Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor (https://forum.4tuning.ro/586-wrc-formula-1-sporturi-motor.html)
-   -   Formula 1 2013 (https://forum.4tuning.ro/586-wrc-formula-1-sporturi-motor/358097-formula-1-2013-a.html)

Daniel_DRV 25-04-13 12:25

Re: Formula 1 2013
 
1 Attachment(s)
Schumacher va pilota un monopost Mercedes din 2011 pe Nordschleife

Michael Schumacher va parcurge un tur pe legendarul circuit Nordschleife la volanul unui monopost de Formula 1 Mercedes din sezonul 2011.
Septuplul campion mondial Michael Schumacher va reveni luna viitoare la volanul unui monopost de Formula 1 pentru prima oară de la retragerea din competiţie la finalul anului trecut.

Germanul va urca în cockpitul unui monopost Mercedes W02 cu care a concurat în sezonul 2011 şi va parcurge un tur de pistă pe legendarul circuit Nordschleife. Evenimentul va avea loc în 19 mai înaintea cursei de 24 de ore de pe acelaşi circuit, iar Schumacher este entuziasmat de această oportunitate inedită.

"Am multe amintiri plăcute de la Nurburgring şi aştept cu nerăbdare să le ofer ceva care să le amintească că m-au văzut pilotând fanilor şi prietenilor de acasă de la Kerpen, care este foarte aproape de Nurburgring."
"Dar va fi o experienţă fantastică şi pentru mine să pilotez pe Nordschleife într-un monopost al Săgeţilor Argintii, mai ales că legenda Săgeţilor Argintii a început aici. Să fac un tur cronometrat într-un monopost modern al Săgeţilor Argintii pe cel mai frumos circuit din lume este un mix incredibil şi visul oricărui pilot din lume", a declarat el.

După retragerea din Formula 1, Schumacher a devenit ambasadorul Mercedes şi se va ocupa în principal pe dezvoltarea maşinilor de serie ale constructorului german.

Daniel_DRV 25-04-13 12:28

Re: Formula 1 2013
 
1 Attachment(s)
Hamilton nu crede că Vettel va domina sezonul 2013

Lewis Hamilton este circumspect în privinţa şanselor lui Sebastian Vettel de a domina sezonul 2013, în ciuda celor două victorii obţinute de pilotul Red Bull în primele patru curse.
Sebastian Vettel a început sezonul 2013 cu două victorii obţinute în Malaysia şi Bahrain în primele patru curse şi s-a instalat confortabil pe prima poziţie în clasamentul general.
Prestaţia germanului nu îl îngrijorează însă pe Lewis Hamilton, care nu anticipează o dominaţie a acestuia, în special datorită rezultatelor mai slabe obţinute de Red Bull în calificări comparativ cu sezoanele precedente.

"Vettel pare să câştige mereu în Bahrain (n.r - a câştigat doar în 2012 şi 2013), aşa că nu a fost o surpriză majoră pentru noi. Nu cred că va fi la fel pentru Vettel în toate cursele, plus că Red Bull par să aibă probleme în sesiunile de calificări", a declarat britanicul pentru publicaţia The Sun.

Pe de altă parte, Hamilton nu este deloc îngrijorat de prestaţia celor de la Mercedes în etapa din Bahrain. Chiar dacă coechipierul său Nico Rosberg a terminat doar pe locul nouă după ce a plecat din pole position, britanicul crede că circuitul din Bahrain ar putea fi cel mai dificil pentru echipa germană din întregul sezon.

"Marele Premiu al statului Bahrain ar putea fi cel mai slab Mare Premiu pentru noi pentru că am avut multe probleme cu maşina. Am fost în spate tot weekendul, aşa că a fost mulţumitor să termin pe locul cinci după ce am plecat de pe nouă. Am transformat un lucru negativ într-unul pozitiv şi acum am două locuri trei şi două locuri cinci. Când m-am alăturat echipei am crezut că va fi mult mai rău decât atât", a mai precizat el.

Daniel_DRV 26-04-13 09:26

Re: Formula 1 2013
 
Tom Pryce, galezul ucis pe circuit de un extinctor
Tom Pryce, singurul pilot galez care a obţinut un pole position în Formula 1, a încetat din viaţa după ce a fost lovit în cap de un extinctor în Marele Premiu al Africii de Sud din 1977.

1 pole position a obtinut Tom Pryce in Formula 1: Marea Britanie, 1975
100 de sticle de şampanie a primit Pryce după ce a fost cel mai rapid în antrenamentele Marelui Premiu de la Brands Hatch din 1974.
"Cred că oamenii implicaţi în sporturile cu motor şi care au obţinut performanţe au abilitatea de a identifica talentul. A fost evident că abilitatea lui Tom a fost peste cea a celor mai mulţi contemporani ai săi" - John Watson, fost pilot de Formula 1.

După ce citeşti această declaraţie a unui fost câştigător de curse în Formula 1, probabil că eşti tentat să crezi că Tom Pryce a fost unul dintre cei mai buni piloţi din istoria competiţiei. Primele semne de întrebare apar când parcurgi palmaresul său: nicio victorie într-o cursă de Formula 1 care să conteze pentru Campionatul Mondial, un singur pole position, doar două tururi petrecute ca lider al unei curse şi locul 10 ca cea mai bună clasare la general la finalul unui sezon.

Cu toate acestea, talentul lui Pryce a fost indiscutabil, în special pe ploaie, iar victoria obţinută la Brands Hatch în 1975 într-o cursă de Formula 1 care nu a contat pentru Campionatul Mondial este poate cea mai bună dovadă în acest sens. Pryce a rămas însă în istoria Formulei 1 pentru destinul tragic pe care l-a avut la Marele Premiu al Africii de Sud în 1977, când a încetat din viaţa după ce a fost lovit în cap de un... extinctor.
CARIERĂ FĂRĂ PERFORMANTE MAJORE

Mi-am vândut un Mini, iar părinţii mei mi-au oferit tot sprijinul pe care mi-l puteam dori.Tom Pryce (despre debutul carierei)
Născut în oraşul galez Ruthin în 11 iunie 1949, Tom Pryce a concurat în diverse competiţii minore din Marea Britanie unde plătea câte 35 de lire sterline pentru a participa în curse la Silverstone, o sumă mare la vremea respectivă pentru un pilot fără resurse. "Mi-am vândut un Mini, iar părinţii mei mi-au oferit tot sprijinul pe care mi-l puteam dori", avea să-şi amintească el mai târziu.

