Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   Discutii diverse cu si despre Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/61682-discutii-diverse-oltcit.html)

MihaiS 10-01-08 17:03

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
masina se afla pe strade GENERAL DRAGALINA...

aleyx_oltcit 12-01-08 20:44

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
merg usi lambourghini facut la oltcit........sau is grele
...ca oricum se deschid oleak lateral si dupa aia in sus.

Danutz Bratosin 12-01-08 20:46

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
era unu cu usi lambo...park valib a pus ceva poze..nu mai stiu sigur..

Guwy 12-01-08 21:32

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Merge sa pui daca ai vreo 1200 de euro .

FuriaOarba 13-01-08 13:54

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
o intrebare'la oltenasu meu,scuipa ulei pe la un capac de la culbutori,am rezolvat problema,dar cand aparuse problema asta dadea rateuri,acum la fel da.avansu e reglat,bujiile lucreaza,platina si capac delcou noi si totusi da rateuri k sa nu mai zic k i-a scazut din putere.de la ce poa' sa fie,sugesti ceva?mult'am,servus

valib 13-01-08 14:35

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
rateuri = nu merge o bujie, capac delcou fisurat, avans prea mic/mare

FuriaOarba 13-01-08 15:38

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
nu are cum,capacu la delcou e nou,bujiile nu stiu ce sa zic k am scos una si era afumata,da este set nou al treilea chiar si sunt brisk,sa vad sambata viitoare dak sunt si umezite...avansu l-am reglat ieri,l-am avut la maxim dat...

valib 13-01-08 15:45

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
pai verifica..
si ca sa vezi daca merg toate bujiie, cu motorul pornit scoti cate o fisha de pe bujie, pe rand... (ai grija sa nu te atingi de caroseria masinii, ca te va curenta). Daca bujia merge, ralantiul trebuie sa scada/motorul sa vrea sa moara

FuriaOarba 13-01-08 16:03

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
dap am facut-o ieri si am dracie d'aia de aprindere eletrica de s epune la bobina de inductie(ca o cutie de chibrituri) si mai era unu langa mine si ala statea lipit de masina si am pus ei eu fisa pe aripa,nici acu nu are curaju sa se urce in masina,deci da scanteie...nush de la ce naiba este.azi am facut cerculetze cu ea si a mers fara sa dea rateuri...cand am plekt mi-a dat de vreo doua ori si era sa-mi moara motoru in panta,plus k nu se mai tureaza cum facea inainte,apas accelaratia si degeaba nu se infige :((

valib 13-01-08 16:05

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
ba...tu nu intelegi?
bagi si scoti fisha de pe bujie...si vezi daca se schimba comportamentul motorului. Daca ramane constant, bujia nu functioneaza (sau nu vine scanteie). Probezi pe fiecare bujie...
si daca vine la 1 bujie...nu inseamna ca vine si la celelalte, sau ca nu da scanteie aiurea (capac delcou fisurat)



later edit:
sau poate nu ai reglat tu bine avansul...
cum ai reglat avansul?

Laure2fast 13-01-08 19:11

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
sau poate iti trage aer fals

FuriaOarba 14-01-08 19:00

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
pe la "laba aia de urs",ma sa stii k poate ai dreptate k aia e km fisurata,la asta nu m-am gandit, k mi-a facut nishte faze de pocnea la carb si sarea clapeta aia k facusem pe mine...si se albise prin imprejur mai jos sub parghiile alea,langa pompita aia de sprit...posibil,sa remediez asta sa vad dak mai face...mult'am si domnu vali nu te mai supara,k eu pana acum nu stiam o boaba de mecanica si tot ce am facut la el am facut cu mainile mele k meserias kre sa faca treaba buna din parti,asha mai bine dak stric ceva sa stiu k e din mana mea nu k am platit pe altu sa mi-o faca.servus

A2racer(Ovi) 17-01-08 21:49

Re: respecte
 
Respect, este o legenda romaneasca inca vie si sper sa ramana mult timp de acum incolo(ar fii pacat sa se piarda in paginile istorie auto.) Astept sa-ti iei masinutza;) si mai vb, cu ce pot te ajut si eu.

Oltcit 4Ever
Succes. Be cool and drive safe ;)

Myta17 19-01-08 18:18

Re: respecte
 
Quote:

Originally Posted by serady (Post 1240452)
va salut pe toti cei care vad in oltcit nu doar o masina ci o pasiune ,intradevar nu conteaza cati bani bagi in masini conteaza ca ai pus mana si sufletul in ceea ce incerci sa faci.povestea mea:am avut 4 oltcit uri fiecare mai bun sau mai rau dar nu m am lasat influentat de altii ci am mers mai departe,chiar lunile astea am vrut sa mi cumpar un oltcit dar un accident ma impiedicat sa mai muncesc sa mai conduc ...darrr in viitor sper sa reusesc sa mi cumpar unul.imi place tuningul dar cel cu gust mai mult tuning motor si celalalte ce tine de tinuta de drum ,directie ,frane.. chir imi doresc sa colaborez cu voi,in viata totul se invata.
oltcit 4ever

bft cu masina k in primavara ma apuc si eu deal "meu":D

serady 20-01-08 20:33

12 trs
 
salutari
am gasit un 12 trs sta cam de mult insa trebuie sa mai negociez pretu.ii verde metalizat,un far crapat ,taxe neplatite,ceva rugina la pasajele din spate,si doua zgarieturi lungi cat masina pe partea stanga in rest mai trebuie sa l pornesc sa vad scurgerile de ulei sau eventualele batai axe sau arbore.


All times are GMT +2. The time now is 09:05.

- Copyright 2026 4Tuning