Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

ulie.cozmi 11-02-10 21:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
9 Attachment(s)
In primul rand bun venit aici printre noi :D
in al doilea rand felicitari pt masina,arata bine asa din poze..eventual ai mai putea posta niste poze..
dar de consum zic ca e ok la traficul din cluj,sincer !
am fost ieri si alaltaieri prin cluj si se circula extrem de greu mai ales pe arterele mari(sau cel putin mi se pare mie) iar de aia nu ai ce te plange la consum prin orash,ca nu apuci bine sa pornesti ca deja iar pui frana si tot asa...e aiurea rau.
poti sa ii schimbi arcurile sa pui sport,ca merg pe telescoapele tale doar ca nu o sa aiba cursa asa lunga la telescop dar merge si eu am avut pe vento arcuri sport si telescop normal.

intre timp iarna nu-i ca vara...sa proptit unu in mine,intr-o intersectie..a venit 'sanie' direct in mine cu un SLogan :D
e aproape gata,atata noroc ca am avut vopsea ramasa de cand am vopsito integral.
Bafta tuturor si uitati-va 2 doua ori pe unde mergeti ca mai nou trebuie sa ferim noi pe altii chiar daca avem prioritate :))

VentoVRY 12-02-10 12:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
bun venit aici printre noi Sc0fy, am si eu un ventorica de aceiasi culoare ca a ta, si am aceiasi problema cu lacul exfoliat, teai gandit la ceva soluti pentru rezolvarea problemei?

din ce am mai citit , astept sa vina caldura sa dau un smirghel de 2000 granulatie, apoi cu polish si 2 straturi de lac.... am sa incerc asta iar daca nu se rezolva am luat in calcul si folia, exfolierea la mine fiind doar pe plafon, iar cum acesta are chederea care il seapara de restul masini, cred ca da ff bine cu folie neagra, am mai vazut aplicata solutia asta cu folie pe Seat Leon si arata destul de bine, dar pana la proba contrarie mia ramane de vazut.

la problema cu benzina .... iti doresc drum intins :D

Sc0fy 12-02-10 12:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms ca matzi primit:P...la mine din pacate cam toata masina in afara de usi si plafon sa exfoliat..da mam gandit la o solutie din pacate solutie este una scumpa....revopsire...care ma costa in jur de 2000 lei:O...dar asta nu cred ca va fi prea curand...sa vina un pic caldura ca in frigu asta nam nici un chef sa lucrez as vrea sa dau jos bara din fatza sa astup gaurile cu plasa nustiu cum va arata,sa innegresc stopurile si semnalizarile pe fata(adica alea 3 pe o parte:P),sa pun distantiere,sa vopsesc tamburu si sabotzii sau ce or fi din fatza:),arcuri sport,folii pe geamuri si pe luneta,parasolar fatza spate...si sa fac masina sa functioneze perfect si sa schimb bucsaria cai cam varza...si dupa aia stang bani ptr revopsire bed boy look,grila fara semn haion fara numar si fara emblema...sper ca mam facut intzeles...dar asta din pacate in timp ca banii nu imi cad din cer:(....si ptr aia care vor da cu mind de pamant ca dc nu il vobsec:mai bine dacie cu motor de ferrari decat ferrari cu motor de dacie:P....toate cele bune

Sc0fy 12-02-10 12:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
VentoVRY ma gandesc ca teai interesat...cam cat ar fii 2 straturi de lac...ptr ca vara trecuta am dat si yo polish pe masina si am ramas surprins ce fain o iesit...pacat ca dupa 2 spalari era ca si inainte:(...da nustiu daca are rost sa ma complic ca masina in proportie de 75% ii mata:((

ulie cosmi amus doi ani intro saptamana 2 masini de firma am lovit si nam fost yo de vina...in fine amu incerc sa fiu mai precaut si sa nu intru lansat in intersectii desi am prioritate:P

VentoVRY 12-02-10 13:14

Re: VW Vento - Proprietari
 
preturi exacte nu stiu, dar fostul proprietar mia recomandat sa fac actiunea cu smirgherul si apoi polis total si 2 straturi de lac si apoi bagata la cuptor ...solutia e mai ieftina ....mi sa spus ca mai mult de 5-8 mil nu ar trb sa ajunga .....trb sa mai intreb si eu...