Prima oară s-a făcut remarcat în 1972 într-o cursă de Formula 3 de la Brands Hatch din 1972, care avea statut de cursă suport pentru cea de Formula 1. Galezul a câştigat detaşat în ciuda faptului că avea rivali precum Roger Williamson, Jochen Mass şi James Hunt, care ulterior aveau să cunoască gloria în Formula 1. În 1973 a concurat în Formula Atlantic, dar şi în Formula 2 pentru Rondel Racing, echipa unui anume Ron Dennis.
Tom Pryce la volanul monopostului cu care a obtinut singurul pole position
SCLIPIRI DE TALENT ÎN FORMULA 1

Inevitabil, Pryce a făcut pasul decisiv spre Formula 1 şi a debutat în cea mai importantă competiţie a sporturilor cu motor în 1974 pentru Token Racing la Marele Premiu al Belgiei. Un abandon suferit după o coliziune cu Jody Scheckter şi un modest loc 26 în calificări i-au determinat pe organizatorii Marelui Premiu al statului Monaco să-i refuze înscrierea pe motiv de lipsă de experienţă. Iritat de situaţie, Pryce s-a înscris în cursa suport de Formula 3 pe care a câştigat-o cu un avans de peste 20 de secunde.

Datorită acestei performanţei a revenit în Formula 1 în 1974 la Shadow, o altă echipă mică din competiţie, pentru care câştigă primele puncte în Formula 1 printr-un loc şase în cursa de la Nurburgring.

Sezonul 1975 avea să fie şi cel mai prolific al său: a câştigat Race of Champions de la Brands Hatch, o cursă care nu făcea parte din Campionatul Mondial, a ocupat locul doi pe grila de start de la Monaco, iar în Marea Britanie a devenit primul (şi ultimul) galez care a obţinut pole position-ul într-o cursă de Formula 1. Totuşi, a fost lider doar în primele două tururi şi a abandonat în turul 20 în urma unui accident, pentru ca ulterior să mai obţină alte patru clasări în puncte. A urmat un alt podium în cursa braziliană din 1976, însă ulterior a mai terminat în puncte doar în Marea Britanie, iar în primele două curse din 1977 a abandonat.
Tom Pryce sarbatoreste unicul pole positioon obtinut de un galez in Formula 1
TRAGEDIA DIN AFRICA DE SUD

Nu ştiu cum l-am evitat pe comisar. Nu am avut timp să gândesc, pur şi simplu am reacţionat din instinct. Hans-Joachim Stuck Pilot March
În ciuda debutului modest de sezon, nimic nu anunţa tragedia care urma să se abată asupra echipei Shadow în Marele Premiu al Africii de Sud, desfăşurat pe celebrul circuit de la Kyalami. Totul a început în turul 21, când coechipierul său Renzo Zorzi a oprit monopostul pe partea stângă a circuitului chiar la începutul liniei drepte de start-sosire în urma unei defecţiuni tehnice la motor care a declanşat un mic incendiu.

Conform regulamentului din acea perioadă şi în absenţa sistemelor electronice de avertisment din prezent, doi comisari de traseu aflaţi pe partea opusă a circuitului au traversat pista echipaţi cu câte un extinctor pentru a ajunge la locul incidentului şi a opri incendiul. Aceştia nu au primit însă permisiunea de a intra pe circuit şi doar primul dintre ei a ajuns la locul incidentului. Niciunul dintre ei nu a observat însă momentul în care nu mai puţin de patru piloţi, Hans-Joachim Stuck, Pryce, Jacques Laffite şi Gunnar Nilsson, au ieşit din ultimul viraj şi au intrat pe linia dreaptă.

Stuck a fost surprins să-l vadă pe al doilea comisar în acea zonă şi a evitat în ultimul moment un impact. "Am văzut dintr-o dată acest comisar cum alerga pe circuit din dreapta mea cu un extinctor în mână. Am avut o mare şansă şi nu ştiu cum l-am evitat. Nu am avut timp să gândesc, pur şi simplu am reacţionat din instinct", a dezvăluit el ulterior.
Monopostul lui Tom Pryce dupa impactul final

IMPACTUL FATAL
Pryce nu a fost însă la fel de norocos. Aflat chiar în spatele lui Stuck, galezul nu l-a văzut pe comisarul Frederik Jansen Van Vuuren în vârstă de numai 19 ani decât în ultimul moment şi nu a mai avut timp să reacţioneze, lovindu-l pe acesta cu o viteză estimată la 270 km/h. Impactul a fost atât de violent, încât corpul lui Van Vuuren a fost rupt în două şi s-a prăbuşit la câţiva metri de monopostul staţionar al lui Zorzi.

În momentul impactului, extinctorul pe care acesta îl transporta a fost proiectat chiar în casca lui Pryce, iar galezul a murit instantaneu prin prisma materialelor de construcţie rudimentare solicitate de regulamentului anului 1977, dar mai ales a vitezei mari de impact.

Monopostul Shadow pilotat de Pryce a continuat însă să ruleze pe lunga linie dreaptă de aproximativ 500 de metri până la intrarea în primul viraj, acolo unde s-a lovit de monopostul Ligier al lui Jacques Laffite.

Într-o perioadă care nu cunoscuse încă revoluţia digitală, comisarul Van Vuuren a fost identificat de directorul de curse abia după ce i-a chemat pe toţi ceilalţi comisari să facă prezenţa şi a constatat că Van Vuuren era singurul absent, în condiţiile în care rănile suferite de acesta au fost prea severe pentru a putea fi recunoscut în alt mod. În plus, deşi incidentul s-a petrecut în turul 21, cursa nu a fost oprită şi a fost câştigată de Niki Lauda după 78 de tururi fără ca acesta să ştie că unul dintre colegii săi de pe pistă a încetat din viaţă. Austriacul tocmai obţinuse prima victorie după celebrul accident suferit la Nurburgring.

