![]() |
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
banul si profitul dicteaza totul pina la urma.Daca s-a cerut pe piata si se vinde inseamna ca au facut o miscare buna.Sincer nu prea ma mai mira nimic...ma astept in cca un an, un an jumate sa vedem ceva de genul asta si de la lamborghini si imediat dupa si de la ferrari.Stiti cum e....never say never.
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
de la ferrari ma indoiesc.
dar la lambo ma astept... si asta din cauza vag-ului, care se pare ca se excita la auzul cuvintelor "diesel" si "motorina". de-abia astept murcielago diesel |
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Quote:
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Quote:
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
da,da xanderrr, dieselul este mai finutz decat o benzina la nivel de emisii, raport consum/performante etc. Finutz nu inseamna intotdeauna ceea ce banuiesc ca ai inteles tu. Probabil e mai zgomotos la ralanti dar intotdeuna intotdeuna va fi o optiune mai comoda la viteze mari de ex, in plus la nivel de tehnologie si inovatii in zilele noastre vei gasi mult mai multe argumente la un motor diesel. Normal, nu este valid in toate cazurile, de ex...un 2,0 TDI VW (PD nu noile common-rail) nu este mai finutz decat o benzina BMW cum ar fi 320 I (170 CP), dar un 320 d (177CP) sigur este mai finutz decat 320 I, asa cum un 2,0 TDI (acelasi) este mai finutz decat o benzina Logan(indiferent de faptul ca-i dacie sau nu). Sper ca m-am facut inteles.
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Quote:
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Fanii adevarati de Porsche ajung si posesori... ok... pentru cineva care vrea consum/performante si toate alea exista q7 sau touareg sau x5 sau ce vreti voi dizal dar nu porsche pentru ca porsche nu a fost gandit dpdv consum/performante... asta e valabil pentru golf gti octavia rs clio renaultsport sau alte masini care nu beneficiaza de un blazon sportiv... in fine... vag se orienteaza spre productie nu calitate... asta e parerea mea...
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
cred ca l-au scos pe asta diesel ca li s-a facut mila de ala cu cayenne-ul pe gaz
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Quote:
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
aceasta masina(varianta diesel) va fi ideala datorita consumului.carora le place sa alerge sa-si ia una pe benzina;)
probabil va avea un demaraj destul de puternic |
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Quote:
Ce ar fi sa scoata Audi Q7 V12 tdi si sa umileasca pe autobahn un Porsche Cayenne 3.0 tdi ? |
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
Quote:
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
nu inteleg ce se bucura lumea cand aude ca Porsche a scos motor pe diesel care consuma mai puna...pana mea sunt masini sport facute sa alerge sa consume sa-si arate performantele... vreti consum mic, luati-va un logan pe gpl sau disel...... bine ca nu vreti lamborghini pe diesel, eventual pe la 700 cp si un consum de 5....si vorba aia...da-ti zeci de mii de euro pe un Porsche si nu aveti bani de benzina ca are un consum mare....atunci va luati ceva mai modest si aveti bani de benzina
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
cayenu parerea mea e ca nu l-au facut doar din motive sportive ca sa alerge cum zic unii , ca altfel ramaneau la masinile mici sport , este o masina mare inclusiv pt familie dar cu bani , cat despre consurm , era si timpul sa scoata si un diesel cand vad ca altii din clasa lor fac profit din asta
|
Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel
ma bag is eu in discutii, ca multe aberatii mi-a fost dat sa citesc in thread-ul asta.:lol:
unu la mana: nu identificati porsche cu 911. este absurd. porsche inseamna toate modelele lor, inclusiv uitatul 912, 904, 356, boxster, cayenne etc. asta duce la problema 2: nu mai povestiti despre asa-numitul "prestigiu" porsche. exista prestigiul unui 911, prestigiul unui 356, prestigiul unui GT1, dar nu al intregii firme. ii aberant. problema 3: ce-i cu conceptul de "motor <4.2 L nu-i demn de porsche". de unde as scos-o si pe asta? poate nu am inteles bine ce vreti sa ziceti, dar porsche a avut si are destule motoare sub 4.2 sau 5 l (911-le vine cu "nedemnul" motor de 3.6), destul de "demne" as zice. problema nr 4 ar fi pur tehnica, dar nu identificati Prosche cu grupul VAG. Prosche NU face parte din grupul VAG. ii chiar invers, din ce am citit in ultimele luni. acum ca am rezolvat (sper) problemele de semantica, sa revin on-topic: nu va faceti iluzii despre Cayenne ca ar fi un model "prestigios". a aparut ca o aducatoare de profit. pur si simplu. porsche au fost specialist in transmisii de ceva timp, si au considerat Cayenne-ul a fi o miscare buna. si asa s-a dovedit a fi, in pofida carcotelilor nesfarsite (inclusiv din partea mea) referitoare la noua directie si la aspectul SUV-ului (care, sa fim seriosi, arata oribil, dar deja trec la subiectivisme). intre altele s-a dovedit a fi un SUV capabil si performant chiar daca nu ii o Lada Niva off-road sau un 911 pe sosea. ottaviano, sunt de acord cu dce ai scris pe undeva pe pag 2, dar de acolo ai luat-o la vale cu insulte si alte alea. nu te mai chinui sa convingi lumea (cunosc atitudinea, ca doar si eu am incercat asta in prima propozitie :lol:), ca asa functioneaza marketingul: ai un brand Porsche, care se edilueaza odata cu introducerea de noi modele (vezi cayenne, cayman,boxster,panamera) si inevitabil o sa scada in ochii lumii. dar nu gresi! nu o sa scada vanzarile (nu din cauza asta cel putin). clientela fidela ramane fidela, clientela noua se va orienta (sau nu) spre noile produse. ca dovada ca porsche au avut vanzari record anul acesta, mai ales in state. un va imaginati ca motorul diesel a fost introdus de dragul mediului. nici vorba. lui Wiederking nu ar putea sa ii pese mai putin. pur si simplu au de indeplinit niste norme de poluare, si inevitabil au ajuns la asta. si cum zicea Dripci mai sus, s-ar putea sa fie un dram de adevar si in chestia cu cuplul ridicat al dieselurilor mai bun pe SUV-uri. |
| All times are GMT +2. The time now is 04:57. |
- Copyright 2026 4Tuning