Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/185940-e30-black-bear-pasiune-fiare-vechi.html)

Cosmin-SNR 09-05-10 15:51

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by Nastase Bogdan (Post 3343435)

Cosmin, tocmai de aceea am ales acest titlu pentru Topic..mie chiar imi plac masinile vechi, orice ar spune lumea din jur..ca adun toate fiarele vechi, toti mortii, etc..astea sunt masini cu personalitate, au farmecul si frumusetea lor aparte;)

Salut Bogdan :D stiu ca tie iti plac "vechiturile" tocmai de aceea spun ca la tine sunt bijuterii,si nu ma intereseaza ce spun unii si altii....tu esti idolul meu;) :D multa bafta cu ursache ;)

ady_viteza 13-05-10 20:01

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Foarte frumos ursul asta:D....ma bucur foarte mult de fiecare data cand vad un e30 pe mana unui adevarat pasionat.
La cum arata Dacia ta sunt sigur ca si ursul va avea aceeasi evolutie...bafta in continuare si sa te bucuri de ambele bijuterii:D

Nastase Bogdan 15-05-10 08:57

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by ady_viteza (Post 3357896)
Foarte frumos ursul asta:D....ma bucur foarte mult de fiecare data cand vad un e30 pe mana unui adevarat pasionat.
La cum arata Dacia ta sunt sigur ca si ursul va avea aceeasi evolutie...bafta in continuare si sa te bucuri de ambele bijuterii:D

Multumesc Ady:-)
Cu ursul nu am sa fac ceva atat de extrem cum am facut cu Dacia, dar am in plan un proiect frumos si discret, care sa placa oricarui pasionat de E30:-)

Insa acum mi-e f greu cu lipsa asta a banilor..nici la Dacie nu am terminat tot ce mai am in plan cu ea, iar cu ursoiul ma multumesc deocamdata sa o tin perfect functionala si sa-l ingrijesc pe unde mai are nevoie:-)

I-am mai luat cateva maruntisuri care erau lipsa sau care s-au defectat si deocamdata cam atat.

bmw_fear 19-05-10 20:07

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
5 Attachment(s)
aici sunt pozele Bogdane:D

Nastase Bogdan 19-05-10 20:58

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Merci, le astept pe cele cu bara;)

Speed4U 19-05-10 21:56

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Felicitari,ai facut ceva special din dacie si acu o sa faci ceva frumos si din bmw . spor la munca si bani sa fie !

Cipilica 25-05-10 20:21

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Salutare Bogdane.
Referitor la bara spate, daca ti-a aparut rugina pe ea, e cam nasol. Ai sa ramai uimit in ce hal pote sa rugineasca, pana la gaurire. Sfatul meu e sa o cureti bine si sa o vopsesti (in culoarea caroseriei evident) si astfel o sa o pastrezi mai mult timp pana vei gasi una in stare buna.

Alte noutati ceva? Cum merge ursul, ca masina de zi cu zi? Nu de alta dar si la mine a ajuns cam la fel.

Bafta.

Nastase Bogdan 26-05-10 08:58

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by Cipilica (Post 3389395)
Salutare Bogdane.
Referitor la bara spate, daca ti-a aparut rugina pe ea, e cam nasol. Ai sa ramai uimit in ce hal pote sa rugineasca, pana la gaurire. Sfatul meu e sa o cureti bine si sa o vopsesti (in culoarea caroseriei evident) si astfel o sa o pastrezi mai mult timp pana vei gasi una in stare buna.

Alte noutati ceva? Cum merge ursul, ca masina de zi cu zi? Nu de alta dar si la mine a ajuns cam la fel.

Bafta.

Salutare Cipi:-)
Am gasit bara spate de inox in stare mult mai buna decat a mea de pe masina si are si bandourile complete..adica are si coltarele(care la mine lipsesc) si bandoul central e cu cleme, fata de al meu care sta prins acum cu holsuruburi..:oops:

Ca noutati, ursul a primit centuri spate complete si perfect functionale, am demontat satozele si panourile spate, au urmat curatarile de rigoare si bagat ceara anticoroziune8)
Mai am de montat si ceruit si in portiere, dar mai intai vreau sa-i montez si ornamentele exterioare pe ramele portierelor si poate reusesc sa fac sa-mi functioneze si reglajul electric al oglinzilor+incalzirea lor..:rolleyes2

Franele s-au "asezat" si au sporit in eficienta:-)

Ca masina de zi cu zi e o placere mai ales ca acum, in urma multor reglaje si curatari facute la motor am redus consumul la 10% numai oras si se misca si mai elegant:-)..cand am luat-o nu ma lasa sub 12-13%..:shock:..si nici nu fugea cum o face acum...

