Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/88050-e36-318is-coupe-cj-11-rsa.html)

Skillzu 04-09-08 20:04

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Quote:

Originally Posted by Alex_Tiger (Post 1732927)
ei bine, am fost ieri la mecanic cu micuta si i-am luat ambreiaj nou si am strans frana de mana urmand ca azi dimineata sa merg la RAR-u. totul f bine si frumos, am stat 1 ora la rar si am rezolvat tot, m-au chemat luni dupa acte, cat despre masina...hmm acum defapt descopar adevarata ei putere :D eh eh ce frumos se invart rotile alea!

acum as avea niste intrebari/sugestii care daca sunteti "draguti" sa mi le raspundeti/dati :D

1. autoblocant: sincer as vrea sa-i pun autoblocant telul meu fiind sa invat tainele driftingului in realitate de data asta!
-ma intereseaza, logic, ce fel de lsd imi trebe? adica tot vad ca sunt de pe M de pe 2.5, toate asta si toate rapoartele lor merg si pe a mea? care ar fi cel mai indicat pt motorasu meu de 1.8?

2. vreau sa ma ocup umpic de ochii ei si anume lupe pe faza scurta deoarece va venii si instal de xenon si angel eyes. intrebarea mea este: se vad bine angel eye's pe faruri originale (cu sticla rotunda peste far)? deoarece nu vreau sa schimb farurile originale (imi plac prea mult). Aici mai vreau sa intreb daca se poate schimba faza mea scurta care nu are lupa cu una tot originala dar cu lupa, potrivesc?

si cam atat deocamdata, mai intreb cand mai imi aduc aminte :D

cauta-ma pe mess si te voi ajuta cu raspunsuri la taote intrebarile tale :lol:

Raz6633 06-09-08 14:12

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
I-a zi alex, cand te vad prin Bucale, sa facem schimb de impresii, e46/e36.... poate cine stie, ti-o dau p-asta mica la o tura? asta daca imi demonstrezi ca stii sa conduci bmw, pe a ta evident :P

Alex_Tiger 07-09-08 01:48

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
cat de curand. va marturisesc ca azi am gustat prima si prima oare pe viu ce inseamna datu de-a latu ca sa si rimeze :D am tras o fuga pana la cheile turzii unde este un platou mic cu pamant si iarba si o bucata de parcare cu pietris! asa frumos am invartit-o de fund (nu ma refer la celebrele cerculete...) am incercat sa fac cercuri de drift si chiar mi-a iesit, am sa pun maine niste poze si filme ca acum sunt prea obosit!

dar in final nu va pot explica zambetu care-l aveam pe fata :D:D

Alex_Tiger 07-09-08 20:06

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
5 Attachment(s)
filmu si niste poze asa cum am promis...

nu va bagati prea mult la comenturi ca totusi a fost prima oara...(sfaturile sunt binevenite)

gelu_r 07-09-08 20:21

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
ai incercat tu ceva (cu acceleratia apasai,o lasai,iar apasai iar o lasai)dar iti iesea mult mai bine pe o platforma cu asfalt si ud pe jos..
oricum e frumos montaju si ai facut bine pentru un motor 1,8 si fara prea multa experienta.
cauta sa te duci intr o parcare de mall sau supermarket cand ploua afara..

leonard 07-09-08 23:50

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
te rog eu nu o mai baga in balarii dastea:) cel mai bine fa cum a zis gelu. asa mai mult o strici....mai bn tocesti cauciucurile decat sa-i strici suspensiile si alte alea..s-o zgarii sau sa traga aer cu praf pe admisie. ai facut destul de frumos dar asteptam ceva pe asfalt:)

Alex_Tiger 08-09-08 01:01

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
asa e, dar terenul nu avea multe denivelari tocmai de aceea am si indraznit sa ma dau...iar daca e sa astept dupa ploaie mor incet...k vad ca tot nu ploua :( iar pe uscat din pacate nu reusesc nicimacar sa o arunc de fund...nu vrea sa piarda aderenta ...nici cu clutch kick nici cu balans, am tot incercat si in seara asta dar mai mult decat un cerc larg cu umpic de scartz nu vrea nicicum...mai am de invatat...

