Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Amplficator in casa (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/86592-amplficator-casa.html)

IONUT-GBP 25-11-09 21:49

Re: Amplficator in casa
 
daca este vorba de bani , cu banii care ii dati pe un amplificator auto , baterie auto , redresor nu cred eu ca nu va incadrati si la un amplificator de casa.. :)

aleyx_oltcit 25-11-09 21:57

Re: Amplficator in casa
 
sunt mai mult decat sigur ca cine a mai incercat chestia asta, avea redresor si baterie si a zis sa incerce poate iese ceva...eu asa am procedat, nu am dat bani pe nimic a fost doar un experiment

SKR* 25-11-09 22:01

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by IONUT-GBP (Post 2837087)
nu stiu de ce va place sa aveti atatea cabluri aiurea , baterie auto si redresor in casa ...


deaia exista amplificatoarele de casa .. :)

Varianta asta canta si in casa, canta si in masina. Ampliful de casa nu canta in masina. (varianta cu invertor nu functioneaza la puteri mari).

Iar din moment ce deja ai un amplif 12V si o baterie (eventual si redresor), la ce sa mai cheltui banii pe un amplif de casa?

IONUT-GBP 25-11-09 22:03

Re: Amplficator in casa
 
:)

da , dar ori iti faci sistemul audio ptr casa ori ptr masina... e aiurea sa te cari cu ele din masina in casa din casa in masina si tot asa :lol:

valitataye 25-11-09 22:07

Re: Amplficator in casa
 
singurul lucru pe care am dat eo banii este pe woofer-ul Powerbass...restul le-am luat de la cine nu avea nevoie de ele si chiar isi fac treaba cu varf si indesat:)

aleyx_oltcit 26-11-09 20:59

Re: Amplficator in casa
 
https://www.youtube.com/watch?v=gJ6l5huGnYg ....basul nu se aude dar este din plin, nush daca e bn pt redresor ca , consuma cam mult dihania asta

valitataye 28-11-09 22:49

Re: Amplficator in casa
 
1 Attachment(s)
un mic filmulet cu dif scos din cutie si nici statie reglata:D...auditie placuta:)

khrysty@n 10-12-09 22:00

Re: Amplficator in casa
 
Mai fratilor eo nush dc va tot complicati atat cu redresoare, baterii de auto, alternatoare...

Eo am reusit o performanta mai buna ca voi, tot in casa cu accesorii de masina...

amplificator: http://www.mediadot.ro/images/produc...tor-cs-604.jpg
Subwoofer: http://imagesb.ciao.com/ide/images/p...ct-7805399.jpg
Condensator:http://www.autosound.ro/images/Conde...20SA%20005.jpg
Sursa: http://www.mivarom.ro/catalog/produc...oducts_id=4262


Toata chestia asta m-a costat sub 500 ron.:rolleyes2;)
Asa ca dragi colegi mai ganditiva cand faceti instalati dinastea de "4tuning" ca o sursa de PC nu numai ca e slaba si da si mai multe tensiuni care pot "buli" amplifu dak nu e legat corect

aleyx_oltcit 10-12-09 22:05

Re: Amplficator in casa
 
treaba cu condensatorul e buna...dar in loc de sursa aia daca pui un redresor e acceasi treaba, deci nu ai facut cine stie ce,...alternator nu a folosit nimeni ,au fost niste confuzi intre redresor si alternator dar nu a fost nimeni atat de stupid sa faca asa ceva,

khrysty@n 10-12-09 22:26

Re: Amplficator in casa
 
Nu e aceasi chestie intre redresor' si "sursa mea"...


-"Sursa mea" daca te-ai uitat pe site scoate 29A si 350W si e si reglabila poate scoate de la 4.5V la 46V.
-"Sursa mea" are cooler care porneste doar dupa 40 grade Celsius.
- Nu cantareste mai mult de 1 kg.
- Are protectie la scurt, supra-sarcina, supra incalzire, polarizare inversa.
- Si nu costa mai mult de 90 ron sursa.:D

-Redresoarele au 12-13v FIX
- Rare au ventilatoare care merg in continuu
- Au niste transformatoare si de 10 kg:shock:
- Multe, mai ales alea vechi nu aveau nici macar protectie la supra-sarcina si la legarea inversa...:o


Deci "Sursa Mea>redresor:lol:

aleyx_oltcit 10-12-09 22:29

Re: Amplficator in casa
 
oky oky...avantaj tu :P

valitataye 12-12-09 23:53

Re: Amplficator in casa
 
3 Attachment(s)
chiar mi-am luat si eu condesator zilele acestea:D
se sinte o diferenta enormaaa:)

khrysty@n 13-12-09 17:32

Re: Amplficator in casa
 
Condensatorul este foarte bun mai ales cand vine o nota de bass si suplineste lipsa de curent a sursei.

Apropo nu vreau deloc sa fac reclama negativa la acest produs dar mie mi s-a ars un roial blue si cei de la garantie s-au "scos" zicand ca e vina mea, "a fost un defect de legare".

valitataye 15-12-09 00:06

Re: Amplficator in casa
 
daca o sa am probleme cu el zboara imediat la magazin;)...e la 2 pasi de mine:D...asa ca nu imi fac griji:)

khrysty@n 03-02-10 21:06

Re: Amplficator in casa
 
Re deschid topic-ul (nu stiu daca am voie dar oricum).

Cum leg un cass de masina la o sursa(nu de computer) care are 3 plus si 3 minus.

Cassul are rosu, negru, portocaliu, verde, mov, mov-negru, verde, verde-negru, auriu, auriu-negru, alb, alb-negru.


All times are GMT +2. The time now is 09:44.

- Copyright 2026 4Tuning