concurenta isi pot permite sa investeasca banii in proiecte care ar face modelele mai mult legate de numele brand-ului si mai performante pe viitor, si asta chiar pt fani. Deci, in mod paradoxal, trebuie sa strice ceva ca sa faca ceva si mai bine dacat ne-au obisnuit. Parerea mea...

adidelavalcea_crazy 24-11-08 14:32

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
aceasta masina(varianta diesel) va fi ideala datorita consumului.carora le place sa alerge sa-si ia una pe benzina;)
probabil va avea un demaraj destul de puternic

RUDY20140TDI 24-11-08 17:12

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

s-a dus dracu´ si marca Porsche....macar puteau sa puna o motorizare mai puternica un 4.2, 5.0 demna de Porsche.....
Aici ai perfecta dreptate .
Ce ar fi sa scoata Audi Q7 V12 tdi si sa umileasca pe autobahn un Porsche Cayenne 3.0 tdi ?

Undying_Renault 24-11-08 19:24

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
Quote:

Originally Posted by Ottaviano_m (Post 1883652)
asta cu "fanii adevarati porsche ajung si posesori e cam aberanta", cred ca-ti dai si tu seama... practic zici ca numai cine are 100 000 de euro pregatiti este fan porsche... porsche intotdeauna a fost printre supersportivele cele mai putin consumatoare (vezi 911 turbo care este printre supersportivele cu cele mai mici emisii de gaze). Clio sport este f apropiat ca si consum de un 911 turbo (997) (te asigur) ceea ce nu cred ca inseamna ca a fost gandita pt consum si performante in acelasi timp. Iar inca un argument...porsche intotdeauna a facut masini care nu te pune in dificultate in condus sportiv, adica nu este o extrema ca ferrari, lambo, viper etc. cu toate ca are si supercar-uri, dp meu de vedere Porsche a fost intotdeauna alternativa mai "comoda la ferrari" in sensul ca se poate folosi si in oras si etc, asta fara sa diminueze performantele. Considerati ca... daca ziceti voi ca X5 si touareg sunt masinile pt cine vrea economie ca in timp ce voi ziceti asta, brand-ul vostru mlt iubit pierde miliarde de euro din cauza ca are lipsul asta in categoria asta pe piata. Ceea ce inseamna ca acum ca pot contracara concurenta isi pot permite sa investeasca banii in proiecte care ar face modelele mai mult legate de numele brand-ului si mai performante pe viitor, si asta chiar pt fani. Deci, in mod paradoxal, trebuie sa strice ceva ca sa faca ceva si mai bine dacat ne-au obisnuit. Parerea mea...

... sincer... inteleg punctul tau de vedere... dar.. eu cred ca vor pierde din clientii orientati pentru prestigiu si nu pentru ratiuni economice... si... intr'adevar vremurile se schimba pe batranul continent.. dar... consider ca epoca diesel ar trebui sa fie prolifica pentru Audi, Volkswagen, Ford, Renault, samd.. firme care se pot afirma precum Audi la LeMans castigand cu un motor diesel o competitie sportiva... dar nu Porsche, Ferrari, Lambo... nu stiu... e vorba de prestigiu/istorie in ochii mei... dar doritorii nu stiu daca au habar/dau 2lei pe asta

87MTX 24-11-08 20:20

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
nu inteleg ce se bucura lumea cand aude ca Porsche a scos motor pe diesel care consuma mai puna...pana mea sunt masini sport facute sa alerge sa consume sa-si arate performantele... vreti consum mic, luati-va un logan pe gpl sau disel...... bine ca nu vreti lamborghini pe diesel, eventual pe la 700 cp si un consum de 5....si vorba aia...da-ti zeci de mii de euro pe un Porsche si nu aveti bani de benzina ca are un consum mare....atunci va luati ceva mai modest si aveti bani de benzina

YZF-PWR 25-11-08 16:17

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
cayenu parerea mea e ca nu l-au facut doar din motive sportive ca sa alerge cum zic unii , ca altfel ramaneau la masinile mici sport , este o masina mare inclusiv pt familie dar cu bani , cat despre consurm , era si timpul sa scoata si un diesel cand vad ca altii din clasa lor fac profit din asta

getedoi 25-11-08 16:42

Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
 
ma bag is eu in discutii, ca multe aberatii mi-a fost dat sa citesc in thread-ul asta.:lol:
unu la mana: nu identificati porsche cu 911. este absurd. porsche inseamna toate modelele lor, inclusiv uitatul 912, 904, 356, boxster, cayenne etc. asta duce la problema 2: nu mai povestiti despre asa-numitul "prestigiu" porsche. exista prestigiul unui 911, prestigiul unui 356, prestigiul unui GT1, dar nu al intregii firme. ii aberant. problema 3: ce-i cu conceptul de "motor <4.2 L nu-i demn de porsche". de unde as scos-o si pe asta? poate nu am inteles bine ce vreti sa ziceti, dar porsche a avut si are destule motoare sub 4.2 sau 5 l (911-le vine cu "nedemnul" motor de 3.6), destul de "demne" as zice. problema nr 4 ar fi pur tehnica, dar nu identificati Prosche cu grupul VAG. Prosche NU face parte din grupul VAG. ii chiar invers, din ce am citit in ultimele luni.

acum ca am rezolvat (sper) problemele de semantica, sa revin on-topic:
nu va faceti iluzii despre Cayenne ca ar fi un model "prestigios". a aparut ca o aducatoare de profit. pur si simplu. porsche au fost specialist in transmisii de ceva timp, si au considerat Cayenne-ul a fi o miscare buna. si asa s-a dovedit a fi, in pofida carcotelilor nesfarsite (inclusiv din partea mea) referitoare la noua directie si la aspectul SUV-ului (care, sa fim seriosi, arata oribil, dar deja trec la subiectivisme). intre altele s-a dovedit a fi un SUV capabil si performant chiar daca nu ii o Lada Niva off-road sau un 911 pe sosea. ottaviano, sunt de acord cu dce ai scris pe undeva pe pag 2, dar de acolo ai luat-o la vale cu insulte si alte alea. nu te mai chinui sa convingi lumea (cunosc atitudinea, ca doar si eu am incercat asta in prima propozitie :lol:), ca asa functioneaza marketingul: ai un brand Porsche, care se edilueaza odata cu introducerea de noi modele (vezi cayenne, cayman,boxster,panamera) si inevitabil o sa scada in ochii lumii. dar nu gresi! nu o sa scada vanzarile (nu din cauza asta cel putin). clientela fidela ramane fidela, clientela noua se va orienta (sau nu) spre noile produse. ca dovada ca porsche au avut vanzari record anul acesta, mai ales in state. un va imaginati ca motorul diesel a fost introdus de dragul mediului. nici vorba. lui Wiederking nu ar putea sa ii pese mai putin. pur si simplu au de indeplinit niste norme de poluare, si inevitabil au ajuns la asta. si cum zicea Dripci mai sus, s-ar putea sa fie un dram de adevar si in chestia cu cuplul ridicat al dieselurilor mai bun pe SUV-uri.


All times are GMT +2. The time now is 04:57.

- Copyright 2026 4Tuning