Casca pe care Pryce a purtat-o în tragicul accident de la Kyalami era una dintre cele mai simple din Formula 1 din punct de vedere al designului. De altfel, la începutul carierei galezul pilota cu o cască complet albă, la care a adăugat în 1970 cinci linii verticale deasupra vizorului la presiunea tatălui său, care dorea să-l recunoască mai uşor pe circuit. Ulterior, singura schimbare pe care a adus-o căştii a fost inscripţionarea steagului Ţării Galilor în 1974.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=f_biJ...layer_embedded

Daniel_DRV 27-04-13 10:38

Re: Formula 1 2013
 
1 Attachment(s)
Thailanda a aprobat configuraţia circuitului de Formula 1

Autorităţile locale au aprobat configuraţia circuitului din Thailanda, care va găzdui curse de Formula 1 începând din sezonul 2015.
2015 este sezonul in care Thailanda va debuta in calendarul Formulei 1
Thailanda este din ce în ce mai aproape să pătrundă în calendarul Formulei 1 începând din sezonul 2015, după ce autorităţile locale din capitala Bangkok au aprobat configuraţia circuitului stradal.

Acesta va avea o lungime totală de 5.995 km şi, prin prisma structurii reţelei de străzi din Bangkok, va avea numeroase linii drepte de scurtă lungime acompaniate de viraje de 90 de grade, astfel că cel mai probabil va fi unul dintre cele mai lente circuite din calendar.

Thailanda vrea să copieze modelul de succes implementat începând din 2008 de Singapore şi să găzduiască cursa pe timp de noapte. Unul dintre principalii aliaţi este chiar campioana mondială Red Bull, mai ales că producătorul omonim de băuturi energizante a fost înfiinţat în această ţară.

Următorul pas este aprobarea finală a proiectului de către guvernul thailandez, iar acest lucru se va petrece în lunile următoare.

Iată cum va arăta circuitul din Thailanda trasat pe o hartă Google Maps:

Daniel_DRV 28-04-13 10:26

Re: Formula 1 2013
 
1 Attachment(s)
Ferrari: "Red Bull ar trebui să se teamă de noi"

Marc Gene crede că Red Bull Racing ar trebui să se teamă de Ferrari şi anunţă că Scuderia va lupta pentru ambele titluri mondiale până în ultima cursă a sezonului.
Oficialii Red Bull Racing au declarat în această săptămână că Lotus este principala adversară a austriecilor în lupta pentru titlul mondial, după victoria şi podiumurile obţinute de Kimi Raikkonen în acest debut de sezon.

Reacţia Scuderiei nu a întârziat însă să apară, iar pilotul de teste Marc Gene avertizează campioana mondială că Ferrari va lupta pentru ambele titluri mondiale până în ultima cursa a anului.

"Red Bull ar trebui să se teamă de noi. Cred că este doar un război psihologic. Cred că în acest an vom lupta pentru ambele titluri până la sfârşit. Red Bull este punctul de referinţă, iar Lotus este o altă echipă foarte puternică, dar nu-i uităm nici pe cei de la Mercedes. Partea bună a acestui sezon este ca multe echipe lupta pentru primele poziţii", a declarat spaniolul pentru agenţia de presă EFE.

Fernando Alonso ocupă locul patru în clasamentul general după primele patru curse, la 30 de puncte în spatele lui Sebastian Vettel. Spaniolul a pierdut puncte preţioase în cursele din Malaysia din cauza unei greşeli personale şi a unei defecţiuni la sistemul DRS, însă Gene este convins că Ferrari nu va mai avea probleme de fiabilitate în acest sezon.

"Este prima problemă de acest fel cu acest sistem în cei trei ani pe parcursul cărora a fost utilizat. Dar în ciuda a ceea ce s-a întâmplat, atmosfera la Maranello este calmă. A fost o problemă neobişnuită care nu s-a mai întâmplat înainte şi care nu se va mai repeta", a adăugat el.

Daniel_DRV 02-05-13 12:16

Re: Formula 1 2013
 
1 Attachment(s)
Filmul Rush va avea premiera în cinematografele din România în 20 septembrie

Filmul Rush, care prezintă lupta fascinantă pentru titlul mondial în Formula 1 dintre Niki Lauda şi James Hunt, va apărea în cinematografele din România în 20 septembrie.
Fanii sporturilor cu motor din România vor avea oportunitatea de a vedea la cinematograf producţia Rush, care prezintă una dintre cele mai dramatice lupte pentru titlul mondial din istoria Formulei 1.

Filmul va fi lansat în premieră mondială la Londra în 13 septembrie, iar începând din 20 septembrie va apărea şi în cinematografele din Statele Unite şi Europa, inclusiv în România.
Producţia relatează sezonul 1976 al Formulei 1, în care Niki Lauda a luptat pentru titlul mondial cu James Hunt în ciuda unui accident suferit în Marele Premiu al Germaniei.

Producătorii au prezentat la sfârşitul săptămânii trecute şi primul poster oficial al filmului, care îl are în prim-plan pe Chris Hemsworth, actorul care îl interpretează pe Hunt.

Video TRailer 1:https://www.youtube.com/watch?feature...&v=05rzPnZ6lxw
Video Trailer 2: https://www.youtube.com/watch?v=umSSv...layer_embedded

Daniel_DRV 02-05-13 12:19

Re: Formula 1 2013
 
Formula 1 ar putea avea a treia cursă americană pe circuitul de la Long Beach

Bernie Ecclestone a confirmat că negociază cu reprezentanţii circuitului de la Long Beach includerea acestuia în calendarul Formulei 1 în 2015.
Formula 1 a revenit anul trecut în Statele Unite prin intermediul unei curse pe noul circuit de la Austin, Texas, însă peste numai doi ani este posibil ca Formula 1 să aibă în această ţară nu mai puţin de trei curse.

Bernie Ecclestone a confirmat speculaţiile din presa internaţională potrivit cărora negociază includerea în calendar a circuitului de la Long Beach, însă a refuzat să intre în detalii specifice. "Nu suntem în discuţii profunde cu Long Beach, dar am vorbit cu ei", a declarat britanicul în vârstă de 82 de ani.

Circuitul de la Long Beach a mai găzduit curse de Formula 1 în perioada 1976-1984, însă ulterior a ales să găzduiască curse tipic americane din CART şi IndyCar. Actualul contract al circuitului cu IndyCar expiră la sfârşitul sezonului 2014 şi nu a fost încă prelungit, acesta fiind şi motivul pentru care Ecclestone a demarat primele negocieri.

Pe lângă Austin şi Long Beach, Formula 1 speră să ajungă şi la New Jersey. Cursa ar fi trebuit să debuteze în calendar în acest an, însă a fost amânată pentru 2014 ca urmare a unor probleme financiare. Contractul actual are o valabilitate de 10 ani în perioada 2013-2022.

