Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Pentru FANATICII Skyline (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/714-fanaticii-skyline.html)

akimoto 24-03-04 15:43

1 Attachment(s)
gen.1 (1957-1963)
iunie 1957 - apare primul skyline: shasiu ALSI-1, motor GA30 OHV (1484cc), cca 60cp la 4400rpm.
octombrie 1959 - Skyline ALSI primeste motorul GA4.
februarie 1960 - iese ALSI-2 facelift, botul primeste, pentru prima oara in Japonia, un design cu 4 faruri rotunde
mai 1961 - Skyline Deluxe 1900
aprilie 1962 - Skyline Sport cu motor GB4 4cil 1862cmc OHV 94cp la 4300rpm. Toate cele 60 de buc au fost produse in Italia de Michelotti.

akimoto 24-03-04 15:46

1 Attachment(s)
cele patru faruri

akimoto 24-03-04 16:01

1 Attachment(s)
Gen.2 (1963-1968)
Septembrie 1963 – lansare Skyline S50 de 1500
Martie 1964 – Skyline GT S50D cca 100cp
Mai 1964 – Skyline GT intra in cursele internationale, concureaza contra Porsche 904GTS si preia conducerea pentru prima oara intr-o cursa insa numai pentru un tur
Ianuarie 1965 – Skyline 2000GT S54
Septembrie 1965 – Skyline 2000GT-A cu un singur carburator si Skyline S54B GT-B cu motor SOHC de 1968cmc cu 125cp la 5600rpm
August 1967 – motorul de 1500 devine G15 SOHC

akimoto 24-03-04 16:21

1 Attachment(s)
Gen.3 (1968-1972)
Iulie 1968 – lansare Skyline C10 1500, motor de 1.5 ohv (in aceasta perioada Nissan preia controlul fuzionand cu Prince Motor Co.)
PS: cred ca am uitat sa mentionez ca pana atunci erau produse Prince Motor Co.
Septembrie 1968 – Skyline 2000 GT cu motorul L20
Februarie 1969 - PRIMUL Skyline 2000 GT-R KPGC10 cu motor S20 in 6cil DOHC 1989cmc 160cp la 7000rpm in PATRU USI !

Mai 1969 - Skyline GT-R debuteaza in JAF Grand Prix
Octombrie 1969 - 2000 GT- ul primeste un plus de putere
Octombrie 1970 – lansare GT-R in varianta cu hardtop, evident 2 usi
Martie 1972 - Skyline GT-R aduna 50 de victory in curse
Mai 1972 - 2000 GT si GT-R primesc cutie cu 5 trepte in loc de 4

akimoto 24-03-04 16:30

1 Attachment(s)
GT-R

akimoto 24-03-04 16:35

1 Attachment(s)
Gen.4 (1972-1977)
Septembrie 1972- lansare Skyline C110 cu acelasi S20 6 in linie DOHC 1989cmc 160cp la 7000rpm
ianuarie 1973- Skyline GT-R KPGC 110 coupe hardtop
Mai 1973 – toata productia se opreste datorita crizei de petrol si a legii foarte stricte a emisiilor
Septembrie 1975 – este relansat Skyline 2000GTX-E cu motor L20E cu emisii mai mici de gaze

akimoto 24-03-04 16:38

1 Attachment(s)
GTX

akimoto 24-03-04 16:43

1 Attachment(s)
Gen.5 (1977-1981)
August 1977 - lansare Skyline C210 cu motor L20 inline6 SOHC 1996cc 130cp la 6000rpm
August 1979 - C210 facelift, apar farurile drepte
Aprilie 1980 – lansare Skyline 2000 GT Turbo cu motorul L20E-T inline 6 SOHC 1996cmc cca 145hp la 5600rpm

akimoto 24-03-04 16:54

restu...maine...ca am obosit

Husky 25-03-04 01:09

Quote:

Originally Posted by \"catalin rs4\"
din pacate trebuie sa te contrazic.. :lol: in germania..nu exista nici un tuner ..care are ...sau care face..skyline.. :twisted: in germnai exista foarte putine skyline le poti numara pe degete...in anglia intradevar sunt mai multe skyline ...si sunt destul de ieftine...dar pacat ca sunt numai cu volna pe partea dreapta.. :( :twisted:

Cand am zis tuneri ma refeream la persoane fizice nu la firme , si am pus o poza cu un skyline din germania . Vezi ca scrie pe ea. E pe pagina a doua.

Husky 25-03-04 01:16

Am si eu o rugaminte la voi, bagati cat mai multe poze cu Nissanuri Skyline , nu conteaza calitatea , tunata sau nu , o sa vedem noi pe urma care-s bune si care nu.

Husky 25-03-04 02:03

3 Attachment(s)
Am sa mai bag niste poze pe care le-am luat de pe www.veilside.com , ca au aia acolo niste poze destul de valabile.

Husky 25-03-04 02:54

3 Attachment(s)
Poze...

Husky 25-03-04 02:58

3 Attachment(s)
Poze...

Husky 25-03-04 03:00

3 Attachment(s)
Poze...


All times are GMT +2. The time now is 21:12.

- Copyright 2026 4Tuning