![]() |
Re: prima seara de soferie ?
ce tare :X
la mine a fost mai deosebit...am luat permisul,dar nu am putut sa conduc in primele zile...ceva probleme cu masina. ma gandesc la frate-miu...nici nu are permis,si deja a facut accident...s-a rasturnat cu masina...pai ala cand o sa ia permis o sa fie kamikaze...nici nu ma urc cu el in masina ! |
Re: prima seara de soferie ?
in prima seara am condus masina tatalui (pe care o conduc si acum din pacate) si cred ca in 2 ore de condus de vreo 3-4 ori mi-a murit motoru...pur si simplu nu-i dadeam de cap...aaa si pe un bulevard unu cu un ford transit (cred ca din pricina faptului ca a vazut ca sunt incepator) m-a depasit si s-a oprit in fata mea cu avarii...eu am dat semnal stanga sa-l depasesc si cand eram in depasire a bagat picioru in ea ... am bagat si eu picioru in masina tatalui si am reusit sa-l depasesc cu destul de multa usurinta avand in vedere ca ma intreceam cu o duba...a fost palpitant dar nu cred ca o sa mai repet prea curand experienta aceea ... cel putin nu pe un drum din oras
|
Re: prima seara de soferie ?
prima seara de condus ...
cum am avut eu nu stiu catzi au mai avut. a fost una din cele mai memorabile, paote scante ... si inspaimantatoare seara la condus. era in jur de 7 seara si aveam de mers la ore de mate, si daca tot aveam permis acum am zis ca merg cu masina. asta se intampla iarna cu dacia care o am si acum, doar ca atunci nu era reglata nimic. ma pun in masina si pornesc. ies de pe langa bloc. prima proba de foc era sa ies de pe un drum oblic pe o principala foarte circulata la ora aia. cuva reusesc sa fac si asta. apoi ajung la un semi-sens giratoriu de la capatul podului. acolo dupa ce am oprit cand pornesc am reusit sa intrc masina perpendicular pe sensul de mers. reusesc sa o indrept si dau sa urc podul. de mentionat ca de fiecare data cand lasam acceleratzia sa calc frana imi murea motorul. (nu era reglat motorul cum trebuie) deci stateam cu mana pe contact. si trecand peste faptul ca intra mai greu in viteze sau nu eram obisnuit cu ea. luneta mi s-a acoperit cu zapada asa ca in spate nu vedeam absolut nimic. si cand am luat masina am uitat sa reglez oglinzile. ajung la intersectie si ma incadrez pe banda de inainte, cand in fata mea un matiz baga avariile. eu umpic panicat nu stiam ce sa fac. vroiam sa-l ocolesc prin dreapta dar nu vedeam in spate sau in oglinzi nimic, daca vine cineva. norocul meu e ca a pornit pana la urma cel cu matizul din fata mea. pe strada unde trebuia sa intru am deparat putin ca am venit prea tare. atunci deja era o sare din aia in mine ca imi era umpic frica si abia nu mai vroam sa fac nici un metru cu masina, dar intr-un final am ajuns la destinatie. normal ca am intarziat vre-o 20 de minute la ore si ajungeam mai repde daca mergeam pe jos .. dar nah si cireasa de pe tort ... dupa ce am iesit de la ore, nu a mai vrut sa porneasca masina asa ca l-am sunat pe tata si mi-a zis ce sa fac prin telefon. |
Re: prima seara de soferie ?
prima zi de carnet.. am plecat cu tata pe aici prin bucuresti.. deja stia ca ma descurc , mersesem mult si fara permis.. instructorul i-a zis ca nu are probleme cu mine.. deci era bine.. a vazut ca ma descurc si seara mi-a dat masina.. directia bucuresti-giurgiu-oltenita-bucuresti.. si culmea.. singur :) eram chiar fericit ca mergeam perfect legal.. bine.. nu aveam centura pusa, pt ca nu o suport pe mine.. nici acum nu o pun. :)
|
Re: prima seara de soferie ?
Quote:
Eu debia astept seara respectiva :D Am inceput AMR-ul deja :P |
Re: prima seara de soferie ?
Si acum imi vine sa rad cand ma gandesc la prima noapte de soferie(cu acte in regula) .
Am ajuns in acasa, in fata blocului, pe la ora 3am poate chiar putin trecut peste 3 . Cautam disperat un loc de parcare ca deja eram satul de plimbareala. Vad un loc liber, la scara vecina, pe trotuar . Urc masina pe trotuar si incep sa-mi adun porcariile de prin masina , moment in care apare o Skoda Octavia, vecina care de regula parca pe acel "loc" . Dau in spate si ea incearca sa faca o parcare bombanind ceva(morti, raniti...probabil, dar Dumnezeu nu`i tigan) . Se grabeste cucoana sa o parchez si o trozneste de gard , astfel incat a zgariat masina de la tripla spate pana la portiera pasagerului . Coboara isterica din masina si incepe sa urle spre mine ca e numai vina mea, ca de ce am vrut sa parchez masina acolo daca stiam ca e "locul" ei . A tipat vita (ca om cu siguranta nu e ) pana s-au trezit vecinii si sotul ei care a coborat si a luat-o in casa, in plus de asta si-a cerut si scuze dupa ce i-am explicat ca s-a insurat cu o vaca .:lol: Prima seara de soferie, fara carnet, s-a incheiat intr-o casa, cu masina sub fereastra . :lol: :lol: |
| All times are GMT +2. The time now is 19:54. |
- Copyright 2026 4Tuning