Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6 (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/19351-cer-sfaturi-pt-modificareau-vr6.html)

ugod 22-03-08 12:58

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
ca bara stabilizatoare eu am folosit una de pasat vr6 este ceva mai groasa avica nu vreo 7 mm mai groasa decat cea de GTI16 v se simte destul de mult efectul apasa foarte bine pe brate...
momentan am folosit 195/45/15 mai mult de 15" nu o sa trec pt ca pierd din putere...dar in schimb vreau sa pun 225/45/15 sa castig la demaraj ...este adevarat ca peste 2000/3000 deja se invart rotile si stai pe loc .dar toata treaba tien de maiestria ta de plecare , fortezi ambvreajul mai mult si pleci mai bine .
suspensia e KR racing pot lasa masina inca 5 cm lejer in jos dar deja e prea mult si la drumurile noastre e durere. oricum intentionez sa fac un scut din tabla de AL pt baie si cutie ca e pacat de ele .
Problema cu relantiu in primul rand ferifica injectorul de shock daca functioneaza , eu am afut aceisi problema dar din cauza bujiilor , la prima pornire dimineatza imi fluctua relantiul nu statea turata la 1200 ci fluctua intre 1200-800 , relantiul la cald fiind de 650 rpm.
referitot la CHIp banuies ca ai intrebati cu cati bari voi merge in turbo cu el ...asta inca nu stiu totul depinde cand voi monta si testa , sper sa ajung la 0.7 ,
oricum trebuie schimbat regulatoru de presiune a benzinei din rampa de injectoare din 4 bar in 5 bari , iar cu un chip rescris teoretic se merge la 0.7 bari in boost , iar pe interne stock am vazut motoare care mergeau si la 1,2 bari si duse la 500 de cai , problemele apar dupa pragul de 300 de cai , incepe sa cedez cutia de viteze , ambreajul .
momentan eu sunt in cautarea unei cutii de syncro si punte +grup+cardan etc de audi quatro , deoarece se pierde multa putere la plecari doar pe tractiune fatza .

D_M_X 22-03-08 14:19

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by Hexer (Post 1438444)
Cu cati bari intentionezi sa mergi cu chipul aia?

Despre suspensie, nu diamtrul roatei, jantei conteaza, ci suprafata de contact, mai bine zis cat de mare e acolo aderenta. Problema aderetei prin 2 moduri puteti sa remediati, una e sa aveti o suspentsie foarte rigida, daca se poate spatele un pic mia sus (arata idiot, dar face efectul), asta pentru ca in asa fel centrul de greutate la plecare nu ajunge atat de mult pe puntea spate = mai multa greutate pe puntea fata, deci aderenta mai mare. Iar cealalta e sa pui slick, noi megrem cu slicuri secound de la monoposturi de F2000-3000, pe spate ei au cauciucuri late si foarte bune pentru drag. Evident sunt si cauciuc special care isi schimba diamtrul...dar costa enorm si in euroba inca nu se fabrica daca bine stiu.
Iar al treilea metoda e sa pui un lanch control.

Despre suspensie inca atat sa nu lasi prea jos masina, o sa schimbe foarte multi unghiurile si desi va fi mult mai jos decat inainte, viteza in curba o sa scada. La o suspensie eu spun mac 3-4cm este ok, daca lasi mai mult caracteristica acesteia schimba spre rau. Asta pe fata, pe spate poti cat vrei...nu conteaza ori cum e naspa...si nu inteleg de ce pun multi acolo bara de stabilizare, arunca bani pe geam, puntea la G1-2-3-4 este o ditamai rollbar.

Adica sa inteleg ca recomanzi maxim 4cm lasata pe fata si 3cm pe spate?Eu ma gandeam la 40/60
rotile pe 17 le pun ptr aspect ptr ca folosec masina zi de zi.Mai am un set pe 15 si am sa caut slickuri ptr 2 bucati si 225 ptr celelate 2.Pe astea am sa le folosesc la start.
UGOd u la ce turatie pleci cel mai bine? La ce turatie bagi 2 si 3?

ugod 22-03-08 14:27

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
UGOd u la ce turatie pleci cel mai bine? La ce turatie bagi 2 si 3?



daca e la liniutza 3000 plecarea si scimbarea la 7000
schimbi chiar inainte sa decupleze .