deocamdata nici eu nu am mai facut nimic la ea, iarna asta ne omoara, momentan trb sa o trec pe numele meu, (apropo, care sunt etapele ?? vanzare cumparare, impozite primarie si cec, rar, politie si atat??)

prioritate la mine sunt geamul spate care mia murit iarna aceasta motorasul, nu stiu cam la ce pret ajunge, si niste genti dar dupa cum spuneai ...euroi nu cad din cer....iar cine are ii pazeste :D

Sc0fy 12-02-10 13:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
sincer chiar nici yo nu stiu atat de bine din pacate ca nam facut demult dar crek ai enumerat bine:D..jenti crek nu mai cumpar veci ptr masina,am dat 300 de euroi vara trecuta pe astia is marka rial..nu pot sa zic ca nu arata bine da parca nus rezistente:P..ca si masina eu zic ca e una dintre cele mai frumoase,ca si forma numa ca un pic ii cam demodat deja dar nah..amu fiecare zice ce vrea:P

VentoVRY 12-02-10 13:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
apropo ...stii codul culori de la masina???

ca ideie e amplasat in portbagaj in partea stanga jos la nivel cu broasca, la mine imi este stersa foicica respectiva, vreau sa imi cumpar materiale pentru a ma apuca de treaba de indata ce da caldura

Victor_Is 12-02-10 15:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Sunt service-uri specializate, care iti pot "citi" culoarea cu nu stiu ce minunatie de aparat si iti spun exact codul. La majoritatea vopsitoriilor profi gasesti asa ceva.

bzsa 17-02-10 17:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
am cumparat scut pt motor la 120 de ron + transport
o sa revin cu poze dupa ce permite un pic vremea sa il montez

VentoVRY 18-02-10 07:51

Re: VW Vento - Proprietari
 
este din metal sau dintrun plastic dur??....eu au am scut la ea, doar ca nu este din fier, si acopera totul fara baia de ulei

asteptam poze

bzsa 18-02-10 09:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 3098017)
este din metal sau dintrun plastic dur??....eu au am scut la ea, doar ca nu este din fier, si acopera totul fara baia de ulei

asteptam poze

este la fel ca si al tau
plastic decupat la baia de ulei

VentoVRY 18-02-10 11:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
scuzati intrebarea, poate cam ciudata, dar cati Litri de Moto va intra in rezervor....in cartea de identitate scrie 60l ...dar de cand am masina (3 luni) am facut 2 plinuri...si au intrat cam 49 l de fiecare data, pana in buza de sus am pus ... iar in rezervor era aproape gol....pe ultima linie rosie....(nu ar trb sa existe un bec care semnalizeaza limita minima de motorina?)

posibil sa fie trecut gresit in carte?

mafteicon 18-02-10 13:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
dupa ce scoti busonul de la rezervor in gatul rezervorului in partea stanga este un "buton" care trebuie apasat cu pistolul de la pompa in timpul alimentarii ptr a scoate aerul din rezervor. ai sa auzi borborosind. si lasa sa se linistesca spuma.ptr. ca da impresia de plin si declanseaza pistolul. ca sa-ti dai seama scoate busonul si apasa pe buton. nu are o cursa prea mare dar e deajuns sa deschida o supapa.

bzsa 18-02-10 15:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 3098575)
scuzati intrebarea, poate cam ciudata, dar cati Litri de Moto va intra in rezervor....in cartea de identitate scrie 60l ...dar de cand am masina (3 luni) am facut 2 plinuri...si au intrat cam 49 l de fiecare data, pana in buza de sus am pus ... iar in rezervor era aproape gol....pe ultima linie rosie....(nu ar trb sa existe un bec care semnalizeaza limita minima de motorina?)

posibil sa fie trecut gresit in carte?

la mine scrie 55 de litri

mafteicon 18-02-10 17:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
la mine 60l

VentoVRY 19-02-10 10:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
da mafteicon, am cautat si am gasit acel "buton" sa sa vad la urmatorul plin daca intra mai mult de 50l

ErdVento 20-02-10 17:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal,
iar probleme...de ceva timp imi arata gresit nivelul benzinei,dar de o saptamana nu-mi indica deloc,dar cand pun contact se misca putin acu!Azi am scos plutitorul cu sonda cu tot,cineva mi-a zis ca poate e gaurita plutitorul,dar nu cu ala era problema!Oare ce alceva poate sa fie de vina?help pls...

