Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nubira 1 Wagoon (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/155964-daewoo-nubira-1-wagoon.html)

Bolt 04-05-10 10:14

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
pai nu are nimic daca nu iti merge ac ul poti sa faci idle learn...sper ca stii pasii nu...vezi sa fie motorul rece...

eugen_pustiu 04-05-10 12:42

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Poti sa mi i mai spui odata??eu am citit pe undeva in felul urmator:pun contactul 10 sec il iau 10 sec il pun din nou 10 sec pornesc motorul apoi dau drumul la aer 10 sec inchid aerul 10 sec apoi il las la relanti pana la temperatura normala.Dupa, mers normal si apoi forjat.Daca nu e asa poate mi i spui tu din nou .Ms

eugen_pustiu 06-05-10 20:39

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Azi i am facut idle learn.Am observat ca avansul vacumatic sau ce o fi(tulumba de pe galeria de admisie cu tija care are un vacum ce intra in ea)nu face nimic.Nici la turatie nici nimicsau daca apas pe ea cand motorul e pornit nu are nici o reactie.Am tras din furtunul acela si asa functioneaza.E posibil sa aiba ceva sau cand incepe sa functioneze aia??

nt98adu 07-05-10 17:20

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
In ralanti nu face nimic si nici daca turezi motorul, oricat ai trage tu de ia. Doar in sarcina inchide cele 4 clapete din admisie, astfel amestecul devine bogat in benzina si masina fuge. Din cauza asta unii spun ca Nubira consuma mult, insa e o masina care trebuie sa stii sa o conduci, nu sa te conduca ea!:lol:

eugen_pustiu 09-05-10 18:07

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Quote:

Originally Posted by nt98adu (Post 3341866)
In ralanti nu face nimic si nici daca turezi motorul, oricat ai trage tu de ia. Doar in sarcina inchide cele 4 clapete din admisie, astfel amestecul devine bogat in benzina si masina fuge. Din cauza asta unii spun ca Nubira consuma mult, insa e o masina care trebuie sa stii sa o conduci, nu sa te conduca ea!:lol:

Dupa curatarea IAC,fara un idle learn ca la carte,imi consuma 12% pe gpl fata de 14 inainte.
Daca nu am freon in instalatia de aer conditionat nu porneste pompa???Dau drumul la aer si nu se simte nimic in afara de faptul ca se aprinde becul de pe buton.Instalatia e goala.

nt98adu 09-05-10 18:51

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Este normal sa nu porneasca compresorul. Instalatia este goala si senzorul nu da voie la cuplaj compresor. Cat despre consum, daca pe GPL ai 12, inseamna ca pe benzina ai aprox. 10,5 ceea ce este un consum foarte bun.

eugen_pustiu 15-05-10 23:09

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Azi am desfacut distributia,si nu am reusit sa termin deoarece am constatat ca imi curgea ulei pe la simeringurile de la axele cu came si nu am mai gasit sa cumpar.Daca tot am avut timp liber am desfacut si admisia....am gasit fff multa depunere de ulei pe clapete si in galerie.Spalat ff bine si suflat la aer apoi montat la loc.Am constatat ca am si tamponul de la motor cam varza si ma gandesc ca asta sa fie motivul ptr care trepideaza masina cand turez motorul sau se deccelereaza.Sa caut un tampon bun si o rola intinzatoare de la cureaua de accesorii ca merge ca roata uni carute:d.La sfarsit pozele promise.

eugen_pustiu 22-06-10 22:04

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
4 Attachment(s)
Am fost in vacanta cu nubirica si s-a comportat extrem de bine avand in vedere faptul ca am mers 70 km pe un dig plin de gropi,traseu facut in 9 ore in afara de 160 km de autostrada.Mi a consumat cam 10%afara si am mers f mult la relanti.Mi a placut f mult ca am putut dormi in masina cu bancheta rabatata fara probleme(cu 2 saltele binenteles),si ca a incaput f mult bagaj.Maine ca recompensa, urmeaza sa i schimb crucea la volan,discurile frana fata,garniturile la pompa(nu stiu daca trabuie dar le schimb),clopotelul de avertizare,toba finala ca am ramas fara ea,reglaj faruri si intinzatorul cu rola de la cureaua de accesorii.Ce nu mi a placut:la 140km/h am fost nevoit sa pun o frana mai in forta si pedala s-a facut elastica si parca nu se mai oprea.Sa fie de la placute???Si acum pozele de mult promise:

B.69.KID 29-06-10 21:40

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
1 Attachment(s)
Un mic virtual tuning 4 my bro.

eugen_pustiu 18-07-10 19:32

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Am fost la revizia de 10000 la GPL si am schimbat si bujiile,am pus NGK cu 2 electrozi.Acum masina trage mai bine la turatii joase si nu mai da in nas.Trebuie sa schimb si fisele dar inca nu m-am lamurit de pe forum...care sunt cele mai bune??Inca ceva:Ce distanta trebuie sa aiba intre electrozi?Cei de acolo cica de pe cod le au pus bujiile.Apropos....28 l gpl.............243 km din care 140 in oras.Inca nu m-am lamurit cu EGR dar ii dau eu de cap.

nt98adu 18-07-10 21:12

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Gap 1 sau 1,1 la bujii. Ca fise eu am luat Pakard si sunt destul de bune. Le-am masurat si nici una nu depaseste 6 ohm.

eugen_pustiu 30-10-10 20:14

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Nu am mai postat de mult.Mari modificari nu am la masina .I am schimbat discurile.toba finala,uleiul si filtrele si..cam atat.Imi pornea mai greut dimineata de cand a dat frigul,gen...a doua cheie dar dupa un reset ECM si a revenit si porneste la sfert.Vreau sa i iau o capota si sa o descompletez sa ii fac o antifonare cu aluband cum am vazut pe la matiz uri,apoi sa o vopsesc.Vreau sa i schimb si difuzoarele originale care se aud bine inca dar sunt f mici.Se pot monta mai mari??daca dau suportii aia de boxe jos.Inca ceva...rulmentii sunt noi...in mers se aude un zgomot....uuuuuuuu.......si nu e tren.:lol:.De la cutie nu e.Am observat daca circul pe portiuni de asfalt puse nou nu se mai aude nimic.Sa fie de la cauciucuri??

nt98adu 31-10-10 06:35

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Posibil zgomotul se aude de la cauciucuri din cauza profilului sau pentru ca le-ai umflat prea tare.

eugen_pustiu 08-11-10 17:16

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
I am cumparat 2 gume de iarna Michelin cu,cuie(tinte) .Influenteaza cu ceva daca merg pe asfalt cu ele daca tot au dat legea cu gumele de iarna???Eu ma gandeam sa le pun doar cand o sa fie zapada calumea ca e pacat de ele sa merg pe asfalt cu ele.Maine ma apuc de frane.Sa vad ce gasesc ca nu am frane pe spate aproape deloc si sabotii sunt buni si reglati.Ma gandesc la pompa de frana sau,am vazut intr un post cum ca repartitoarele alea de langa pompa arfi problema . Se poate sa fie ceva blocat pe acolo.

nt98adu 08-11-10 22:05

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Scoate limitatoarele din pompa si regleaza sabotii. Sigur vei avea frana.

Cauciucurile cu tinte sunt interzise prin lege. Daca totusi vrei sa circuli cu ele scoate cuiele.


All times are GMT +2. The time now is 01:07.

- Copyright 2026 4Tuning