Hexer 22-03-08 15:02

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by ugod (Post 1438637)
ca bara stabilizatoare eu am folosit una de pasat vr6 este ceva mai groasa avica nu vreo 7 mm mai groasa decat cea de GTI16 v se simte destul de mult efectul apasa foarte bine pe brate...
momentan am folosit 195/45/15 mai mult de 15" nu o sa trec pt ca pierd din putere...dar in schimb vreau sa pun 225/45/15 sa castig la demaraj ...este adevarat ca peste 2000/3000 deja se invart rotile si stai pe loc .dar toata treaba tien de maiestria ta de plecare , fortezi ambvreajul mai mult si pleci mai bine .
suspensia e KR racing pot lasa masina inca 5 cm lejer in jos dar deja e prea mult si la drumurile noastre e durere. oricum intentionez sa fac un scut din tabla de AL pt baie si cutie ca e pacat de ele .
Problema cu relantiu in primul rand ferifica injectorul de shock daca functioneaza , eu am afut aceisi problema dar din cauza bujiilor , la prima pornire dimineatza imi fluctua relantiul nu statea turata la 1200 ci fluctua intre 1200-800 , relantiul la cald fiind de 650 rpm.
referitot la CHIp banuies ca ai intrebati cu cati bari voi merge in turbo cu el ...asta inca nu stiu totul depinde cand voi monta si testa , sper sa ajung la 0.7 ,
oricum trebuie schimbat regulatoru de presiune a benzinei din rampa de injectoare din 4 bar in 5 bari , iar cu un chip rescris teoretic se merge la 0.7 bari in boost , iar pe interne stock am vazut motoare care mergeau si la 1,2 bari si duse la 500 de cai , problemele apar dupa pragul de 300 de cai , incepe sa cedez cutia de viteze , ambreajul .
momentan eu sunt in cautarea unei cutii de syncro si punte +grup+cardan etc de audi quatro , deoarece se pierde multa putere la plecari doar pe tractiune fatza .


Partea cu stabilizatoarele, eu spun ca faci mia mult rau decat bine. Asta din motivul ca bara de stabilizare este pentru a stabiliza masina in curba, a da o caracteristica:
-subviratorii (cu cat e mia groasa pe fata cu atat mai mult este subviratorie masina)
-supraviratorie (ori pui bara pe spate, ori mai subtire pe fata)
-neutra (foarte, greu de reglat, si numai cu bare reglabile se poate)

Roll-ul caroseriei nu barile de stabilizare opresc/micsorez, ci arcurile si telescoapele!!! asta toti ori uita, oi nici nu stiu dar asta e rolul ei principal.

Eu nu prea cred ca poti trece peste 0.6-0.7 bar cu acest turbo si cu o electronica pentru aspirat. Problema e ca electronica pentru aspirat are alte caracteristici decat cea de turbo, asta inseamna ca nu o poti optimaliza pe de plin pentur motroul tau, numai asa...in mare. In schimb cu eu cred ca nu o sa fie destul debitul injectoarelor originale, degeaba pui regulator de 5bari. Eu spun sa pui injectoare bosch de 417 sau 420, cam asa ceva e la 4 bar... Asta din cauza ca cele originale la o supradoze de peste 20% incep sa pise (nu mai pulberizeaza benzina cum trebue), iar tie trebue pentur 0.7 bari cam un debit dublu, pe o parte din cauza plusului de aer, pe de alta petnru a preveni detonatiile. E destul de complicat, dar eu spun ca trebue alte injectoare + un regulator de presiune reglabil cu ceas.

Despre cutie, lasa ce ai, am prieten care a incercat cu syncro si peste 400 nu tine de loc, cea normala + modificari tine peste 600 fara problema.

Ps. Cum am mai spus inaltimea masinii de geaba lasi doarte jos, desi nu vezi, dar caracteristica suspensiei va fi dusa de tot, deci de multe ori va merge mai naspa decat cum era din fabrica, pare prostie, dar merita incercat si dai seama despre diferenta, mai ales ca tu poti regla inaltimea fara a modifica ercurile sau telescoapele. Incearca suspensia reglat la inaltimea originala (sau sub asta cu 1-2cm dar nu mai mult) pe o pista virajata, dupa asta sa lasi jos sa aiba un aspect placut, iti garantez o diferenta de cateva secunde...




Quote:

Originally Posted by D_M_X (Post 1438796)
Adica sa inteleg ca recomanzi maxim 4cm lasata pe fata si 3cm pe spate?Eu ma gandeam la 40/60
rotile pe 17 le pun ptr aspect ptr ca folosec masina zi de zi.Mai am un set pe 15 si am sa caut slickuri ptr 2 bucati si 225 ptr celelate 2.Pe astea am sa le folosesc la start.
UGOd u la ce turatie pleci cel mai bine? La ce turatie bagi 2 si 3?


