Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Ce masina ati alege? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/15265-masina-alege.html)

Cosmin255 08-04-06 15:00

Re: Ce masina ati alege?
 
ai o idee de dreptate ... :) Oricum va conta mult si opinia tatalui meu , ca pana la urma cea mai mare parte a banilor el o pune , si trebuie sa aiba si el un cuvant de spus:)

Bogdan_mb 08-04-06 15:02

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK
... ca pana la urma cea mai mare parte a banilor el o pune

dar cine pune restu ?

Cosmin255 08-04-06 18:46

Re: Ce masina ati alege?
 
wtcvictim pai restul , adica o suma mai mica deocamdata (in prezent) am sa pun si eu din ce am acum si din ce mai fac pana la vara cand daca se va misca ce am in cap as ajunge poate sa pun jumate ... sper:)

Bogdan_mb 08-04-06 18:53

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK
wtcvictim pai restul , adica o suma mai mica deocamdata (in prezent) am sa pun si eu din ce am acum si din ce mai fac pana la vara cand daca se va misca ce am in cap as ajunge poate sa pun jumate ... sper:)

bine itzi merge la 17 ani atuncia ...

Cosmin255 08-04-06 19:20

Re: Ce masina ati alege?
 
Pai sa fiu sincer , m-a introdus tata cam de vreo jumatate de an in treaba lui si se mai bazeaza pe mine uneori dar mai nou mi-a atribuit si mie un rol , mai precis un mic sector la firma :) .... dar nu despre asta vreau sa vb , sper sa ma intelegi .

Bogdan_mb 09-04-06 04:13

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK
Pai sa fiu sincer , m-a introdus tata cam de vreo jumatate de an in treaba lui si se mai bazeaza pe mine uneori dar mai nou mi-a atribuit si mie un rol , mai precis un mic sector la firma :) .... dar nu despre asta vreau sa vb , sper sa ma intelegi .

bravo tzie .... oricum succes la permis si sper sa faci o alegere buna

cata_tm 09-04-06 12:28

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by bano
ba asta posteaza asa aiurea cred ca nare bani sa treaca strada .iati an pm o masina si nu mai antreba atata ,dacai ai mania vitezei iati benzinar sau un dizelake 320 ,150hp vum vum copil de bani g :peace:

tu nu meriti nici un scuipat ba... si in cazul ridicol in care nu ar avea bani, care e problema ta? poate omu sa stie pareri, sa afle mai multe... da' daca ar fi netu plin de dinastia ca tine, am ramane toti prosti... si nu-mi mai da pm cu "iti rup capu" sau de-astea, ca nu esti singurul care a dat ochii cu mine...

in alta ordine de idei... bai nick, la cat ai tinut postu in frunte, iti promit solemn ca dupa ce iti iei masina, imi dai id de mess, poze, si io-ti fac macheta... o sa invat, curand sa lucrez in 3d...

xxdadixx 09-04-06 16:16

Re: Ce masina ati alege?
 
Honda Accord am vazut reportajul despre motorul asta, nu se compara cu nimic de pe piata. Urmatoarea alegere ar fi Mondeo singurul motor care se apropie de cel de Honda.

Bogdan_mb 09-04-06 16:37

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by xxdadixx
Honda Accord am vazut reportajul despre motorul asta, nu se compara cu nimic de pe piata. Urmatoarea alegere ar fi Mondeo singurul motor care se apropie de cel de Honda.

mai ... daca nu il cumpara in leasing nu ii avantajos sa cumpere japoneze , ca il rup pe respectivu taxele... cu 30% in plus fata de o europeana poti sa optezi pentru un motor facut un EU net superior peste honda

xxdadixx 09-04-06 16:51

Re: Ce masina ati alege?
 
Net superior n-are cum.
International 2005 Engine Of The Year Award

1. BMW 5-litre V10
2. BMW 3-litre Diesel Twin-Turbo
3. Toyota 1.5-litre Hybrid
4. Volkswagen 2-litre FSI Turbo
5. BMW 3.2-litre
6. Fiat-GM 1.3-litre Diesel
7. Honda 2.2-litre Diesel
8. Honda 1-litre IMA

Bogdan_mb 09-04-06 16:59

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by xxdadixx
Net superior n-are cum.
International 2005 Engine Of The Year Award

