![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Mi se pare amuzant.
Pe vremea cand ma duceam eu la curse baietii cu 1,6 16v aspirat cu destul de multe modificari (megane coupe) considerau ca 2.0tdi cu soft nu are ce cauta in grupa lor ci intr-o grupa superioara. Grupele se faceau dupa raport cp/kg si se luau taloanele ca baza de inscriere. Repet, mi se pare amuzant ca aduci un soft intr-o discutie cu un tdi vs aspirat. |
Re: Benzina sau motorina ?
Cine a mentionat ceva de soft si la 1.9 ? Ar fi absurd si clar nu ar fi de comparat cu un 1.6 de 100 de CP. Nu este nimic amuzant in ce am spus.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Tu nu stapanesti lucrurile elementare si vrei sa discuti lucruri de finete, lucruri care te depasesc, lucruri despre care nu ai studiat si nu stii nimic. Lucruri elementare gen cum sa articulezi cuvintele, cum sa pui o virgula.
Repet - poti sa ai 10 000 000 km si permis de 50 de ani, asta nu te face cunoscator in domeniul auto, asta te face eventual un conducator auto bun, atat. Nu vreau sa te jignesc dar tu chiar nu ai treaba cu domeniul asta, in situatia asta sunt majoritatea care abereaza pe aici pe forum deci sa nu cumva sa te simti complexat, pana la urma nici nu ai de unde sa stii. Inainte sa dai reply macar incearca sa intelegi la ce dai reply. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Ai masina de 125 de cai si vrei sa arati ca e rapida si te-ai gandit sa il faci pe unu cu 87 de cai. O sa fim uimiti(care apropo te si face). Am avut si eu Logan si scotea 11.5 secunde cu 3 oameni in masina. Masina are toate avantajele de partea ei pe 400 de metrii. E usoara(980kg, 1.6 8v, echipare ambition, tot ce se putea pune pe ea in 2005) Am mai intalnit genu de oameni care veneau sa facem liniute, eu cu 87 de cai si ei cu mercedes de 170 de cai, si minteau ca au 150. ce placere e asta? -am 170 de cai, aseara am facut un Logan de 87, ce masina tare am....!!!!!! |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
@ alex.paniu - dupa cum spuneam, tu nu stapanesti lucruri de gimnaziu si o dai in inginerie ? Nu ti-ar fi putin rusine ?
"pe masinile la altii" - WTF ?! Cat timp iti ia sa te dai cu Sandero ala, mai bine ia niste carti de gramatica de gimnaziu si invata si tu cate ceva, intai pui fundatia apoi construiesti. Discutia era intre Astra aia a ta si un Logan 1.6 16V nu Sandero 1.6 8V. Performantele sunt similare intre Sandero si Astra aia a ta pana la 100, dupa aia diferenta masiva de cai putere suplineste greutatea in plus care are o influenta din ce in ce mai mica pe masura ce creste viteza. In concluzie pe 402m (pana pe la 130 km/h) o sa il bati dar nu cum iti imaginezi tu. Cu un 16V in schimb, de la plecare pana la finish o sa ii admiri spatele. Daca ai avea common sense ai putea intelege, nu iti trebuie facultate de inginerie pentru asta. Apropo, diploma mea de inginer este recunoscuta in toata tara si nu numai deci te domin lejer inclusiv la tine in comuna sau pe forum. LE - daca esti dispus sa vii saptamanal la Craiova eu pot sa fac meditatii cu tine, am o diploma de excelenta la gramatica (din gimnaziu). O sa iti dau un test la sfarsit si daca il treci poate o sa te mai invat si ceva despre masini, iti fac pret bun sa stii. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Tu ai probleme grave daca nu intelegi diferenta intre 0-100 (acceleratia pana la 100 km/h care este o viteza) si 0-402m care este o distanta si implica viteze mai mari de 100 km/h dar deja mi-am dat seama ca nu poti sa faci diferenta. Ideea era ca iti rupe capul un 16V, cand o sa te dai cu unul o sa vezi. Comparatia cu 1.6 8V era ca sa iti dai seama ca pana la 100 km/h tu esti ~ la fel de rapid ca una de < 90 CP. Dupa viteza asta este la mintea cocosului (dar se pare ca nu si la mintea ta) ca puterea are o pondere mai mare in performante decat greutatea aia in plus si nimeni nu a zis ca pe 400m te bate una de <90CP. Este a doua oara cand iti spun - incearca sa si intelegi ce spun altii inainte sa dai reply.
Greseli gramaticale sunt cu duiumul, ti-am pus una pe care ai facut-o de doua ori in cateva minute => "pe masinile la altii". :lol: |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:46. |
|
- Copyright 2026 4Tuning