![]() |
Re: al meau Cielo '95 gle
Sunt ok semnalizarile normale de Cielo, eu am din astea "dreptunghiulare" (de fapt sunt ovale :P).
legat de difuzoarele fata, eu am difuzoarele din fabrica, sunt "Electronica" (parca) si sunt f multumit de ele. Sunt pe 4 ohmi, 25w (nu au atat, dar asa scrie pe ele). Sfatul meu, daca se aud mai bine cele vechi, lasa-le acolo :) Conteaza sunetul, nu firma sau wattii care sunt scrisi pe dif :lol: Vreau sa-ti spun ca am incercat sa le schimb, am probat un set de Sony Xplode, cica vreo 35-40w, pe 2 cai, frumoase...lucioase :lol: dar atat, sunetul era oribil. Distorsionau ingrozitor, la volum destul de mic si cu basul scos. Nu avea rost sa le schimb pe astea stock, din moment ce se aud muuuuuult mai bine decat ce am probat. Tin si la volum mai mare, au si un "mic bas" si au o fidelitate bunicica. In scurt timp vreau sa-mi iau pe spate o pereche de Hertz-uri, am gasit pe la 230-250 ron, aduse de cineva din afara :) Am de ales intre o pereche de coaxiale (ovale, pe 3 cai) si set de dif bas+tweetere+filtre. Cred ca optez pt cele din urma, am inteles ca au o fidelitate mult mai buna. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Geo, nici acu nu te-ai hotarat? Baga mare k e posibil k cei kre au citit p aici sa iti cumpere difuzoarele inaintea ta :P (joking)
@Nucu: Din cate am citit p aici cei kre au dif stock p fatza sunt multumiti d cum s aud. Yo unu' nu stiu ce pot dif alea k am cumparat masina cu niste Sony-uri X-plode p fatza si sunt multumit d ele (cred k am prins unele mai bune :P). Yote pozele cu dif mele d p fatza: https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/42365-cielo-gle-1997-br-01-bos/page-4.html |
Re: al meau Cielo '95 gle
Da, le-am vazut pe ale tale, sunt ok...am impresia ca sunt modele mai vechi, facute solid :) (am ajuns ca batranii...pe vremuri se faceau mai bune :p)
Nu e problema, baiatul cu Hertz-urile aduce pe comanda cate vrei. Daca mai e lume interesata luam legatura cu el...aduce orice de pe site-ul Hertz. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Stiu k le-ai vazut :P Le-am pus si pt Nucu asa, orientativ k tot zicea k nu este multumit d alea p kre l-a pus acu p masina si nu vad motiv sa le schimbi p alea stock doar pt k sunt, pai, stock :lol: atat timp cat s aud bine si pot bate la cur unele X-plode-uri facut prin nu stiu ce tara uitata d lume sau prin subsolurile unor blocuri. (in cazu d fatza nu mai poti spune k alea sunt Sony chiar dak scrie p ele)
|
Re: al meau Cielo '95 gle
2 Attachment(s)
acuma plang dupa alea de fata...astea care le-am cumparat nu prea se aud bine...la volum mai mare distorsioneaza de ma inebuneste...alea de fabrica sunt vis...am o promisiune de la cineva sa mi le dea sper sa reusesc...apropos una pe fata la mine era arsa si eu ziceam ca sunt de alea din spate...ca baraie si ca tre sa le schim ca sa mearga si fata complet...asta e...mai astept...pana una alta uite ce mi-am mai luat asa...maruntisuri...un ornament de toba...ca abia peste o sapt mai bag bani in ea...ca acum am nunta duminica si sunt in alergari...e plina masina de praf saraca...:cry: :cry: ca n-am timp sa o spal...dar urmeaza...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
iei una bucata prietena, iei una bucata bikini, una bucata burete, o galeata cu spuma si un furtun si se rezolva ......... :D
|
Re: al meau Cielo '95 gle
mdea solutia eftina :P
|
Re: al meau Cielo '95 gle
preturile:
-ornament toba 20 ron (de la rusi din piata) -semnalizare fata (cu tot cu bec) 32 ron -semnalizarile laterale ale mele sunt rotunde, or merge cele de pe cielo cele mai dreptunghiulare care au aparut dupa '96 fara alte modificari? (va intreb pt ca vanzatorul nu a vrut sa imi dea sa probez si am plecat nervos)... |
Re: al meau Cielo '95 gle
sal!! m-am intors...tocmai am mers cu masinutza mea la mare...am facut aproape 1000 de km cu ea, sincer nu credeam ...sa reziste ea atat...:-) sunt uimit...mai ales de consum...am bagat vreo 65 de litri benzina deci consum 6,5 la drum lung si am mai tinut si aerul conditionat dat drumul...dar nu tot timpul...m-a costat aproape 2 mil benzina dus intors
|
Re: al meau Cielo '95 gle
E un consum f bun pt sugativele astea :lol:
Nu am mai mers de anul trecut cu ea in afara, cat sa-i pot face un consum... dar anul trecut, cand era nou-nouta (~800 km), mi-a consumat pana la mare si inapoi, cam 7-7,5%, cu aerul pornit aproape tot drumul. Dar sa zicem ca nu era motorul rodat...peste o luna plec in concediu si verific si eu consumul extra-urban. |
Re: al meau Cielo '95 gle
am totusi o nedumerire...cand ajungea pe la 120 km\h incepea sa trepideze putin...simteam eu la podea fata...e posibil sa fie de la roti ca nu le-am echilibrat?
si cand dau drumul la AC scoate un chitait suparator cam vreo 3-4 sec...dar merge...dupa ce merge ceva timp aerul il sting si il aprind iar...face din ce in ce mai putin...ceva pareri???? |
Re: al meau Cielo '95 gle
Trepidatul e de la (ne)echilibrarea rotilor...zic eu. iar chitaitul de la AC cred ca e cureaua slabita... asa face si la mine, dar nu mereu si nu numai cand dau drumul la AC. Din cate stiu eu, se mai poate intinde, are un intinzator care se uzeaza si se poate regla.
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Daca trepidatul rotilor nu dispare nici dupa echilibrare, e posibil sa nu ai montate inelele de centrare in centrul jantelor sau astea sa nu fie de dimensiunile care trebuie (asta daca ai jante de aliaj).
Cureaua poate fi slabita, dar se intinde super usor, daca te bagi pe sub masina. |
Re: al meau Cielo '95 gle
jantele sunt de 13' aliaj ce-i drept...o sa echilibrez rotile...m-am zgarcit eu parca costa vreo 150 de mii echilibratul...la curea nu ma bag poate stric draq ceva pacolo...dar mai am o problema zic eu destul de suparatoare...m-am saturat sa tot schimb becurile de la proiectoare...creca am schimbat vreo 4 intr-o luna...nu prea e normal...am incercat tot felul de becuri...nu stiu ce sa mai fac...voi ce becuri folositi????
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Eu nici nu le aprind. :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:30. |
- Copyright 2026 4Tuning