Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

paul_ral 02-07-07 22:15

Re: Proprietari de vw vento
 
OEL, IN 00, IN 01, IN 02 sunt indicaţiile indicatorului pentru intervalul de service. El trebuie resetat după fiecare lucrare de intreţinere. Eu l-am resetat si acum arată IN 00

FANEX 02-07-07 23:25

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUT ! Multumesc paul ral pentru asistenta acordata ! as vrea sa schimb kitul de curele distributie + cele 2 curele alternator,ppa........ce producator imi recomandati ? trebuie schimbata si pompa de apa cind fac operatiunea asta ?

don_vento 03-07-07 01:30

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 978091)
SALUT ! ce iti indica afisajul km.atunci cind pornesti motorul si dupa aceea revine si iti arata nr. de km. ? La mine arata un fel de 10-02 sau ceva de genul ca nu reusesc sa-mi dau seama..........

iti arata Inspectia 01 sau inspectia 02
inspectia 01 apare parca la vreo 15000 km dupa ce a fost resetata, iar inspectia 02 pe la vreo 20000.
poate ma insel la numar de km, dar asta e ideea

un mecanic bun ar trebui sa stie sa-l reseteze daca il pune pe calculator

don_vento 03-07-07 01:34

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 978324)
SALUT ! Multumesc paul ral pentru asistenta acordata ! as vrea sa schimb kitul de curele distributie + cele 2 curele alternator,ppa........ce producator imi recomandati ? trebuie schimbata si pompa de apa cind fac operatiunea asta ?

eu tocmai am facut asta de vreo 200 km
eu am schimbat doar cureaua de distributie si rola intinzatoare si e ok.
capacul la pompa de apa e indicat sa fie schimbat si el, desi nu sunt pe aceeasi curea. eu nu l-am schimbat pt. ca-l poate verifica si daca e ok nu are rost sa-l schimbi.

FANEX 03-07-07 17:15

Re: Proprietari de vw vento
 
comutatoarele ptr. treptele de ventilatie si/sau cald/rece din dreapta volanului cum se scot ? au un sens ptr. desurubare sau pur si simplu se trag in afara ?

paul_ral 03-07-07 19:45

Re: Proprietari de vw vento
 
Trebuie sa scoti masca ce inconjoara butoanele(foloseşte o şurubelniţă dreaptă puţin mai lată) si după aceea poţi scoate butoanele. Vezi ca au niate fante mici sus şi jos, rebuie sa folosesti o şurubelniţă dreaptă subţire şi īngustă.Pentru a scoate comutatoareletrebuie sa demontezi panoul cu cele 3 butoane. Ai 4 suruburi stea pe panou si 2 stea sub scrumiera. Detaşezi rama ce vine impreuna cu butonul de la desghetarea lunetei si scrumiera si tragi afară blocul de climatizare. De acolo vezi ce urmează.

paul_ral 03-07-07 22:23

Re: Proprietari de vw vento
 
5 Attachment(s)
Vento in RK săptămāna trecută
Pret total reparatie caroserie 10 mil(schimbat praguri, schimbat fusta spate, schimbat usi, capotă spate, aripi, antifonat(teroson) exterior şi interior.
Săptamāna asta e la vopsit

FANEX 03-07-07 23:16

Re: Proprietari de vw vento
 
SPOR la treaba cu vento.... sunt sigur ca o sa iasa beton. ....am dat jos cele 3 butoane:trepte ventilatie,cald/rece,dirijare aer,fiecare are cite un dispersor ,cel din mijloc este verde,surpriza mea a fost ca sub ele nu era nici un bec???? Trebe la toate 3 becuri sau numai in mijloc la dispersorul verde ?

paul_ral 03-07-07 23:36

Re: Proprietari de vw vento
 
Numai la cel din mijloc. Iluminarea este mai slabă sau chiar inexistentă pentru cele din lateral. După ce termin cu masina am sa ma ocup de această problemă

ErdVento 04-07-07 01:44

Re: Proprietari de vw vento
 
paul ral
ai inceput un drum lung si costisitor.........dar merita!
spor la treaba........tine-ne la curent cu poze!!!

CJ-01-WOB 04-07-07 01:52

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 980312)
SPOR la treaba cu vento.... sunt sigur ca o sa iasa beton. ....am dat jos cele 3 butoane:trepte ventilatie,cald/rece,dirijare aer,fiecare are cite un dispersor ,cel din mijloc este verde,surpriza mea a fost ca sub ele nu era nici un bec???? Trebe la toate 3 becuri sau numai in mijloc la dispersorul verde ?

exista un singur bec !
se poate modifica in leduri nu prea greu

DONU' 05-07-07 10:41

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Salut!
Sunt DONU' din Ploiesti si am un VW VENTO VR6 din 1994.

don_vento 06-07-07 01:22

Re: Proprietari de vw vento
 
4 Attachment(s)
am facut si eu ceva poze la ventorica al meu

bzsa 06-07-07 08:31

Re: Proprietari de vw vento
 
6 Attachment(s)
poze mai noi cu al meu

FANEX 06-07-07 18:27

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUT ! ce tip de bec ptr.far ar fi potrivit ptr. VENTOul meu ? H412V60/55W sau H712V55W. apropo in curind o sa postez niste poze cu el,desi nu stiu ca pe linga frumusetile care le-am vazut pe aici ...............


All times are GMT +2. The time now is 17:22.

- Copyright 2026 4Tuning