Recomna pe fata sa nu lasi mai mult decat 4cm, si asta schimba destul de mult caracteristica suspensiei, dar inca e la limita admisa...sa spun asa, eu spun ca fara modificari severe la suspensie 3-4cm lasat si intarit (telescoape si arcuri mai tari) pe fata fac o difaranta, daca mai lasi jos deja e prea mult si de geaba faci, desi masina e mai joasa, centrul de greutate e mai jos nu va fi mai stabila, de potriva.
Pe spate poti pune cat vrei, acolo ori cum ai o suspensie care nu schimba caracteristica in functie de inaltime.

ugod 22-03-08 20:24

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
DECi la un golf 2 cu motor de 1.6 nu exista bara stabilizatoare la G2 GTi apare bara de o anumita dimensiune iar eu am pus una mai groasa pt motivul ca am schimbat greutatea motorului cu peste 50 kg si conteaza enorm acest fapt , rolul ei este de crea o presiune intre puntea fatza si bratrele de la roti , nici de cum de a avea rol la viraje , tine tensionate bratele este pe post de ARC, ajuta mult suspensia .
Iar la suspensie te inseli amarnic e diferentza imensa intre inaltimea standard si una lasata mai jos.
in primul rand la suspensia reglabila cu cat o ridici mai sus devine mai rigida masina , cu cat e mai rigida pierzi aderenta intre roti si asfalt "asta la un asfalt gen romania " am testat , iar cum este la mine este ideal ceva mai rigida decat una standard sta mult mai bine in curbe si la franari , aspect mult mai bun .
Injectoarele sunt de 440 folosite undeva la 60 % din cat pot ele duce pe ECU standard deci au rezerve semnificative , pana in 0.7 bari merge lefer prin schimbarea chiopului cu unul de turbo care este 50 euro sau remaparea unuia oarecare cu am eu cel facut.
Iar despre cutie ziceam ca o schimb in edeea ca pun 4x4 ma intereseaza tractiunea intyegrala nu numai fatza , iar cutia de syncro e singura pe care o pot pune fara adaptari , iar grup de quatro care este net superior unuia de la syncro care functioneaza pe vascozitatea uleiului ,

Hexer 22-03-08 21:05

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by ugod (Post 1439133)
DECi la un golf 2 cu motor de 1.6 nu exista bara stabilizatoare la G2 GTi apare bara de o anumita dimensiune iar eu am pus una mai groasa pt motivul ca am schimbat greutatea motorului cu peste 50 kg si conteaza enorm acest fapt , rolul ei este de crea o presiune intre puntea fatza si bratrele de la roti , nici de cum de a avea rol la viraje , tine tensionate bratele este pe post de ARC, ajuta mult suspensia .
Iar la suspensie te inseli amarnic e diferentza imensa intre inaltimea standard si una lasata mai jos.
in primul rand la suspensia reglabila cu cat o ridici mai sus devine mai rigida masina , cu cat e mai rigida pierzi aderenta intre roti si asfalt "asta la un asfalt gen romania " am testat , iar cum este la mine este ideal ceva mai rigida decat una standard sta mult mai bine in curbe si la franari , aspect mult mai bun .
Injectoarele sunt de 440 folosite undeva la 60 % din cat pot ele duce pe ECU standard deci au rezerve semnificative , pana in 0.7 bari merge lefer prin schimbarea chiopului cu unul de turbo care este 50 euro sau remaparea unuia oarecare cu am eu cel facut.
Iar despre cutie ziceam ca o schimb in edeea ca pun 4x4 ma intereseaza tractiunea intyegrala nu numai fatza , iar cutia de syncro e singura pe care o pot pune fara adaptari , iar grup de quatro care este net superior unuia de la syncro care functioneaza pe vascozitatea uleiului ,


Despre suspensie iti sfatuiesc sa citesti cateva carti, ca mi se pare ca nu prea intelegi ce se petrece acolo. In special cele complexe, nu cele gasite pe net sau rezumari ca acolo sunt cateva nelamuriri privind functia barei antirului.
Sa nu spun nimic despre caracteristica suspensiei, despra care pana acuma nu ma gasit nici macar un site pe net care sa spuna ce am scris mai sus, daca am ceva vreme am sa fac poze despre ce vorbesc.

Sper ca pe tema asta sa apare si @Audi_quattro ca el e expertul la tema asta.

Paetea cu cutia de viteza, am scris ce sa intamplat prietenului meu.
Despre injectoarele ce ai nu stiam, nu ai scris.

ugod 23-03-08 17:06

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
http://www.god-squad.net/swaybar.html


All times are GMT +2. The time now is 16:55.

- Copyright 2026 4Tuning