Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Ford (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford.html)
-   -   Ford Focus MK1 1.8 TDDi - my YELLOW Focus (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/68440-ford-focus-mk1-1-8-tddi-my-yellow-focus.html)

SV25MBN 20-10-08 19:39

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Misto Focusu, printre putinele Focusuri Tournier care atrag atentia in sensul bun. O masina frumoasa intr-adevar. Pastreaz-o simpla, asa cum ai inceput, ca ii sta cel mai bine.

claudiu lucian 23-10-08 00:15

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
va multumesc pentru aprecieri! intre timp am recuperat si permisul de la "militie" sper sa nu mai ajunga pe acolo in urmatorii 8 ani, pana va trebui sa il schimb!

masina nu a mai suferit nici o schimbare...daca nu am mai mers cu ea, nici nu am mai bagat bani! sa speram k reusesc pana la urma sa o mai cobor putin!

o sa revin cu poze

Insanerzw 23-10-08 21:13

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Asteptam blondule asteptam cu nerabdare noile tale idei...:lol:

claudiu lucian 24-10-08 14:31

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
6 Attachment(s)
am cam intarziat putin,dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu??

am reusit sa o las putin...intre 7 si 10 cm:D

poze inainte/dupa

NWZeu 24-10-08 15:05

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Ce arcuri folosesti si un scor daca se poate :).

Insanerzw 24-10-08 16:59

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Super bine da cu ea mai aproape de sol :lol:

claudiu lucian 24-10-08 21:03

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by NWZeu (Post 1824455)
Ce arcuri folosesti si un scor daca se poate :).


man, masina are pachetul de drumuri grele care include o suspensie mai dura(sau cel putin asa cred) pt ca "lucra" foarte putin,oricum, mult mai dura decat la focusurile pe care le-am vazut asa ca doar am taiat din arcurile originale, 4 spire pe spate si 2 pe fata si vreau sa zic ca acum se comporta ca si cu o suspensie sport, mi-a confirmato si un prieten.

inca o poza care imi place:D

NWZeu 25-10-08 12:27

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Asta e o solutie la care nu m-am gandit ca o vei aplica pe Focus :lol::lol:

catarsis 25-10-08 13:53

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
ai grija sa nu faci praf amortizoarele;daca ai taiat din arcuri fara niste amortizoare sport s-ar putea sa ai probleme;

UNLORD 27-10-08 17:15

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Quote:

Originally Posted by claudiu lucian (Post 1825151)
man, masina are pachetul de drumuri grele care include o suspensie mai dura(sau cel putin asa cred) pt ca "lucra" foarte putin,oricum, mult mai dura decat la focusurile pe care le-am vazut asa ca doar am taiat din arcurile originale, 4 spire pe spate si 2 pe fata si vreau sa zic ca acum se comporta ca si cu o suspensie sport, mi-a confirmato si un prieten.

inca o poza care imi place:D

Si mare grija cu geometria, s-ar putea sa te trezesti ca ti se uzeaza neuniform cauciucurile.

NWZeu 27-10-08 21:19

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
Si arcul schimbandu-si raportul de compersie va avea de suferit, plus ca are si alta sageata, sunt mai multe lucruri la mijloc, insa, cand le-a taiat probabil ca stia ce poate urma.

catarsis 28-10-08 07:35

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
sau poate nu :D

claudiu lucian 28-10-08 21:47

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
va multumesc pentru sfaturi si pentru griji! in primul rand am taiat din partea care este foarte comprimata, unde spirele stau lipite, deci de acolo nu are cum sa se schimbe raportul de compresie.
2. tocmai m-am intors de la drum, 1200km si masina s-a comportat peste asteptari, sta foarte bine pe sosea, distanta de franare s-a micsorat(sau cel putin asa mi se pare) iar aspectul este cel pe care mi l-am dorit.
Ce e drept e prea rigida pt un drum cu denivelari sau pietris!
cat despre unghi chiar ma gandeam sa ma duc sa il deschid putin!

drumul nu a fost lipsit de peripetii, inca de la plecare se auzea un rurment dar nimeni nu isi dadea seama despre care era vorba, bineinteles ca mi-a rupt creerii la dus, iar la intors nu am reusit sa fac decat 60km ca s-a si spart! nu ar fi fost asta o problema daca nu se spargea intr-un sat uitat de lume, de unde cel mai apropiat oras cu service era la inca 40km distanta. pana la urma problema s-a rezolvat azi de dimineata, am dat peste un mecanic foarte priceput care a venit la masina si a schimbat tot ce a fost nevoie.
factura: 80 lei rurment + 70lei placute spate(consumabile pana la urma) + 50lei transport + un sarumana la mecanic

a mai ramas o problema nerezolvata...a ramas aprins martorul din bord la ABS si ASR. probabilitatea cea mai mare este sa se fi ars senzorul de abs st spate.


spor la modificat!

catarsis 28-10-08 23:09

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
ori s-a ars , ori a umblat la mufa si nu a bagat-o bine la loc;si eu patesc asa cand desfac mufa de la senzorul abs ;

claudiu lucian 30-10-08 10:07

Re: my YELLOW ford FOCUS
 
5 Attachment(s)
cateva poze de pe drum


All times are GMT +2. The time now is 00:52.

- Copyright 2024 4Tuning