big bastard 21-02-10 14:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut...am o problema ..si cred ca e legata de alternator
azi noapte in timp ce mergeam am observat ca mi s-a aprins in bord becul de la baterie;am mai observat totodata ca nici farurile , stergatoarele si nici "caldura" nu imi mai functionau normal ....in sensul ca intensitarea luminii scazuse etc. dupa ce am obs aprins martorul de la baterie am mai continuat sa merg circa 35 de km pana am ajuns acasa ocazie cu care dupa ce am oprit masina...dezastru (la care ma asteptam delatfel) bateria moarta ..nu imi mai invarte deloc. seara cand am plecat la drum am auzit dde cateva ori cum imi "scartzaia" cureaua de la alternator. oare este posibil sa scap ieftin pt ca sincer sunt intr-o criza majora in sensul ca sa fie doar cureaua destransa? si o alta intrebare .. oare la cat s-ar ridica un alternator nou/sh? merci pentru tot, sa auzim de bine

clau lcf 21-02-10 16:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
6 Attachment(s)
Pai daca mataluta ai vazut ca s-a aprins becul la baterie, de ce nu ai micsorat consumatorii? treceai pe pozitii si proiectoare, opreai "lautarul", caldura...Se vede daca e rupta cureaua. Uite-te poate e ambreiajul fuliei de la alternator, daca rotorul din alternator se invarte, atunci e cv din el. Unul second ajunge 300-400 ron.


Niste imagini noi cu masinuca mea, si cotiera de am cumparat-o

Victor_Is 21-02-10 16:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
faina masinuta...
dar imi place si corado-ul ala de acolo :D

clau lcf 21-02-10 18:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
ms, asteapta si el numere de 1 an de zile:D

VentoVRY 22-02-10 08:11

Re: VW Vento - Proprietari
 
foarte misto ventorica, de corado fara cuvinte, cat tea ajuns cotiera?si de pe unde ai facut rost de ea? nu pare aftermarket

FranktheTank 22-02-10 09:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
Imi poate spune cineva codul de culoare la Vento-ul asta, i sa sters din porbagaj unde era inscriptionat si nul aflu nicaieri.

vapix11 22-02-10 10:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
AJUTOR... am un vento 1.8 75cp vreau sa fac swap de motor cu un vento vr6. D p vr6 vreau sa iau punti, planetare, motor, ... cam tot.
Ce-i de la rar mi-au spus ca trebuie sa merg la Bucuresti cu mashina pentru teste de co2, dinamicitate si stabilitate.

A mai facut cineva schimb de motor la asa diferenta? Cam cat as iesi cu costurile de omologare?
Multumesc anticipat pentru rapunsuri.

big bastard 22-02-10 11:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
Da cum dara sa nu opresc toti consumatorii mai putin faruri si stergatoare ...ca mai aveampana acasa si riscam sa raman in bezna :)
azimerg la elecrician sa vad ce verdict imi da ... cureaua e la locul ei dar restul Doamne ajuta

bzsa 22-02-10 19:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by vapix11 (Post 3111792)
AJUTOR... am un vento 1.8 75cp vreau sa fac swap de motor cu un vento vr6. D p vr6 vreau sa iau punti, planetare, motor, ... cam tot.
Ce-i de la rar mi-au spus ca trebuie sa merg la Bucuresti cu mashina pentru teste de co2, dinamicitate si stabilitate.

A mai facut cineva schimb de motor la asa diferenta? Cam cat as iesi cu costurile de omologare?
Multumesc anticipat pentru rapunsuri.

m-am interesat eu de chestia asta ,dar costa enorm de ,mult si trebuie ffff mult modificari tehnice ,incepuand de le farane pana la directie , partea electrica etc

mafteicon 22-02-10 19:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ma plangeam ca nu am stabilitate in mers drept si in curbe.:sad: Acum cateva zile nu am mai avut curajul sa mai plec nici prin oras. Am plecat la doctor cu ea si au dat baietii diagnosticul:bucse brate varza,capete de bara varza + flansa amortizor dreapta cu uzura. Nu am dat importanta si nu m-am gandit la bucse,capete bara,telescoape ptr. ca abia le schimbasem, ca sa vedeti ce piese auto avem in Rom. ATENTIE la piesele cumparate! In final sa rezolvat.

