Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Hunedoara / Deva (https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva.html)
-   -   Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011 (https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva/231968-benzina-bani-marunti-14-ianuarie-2011-a.html)

VIRUSDEVA 18-01-11 00:59

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
Quote:

Originally Posted by nesscar (Post 3990780)

Eu zic ca protestele astea trebuie sa inceteze odata si de acuma in colo trebuie distruse benzinariile si pompele si geamurile si tot ca numa asa se va face ceva! desigur nu trebuie sa ne atingem de angajati care saracii nu au nici o vina

Daca distrugi te duc militienii la sectie pe benzina lor:lol::lol:

BaLaurzor 18-01-11 12:16

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:

- acciza este de 467 EUR / tona

- taxa de drum este de 125 EUR / tona

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.

Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

NCDHD 19-01-11 21:27

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
Quote:

Originally Posted by BaLaurzor (Post 3997287)

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

ai gresit, 1kg de benzina este 1.205 eur
1 kg= 1,3l de benzina aproximativ. Acum puteti calcula castigul benzinarilor.

blackjack 19-01-11 21:50

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
am auzit zilele trecute ca benzina ajunge la pompe cu 1 leu 60 - 2 lei pe acolo si se vinde cu 5 ... nu stiu cat de de adevarat sau nu dar mi`a picat fata cand am auzit :)))))

Kedy 25-01-11 18:19

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
S-a ieftinit benzina cu 2 bani pe litru morti lor de hoti

VIRUSDEVA 25-01-11 18:21

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
au scazut in bataie de joc... pentru alimentarile pe bani marunti...ware cate proteste trebuie facute sa ajunga benzina la pretul care a fost ?:|

F.R.Sonic 25-01-11 18:47

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
Pai nu va faceti aluzii sa scada cu mult...sa zicem mersi daca o mentin aici :))):evil::evil::evil::evil::evil:

nimeni` 26-01-11 17:28

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
pentru cei care nu au vazut asta pe stirile pro tv...

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...ustificat.html

ondin 27-01-11 11:06

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
Nu sunt mentionate nici un fel de sanctiuni sau pedepse, deci este totul legal.
:)
E suparat guvernul ca astia cu titeiul au crescut preturile cu tupeu maxim in 2010 si nu au platit taxe mai mari la buget, ca asa gandesc tampitii astia, ca la clasa 1, si nu ca ne plangem noi si protestam.
Este la fel cu privire la profit daca vinzi 5 miliarde de barili cu 0,00001 centi litrul sau 500.000 l cu 5 euro litrul.
Dar nu poti explica asta la geniile de la guvern, ca astia zic ca daca pun taxa forfetara firmele vor plati ca nebunele si nu isi vor suspenda activitatea, daca reduc toate indemnizatiile de la stat si dau afara bugetarii fac economii serioase, uitand ca scade puterea de cumparare a romanilor, si practic te strangi singur de gat, dar te bucuri ca nu mai consumi atat de mult aer.
Fraieri rau.Noi si mai si ca ne lasam guvernati de ei.
:)

VIRUSDEVA 31-01-11 09:31

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
ar trebui un protest cum fac egiptenii...poate asa se potolesc

ban_f_2005 01-02-11 17:22

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
cam asa am facut si noi.....:)))
https://www.220.ro/umor-romanesc/Prot...ie/jRLhzcdDod/

nesscar 26-02-11 21:34

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
HA HA HA radem glumim dar astazi am bagat motorina cu 5 70 lei litru, baiatul de la pompa a spus ca de la ora 9 pana la 6 a crescut 44 bani pe litru ... deci... faceti calculele o sa ajungem la sapa de aer nimic nu o sa mai avem o sa fim varza :)) dar stati linistit ca nu e asta o problema :)) traiasca romania:)) DECI fara dar si poate trebuie sa ne adunam si sa facem ca cei din egipt ca altcumva murim oameni buni

ban_f_2005 16-01-12 10:54

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
pacat ca nu se mai aude nimic....probabil la toti ne convine pretul benzinei si motorinei!!bv la mai multe scumpiri,ca prosti platesc....

ondin 16-01-12 13:09

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
pai nu ai ce face, e cerere si oferta si tu ai face la fel daca ai detine petrom.
:)
tu de ce alimentezi masina? de ce nu mergi pe jos? :)
si din cauza ta este acum acest pret la pompa.si din cauza mea, si din cauza tuturor din lumea asta care merg numai cu masina chiar si cand nu este neaparat necesar.

astea sunt consecintele.

la noi este regula clara cum face omuletul 18 ani permis si masina de plimbat prin oras. in lumea buna nu este asa, ai 18 ani foarte bine, mergi la scoala, inca nu ai chiar asa nevoie de masina, dupa ce lucrezi si faci naveta este altceva, si atunci daca nu ai metro sau tren rapid.
aici la noi nu vezi, nu auzi, nu ai 8 clase absolvite, esti cu capul? dar vrei tu sa conduci? atunci se rezolva fara probleme. si de aici consecinte la fiecare pas.
:)

ban_f_2005 16-01-12 13:46

Re: Benzina pe bani marunti - 14-Ianuarie 2011
 
pai pentru ca nimeni de la noi nu iese in strada cum au iesit la bucuresti....asa oras avea asa oameni si cand ii auzi pe uni ca o duc rau:))) aia ii vrajala,o duc chiar bine daca o duceau rau ieseau in strada


All times are GMT +2. The time now is 07:42.

- Copyright 2026 4Tuning