Daniel_DRV 03-05-13 08:09

Re: Formula 1 2013
 
Red Bull a schimbat furnizorul alternatoarelor

Red Bull Racing a decis să renunţe la serviciile italienilor de la Magneti Marelli pentru furnizarea alternatoarelor în urma defecţiunilor tehnice suferite în sezonul trecut.

3 abandonuri a suferit Red Bull Racing in 2012 din cauza defectiunilor la alternatoare
Şansele la titlul mondial ale lui Sebastian Vettel au fost afectate semnificativ anul trecut de defecţiunile suferite de alternatoarele furnizate de Magneti Marelli în cursele de la Monza şi Valencia.

Problemele au continuat şi la Austin, acolo unde coechipierul Mark Webber a abandonat de asemenea în urma unei defecţiuni la alternator.

În speranţa că nu va mai avea astfel de probleme şi în sezonul curent, Red Bull Racing a decis să renunţe la serviciile producătorului italian şi va utiliza alternatoare produse de compania Tag, potrivit unor surse citate de publicaţia Italiaracing.

Informaţia nu este una surprinzătoare, în condiţiile în care proprietarul Dietrich Mateschitz declara încă din luna septembrie că schimbarea furnizorului este necesară. "Vreau ca Renault să se separe de furnizorul Magneti Marelli pentru a putea folosi altceva", preciza austriacul la vremea respectivă, referindu-se la faptul că furnizorul de motoare utiliza alternatoare Magneti Marelli în cadrul pachetului furnizat pentru Red Bull Racing.

Lotus, o altă echipă propulsată de motoare Renault, va continua însă să utilizeze alternatoare produse de Magneti Marelli.

Daniel_DRV 03-05-13 08:11

Re: Formula 1 2013
 
Eşti pilot de Formula 1? Eşti penalizat!

Unul dintre punctele slabe ale actualului regulament sportiv din Formula 1 este cel legat de penalizările suferite de piloţi pentru diverse infracţiuni comise pe circuit.

De departe, cea mai mare problemă o reprezintă penalizările dictate după finalul unei curse, care se soldează cu o penalizare de 20 de secunde în clasamentul cursei (dacă pilotul respectiv a terminat cursa) sau cu o penalizare pe grila de start a cursei următoare (dacă pilotul a abandonat).

Ca şi când nu era suficient că uneori nu ştim clasamentul cursei după trecerea liniei de sosire, FIA născoceşte noi tipuri de penalizări. De data aceasta vorbim despre o posibilă reducere a puterii motorului în timpul cursei pentru un anumit număr de tururi, strict pentru “infracţiuni minore”.

Nici nu vreau să mă gândesc ce înseamnă “infracţiuni minore” pentru FIA, mai ales că în prezent piloţii primesc cu mare uşurinţă penalizări pe grila de start pentru nişte dueluri care, din punctul meu de vedere, sunt absolut normale.

Dar altceva aş vrea să evidenţiez. În condiţiile în care performanţele monopostului sunt cruciale în obţinerea unui rezultat favorabil, orice oportunitate de a vedea talentul piloţilor trebuie apreciată. În schimb, FIA caută insistent să “sugrume” talentul piloţilor prin tot felul de penalizări, care mai nou sunt pe punctul de a se diversifica şi mai mult anul viitor.

Sigur, unii vor spune că sistemele KERS şi DRS au fost implementate tocmai pentru a uşura depăşirile, dar gândiţi-vă un pic că s-a mers prea departe: depăşirile sunt acum prea uşoare, pentru că pilotul atacat nu prea are nicio şansă să se apare pe linia dreaptă, nici măcar când activează sistemul DRS.

În loc să caute noi metode de a penaliza piloţii, FIA ar trebui să se gândească cum să ne scape de caracterul din ce în ce mai artificial al curselor de Formula 1. Până când nu va fi prea târziu.

Daniel_DRV 06-05-13 07:49

Re: Formula 1 2013
 
FIA a remediat problemele la sistemul de telemetrie

Piloţii vor beneficia la Barcelona de sistemul de semnalizare în cockpit pentru steaguri şi sistemul DRS, după ce FIA a remediat problemele de telemetrie.

4 este numarul curselor in care pilotii nu au putut utiliza sistemul DRS
În primele patru curse ale noului sezon competiţional, piloţii nu au avut la dispoziţie semnalizarea în cockpit pentru apariţia steagurilor galbene, albastre sau roşii şi nu ştiut precis când sistemul DRS poate fi folosit, din cauza unor defecţiuni la sistemul de telemetrie.

După ce iniţial au existat speculaţii că FIA va renunţa la serviciile furnizorului Riedel Communications, forul mondial susţine că sistemul de telemetrie va fi funcţional începând de la Marele Premiu al Spaniei.

Informaţia a fost dezvăluită de fostul pilot Derek Warwick, în prezent comisar ocazional de cursă şi preşedinte al British Racing Drivers Club. "Ni s-a spus că au făcut un upgrade pentru Barcelona şi că sistemul va fi funcţional", a declarat britanicul pentru agenţia de presă Reuters.
La finalul Marelui Premiu al Chinei, nu mai puţin de opt piloţi au fost investigaţi de comisarii de cursă pentru utilizarea neregulamentară a sistemului DRS, însă niciunul dintre ei nu a fost penalizat. Warwick a negat însă speculaţiile potrivit cărora decizia a fost luată din caza defecţiunilor la sistemul de telemetrie. "Nu poţi da vina pe pilot dacă ne-am încurcat în privinţa pachetului de sprijin. FIA ne-a cerut doar să micşorăm amenzile, dar avem aceleaşi instrumente pentru a dicta penalizări", a adăugat el.



Piloţii ar putea fi suspendaţi din curse pentru greşeli minore repetate

FIA analizează introducerea unui sistem de puncte de penalizare pentru piloţi care ar putea duce la suspendarea acestora din curse în cazul repetării unor infracţiuni minore.

FIA continuă să pună accent pe modul în care îi poate penaliza pe piloţi pentru infracţiunile minore pe care le comit aceştia în timpul Marilor Premii.
Ultima dorinţă a forului mondial este ca piloţii să primească puncte de penalizare pe superlicenţa care le conferă dreptul de a concura în Formula 1 în cazul unor infracţiuni minore precum depăşirea vitezei maxime în pitlane în timpul antrenamentelor.

