Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :) (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/105875-motor-1-4-reconditionat-rugina-tuning.html)

salfkm 04-03-09 16:17

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Merge treaba cu asamblatul Megasquirtului?

cosmin_cosmin_1 04-03-09 19:23

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
greu,dar merge.astept miercuri alta runda de piese

salfkm 05-03-09 12:02

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Ok,spor la treaba iti doresc.Astept cu nerabdare sa vad ce va iesi,daca iti va reusi ceea ce vrei sa faci.Bafta in continuare

cosmin_cosmin_1 12-03-09 11:44

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Mersi

Am mai progresat, a doua varianta de programator pentru chip merge:) Am programat chip-ul cu softul de megasquirt, cand o sa am timp, o sa conectez placa la calculator sa vad daca e recunoscuta de megatune

salfkm 13-03-09 08:58

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Esti pe drumul cel bun inseamna :) Vezi ca ti-am raspuns si in topicul meu,daca ai nevoie de harta de la mtorul meu pt a putea porni si alte cele sa imi spui ca ti-o dau cu cea mai mare placere

salfkm 13-03-09 09:41

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Cosmin in legatura cu linkurile acelea cu wideband-uri,am vazut ca sunt ieftine,comparativ cu altele dar acelea unde le legi si cum vezi cat este AFR-ul?Pe ce te uiti?Din cate am inteles ai nevoie si de ceva traductor cum ar veni care sa transmita informatia catre o unitate de vizualizare a AFR-ului,laptop,ceas ce o fi el

cosmin_cosmin_1 13-03-09 13:09

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
ce ti-am pus pe topicul tau erau senzorul ce vine montat in evacuare si modulul care iti afiseaza pe un display valoarea citita. Tu te ajuti de modul la modificarea hartii, te uiti pe afisaj si vezi cum e amestecul pentru anumite regimuri de lucru. Are un afisaj cu 4 digiti,parca. Din ce am inteles, s-ar putea lega cumva si la megasquirt, dar nu am citit mai departe. Mai am pana acolo.

In alta ordine de idei, am conectat azi MS-ul la calculator si am reusit sa-l fac sa comunice cu MegaTune (softul de tuning). Mai am cateva piese de montat pe placa si e gata.

O sa incep construirea modulului de simulare MegaStim, pentru incercari pe banc.
Daar,asta next week, pentru ca in weekendul asta e intalnire ClubTigra la Sinaia :)

Intre timp am cumparat o valva de relanti de C20NE si o instalatie electrica de monopunct de la care o sa recuperez diverse mufe.

salfkm 20-03-09 18:05

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Cum stai cu lucrarea,ai mai reusit sa faci ceva?Nu ai primit inca nici un raspuns de la baiatul cu acele piese pt wideband-ul acela cu ecran?

BeWaRe 22-03-09 00:51

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Salve baieti.Tot respectu Cosmine pt ce faci , acum am vazut postul tau si crede-ma ca am ramas uimit.Bafta la treaba baieti poate reusim sa stabilim o intalnire si mai dam din casa:)

cosmin_cosmin_1 22-03-09 19:31

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Aproape gata, dar totusi departe. Trebuie sa-mi comand senzorul de presiune recomandat de megasquirt, suporta si boost si nu trebuie sa-mi mai modific eu softul. Mai am inca de citit cum trebuie sa fac totusi sa mearga si cu senzorul MAP original GM.
Am facut si megastim-ul. Am conectat totul la calculator si comunica, apar pe ecran in megatune valorile pe care le schimb din megastim.

http://www.postimage.org/gx2u27OJ.jpg http://www.postimage.org/Pq2og9tA.jpg http://www.postimage.org/gx2u3yBS.jpg

megastim si programatorul pentru chip-ul megasquirt, de data asta facute in graba pe placi de test. o sa fac si pcb-uri speciale pentru ele.

http://www.postimage.org/Pq2ohRJJ.jpg

salfkm 23-03-09 11:54

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Megastim-ul acesta pt ce este,iar programatorul acela pt ce este mai exact ca am vazut ca are niste potentiometre pe el,daca nu ma insel

cosmin_cosmin_1 23-03-09 14:29

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
megastim-ul este cu potentiometre. iti simuleaza senzorii de pe masina, dai de potentiometre si se schimba acolo valorile in ceasurile din ecranul principal in megatune. e bun ca sa verifici daca merge placa de megasquirt inainte sa o montezi pe masina.
programatorul e sa scriu firmware-ul in chip-ul megasquirt. eu l-am luat nou, neprogramat.

salfkm 23-03-09 18:22

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Aha,am inteles.Mersi pt lamurire :) Nu ai primit inca nici un raspuns de la baiatul acela cu wideband-ul acela?Spor la treaba in continuare

cosmin_cosmin_1 23-03-09 23:42

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
niciun raspuns. trebuie sa insist, dar nu prea imi vine ca in urmatoarele 2 saptamani nu am bani.

salfkm 24-03-09 09:23

Re: Motor 1.4 la reconditionat Rugina Tuning :)
 
Am inteles,cand sti ceva te rog sa ma anunti si pe mine :)


All times are GMT +2. The time now is 01:07.

- Copyright 2026 4Tuning