ulie.cozmi 22-02-10 19:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by FranktheTank (Post 3111484)
Imi poate spune cineva codul de culoare la Vento-ul asta, i sa sters din porbagaj unde era inscriptionat si nul aflu nicaieri.

nu cred ca e culoarea originala,adica vopsit dupa culoarea originala,eu cel putin nu am vazut vento-uri asa..
si daca te uiti mai bine in poza pusa de tine se vede ca aripa de pe fata e alta nuanta..
vezi ca sunt pe la vopsitorii auto profesionale tot felu de aparaturi sau paleta de culori si iti spune codul de culoare sau macar reteta pt vopsea :)
Bafta !

clau lcf 22-02-10 23:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutare. Cotiera m-a costat 70 RON. Este aftermarket, dar nu pare. O sa intre intr-o serie de modificari impreuna cu elementul de la frana de mana, sa iasa frumos.

Vapix11, eu personal te sfatuiesc sa stai linistit. Mai bine il vinzi pe al tau si iei direct vr6 cu banii care ii bagi.

vapix11 22-02-10 23:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 3113354)
m-am interesat eu de chestia asta ,dar costa enorm de ,mult si trebuie ffff mult modificari tehnice ,incepuand de le farane pana la directie , partea electrica etc

partea buna la mine ii ca nu am doar motorul vr6, am toata mashina. Vento-ul vr6 a fost lovit in spate de un tir si ii praf spatele in rest de la usa soferului in fata poate fii folosit.

Vazusem cateva persoane care si-au pus vr6 ulterior da nu mai stiu pe unde pe forum. Din cate imi amintesc era un polo albastru, un corrado rosu cu evacuare laterala, si cred k mai un golf mk2 negru.

Sebastian.C 22-02-10 23:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Si se mai adauga un mk2 albastru cu vr6 pe el.. :D E si aici pe forum.... Din Timisoara...

Ps. Vapix11, farurile nu le vinzi de la vento? Si grila ce model e?

vapix11 22-02-10 23:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3114546)
Vapix11, eu personal te sfatuiesc sa stai linistit. Mai bine il vinzi pe al tau si iei direct vr6 cu banii care ii bagi.

Asa m-au sfatuit mai multe persoane. Dar taxa pentru vr6 de inmatriculare ii undeva la 4000eur dupa calculatorul lor. Akm ma gandesc mai bine sa-mi prepar un 1,8 turbo.
Apropo cat platesti impozit la 2,9vr6'ele tau?

vapix11 22-02-10 23:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Sebastian.C (Post 3114633)
Ps. Vapix11, farurile nu le vinzi de la vento? Si grila ce model e?

Ma intrebi de vr6-ele lovit? ..inca nu l-am adus in tara, in 1-2 sapt merg dupa el, dar ma mai gandesc dak are rost sa-l aduk. :cry:

Sebastian.C 22-02-10 23:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
Aaa...credeam ca il ai deja... Eram curios de faruri la cat le dai. Si grila daca e model 91-93

big bastard 23-02-10 16:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
Verdict ...easy....releu incarcare...am scapat ieftin :))

clau lcf 23-02-10 18:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
Bun bun. ai scapat rapid cu alternatorul.

@ VAPIX11 .Impozitul pe an era 900 ron acum 4 luni. Asigurarea e in jur de 800-1100 ron. Asta mai depinde si de firma de asigurari.

Din fericire, ca sa spun asa, sunt scutit de impozit si am asigurarea la jumatate, pt ca masina e adaptata pt persoane cu dizabilitati. (a fost, ca am dat comanda jos ) :))

vapix11 23-02-10 18:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Nu-l vinzi :D?

clau lcf 23-02-10 20:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Nop. Nu e de vanzare.

costelus 85 24-02-10 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
8 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3117002)
Nop. Nu e de vanzare.

vento 1.8 benzina....

ulie.cozmi 24-02-10 21:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by costelus 85 (Post 3120120)
vento 1.8 benzina....

lucru mult,bani investiti..pe care nu o sa tii scoti NEVER!! NEVER!!
+ de asta ca vapix11 cauta ceva cu motor mare pt curse,nu estetic :)
oricum bafta la vanzare :)
arata bine masinuta :D
vapix11..hai ca iti dau ventolino meu,de 2.0 si ii mai pui un melc si il ridici imediat la vreo 200 caluti :) ti-l dau ieftin 2700 euro ! :D


All times are GMT +2. The time now is 14:33.

- Copyright 2026 4Tuning