Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 5 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5.html)
-   -   E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5/425274-e34-520i-24v-ruby.html)

giubau_v8 07-05-16 17:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by Mihai91ilie (Post 5840758)
Intr-adevar era muuult mai usor sa cumpar bec portocaliu, dar nu am gasit pentru ca imi trebuie bec deala lung de plafoniera iar eu nu am gasit decat bec de pozitie pe portocaliu, in plus imi era mai la indemana plasticul portocaliu de la tic tac.

Nu bag mana in foc dar pe colt cu transilvaniei la mosulica ala, la autotranzit, e posibil sa gasesti. Are tot felul de balarii acolo. Eventual iei unul rosu sa se asorteze cu cel de pe spate :P
Sau la auto premier, la fel, o gramada de beculete au si aia.

Mihai91ilie 07-05-16 18:58

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by giubau_v8 (Post 5840765)
Nu bag mana in foc dar pe colt cu transilvaniei la mosulica ala, la autotranzit, e posibil sa gasesti. Are tot felul de balarii acolo. Eventual iei unul rosu sa se asorteze cu cel de pe spate :P
Sau la auto premier, la fel, o gramada de beculete au si aia.

In ambele locuri m-am uitat si nu am gasit, si nu vroiam sa fac pe fata tot lumina rosie ca asa as fi putut sa pun folie rosie pe ele si rezolvam problema :D

Sparkle_81 07-05-16 22:19

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Faci tot felul de "inovații" la mașinuța asta ; te felicit pentru ideile tale !

Mihai91ilie 08-05-16 13:01

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 5840787)
Faci tot felul de "inovații" la mașinuța asta ; te felicit pentru ideile tale !

Multumesc frumos, stiu ca multi mi-ar sari in cap pentru ce am facut si ca nu sunt originale. Eu am vrut ceva sa semene cat mai mult cu originalul.

Sparkle_81 08-05-16 15:52

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Mda , așa este; e moda asta cu oem dar majoritatea nu au bani de schimbat uleiul la motor.

Mihai91ilie 05-06-16 13:55

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
9 Attachment(s)
Noutati, am fost recent dupa un interior din textil pe culoarea maro inchis, si doresc sa las jumatea in sus negru si jumatatea in jos maro, am reusit sa gasesc pana si mocheta pe culoarea maro. Scaunele si bancheta mai trebuiesc putin reparate. Alte modificari/reparatii au fost: schimbat garnitura la capac, filtrul benzina(ramasese singurul neschimbat) si montat galerie evacuare inox de 2.8.

Sparkle_81 06-06-16 15:15

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Hai ca-mi place !

Mihai91ilie 08-08-16 21:30

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
3 Attachment(s)
A trecut ceva timp de cand am scris aici, multe nu s-au intamplat cu masina in materie de estetic decat ca am reusit sa i pun si becurile de pozitie portocalii in far m-am chinuit deoarece le-am scapat de pe soclu in far, iar ca sa scot farul e un adevarat chin. Iar ca partea mecanica am reusit sa fac un swap de motor, si anume cu un M50B25 vanos si un swap de ambreaj de e46 3.0 Xdrive care merge super.

AxL MoDo 10-08-16 15:38

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
de unde ai luat bandourile US ?

Mihai91ilie 11-08-16 14:25

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by AxL MoDo (Post 5845658)
de unde ai luat bandourile US ?

Bandourile sunt cele originale dar decupate pentru lampile de mitsubishi eclipse pe spate si cele de opel pe fata. Am dat detalii si poze pe acest thread, uita-te in urma :)

AnduGTR 18-08-16 08:43

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Felicitari...se misca bine Ruby grasutza :P Chiar bine-bine :) Mi-e drag de ea :) Un dif blocant si e ce trebuie (pacat ca e rar) :(

AxL MoDo 20-09-16 15:25

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
salut ! a meritat efort-ul swap-ul ? cum se comporta masina cu 190 hp ?

Mihai91ilie 25-09-16 12:50

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by AxL MoDo (Post 5847513)
salut ! a meritat efort-ul swap-ul ? cum se comporta masina cu 190 hp ?

Se merita pe deplin swapul, nu numai ca trage mult mai bine masina dar si consuma mai putin pentru ca trage mai usor de greutatea masinii. Ca si idee am facut de curand un drum buzau bicaz si la dus mi-a consumat 7.5l mers frumos 110-120(pe o portiune dat si 180) si la intors am venit pe cheile bicazului un drum cu urcusuri si serpentine am scot consum de 8.5l, asta mers in afara localitati 4 oameni in masina si portbagaj plin. In oras a ramas cam la fel consumul ca la 2.0, undeva la 13-14l cu accelerarile sportive din cand in cand :D.
Pe viitor o sa doresc sa i fac si o conversie turbo al motorului, dar mai e mult pana atunci si piesele se vor strange incet si in timp. Eu sper sa rezolv si muzica la masina si alte aspecte apoi o sa vina si conversia.

Mihai91ilie 14-01-17 17:02

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
6 Attachment(s)
Avem roti noi care momentan sunt de iarna, un set de style 2 care pe viitor vor fi taiate si miezul va fi pus pe un set de jante modulare pe 17( ca in pozele de mai jos). Jantele keskin le vand pentru ca am nevoie de fonduri pentru acest proiect asa ca cine vrea sa le achizitioneze de pe forum va las numarul meu. 0764128811.

Sparkle_81 14-01-17 17:46

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Foarte tare idea !!! Îți trebuie un sudor bun .


All times are GMT +2. The time now is 17:43.

- Copyright 2026 4Tuning