La acumularea unui anumit număr de puncte de penalizare, piloţii ar urma să fie suspendaţi în următoarea cursă, sistemul fiind practic asemănător cu cel prin care un şofer al unei maşini de stradă are permisul suspendat pentru cumularea mai multor încălcări ale legislaţiei rutiere.

Potrivit unor informaţii dezvăluite de publicaţia Autosport, propunerea FIA este agreată în principiu de unele echipe, însă altele se tem că sistemul va afecta şansele la titlul mondial pentru piloţii de top.

În schimb, piloţii sunt mulţumiţi de această propunere, întrucât în acest fel nu vor mai fi amendaţi cu sume de ordinul miilor de euro pentru infracţiunile minore. De exemplu, un pilot primeşte o amendă de 200 de euro pentru fiecare kilometru pe oră care depăşeşte viteza maximă admisă în pitlane.

Propunerea urmează să fie discutată cu ocazia Marelui Premiu al Spaniei de la sfârşitul săptămânii viitoare, atunci când FIA va prezenta şi o simulare a posibilelor efecte ale unui astfel de regulament.

În prezent, există deja un sistem de penalizare pe grila de start a cursei următoare în cazul în care un pilot primeşte trei mustrări scrise pentru anumite infracţiuni minore. Noua propunere se alătură celei care prevede posibilitatea de a penaliza piloţii în timpul curselor prin reducerea puterii motorului pentru o scurtă perioadă de timp începând din sezonul 2014.

Daniel_DRV 07-05-13 12:52

Re: Formula 1 2013
 
VIDEO: Mercedes explică traiectoria ideală pe circuit

Ross Brawn, Lewis Hamilton şi Nico Rosberg explică importanţa traiectoriei ideale pe circuit pentru obţinerea unui timp cât mai bun.
Mercedes a publicat un nou clip video amuzant în care Lewis Hamilton şi Nico Rosberg încearcă să-şi explice unul altuia modul în care trebuie abordate virajele pentru a obţine traiectoria ideală.
Şeful Ross Brawn intervine prompt pentru a explica importanţa traiectoriei ideale pentru a obţine un timp cât mai bun pe circuit.

Video: https://www.youtube.com/watch?feature...&v=a2TTErROsa0


VIDEO: Hamilton şi Rosberg explică cum se concentrează în timpul curselor

Lewis Hamilton şi Nico Rosberg poarta o conversaţie despre modul în care se concentrează pe parcursul unui Mare premiu de Formula 1.
Piloţii au nevoie de o concentrare cât mai bună pe parcursul unui Mare Premiu, lucru dificil de realizat în condiţiile în care trebuie să aibă atenţie distributivă şi să comunice frecvent cu inginerii de cursă.
Lewis Hamilton şi Nico Rosberg, piloţii echipei Mercedes, dezvăluie o parte din secretele prin care reuşesc să se concentreze în timpul unei curse.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=GBUMj...layer_embedded

Daniel_DRV 08-05-13 09:44

Re: Formula 1 2013
 
Hamilton: "Aş putea fi din nou coechipier cu Alonso"

Lewis Hamilton susţine că ar fi capabil să fie coechipierul lui Fernando Alonso, în ciuda numeroaselor conflicte dintre cei din sezonul 2007.
Lewis Hamilton şi Fernando Alonso au fost coechipieri la McLaren în sezonul 2007, când conflictele dintre cei doi l-au ajutat indirect pe Kimi Raikkonen să câştige titlul mondial pentru Ferrari.

Odată cu trecerea timpului, cei doi s-au împăcat şi s-au lăudat reciproc prin intermediul presei, iar britanicul a făcut un nou pas în cadrul unui interviu acordat publicaţiei Daily Mail. Actualul pilot Mercedes susţine că ar putea reface parteneriatul cu Alonso şi crede că acum este suficient de matur pentru a evita posibilele conflicte.

"Acum sunt mai în vârstă, sunt sigur că ar fi o relaţie diferită. Vor fi în continuare momente intense pentru că amândoi suntem rapizi, aşa că ar fi o luptă foarte echilibrată, dar amândoi ne-am maturizat foarte mult. Cred că acum mă pricep mult mai bine la cultivarea relaţiilor între coechipieri. Depinde de piloţi", a declarat el.

Cu toate acestea, şansele ca Hamilton şi Alonso să fie din nou coechipieri sunt minime. Alonso a declarat în repetate rânduri că Ferrari va fi ultima echipă pentru care va concura în Formula 1, în timp ce Hamilton este abia în primul dintre cei trei ani de contract pe care îi are cu Mercedes.

De altfel, britanicul afirmă că loialitatea faţă de actuala sa echipă este foarte importantă. "Îmi place longevitatea şi îmi place loialitatea. Loialitatea este foarte importantă. Îmi place foarte mult echipă la care sunt şi deja m-am gândit şi sper să dorească să mă păstreze mai mult timp. Atât de fericit sunt la echipă", a adăugat el.



Lotus introduce un update major în Spania

Lotus va introduce la Barcelona primul update semnificativ pentru monopostul E21, iar echipa promite că va dezvolta maşina pe tot parcursul anului.
Marele Premiu al Spaniei reprezintă în mod tradiţional startul debutului sezonului european al Formulei 1 şi, implicit, prima oportunitate reală pentru introducerea unor update-uri semnificative pentru monoposturi.

Lotus va urma trendul din ultimii ani, iar şeful Eric Boullier promite un program amplu de dezvoltare pe tot parcursul sezonului, prin care echipa speră să îmbunătăţească rezultatele pozitive din primele patru curse.

"Avem un program solid de dezvoltare pentru E21 şi sunt încrezător că putem continua să îmbunătăţim pe parcursul anului, aşa cum am făcut şi înainte cu E20. Cele mai multe echipe tind să aduc un pachet relativ major pentru prima cursă europeană a sezonului, iar noi nu vom face excepţie. Sunt foarte mulţumit de cum progresează dezvoltarea acestui monopost", a declarat francezul într-un comunicat de presă.

Directorul tehnic James Allison a încercat să minimalizeze importanţa acestui update, însă a admis că modificările vizează aripile fata şi spate, dar şi eleronul spate.

