Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Pescuit si vanatoare (https://forum.4tuning.ro/650-pescuit-vanatoare.html)
-   -   Sunt si ceva vanatori pe forum? (https://forum.4tuning.ro/650-pescuit-vanatoare/215340-vanatori-forum.html)

bachus_21 10-01-11 07:35

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by Cozmescu-Alin (Post 3746835)
Foarte frumos.Vanatoarea e o pasiune minunata.Cand pandesti acel animal si sti ca peste cateva secunde va fi mort,cred ca e o senzatia nebun de placuta.Insa vanatoarea e un sport nobil.Braconaju e oribil:D

Ce diferenta e?Unul plateste iar celalalt o face gratis.Ucigasi.

Cozmescu-Alin 11-01-11 19:26

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by bachus_21 (Post 3970659)
Ce diferenta e?Unul plateste iar celalalt o face gratis.Ucigasi.

Nu e chiar asa! Unul plateste intradevar, dar tot unul respecta si niste legi scrise, niste legi nescrise ale vanatorii si multe altele. Este spiritul vanatorii si frumusetea dedicata acestui lucru. Braconajul in schimbul unor foloase banesti sau doar de distractie este oribil si acele persoane merita sa fie ele impuscate. Am vazut cazuri in care au fost braconati cativa iepuri sau o caprioara, pentru o familie care efectiv nu mai avea ce pune pe masa. Aia pot sa inteleg, pana la urma asta a fost scopul vanatorii: HRANA. Insa braconajul nu are nici ceea mai mica legatura cu vanatoarea pentru supravietuire!

bachus_21 11-01-11 20:45

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by Cozmescu-Alin (Post 3975920)
Am vazut cazuri in care au fost braconati cativa iepuri sau o caprioara, pentru o familie care efectiv nu mai avea ce pune pe masa. Aia pot sa inteleg, pana la urma asta a fost scopul vanatorii: HRANA.

HRANA- ar trebui sa fie singurul scop al vanatorii;chiar daca in zonele astea nu prea e cazul, mai sunt locuri pe Pamant unde e un mijloc de obtinere a acesteia.
Selectia- hai sa zicem ca e de acceptat, cu toate ca s-ar realiza si in mod natural, fara interventia omului.Evident ca presupune prezenta specialistilor...
Cat despre vanatoarea "de placere" sau pentru capturarea de trofee...oamenii sunt cumva fiinte rationale?

RazvanTM 01-02-11 15:30

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
As vrea sa stiu ce am nevoie ca sa detin legal o pusca cu aer comprimat , ma puteti ajuta ? ( am citit legea da nu prea am inteles exact )


As vrea o pusca cu aer comprimat de 5.5 .. (am ciuda pe cutiile de bere goale :D )

cata_golf 01-02-11 16:12

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by RazvanTM (Post 4042014)
As vrea sa stiu ce am nevoie ca sa detin legal o pusca cu aer comprimat , ma puteti ajuta ? ( am citit legea da nu prea am inteles exact )


As vrea o pusca cu aer comprimat de 5.5 .. (am ciuda pe cutiile de bere goale :D )

nu de mult timp taicamiu si-a cumparat o asemnea pusca un gamo hunter 550.Stiu ca trebuie sa platesti o taxa la trezorerie parca de 130 de lei,trebuie sa iti scoti cazierul,trebuie test psihologic,test la un oftalomolog adica la ochi si trebuie sa umblii mult pe la politie in rest altceva nu mai stiu.Intreaba si tu pe forumul airguns ca cei de acolo stiu mai bine

roli 02-02-11 01:05

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by Luca Nicu (Post 3954536)
Sincer nu stiu nimic despre marire de taxe, dar ce stiu sigur este faptul ca anul trecut au scazut foarte mult accizele la armele de foc, drept dovada, mixta mea care acum 2 ani a fost la 3600euro anul acesta s-a vandut la 3200.

zimi si mie ce aram ai tu cu 3600 euro :D

taxa e 100% adica fara accize e 1800 euro

RazvanTM 02-02-11 08:47

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Ms cata .. o sa merg la politie sa intreb ca sa stiu ..

cata_golf 02-02-11 09:46

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by RazvanTM (Post 4044463)
Ms cata .. o sa merg la politie sa intreb ca sa stiu ..

oricum primul pas la politie ca sa scoti cazierul

Luca Nicu 03-02-11 00:55

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by roli (Post 4044167)
zimi si mie ce aram ai tu cu 3600 euro :D

taxa e 100% adica fara accize e 1800 euro

Arma este un Bock Browning CYNERGY Hunter 20/76 MSOC
Pretul este undeva la 2500 Euro, teviile de schimb(mixta) au fost 800 Euro si luneta aproximativ 350 Euro.
Nu stiu cum se calculau accizele pe atunci, dar stiu ca acum pretul intregului pachet asa cum l-am luat eu, este cu aproximativ 300-400 euro mai mic, asta in functie si de unde il cumperi!

