Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Bazar AUTO - MASINI (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini.html)
-   -   Vand Bmw 528 E39 (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/57593-vand-bmw-528-e39.html)

ionut24 15-01-08 19:13

Re: Vand Bmw 528 E39
 
...k.....sunt..curios...am un prieten.....care are un 525 i..din 2000.....si zice ca acum iarna ii ajunge consum de 17 %.....tie cat iti ia acum>?

razvan_gavan 16-01-08 11:47

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Depinde foarte mult si cum conduci, depinde manuala sau automata...eu cu 525i consumam 20 iarna, mergeam si destul de sportiv...dar am prieten care are 528 si ii consuma 17-18 pe vremurile astea.

gj11gmy 16-01-08 17:06

Re: Vand Bmw 528 E39
 
eu nu am prea mers cu bmw u in ultimu timp,dar cum spune si razvan,depinde f mult si de felu in care mergi cu masina,si e posibil sa se ajunga la consumul ala,pt ca de ex in ultimu timp mi am facut treburile cu un passat 1,9tdi,si mi a ajuns consumu in oras si la 12-14%,si 7% in afara.asta pe mers normal,nu alergata,dar temp. scazute fac sa consume asa mult.

nt98adu 16-01-08 20:35

Re: Vand Bmw 528 E39
 
E39 528i = 16% in oras mers lejer
= 7,1% extraurban pana in 120km/h


E34 525i = 13% in oras mers lejer
= 6,5% extraurban pana la 120km/h

Toata afacerea e sa scapi de viteza I si II unde consuma de rupe.

ionut24 16-01-08 20:49

Re: Vand Bmw 528 E39
 
pai..le scoti..:)

nt98adu 16-01-08 21:09

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Ar fi bine, dar din pacate, ai nevoie de vitezele astea vara!:lol:

La cum functioneaza motorul asta de 2,8 benzina chiar si pe seria 5, ma mir ca nu va ingramaditi!

ionut24 16-01-08 21:26

Re: Vand Bmw 528 E39
 
e de ce???motor mare....consum mare...masina greu de intretinut...etc.....insa eu am mai avut...si un 525 i...si stiu...senzatiile;)..daca veam banii acum cash nu ezitam..dar cine stie..poate...poate:)

gj11gmy 17-01-08 11:55

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by ionut24 (Post 1296436)
pai..le scoti..:)

nu ti prea vine sa le scoti cand auzi ce frumos face evacuarea dupa 3000 rot/min,dar iti spun sincer felix,ca mie nu mi ajunge 528 u la 16% in oras,decat daca o tin in sprinturi.pe mers frumos,adica sa skimb treptele la 2000 rot/min ia 12-12,5%

pro-aux 17-01-08 18:25

Re: Vand Bmw 528 E39
 
la 2000 rpm nu e mers frumos e mers super-economic :)
cred ca frumos se considera pe la 3500-4000 si sportiv-pana la 100 rpm sub limitare :)

cioka99 17-01-08 21:14

Re: Vand Bmw 528 E39
 
mai e valabil anuntul ?

Bmwaldo 17-01-08 21:57

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by pro-aux (Post 1297987)
la 2000 rpm nu e mers frumos e mers super-economic :)
cred ca frumos se considera pe la 3500-4000 si sportiv-pana la 100 rpm sub limitare :)

nu compara motorul de bmw cu restul :D , iti zic ca ma unge pe inima cum se aude evacuarea stock de 2.5 la 2000 de ture .... mori de inima :-)

gj11gmy 18-01-08 02:50

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by cioka99 (Post 1298400)
mai e valabil anuntul ?

deocamdata este valabil......

gj11gmy 18-01-08 03:06

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by pro-aux (Post 1297987)
la 2000 rpm nu e mers frumos e mers super-economic :)
cred ca frumos se considera pe la 3500-4000 si sportiv-pana la 100 rpm sub limitare :)

kiar ma faci curios!!!!zi mi si mie ce masina ai tu,de pe mers frumos tu o skimbi la 4000rot/min.probabil un diesel,sau un benzinar de 1,2-1,4 cmc.eu daca as skimba la 4000rot/min,cred ca ar trebui sa merg in oras numai cu a intaia pt ca,cu a doua as avea cam 80-90km la 4000 rot/min.si daca ai avea bmw,ai sti cum se aude kiar si cu evacuare stok la 4000rot/min.eu am in ultimele 5-6 luni vreo 27 de mil amenzi numai de la rutiera,asa ca nu mi as permite sa skimb vitezele asa cum spui tu ca se skimba in regim de mers frumos.:P.iar daca eu ma insel,si ala e mers frumos,atunci 528 u,consuma lejer 15%.oricum,cine a avut sau are bmw,stie,nu trebuie sa mai explic eu.....

razvan_gavan 18-01-08 08:27

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Astept sa-mi intre niste bani in cont de pe masina mea, pentru ca baiatul care a luat-o si-a facut credit....dup-aia o sa-ti fac o vizita poate ne intelegem cumva :)

pro-aux 18-01-08 13:02

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by gj11gmy (Post 1298830)
kiar ma faci curios!!!!zi mi si mie ce masina ai tu,de pe mers frumos tu o skimbi la 4000rot/min.probabil un diesel,sau un benzinar de 1,2-1,4 cmc.eu daca as skimba la 4000rot/min,cred ca ar trebui sa merg in oras numai cu a intaia pt ca,cu a doua as avea cam 80-90km la 4000 rot/min.si daca ai avea bmw,ai sti cum se aude kiar si cu evacuare stok la 4000rot/min.eu am in ultimele 5-6 luni vreo 27 de mil amenzi numai de la rutiera,asa ca nu mi as permite sa skimb vitezele asa cum spui tu ca se skimba in regim de mers frumos.:P.iar daca eu ma insel,si ala e mers frumos,atunci 528 u,consuma lejer 15%.oricum,cine a avut sau are bmw,stie,nu trebuie sa mai explic eu.....

acum am un volvo turbo- benzina , 180 cp.e la vanzare....poate te intereseaza :)sa sti ca am mers destul si cu bmw-320i-170cp . si chiar nu am timp sa cred ca tu la 4000 cu a doua ai 90.....asta ar insemna cam 120-130 la 6500 , si din cate bmw am mers eu , cel mai mult am vazut 95 cu a 2-a , la blana, in limitare la un 328 din 96.....dar fiecare isi lauda marfa cum vrea. eu nu am vrut sa ma iau aiurea de masina ta , am zis doar ca mersul la 2000 e economic, nu normal. ca exemplu , eu merg cu volvo exact cum ti-am zis si am consum de 14. mers sport imi ia 16-17. daca as merge la 2000 cum zici tu ca mergi "normal" as prefera sa imi iau diesel, nu masina de 200 de cai. de ce draq sa mai dau banii pe galeti de banzina, daca vreau sa merg ca pensionarii ??


All times are GMT +2. The time now is 11:11.

- Copyright 2026 4Tuning