"Nu avem nimic revoluţionar, ci multe lucruri mici care ar trebui să ne facă mai rapizi. Avem o nouă plăcuta exterioară pentru aripa faţă, o nouă aerodinamica în jurul tambururilor spate, modificări la eleron şi o parte superioară diferită a aripii spate, aşa că sunt destule lucruri care ne pot ajuta să rămânem în lupta", a declarat britanicul.



Button nu anticipează progrese majore în Spania

Jenson Button avertizează că McLaren nu va fi capabilă să înregistreze progrese majore în Spania, chiar dacă echipa va introduce un update semnificativ.
McLaren a avut parte de un debut modest de sezon în care a obţinut doar 23 de puncte în primele patru curse, ocupând doar locul şase în clasamentul constructorilor.
Echipa pregăteşte un update major pentru Marele Premiu al Spaniei cu scopul de a remedia o parte din problemele cu forţa de apăsare aerodinamică, însă Jenson Button preferă să rămână precaut şi afirmă că nu anticipează progrese semnificative.

Britanicul îşi justifică atitudinea prin faptul că diferenţa mare faţă de rivali nu poate fi eliminată într-un timp atât de scurt, mai ales că şi celelalte echipe de top se vor prezenta la Barcelona cu diverse upgrade-uri.

"A fost dificil pentru echipa să înregistreze progrese consistente în primele patru curse, dar cred că revenirea pe circuitul unde am efectuat două teste de iarnă ne va oferi un punct de reper pentru progresele noastre de până acum. S-a vorbit mult despre importanţa upgrade-urilor de săptămâna viitoare, dar acestea fac parte dintr-o serie de ugrade-uri pentru îmbunătăţiri continue pe parcursul sezonului", a declarat el citat de postul britanic de televiziune BBC.

Totuşi, Button speră ca echipa să realizeze un progres care să-i ofere încredere pentru sezonul european al Formulei 1, care se va încheia în luna septembrie.

"Sper să facem un pas în direcţia potrivită. Vor fi elemente care vor funcţiona, elemente care vor fiunctiona probabil într-un mod diferit decât ne aşteptăm şi elemente care nu vor funcţiona. Asta este viaţa", a adăugat el.

Daniel_DRV 08-05-13 09:51

Re: Formula 1 2013
 
Ferrari îşi acordă nota 6 pentru debutul de sezon

Ferrari consideră că a avut un debut de sezon de nota şase din cauza rezultatelor modeste din calificări şi a prestaţiilor sub aşteptări din două curse.
6 este nota pe care si-o acorda Ferrari pentru debutul sezonului
Ferrari nu este pe deplin mulţumită de startul sezonului 2013, în ciuda faptului că echipa a progresat semnificativ comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.

Totuşi, clasările modeste pe grila de start şi două rezultate modeste în primele patru curse, când Fernando Alonso a comis o greşeală şi a avut defecţiuni la sistemul DRS, îi determină pe oficiali să nu fie pe deplin mulţumiţi.

"După primele rezultate putem fi optimişti în privinţa restului sezonului, cu sentimentul că putem lupta pentru victorii şi titlu. Totuşi, dacă ar fi să dau o notă pentru performanţa în ansamblu, aş putea da doar un şase din 10 şi asta din două motive. Primul este că nu suntem încă acolo unde vrem. În primele Mari Premii nu am fost capabili să luptăm pentru pole position-uri şi acesta este unul dintre obiectivele noastre. În al doilea rând, [...] am avut două curse foarte proaste în care am câştigat puţine puncte", a declarat Nokolas Tombazis, designerul şef al Scuderiei Ferrari.

Referindu-se la Marele Premiu al Spaniei, Tombazis a dezvăluit că şi Ferrari pregăteşte câteva update-uri, însă a evitat să intre în amănunte specifice.

"Şi noi avem update-uri legate de podea, aripi şi bodywork, dar nu vreau să intru în detaliu. Cu fiecare componentă nouă introdusă, dificultatea nu este legată atât de mult de dezvoltare, ci de a decide dacă funcţionează pe circuit conform aşteptărilor. Până vineri seara, obiectivul nostru este să ştim cu ce vom merge mai departe în cursă, în speranţa că măsurătorile din tunelul de vânt sunt confirmate pe circuit", a adăugat el.



4 echipe solicită reintroducerea testelor în timpul sezonului

McLaren a dezvăluit că patru echipe vor încerca miercuri să reintroducă testele în timpul sezonului, însă britanicii se declară împotriva acestei propuneri.
4 echipe sunt pregătite să iniţieze miercuri o procedură de vot pentru reintroducerea testelor în timpul sezonului, la patru ani de la interzicerea acestora din considerente de costuri. Informaţia a fost dezvăluită de Jonathan Neale, directorul executiv al McLaren, care a refuzat însă să nominalizeze echipele în cauză.

Cel mai probabil, una dintre acestea este Ferrari, în condiţiile în care Scuderia a criticat în permanenţă măsură de interzicere a testelor în timpul sezonului.
"În acest moment, Formula 1 se întreabă din nou ce să facă şi unii fac presiuni pentru reintroducerea testelor. Cred că acum există patru echipe care vor teste pe circuit, dar vom vedea exact miercuri când va exista un vot pe acest subiect. Este evident că, dacă ai un circuit în curtea proprie, vrei să elimini obturaţia şi să împingi piloţii în faţă", a declarat el referindu-se la circuitul de la Fiorano aflat în proprietatea Scuderiei Ferrari.

McLaren se opune însă acestei propuneri, afirmând că a investit bani în dezvoltarea simulatoarelor şi modelelor computerizate şi că o zi de teste poate ajunge cu uşurinţă la costuri de peste 100.000 de euro pe zi.

"Pe parcursul anilor am dezvoltat tehnologia şi măsurile de reducere a costurilor care ne îndepărtează de dependenţa testelor şi avem sprijinul simulărilor desktop şi uneori a simulatoarelor. Mediul economic este încă precar şi nu văd nimic care să ne readucă testele. Aş fi foarte surprins dacă o echipă ar putea testa pentru mai puţin de 80.000 - 120.000 de euro pe zi în Europa", a mai precizat el.



Piloţii vor avea un set suplimentar de pneuri experimentale în antrenamente

Pirelli a confirmat că va furniza un set suplimentar de pneuri experimentale în prima sesiune de antrenamente libere, pentru a impulsiona piloţii să iasă pe circuit.
Numărul scăzut de tururi efectuate de piloţi pe parcursul primei sesiuni de antrenamente din cadrul unui Mare Premii cu scopul de a păstra pneurile pentru calificări şi cursă a determinat echipele să găsească o soluţie pentru a remedia această problemă.