1. BMW 5-litre V10
2. BMW 3-litre Diesel Twin-Turbo
3. Toyota 1.5-litre Hybrid
4. Volkswagen 2-litre FSI Turbo
5. BMW 3.2-litre
6. Fiat-GM 1.3-litre Diesel
7. Honda 2.2-litre Diesel
8. Honda 1-litre IMA

net superior .. adica m-am referit la putere (sincer nu stiu de ce , probabil ca is obosit , scuze :D ). Mie sincer nu imi plac japonezele oricat ar fi ele de bune, pentru mine exista masini "made in germany" si alte masini :D. scuzama daca conceptia mea e proasta dar asa gandesc eu din mai multe motive(garantie, servicii post garantie, faptul ca ai un service auto aproape peste tot in ro, nu astepti nu stiu cat timp dupa piese...). Si mai am o chestie , de ce la revanzare dupa 3 ani la o masina facuta in japonia ii scade vertiginos pretul spre deosebire de o europeana ?

lantzi 09-04-06 17:34

Re: Ce masina ati alege?
 
Motorul de pe Honda de 2,2 L i-cDTI este intradevar foarte foarte bun. Dar aici nu este vorba numai despre motoare ci despre masina in sine. Desi Accord sau Mondeo sunt masini bune nu exceleaza la design si dotari. Opel Vectra si Audi A4 sunt si ele masini bune dar avand in vedere celelalte masini din poll eu zic ca nu fac fata. Mazda, Mercedes, Peugeot si Jaguar sunt cam alta liga si sunt si mai scumpe (nu si Jaguarul dar la el nu prea ai service si probabil costurile de intretinere sunt mari dupa ce o iei). Deci dupa parerea mea singurele masini care ar intra in competitie cu adevarat sunt BMW si Volvo. Intre ce le doua seria 3 veche este cu adevarat foarte frumoasa si destul de performanta la motorul care il are dar are traciune spate care poate sa te fure mai ales daca esti incepator plus ca deoarece a iesit pe piata noua serie 3 este o msina imbatranita moral. Noua serie 3 nu mi se pare atata de reusita. Volvo a programat urmatoarea serie 40 pentru anul 2009 asa ca inca 4 ani de aici inainte vei avea o masina actuala. Asta e doar parerea mea. Fiecare cu ce-i place si cum judeca optiunile.

Bogdan_mb 09-04-06 18:00

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by lantzi
Motorul de pe Honda de 2,2 L i-cDTI este intradevar foarte foarte bun. Dar aici nu este vorba numai despre motoare ci despre masina in sine. Desi Accord sau Mondeo sunt masini bune nu exceleaza la design si dotari. Opel Vectra si Audi A4 sunt si ele masini bune dar avand in vedere celelalte masini din poll eu zic ca nu fac fata. Mazda, Mercedes, Peugeot si Jaguar sunt cam alta liga si sunt si mai scumpe (nu si Jaguarul dar la el nu prea ai service si probabil costurile de intretinere sunt mari dupa ce o iei). Deci dupa parerea mea singurele masini care ar intra in competitie cu adevarat sunt BMW si Volvo. Intre ce le doua seria 3 veche este cu adevarat foarte frumoasa si destul de performanta la motorul care il are dar are traciune spate care poate sa te fure mai ales daca esti incepator plus ca deoarece a iesit pe piata noua serie 3 este o msina imbatranita moral. Noua serie 3 nu mi se pare atata de reusita. Volvo a programat urmatoarea serie 40 pentru anul 2009 asa ca inca 4 ani de aici inainte vei avea o masina actuala. Asta e doar parerea mea. Fiecare cu ce-i place si cum judeca optiunile.

si la volvo ii cam nasol cu service-ul. am vazut ca au doar in cateva orase

lantzi 09-04-06 18:01

Re: Ce masina ati alege?
 
Pai da da' gandeste-te daca la Volvo e asa, cum e la Jaguar. Oricum in orasele mari sunt reprezentante. Si eu sunt din Sighisoara si pentru service trebuie mers pana la Brasov da' oricum...

Bogdan_mb 09-04-06 18:06

Re: Ce masina ati alege?
 
Quote:

Originally Posted by lantzi
Pai da da' gandeste-te daca la Volvo e asa, cum e la Jaguar. Oricum in orasele mari sunt reprezentante. Si eu sunt din Sighisoara si pentru service trebuie mers pana la Brasov da' oricum...

si nu ii nasol ???daca ai nevoie de masina ce faci ?? + ca mia zis la un service din oradea (cel mai mare) ca pentru o oglinda a asteptat la un volvo 2 saptamani si nu aparuse... pe mine mar enerva chestia asta...


All times are GMT +2. The time now is 06:20.

- Copyright 2024 4Tuning