Deci, sunt pe drumul cel bun:D

Cosmin-SNR 26-05-10 16:32

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by Nastase Bogdan (Post 3390474)
Salutare Cipi:-)
Am gasit bara spate de inox in stare mult mai buna decat a mea de pe masina si are si bandourile complete..adica are si coltarele(care la mine lipsesc) si bandoul central e cu cleme, fata de al meu care sta prins acum cu holsuruburi..:oops:

Ca noutati, ursul a primit centuri spate complete si perfect functionale, am demontat satozele si panourile spate, au urmat curatarile de rigoare si bagat ceara anticoroziune8)
Mai am de montat si ceruit si in portiere, dar mai intai vreau sa-i montez si ornamentele exterioare pe ramele portierelor si poate reusesc sa fac sa-mi functioneze si reglajul electric al oglinzilor+incalzirea lor..:rolleyes2

Franele s-au "asezat" si au sporit in eficienta:-)

Ca masina de zi cu zi e o placere mai ales ca acum, in urma multor reglaje si curatari facute la motor am redus consumul la 10% numai oras si se misca si mai elegant:-)..cand am luat-o nu ma lasa sub 12-13%..:shock:..si nici nu fugea cum o face acum...

Deci, sunt pe drumul cel bun:D


Vede-ti dragi colegi? V-am spus ca Bogdan aduce la viata orice masina in orice stare a ei ;) Bravo Bogdan tine-o tot asa, sa iasa un E30 ca de la fabrica, sunt sigur ca tu asta vei face si tin sa iti urez BAFTA De 1000 de ori sa ai portofelul plin cu bani si rabdare din plin ;) Succes,

P.S: Mai treci si pe la mine pe topic si citeste de la pagina 10 in sus ca o sa ai o mica surpriza si nu se opresc aici:D

Cipilica 26-05-10 17:00

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Desi multi zic ca ursul nu e masina de zi cu zi, uite ca noi ne descurcam cu ei...
Si oricum altfel intretii si functioneaza o masina care merge zilnic decat una care o scoti ocazional. Parerea mea.

Bafta, sa o tii din scurt si sa ii faci "cadouri" mereu, uite asa te trezesti ca o sa ai unul din cei mai buni si frumosi ursi.

P.S. daca nu rezolvi cu oglinzile da un semn, mai am si eu un motoras ceva poate te pot ajuta.

Nastase Bogdan 27-05-10 16:13

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Multumesc Cosmin-SNR, am urmarit si la tine, am sa-ti scriu si acolo;):-)

Ai dreptate Cipilica, masina care ruleaza se mentine intr-o conditie mai buna, acum conteaza si daca o intretii si sa nu-ti bati joc de ea;)

Ma straduiesc sa-i fac macar cate un cadou pe luna, mai intai vreau sa ma axez pe rezolvarea problemelor/aspectelor pe care le am in vizor ca aspect exterior si d.p.d.v tehnic si apoi mai vedem cu accesorii de infrumusetare(faruri, semnale smoked, finala Remus dubla,etc..)

Ce imi sta acum pe suflet este sa o rezolv cu evacuarea cap-coada,care atinge in podea si bate in planetara..:evil:..si sa o mai cobor de spate, sa fie la acelasi nivel cu fata:rolleyes2

In acest sens fac un apel la voi, colegii, daca vrea cineva o pereche de arcuri spate -40 si sa-mi dea la schimb arcuri spate -60, eventual cu o diferenta din partea mea:-)

SiloS@1300 27-05-10 17:14

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
1 Attachment(s)
Ti-am dat mesaj cu ce arcuri am pe masina.
Masina este pre-facelift, deci aceleasi arcuri pe masina facelift (cu pasajul rotii mai jos) ar arata periculos.

Incearca sa faci exceptie de faptul ca janta este una de tabla si de faptul ca pasajul este un gunoi facut din tabla.

Cosmin-SNR 27-05-10 19:26

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by SiloS@1300 (Post 3394587)
Ti-am dat mesaj cu ce arcuri am pe masina.
Masina este pre-facelift, deci aceleasi arcuri pe masina facelift (cu pasajul rotii mai jos) ar arata periculos.

Incearca sa faci exceptie de faptul ca janta este una de tabla si de faptul ca pasajul este un gunoi facut din tabla.

si acum un mic off-topic: Ala este BMW E30?? si este al tau? Cum a ajuns in starea aia?Sau este pregatit pentru REMAT:rolleyes2

optimus 27-05-10 21:50

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Sal felicitarii , cunosc si cealanta vechitura, mai sunt persoane care au atractie la ele, eu am dat un e36 din 1994 pe un e30 coupe 325 din 1986 si la fel am fost facut nebun de multi si mai sunt si acum , dar nu se compara.
Mai am shi eu lucrat un pic la el la mine e belea cu timpul ca lucreaza taicamiu dupa indicatile mele:((( , apropo ce dimensiuni ai la jante si daca au intrat fara flanse?7


ps poti sa imi dai add pe mess sa vb de ursarii? ...br87yan

adi.schumi_tm 28-05-10 12:06

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by Nastase Bogdan (Post 3339347)
i am identificat firele care alimenteaza dezaburirea lunetei, numai ca un papuc de la luneta nu mai este..:sad:

In primul rand felicitari pt achizitie,cu siguranta va iesii ceva frumos,cel putin ca si Dacia.AS vrea sa te intreb cum ai rezolvat cu papucul de la luneta care nu mai era?eu la Dacie am o problema asemanatoare:s-a deslipit un papuc de la dezaburire de pe luneta si nu am gasit nici o solutie cu care sa il lipesc (solutie care sa lipeasca metal pe sticla si sa fie bun conductor electric;nu vreau sa risc cu pistolul de lipit).Bafta in continuare cu ambele masini.


All times are GMT +2. The time now is 14:28.

- Copyright 2024 4Tuning