Force India a venit cu propunerea ca Pirelli să furnizeze un set suplimentar de pneuri pentru echipele care rulează piloţi debutanţi în prima sesiune de antrenamente libere, însă echipele de top s-au opus pentru că nu intenţionează să utilizeze astfel de piloţi, astfel că această idee nu le aducea niciun beneficiu.

Tocmai de aceea, Pirelli a acceptat să ofere setul suplimentar de pneuri pentru toate echipele, speranţa producătorului fiind că echipele să iasă mai
"Aşa cum permite actualul regulament, vom furniza un set suplimentar de pneuri hard experimentale pentru prima sesiune de antrenamente libere şi sperăm ca toate echipele să-l utilizeze pe parcursul acestor sesiuni. Este ceva ce am vrut să facem pentru a încuraja toate echipele să fie prezente pe circuit cât mai mult posibil încă de la start, în special cu piloţi debutanţi, pentru a oferi fanilor spectacolul pe care merită să-l vadă", a declarat Paul Hembery, directorul departamentului de motorsport al Pirelli.

Totuşi, nu este exclus ca unele echipe să nu fie interesate de noul pneul experimental, întrucât acesta are o compoziţie diferită de cele utilizate în mod obişnuit.
Pirelli a anunţat anterior că va modifica pneurile hard începând cu Marele Premiu al Spaniei, acestea urmând să aibă o compoziţie mai dură.



Red Bull utilizează alternatoare furnizate de McLaren

Renault a confirmat oficial că Red Bull Racing a renunţat la alternatoarele Magneti Marelli, însă surpriza este numele noului furnizor: McLaren Electronic System.
Publicaţia Italiaracing a dezvăluit recent că Red Bull Racing a decis să renunţe la alternatoarele furnizate de producătorul italian Magneti Marelli în urma celor trei abandonuri suferite anul trecut de Sebastian Vettel şi Mark Webber din cauza unor defecţiuni la această componentă.

Sursa citată afirma atunci că noul furnizor este Tag, însă Renault a dezvăluit pentru publicaţia F1Technical prin vocea directorului tehnic Rob White că noul partener al campioanei mondiale este McLaren Electronic System, o companie din grupul care deţine şi echipa McLaren.

"Am suferit probleme de fiabilitate inacceptabile cu alternatoarele pe care le furnizam echipelor. La Renault, ne asumăm întreaga responsabilitate pentru designul şi integrarea motorului şi echipamentului auxiliar furnizat echipelor, inclusiv alternatorul. Cu sprijinul echipelor şi al furnizorilor, am muncit pentru a eradica problemele de anul trecut", a declarat el.

În plus, White a dezvăluit că Renault a mărit puterea alternatoarelor furnizate în acest sezon, însă aceasta diferă în funcţie de anumite caracteristici ale monoposturilor.
"Alternatorul generează putere electrică pentru a egala consumul electric al monopostului şi pentru a menţine încărcarea bateriei. Din motive legate de şasiu, necesarul de putere electrică poate varia în funcţie de monopost. În paralel cu remedierea problemelor de fiabilitate din 2012 şi cu consultarea tuturor echipelor, am crescut capacitatea puterii electrice a alternatoarelor", a adăugat el.
Pe lângă Red Bull, Renault furnizează motoare şi pentru Lotus, Williams şi Caterham

Daniel_DRV 09-05-13 13:37

Re: Formula 1 2013
 
Avancronică Spania - Start în sezonul european al Formulei 1

Cursa de la Barcelona marchează debutul sezonului european al Formulei 1 şi introducerea primelor update-uri majore pe monoposturi.

18 curse din cele 22 de la Barcelona au fost castigate de pilotul care a plecat din pole position
1991 este anul in care circuitul de la Barcelona a debutat in Formula 1
10 puncte este avansul lui Vettel in fruntea clasamentului general
După un periplu de patru etape prin Australia, Asia şi Orientul Mijlociu, Formula 1 revine la sfârşitul acestei săptămâni pe continentul european cu ocazia Marelui Premiu al Spaniei.

În mod tradiţional, această etapă este marcată de numeroase upgrade-uri introduse de echipe pe monoposturi, care au potenţialul de a schimba ordinea pe grila de start, iar acest an nu face excepţie de la regulă.

Toate privirile se îndreaptă spre cei de la McLaren, care au avut un început modest de sezon şi au nevoie de o revenire rapidă pentru a putea spera la victorii pe parcursul acestui an, însă adevărata luptă se va da la vârf între Red Bull Racing, Lotus, Ferrari şi Mercedes.

Fiecare echipă este pregătită să arunce în luptă ultimele creaţii ale inginerilor, campioana mondială fiind de departe cea mai secretoasa cu privire la noutăţile care vor fi disponibile pe monopost. Totuşi, este puţin probabil ca una dintre cele patru echipe să înregistreze progrese majore şi să se distanţeze decisiv de rivali, mai ales că echilibrul din primele curse a fost evident.

Mai degrabă, Red Bull Racing şi Mercedes speră să remedieze problemele pe care le-au întâmpinat cu gestionarea pneurilor, în timp ce Ferrari mizează pe o creştere a performanţei pe un singur tur de circuit pentru a putea lupta pentru pole position-uri. O situaţie aparte este la Lotus, care pare capabilă să lupte pentru titlul mondial, dar care trebuie să gestioneze proaspăta demisie a directorului tehnic James Allison.
Red Bull trebuie sa rezolve problemele cu gestionarea pneurilor

CIRCUITUL DE LA BARCELONA
Ferrari este puternică, Lotus are un monopost bun, iar Mercedes este foarte puternică pe un singur tur de circuit. Ceilalţi sunt cu un pas în spate. Christian Horner Red Bull
Pe cât de aşteptată este cursa de la Barcelona din perspectiva upgrade-urilor pentru monoposturi, pe atât de puţin spectaculos este circuitul în sine. Acesta oferă o linie dreaptă de start-sosire în lungime de 880 de metri şi viraje lente şi de mare viteză, însă oportunităţile de depăşire sunt extrem de limitate din două motive: pista este suficient de îngustă pentru a nu exista multe traiectorii posibile, iar linia de start-sosire, unde au loc depăşiri pe cele mai multe circuite, este precedată de un viraj rapid.

