Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   golf V GTI (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/205644-golf-gti.html)

cristi_407 13-11-10 23:52

Re: golf V GTI
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 3810292)
daca completezi 1-1.5 l la 7-8000 km inseamna ca dai putin in ea.

Dap..nu merg tare..

TSC-Us 14-11-10 00:24

Re: golf V GTI
 
vreau sa bag masina la o cura de slabire. o sa incep cu o capota de carbon. ce sa mai fac? parca nu vreau sa fac si aripile de carbon, dar orice sfat este bun.

o_kh3 14-11-10 00:39

Re: golf V GTI
 
poti sa lasi capota unde e si sa incepi cu interiorul

AnduGTR 14-11-10 13:46

Re: golf V GTI
 
Corect. Cheleste interiorul si scapi de niste kg.

TSC-Us 14-11-10 21:42

Re: golf V GTI
 
:)) da, dar vreau sa arate normal, nu o sa o fac doar cu 1 scaun, fara roata de rezerva, fara muzica, ac,geamuri electrice...

capota de carbon "cica" are 4 kg, iar cea din metal cca 40 kg. eu zic ca este un lucru bun, iar in curbe o sa se simta.

cristi_407 14-11-10 22:11

Re: golf V GTI
 
Nu are 4 kg..are in jur de 8-9(carbon fiber vented Hood weights about 8kg) asta e de la Osir..Eu nu vad de ce vrei sa bagi banii in caii morti?Sunt atatea piese care iti lipsesc..ce rost are sa dai 1000 de euro pe o capota cand tu nu ai mai nimic pe masina(ma refer la performante)..Sunt multe altele.. IC S3, admisie, evacuare, pompa benzina, bucse, bujii, supapa rs4, PCV Fix, soft calumea..Sunt multe..

TM92VIC 14-11-10 22:46

Re: golf V GTI
 
Poze cu masina nai ?

tase_astra 14-11-10 23:24

Re: golf V GTI
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 3812709)
Nu are 4 kg..are in jur de 8-9(carbon fiber vented Hood weights about 8kg) asta e de la Osir..Eu nu vad de ce vrei sa bagi banii in caii morti?Sunt atatea piese care iti lipsesc..ce rost are sa dai 1000 de euro pe o capota cand tu nu ai mai nimic pe masina(ma refer la performante)..Sunt multe altele.. IC S3, admisie, evacuare, pompa benzina, bucse, bujii, supapa rs4, PCV Fix, soft calumea..Sunt multe..

Depinde de model. Sunt capote de 6-8 kg, insa Osir chiar sunt de calitate si nu mai necesita hood pin ca alte variante Race. Din pacate si pretul e pe masura.
Dar cum zice si Cristi, nu de asta ai nevoie acum. usurarea masinii e ceva de "finete" si poate fi o etapa finala a unui setup care sa exploateze potentialul masinii tale.

TSC-Us 15-11-10 19:37

Re: golf V GTI
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 3812709)
Nu are 4 kg..are in jur de 8-9(carbon fiber vented Hood weights about 8kg) asta e de la Osir..Eu nu vad de ce vrei sa bagi banii in caii morti?Sunt atatea piese care iti lipsesc..ce rost are sa dai 1000 de euro pe o capota cand tu nu ai mai nimic pe masina(ma refer la performante)..Sunt multe altele.. IC S3, admisie, evacuare, pompa benzina, bucse, bujii, supapa rs4, PCV Fix, soft calumea..Sunt multe..

da, cam asa este. nu stiu dc de ceva vreme ma tot candesc la carbon.
pe masina am soft TCM-turbo, k&n filter conic, bujii denso iridium power(sunt mai reci ca ngk cu 1 grad) si o evacuare completa borla(nu este pusa inca pe masina).
ma mai gandesc la un intercooler mai generos. vad ca varu* tase(tizu) a schimbat modificare de care vb de ceva vreme.

oricum nu vreau maxim din aceasta masina, ci doar sa o dezmortesc oleaca. daca vroiam sa o fac forta, respectam o reteta de succes.

