Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Fantoma... (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/41493-fantoma.html)

Lao 29-05-07 18:09

Re: Fantoma...
 
Ăla tre să fie rece, da. Dacă e numai aer şi scade in alea 4-5 secunde ca şi presiune, e clar că nu mai ai nimic in instalaţie. Dacă zici că nu bagă deloc aer rece, eu zic că va face un mare fâs.

PH-04-WPD 30-05-07 01:40

Re: Fantoma...
 
se aude ce in partea stanga jos din partea pedalei a abreiajului... dar pe loc atunci cand dau volanul la maxim si il tin la maxim si apoi daca ii dai drumu el se misca putin inapoi... in acel moment se aude un zgomot de metal pe metal parca asa ar fi ... la unele parcari mi-am dat seama... si eram si cu ambreiaju apasat la fund sau era la jumatate si simteam parca in ambreiaj ceva. asta doar la stanga si doar pe loc la maxim...tin sa mentionez ca servo nu e mai greoi nu se schimba absolut nimic, directia e la fel si cand se aude si cand nu se aude. pls... help :)

Lao 30-05-07 07:27

Re: Fantoma...
 
Toate Cielo fac aşa când le pui volanul la maxim. Stai liniştit.

PH-04-WPD 30-05-07 12:17

Re: Fantoma...
 
uff... ma speriasem... am zis ca are ceva....dar daca e o problema de fabrica... inseamna ca e ok... nu prea o vad o problema atunci. :) hai k acum ma duc acu sa vad daca am freon pe instalatie :)

BGD_NNE 30-05-07 14:51

Re: Fantoma...
 
Si la mine se da un pik volanu inapoi knd trag maxim dar nu am auzit nici un zgomot de metal pe metal ...

quick_5hifter 30-05-07 15:13

Re: Fantoma...
 
Se aude la orice masina cu servodirectie, nu doar cielo, si in mod normal cand auzi zgomotul ala, auzi si un fel de fasait asa, si creste foarte putin relantiul. E normal sa sune a metal pe metal, ca doar volanul nu are cursa infinita...

PH-04-WPD 30-05-07 23:19

Re: Fantoma...
 
deci zgomotul acela se aude cand revine volanul din maxim atunci singur ... revin putin nush cat sa zic... stiti la ce ma refer.... directia nu e schimbata de loc la functionare. e la fel cum era inainte sa cumpar eu masina :) eu m-am speriat am zis ca cine stie.. s-o fi dus uleiul din servo sau cine stie. acel ulei se schimba? sau doar se completeaza?
BGD_NNE nu am zis ca se aude mereu... cateodata doar....

DACIA-Wrc 31-05-07 00:36

Re: Fantoma...
 
poi se schimba ca in timp isi pierde proprietatile.
este un ulei rosu...imi scapa acuma numele

Lao 31-05-07 07:53

Re: Fantoma...
 
Se poate folosi ulei pt transmisii automate, pe bidoanele astea scrie clar că se poate folosi si pt servodirecţie. Eu l-am schimbat pt prima oară acum 2 săptămâni şi parcă merge un pic mai uşor volanul, că se cam întărise.

DACIA-Wrc 31-05-07 17:52

Re: Fantoma...
 
si cum l`ai dat afara pe ala vechi?
ca m`am uitat pana`m prostit si n`am vazut nici un surub pe care sa`l desfac si sa curga uleiul afara(ceva gen ala de la uleuil de motor)
am inteles ca itnre 1350-1400 grame ulei, tu cat ai bagat in instalatie?

Lao 31-05-07 19:32

Re: Fantoma...
 
In partea din faţă, sub spoiler, în dreptul compresorului de AC, sunt conductele de servo, care au o piuliţă. Se desface aia, se scoate conducta şi incepe să curgă lichidul. Se lasă 20-30 de minute să se scurgă bine, se porneşte motorul pt 20-30 de secunde şi se virează uşor de 3-4 ori stanga-dreapta, apoi se opreşte motorul, se inchide conducta şi se completează cu lichid.
Porneşti din nou motorul si faci ture complete de la st la dr. Verifici nivelul in vas si completezi dacă mai e cazul. ;)


S-aveţi spor!

DACIA-Wrc 01-06-07 00:57

Re: Fantoma...
 
ce ulei ai bagat tu?
cum ti`ai dat seama unde`i plin rezervorul cu ulei? a meu de exemplu ii negru

Lao 01-06-07 07:40

Re: Fantoma...
 
Păi cānd torni in el uleiul nu vezi cāt mai e pānă sus? :D

Mă, ridicaţi cāteodată nişte "probleme" de rād şi copiii de 17 ani de voi. Sunteţi femei ce pana mea?! Nu prea vă descurcaţi, iar ceea ce e mai grav e că vă lipseşte curajul cu desăvārşire.

Eu am băgat Mobil TF220 sau cam aşa ceva.

PH-04-WPD 03-06-07 13:18

Re: Fantoma...
 
masina este de vanzare... pt. detalii la 0727111507/0728291517 sau pe mail/yahoo mess: ryka_mfi. :(

BGD_NNE 03-06-07 13:26

Re: Fantoma...
 
ce ti-a facut de vrei sa o dai???


All times are GMT +2. The time now is 10:20.

- Copyright 2026 4Tuning