De aceea, pentru un pilot este foarte dificil să se poziţioneze în spatele unui rival la intrarea pe linia dreaptă, motiv pentru care nu are timp suficient să încerce o depăşire în primul viraj.

În acest context, speranţa se îndreaptă spre sistemul DRS, care va putea fi activat în două zone distincte. Prima zonă DRS este poziţionată pe linia dreaptă dintre virajele nouă şi 10, cu punctul de detecţie amplasat chiar la intrarea în virajul nouă. Cea de-a doua zonă DRS este pe linia de start-sosire, cu punctul de detecţie situat în dreptul intrării pe linia boxelor.

BARCELONA - DATE CHEIE PENTRU CIRCUIT
Lungime tur 4.655 km
Numar tururi 66
Distanta totala 307.104 km

STRATEGII PENTRU OPRIRI LA BOXE

Circuitul de la Barcelona este unul dintre cele mai abrazive din calendarul competiţional, motiv pentru care Pirelli va furniza echipelor cele mai dure compoziţii de pneuri: medium şi hard. Va fi pentru prima oară când piloţii vor utiliza noua compoziţie a pneurilor hard, care este acum mai dură şi mai apropiată de specificaţia de anul trecut.

Producătorul italian anticipează că cei mai mulţi piloţi vor concura în Q3 cu pneuri medium şi vor opta pentru strategii cu trei opriri la boxe în cursa de duminică. Totuşi, nu este exclus ca Lotus să încerce din nou o strategie mai eficientă cu numai două opriri la boxe care să o ajute să lupte pentru victorie.
Lotus spera sa ramana in lupta pentru titlu si in Spania
VREMEA

Va fi greu să-l prindem pe Vettel dacă continuă să obţină rezultate bune, aşa că trebuie să începem să-i luăm puncte.Kimi Raikkonen Pilot Lotus
Potrivit datelor furnizate de serviciul Accuweather, piloţii vor avea parte de un circuit uscat pe parcursul celor două sesiuni de antrenamente libere de vineri, când temperatura maximă va fi de 18 grade Celsius, însă o rafală de ploaie în dimineaţa de sâmbătă ar putea complica situaţia în ultima sesiune de antrenamente. Calificările vor avea loc pe circuit uscat la aproximativ 21 de grade Celsius, în timp ce cursa de duminică ar putea fi afectată de averse de ploaie, iar temperatura maximă urmează să revină la pragul de 18 grade Celsius.

REZULTATE ÎN ULTIMII CINCI ANI

Red Bull Racing şi-a adjudecat două victorii în ultimele cinci curse desfăşurate la Barcelona, iar Pastor Maldonado a furnizat anul trecut marea surpriză.
Sezon Castigator
2012 Pastor Maldonado (Williams)
2011 Sebastian Vettel (Red Bull)
2010 Mark Webber (Red Bull)
2009 Jenson Button (Brawn GP)
2008 Kimi Raikkonen (Ferrari)

STATISTICI PENTRU MARELE PREMIU AL SPANIEI

- 18 dintre cele 22 de curse de la Barcelona au fost câştigate de pilotul care a plecat din pole position;

- şapte piloţi diferiţi au câştigat în Spania în ultimele şapte curse de la Barcelona;

- Ferrari a obţinut cele mai multe victorii pe circuitul de la Barcelona, şapte;

- Kimi Raikkonen poate înregistra a 22-a clasare consecutivă în puncte. Recordul absolut este deţinut de Michael Schumacher, cu 24 de clasări consecutive în puncte în perioada 2001-2003.
PROGRAM

Marele Premiu al Spaniei va avea loc după următorul program, conform fusului orar al României:
Eveniment Ziua Ora Transmisii TV
Antrenamente 1 vineri, 10 mai 11:00 DigiSport 1
Antrenamente 2 vineri, 10 mai 15:00 DigiSport 2
Antrenamente 3 sambata, 11 mai 12:00 DigiSport 1
Calificari sambata, 11 mai 12:00 DigiSport 1
Cursa duminica, 12 mai 15:00 DigiSport 1

Daniel_DRV 09-05-13 13:40

Re: Formula 1 2013
 
Schumacher a câştigat peste 800 de milioane de dolari în Formula 1

Michael Schumacher a obţinut venituri de 810 milioane de dolari pe parcursul carierei sale în Formula 1, în timp ce Ron Dennis este cel mai bogat şef de echipă.

218 milioane de dolari este averea celui mai bogat sef de echipa din Formula 1, Ron Dennis
2.5 miliarde de dolari are Bernie Ecclestone in conturile bancare
Publicaţia britanică Sunday Times a publicat lista celor mai bogaţi sportivi din lume, iar Michael Schumacher ocupă prima poziţie în clasamentul piloţilor care au concurat în Formula 1.

Septuplul campion mondial a acumulat o avere de 810 milioane de dolari pe parcursul carierei sale în Formula 1 şi ocupă locul doi în clasamentul general al sportivilor, fiind învins doar de jucătorul de golf Tiger Woods, care are o avere estimată la 889 de milioane de dolari.

Dintre piloţii care activează în prezent în Formula 1, cel mai bogat este Fernando Alonso cu 179 de milioane de dolari, urmat de Kimi Raikkonen cu 164 de milioane de dolari. Piloţii britanici nu s-au bucurat de acelaşi succes la bani, întrucât Lewis Hamilton a obţinut până în prezent 94 de milioane de dolari, cu trei milioane de dolari mai mult decât fostul său coechipier de la McLaren, Jenson Button.

În clasamentul personalităţilor care au îndeplinit sau îndeplinesc funcţia de şef de echipă, topul este condus de Ron Dennis de la McLaren cu 218 milioane de dolari, urmat de Frank Williams de la Williams cu 179 milioane de dolari şi Ross Brawn de la Mercedes cu "numai" 156 de milioane de dolari.

Deloc surprinzător, niciunul dintre piloţii sau şefii echipelor nu a reuşit să câştige mai mulţi bani în Formula 1 decât Bernie Ecclestone, reprezentantul fondului de investiţii CVC Capital Partners care deţine drepturile comerciale ale competiţiei. Britanicul în vârstă de 82 de ani are o avere estimată la 2.5 miliarde de dolari, în condiţiile în care în 2009 a pierdut o treime din valorea contului bancar după ce a divorţat de Slavica Ecclestone.


All times are GMT +2. The time now is 02:35.

- Copyright 2024 4Tuning