Quote:

Originally Posted by TM92VIC (Post 3812847)
Poze cu masina nai ?

o sa le upload-ez!

cristi_407 15-11-10 20:17

Re: golf V GTI
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 3815084)
da, cam asa este. nu stiu dc de ceva vreme ma tot candesc la carbon.
pe masina am soft TCM-turbo, k&n filter conic, bujii denso iridium power(sunt mai reci ca ngk cu 1 grad) si o evacuare completa borla(nu este pusa inca pe masina).
ma mai gandesc la un intercooler mai generos. vad ca varu* tase(tizu) a schimbat modificare de care vb de ceva vreme.

oricum nu vreau maxim din aceasta masina, ci doar sa o dezmortesc oleaca. daca vroiam sa o fac forta, respectam o reteta de succes.

o sa le upload-ez!

Schimba k&n..pune mai bine stock..vrei admisie, mergi pe evoMS sau ITG, IC de S3, si pompa de benzina..atat..si e ok..

TSC-Us 15-11-10 23:22

Re: golf V GTI
 
k&n se simte destul de bine(exagerez putin) fata de stock. daca vreau sa schimb poate o sa o fac in viitor, dar nu revin stock pt admisie.
ic de s3 ar merge mana in mana cu un k04, dar cred ca raman la k03. pompa de benzina trebuie schimbata, dar mai trebuie sa schimb ceva pt a avea efect pb.

cu timpul te obisnuiesti cu masina si vrei mai mult, poate ca o sa fac alte modificari dar numai in viitor. de ex acum are ~250 cp si mi se pare bicicleta, nu prea ma mai incanta.
acum vine iarna si o sa mai fac schimbari pe la primavara, asa este in tenis.

tu ce modificari i-ai facut la gti?

tase_astra 15-11-10 23:31

Re: golf V GTI
 
Te astept la un test drive cand esti prin zona.
:)

Ciosmi 15-11-10 23:41

Re: golf V GTI
 
Man....schimba K&N si pune o admisie completa.E o diferenta enorma intre ce ai tu acum si o admisie dedicata (am incercat aceeasi varianta ca si tine).
IC de S3 merge perfect si pe K03.
Ai multe (impropriu spus) de schimbat daca vrei performanta.

cristi_407 15-11-10 23:59

Re: golf V GTI
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 3815816)
k&n se simte destul de bine(exagerez putin) fata de stock. daca vreau sa schimb poate o sa o fac in viitor, dar nu revin stock pt admisie.
ic de s3 ar merge mana in mana cu un k04, dar cred ca raman la k03. pompa de benzina trebuie schimbata, dar mai trebuie sa schimb ceva pt a avea efect pb.

cu timpul te obisnuiesti cu masina si vrei mai mult, poate ca o sa fac alte modificari dar numai in viitor. de ex acum are ~250 cp si mi se pare bicicleta, nu prea ma mai incanta.
acum vine iarna si o sa mai fac schimbari pe la primavara, asa este in tenis.

tu ce modificari i-ai facut la gti?

Ic e bun pt st 1 la ko3..

Admisie Evoms, PCV fix BSh, Dogbone powerflex, Evacuare blueflame 3`` cap coada, IC S3, twincooler Forge, Pompa Benzina ApR, bujii ngk, supapa RS4, suspensie D2, discuri zimmerman, soft Revo, Soft Revo Dsg..aprox 300 cp si 420 nm.. Nu stiu daca am mai uitat cv..

TSC-Us 16-11-10 09:24

Re: golf V GTI
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 3815878)
Ic e bun pt st 1 la ko3..

Admisie Evoms, PCV fix BSh, Dogbone powerflex, Evacuare blueflame 3`` cap coada, IC S3, twincooler Forge, Pompa Benzina ApR, bujii ngk, supapa RS4, suspensie D2, discuri zimmerman, soft Revo, Soft Revo Dsg..aprox 300 cp si 420 nm.. Nu stiu daca am mai uitat cv..

pompa de benzina trebuie schimbata cu inca ceva pt a avea efectul scontat, nu?

Quote:

Originally Posted by Ciosmi (Post 3815853)
Man....schimba K&N si pune o admisie completa.E o diferenta enorma intre ce ai tu acum si o admisie dedicata (am incercat aceeasi varianta ca si tine).
IC de S3 merge perfect si pe K03.
Ai multe (impropriu spus) de schimbat daca vrei performanta.

da man stiu dar nu vreau maxim, ci doar ceva care sa fie mai rapid decat stock. targetul meu este ~270 cp. in viitor poate o sa vreau mai mult si o sa modific pana o sa fiu multumit, sau aproape multumit pt ca mereu te obisnuiesti cu masina si vrei ceva mai tun*.


All times are GMT +2. The time now is 09:50.

- Copyright 2024 4Tuning