RazvanTM 06-02-11 13:31

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Stie cineva ceva legat de vanatoarea cu ARC ?? ca am inteles ca este interzisa in romania ..

Cozmescu-Alin 09-02-11 20:12

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by RazvanTM (Post 4058587)
Stie cineva ceva legat de vanatoarea cu ARC ?? ca am inteles ca este interzisa in romania ..

Da, intradevar vanatoarea cu arc este deocamdata interzisa in Romania. Insa este o vanatoare mai palpitanta, ce neceista mai multa indemanare decat vanatoarea obisnuita. Daca la vanatoarea cu arma de foc e suficient sa fi un bun tintas si sa ai o arma pe masura vanatului la vanatoarea cu arc, este nevoie de o finete foarte mare. Sa te apropii la 20-30 metrii de vanat este un lucru greu de realizat. Mai ales la un vanat mare gen urs/mistret.

roli 09-02-11 23:21

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by Cozmescu-Alin (Post 4069683)
Da, intradevar vanatoarea cu arc este deocamdata interzisa in Romania. Insa este o vanatoare mai palpitanta, ce neceista mai multa indemanare decat vanatoarea obisnuita. Daca la vanatoarea cu arma de foc e suficient sa fi un bun tintas si sa ai o arma pe masura vanatului la vanatoarea cu arc, este nevoie de o finete foarte mare. Sa te apropii la 20-30 metrii de vanat este un lucru greu de realizat. Mai ales la un vanat mare gen urs/mistret.

intrebare intrebatoare tu de unde sti cum e sa vanezi cu arma sau cu arc-ul? ca vad ca ai doar 17 ani?:rolleyes2

Cozmescu-Alin 10-02-11 00:25

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by roli (Post 4070353)
intrebare intrebatoare tu de unde sti cum e sa vanezi cu arma sau cu arc-ul? ca vad ca ai doar 17 ani?:rolleyes2

O luam logic! La vanatoarea cu arma este nevoie sa fi bun tintas si sa ai un instructor bun pe langa tine. Sa te invete cum sa tragi,cum sa ochiesti si toate astea. Insa la vanatoarea cu arcul iti trebuie o precizie mult mai mare, o finetete mult mai mare, o acuratete mult mai mare, trebuie sa fii mai silentios si implicit sa ai mai mult curaj sa te apropii mai mult de animal. E mai usor sa impusti un urs de la 50-60 metrii decat sa tragi cu arcul in el de la 20-30... . Asta numesc eu o vanatoare mai palpitanta si mai frumoasa.

Da am 17 ani si da nu am vanat in viata mea insa am fost la vanatori si cand voi avea varsta legala si posibilitatiile financiare cu siguranta ma voi apuca de acest sport minunat care este vanatoarea.

siadimet 19-02-11 07:50

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
Quote:

Originally Posted by Cozmescu-Alin (Post 4070482)
O luam logic! La vanatoarea cu arma este nevoie sa fi bun tintas si sa ai un instructor bun pe langa tine. Sa te invete cum sa tragi,cum sa ochiesti si toate astea. Insa la vanatoarea cu arcul iti trebuie o precizie mult mai mare, o finetete mult mai mare, o acuratete mult mai mare, trebuie sa fii mai silentios si implicit sa ai mai mult curaj sa te apropii mai mult de animal. E mai usor sa impusti un urs de la 50-60 metrii decat sa tragi cu arcul in el de la 20-30... . Asta numesc eu o vanatoare mai palpitanta si mai frumoasa.

Da am 17 ani si da nu am vanat in viata mea insa am fost la vanatori si cand voi avea varsta legala si posibilitatiile financiare cu siguranta ma voi apuca de acest sport minunat care este vanatoarea.

M-ai terminat cu SPORTUL asta. Du-te tinere si alearga 5 KM in fiecare seara si poate iti mai trece cheful de omorat animale!

04cl55amg 23-07-12 23:02

Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?
 
https://i77.photobucket.com/albums/j7...IMG_2398-1.jpg

https://i77.photobucket.com/albums/j7.../IMG_2422-.jpg

https://i77.photobucket.com/albums/j7...s/groupelk.jpg

https://i77.photobucket.com/albums/j7...t/IMG_2752.jpg

https://i77.photobucket.com/albums/j7...t/IMG_2790.jpg


https://i77.photobucket.com/albums/j7...IMG_5064-1.jpg

https://i77.photobucket.com/albums/j7...IMG_5049-1.jpg


All times are GMT +2. The time now is 14:06.

- Copyright 2026 4Tuning