![]() |
Re: Amplficator in casa
daca este vorba de bani , cu banii care ii dati pe un amplificator auto , baterie auto , redresor nu cred eu ca nu va incadrati si la un amplificator de casa.. :)
|
Re: Amplficator in casa
sunt mai mult decat sigur ca cine a mai incercat chestia asta, avea redresor si baterie si a zis sa incerce poate iese ceva...eu asa am procedat, nu am dat bani pe nimic a fost doar un experiment
|
Re: Amplficator in casa
Quote:
Iar din moment ce deja ai un amplif 12V si o baterie (eventual si redresor), la ce sa mai cheltui banii pe un amplif de casa? |
Re: Amplficator in casa
:)
da , dar ori iti faci sistemul audio ptr casa ori ptr masina... e aiurea sa te cari cu ele din masina in casa din casa in masina si tot asa :lol: |
Re: Amplficator in casa
singurul lucru pe care am dat eo banii este pe woofer-ul Powerbass...restul le-am luat de la cine nu avea nevoie de ele si chiar isi fac treaba cu varf si indesat:)
|
Re: Amplficator in casa
https://www.youtube.com/watch?v=gJ6l5huGnYg ....basul nu se aude dar este din plin, nush daca e bn pt redresor ca , consuma cam mult dihania asta
|
Re: Amplficator in casa
1 Attachment(s)
un mic filmulet cu dif scos din cutie si nici statie reglata:D...auditie placuta:)
|
Re: Amplficator in casa
Mai fratilor eo nush dc va tot complicati atat cu redresoare, baterii de auto, alternatoare...
Eo am reusit o performanta mai buna ca voi, tot in casa cu accesorii de masina... amplificator: http://www.mediadot.ro/images/produc...tor-cs-604.jpg Subwoofer: http://imagesb.ciao.com/ide/images/p...ct-7805399.jpg Condensator:http://www.autosound.ro/images/Conde...20SA%20005.jpg Sursa: http://www.mivarom.ro/catalog/produc...oducts_id=4262 Toata chestia asta m-a costat sub 500 ron.:rolleyes2;) Asa ca dragi colegi mai ganditiva cand faceti instalati dinastea de "4tuning" ca o sursa de PC nu numai ca e slaba si da si mai multe tensiuni care pot "buli" amplifu dak nu e legat corect |
Re: Amplficator in casa
treaba cu condensatorul e buna...dar in loc de sursa aia daca pui un redresor e acceasi treaba, deci nu ai facut cine stie ce,...alternator nu a folosit nimeni ,au fost niste confuzi intre redresor si alternator dar nu a fost nimeni atat de stupid sa faca asa ceva,
|
Re: Amplficator in casa
Nu e aceasi chestie intre redresor' si "sursa mea"...
-"Sursa mea" daca te-ai uitat pe site scoate 29A si 350W si e si reglabila poate scoate de la 4.5V la 46V. -"Sursa mea" are cooler care porneste doar dupa 40 grade Celsius. - Nu cantareste mai mult de 1 kg. - Are protectie la scurt, supra-sarcina, supra incalzire, polarizare inversa. - Si nu costa mai mult de 90 ron sursa.:D -Redresoarele au 12-13v FIX - Rare au ventilatoare care merg in continuu - Au niste transformatoare si de 10 kg:shock: - Multe, mai ales alea vechi nu aveau nici macar protectie la supra-sarcina si la legarea inversa...:o Deci "Sursa Mea>redresor:lol: |
Re: Amplficator in casa
oky oky...avantaj tu :P
|
Re: Amplficator in casa
3 Attachment(s)
chiar mi-am luat si eu condesator zilele acestea:D
se sinte o diferenta enormaaa:) |
Re: Amplficator in casa
Condensatorul este foarte bun mai ales cand vine o nota de bass si suplineste lipsa de curent a sursei.
Apropo nu vreau deloc sa fac reclama negativa la acest produs dar mie mi s-a ars un roial blue si cei de la garantie s-au "scos" zicand ca e vina mea, "a fost un defect de legare". |
Re: Amplficator in casa
daca o sa am probleme cu el zboara imediat la magazin;)...e la 2 pasi de mine:D...asa ca nu imi fac griji:)
|
Re: Amplficator in casa
Re deschid topic-ul (nu stiu daca am voie dar oricum).
Cum leg un cass de masina la o sursa(nu de computer) care are 3 plus si 3 minus. Cassul are rosu, negru, portocaliu, verde, mov, mov-negru, verde, verde-negru, auriu, auriu-negru, alb, alb-negru. |
| All times are GMT +2. The time now is 09:44. |
- Copyright 2026 4Tuning