loverboy 08-09-08 02:17

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Ai fost in seara asta si cand ai plecat ai incercat ceva...;););) Cand mai mergi la sala dute si pe la vreo 2-3 dim duci o galeata cu tine si iei apa din somes si uzi pe acolo prin fata la sala si te dai :lol::lol::lol:

Alex_Tiger 08-09-08 09:46

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Quote:

Originally Posted by loverboy (Post 1738613)
Ai fost in seara asta si cand ai plecat ai incercat ceva...;););) Cand mai mergi la sala dute si pe la vreo 2-3 dim duci o galeata cu tine si iei apa din somes si uzi pe acolo prin fata la sala si te dai :lol::lol::lol:

deci am martor :D zile tu de vroia sa se invarta...nici macar nu scapa fundu doar umpic de scartz :(

Gyo*TDS 08-09-08 15:58

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
ITP-ul este intre 90-100 RONi .Am facut la Dacie si am dat 90 RON +100 pt a trece :P

Alex_Tiger 08-09-08 17:04

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Quote:

Originally Posted by Gyo*TDS (Post 1739774)
ITP-ul este intre 90-100 RONi .Am facut la Dacie si am dat 90 RON +100 pt a trece :P

am uitat sa postez dar numai 28lei ma costat reverificarea franelor punte spate.

MARI_NSL 08-09-08 17:18

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Quote:

Originally Posted by Alex_Tiger (Post 1738825)
deci am martor :D zile tu de vroia sa se invarta...nici macar nu scapa fundu doar umpic de scartz :(

incearca sa dai un burn inainte sa incalzesti un pik cauciucurile si pe urma s-ar putea sa scape fundu :-)

Raz6633 08-09-08 17:23

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Mai bine nu, pentru ca incinge ambreiaju inainte... si o da dintr-una in alta.... cel mai bine... practice practice practice, mai tii minte Alex, in lfs....

Practice make perfect.... doar sa ai grija...

gelu_r 08-09-08 18:03

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
nare rost sa va inspirati din lfs ca una e in lfs una e cu masina adevarata..
daca prinzi viteza (cum ai zis tu ca ai incercat si au dat un cerc mare cu scartait de roti)la viteza aia poate sa scape de fund si no mai redresezi..deaia pt incepatori nu e bun 1 8 sau 2 0..mai bun e un 2,5 ii dau unde vrei si te calmezi..cu 1 8 te tot mananca sa incerci si cine stie cum fuge..am patito cu un prieten cu un 2,0 si nu va doresc..

Skillzu 08-09-08 18:49

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
 
Quote:

Originally Posted by gelu_r (Post 1740075)
nare rost sa va inspirati din lfs ca una e in lfs una e cu masina adevarata..
daca prinzi viteza (cum ai zis tu ca ai incercat si au dat un cerc mare cu scartait de roti)la viteza aia poate sa scape de fund si no mai redresezi..deaia pt incepatori nu e bun 1 8 sau 2 0..mai bun e un 2,5 ii dau unde vrei si te calmezi..cu 1 8 te tot mananca sa incerci si cine stie cum fuge..am patito cu un prieten cu un 2,0 si nu va doresc..

2.5-u vezi ca te potoleste de tot.arunca cu tine de borduri daca nu stii ce o sa faca.iar un diferential deschis nu ai niciodata siguranta 100% ca o sa faca un anume lucru exact.1.8is / 2.0 e bun.inveti.o pierzi si gata.la un 2.5 ii dai in ***** ca nu simte.si te trezesti pe la vre-o 100 si ceva.un 2.0 pana ajunge la 80 mai dureaza ceva.trebuie doar sa stii limitele masinii.sa stii cam cat fuge daca o scapi.sa-ti asumi niste riscuri,daca cand incerci sa o dai de cur...ai loc safe in cazul in care nu o tii.
acum nah...daca subestimezi tractiunea spate,si o lada de 24 de cai morti da cu tine de bordura.nu e loc de vitejii cu tractiunea spate.atata timp cat o respecti iti va oferii senzatii.


All times are GMT +2. The time now is 08:44.

- Copyright 2026 4Tuning