![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
9 Attachment(s)
In primul rand bun venit aici printre noi :D
in al doilea rand felicitari pt masina,arata bine asa din poze..eventual ai mai putea posta niste poze.. dar de consum zic ca e ok la traficul din cluj,sincer ! am fost ieri si alaltaieri prin cluj si se circula extrem de greu mai ales pe arterele mari(sau cel putin mi se pare mie) iar de aia nu ai ce te plange la consum prin orash,ca nu apuci bine sa pornesti ca deja iar pui frana si tot asa...e aiurea rau. poti sa ii schimbi arcurile sa pui sport,ca merg pe telescoapele tale doar ca nu o sa aiba cursa asa lunga la telescop dar merge si eu am avut pe vento arcuri sport si telescop normal. intre timp iarna nu-i ca vara...sa proptit unu in mine,intr-o intersectie..a venit 'sanie' direct in mine cu un SLogan :D e aproape gata,atata noroc ca am avut vopsea ramasa de cand am vopsito integral. Bafta tuturor si uitati-va 2 doua ori pe unde mergeti ca mai nou trebuie sa ferim noi pe altii chiar daca avem prioritate :)) |
Re: VW Vento - Proprietari
bun venit aici printre noi Sc0fy, am si eu un ventorica de aceiasi culoare ca a ta, si am aceiasi problema cu lacul exfoliat, teai gandit la ceva soluti pentru rezolvarea problemei?
din ce am mai citit , astept sa vina caldura sa dau un smirghel de 2000 granulatie, apoi cu polish si 2 straturi de lac.... am sa incerc asta iar daca nu se rezolva am luat in calcul si folia, exfolierea la mine fiind doar pe plafon, iar cum acesta are chederea care il seapara de restul masini, cred ca da ff bine cu folie neagra, am mai vazut aplicata solutia asta cu folie pe Seat Leon si arata destul de bine, dar pana la proba contrarie mia ramane de vazut. la problema cu benzina .... iti doresc drum intins :D |
Re: VW Vento - Proprietari
Ms ca matzi primit:P...la mine din pacate cam toata masina in afara de usi si plafon sa exfoliat..da mam gandit la o solutie din pacate solutie este una scumpa....revopsire...care ma costa in jur de 2000 lei:O...dar asta nu cred ca va fi prea curand...sa vina un pic caldura ca in frigu asta nam nici un chef sa lucrez as vrea sa dau jos bara din fatza sa astup gaurile cu plasa nustiu cum va arata,sa innegresc stopurile si semnalizarile pe fata(adica alea 3 pe o parte:P),sa pun distantiere,sa vopsesc tamburu si sabotzii sau ce or fi din fatza:),arcuri sport,folii pe geamuri si pe luneta,parasolar fatza spate...si sa fac masina sa functioneze perfect si sa schimb bucsaria cai cam varza...si dupa aia stang bani ptr revopsire bed boy look,grila fara semn haion fara numar si fara emblema...sper ca mam facut intzeles...dar asta din pacate in timp ca banii nu imi cad din cer:(....si ptr aia care vor da cu mind de pamant ca dc nu il vobsec:mai bine dacie cu motor de ferrari decat ferrari cu motor de dacie:P....toate cele bune
|
Re: VW Vento - Proprietari
VentoVRY ma gandesc ca teai interesat...cam cat ar fii 2 straturi de lac...ptr ca vara trecuta am dat si yo polish pe masina si am ramas surprins ce fain o iesit...pacat ca dupa 2 spalari era ca si inainte:(...da nustiu daca are rost sa ma complic ca masina in proportie de 75% ii mata:((
ulie cosmi amus doi ani intro saptamana 2 masini de firma am lovit si nam fost yo de vina...in fine amu incerc sa fiu mai precaut si sa nu intru lansat in intersectii desi am prioritate:P |
Re: VW Vento - Proprietari
preturi exacte nu stiu, dar fostul proprietar mia recomandat sa fac actiunea cu smirgherul si apoi polis total si 2 straturi de lac si apoi bagata la cuptor ...solutia e mai ieftina ....mi sa spus ca mai mult de 5-8 mil nu ar trb sa ajunga .....trb sa mai intreb si eu...
deocamdata nici eu nu am mai facut nimic la ea, iarna asta ne omoara, momentan trb sa o trec pe numele meu, (apropo, care sunt etapele ?? vanzare cumparare, impozite primarie si cec, rar, politie si atat??) prioritate la mine sunt geamul spate care mia murit iarna aceasta motorasul, nu stiu cam la ce pret ajunge, si niste genti dar dupa cum spuneai ...euroi nu cad din cer....iar cine are ii pazeste :D |
Re: VW Vento - Proprietari
sincer chiar nici yo nu stiu atat de bine din pacate ca nam facut demult dar crek ai enumerat bine:D..jenti crek nu mai cumpar veci ptr masina,am dat 300 de euroi vara trecuta pe astia is marka rial..nu pot sa zic ca nu arata bine da parca nus rezistente:P..ca si masina eu zic ca e una dintre cele mai frumoase,ca si forma numa ca un pic ii cam demodat deja dar nah..amu fiecare zice ce vrea:P
|
Re: VW Vento - Proprietari
apropo ...stii codul culori de la masina???
ca ideie e amplasat in portbagaj in partea stanga jos la nivel cu broasca, la mine imi este stersa foicica respectiva, vreau sa imi cumpar materiale pentru a ma apuca de treaba de indata ce da caldura |
Re: VW Vento - Proprietari
Sunt service-uri specializate, care iti pot "citi" culoarea cu nu stiu ce minunatie de aparat si iti spun exact codul. La majoritatea vopsitoriilor profi gasesti asa ceva.
|
Re: VW Vento - Proprietari
am cumparat scut pt motor la 120 de ron + transport
o sa revin cu poze dupa ce permite un pic vremea sa il montez |
Re: VW Vento - Proprietari
este din metal sau dintrun plastic dur??....eu au am scut la ea, doar ca nu este din fier, si acopera totul fara baia de ulei
asteptam poze |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
plastic decupat la baia de ulei |
Re: VW Vento - Proprietari
scuzati intrebarea, poate cam ciudata, dar cati Litri de Moto va intra in rezervor....in cartea de identitate scrie 60l ...dar de cand am masina (3 luni) am facut 2 plinuri...si au intrat cam 49 l de fiecare data, pana in buza de sus am pus ... iar in rezervor era aproape gol....pe ultima linie rosie....(nu ar trb sa existe un bec care semnalizeaza limita minima de motorina?)
posibil sa fie trecut gresit in carte? |
Re: VW Vento - Proprietari
dupa ce scoti busonul de la rezervor in gatul rezervorului in partea stanga este un "buton" care trebuie apasat cu pistolul de la pompa in timpul alimentarii ptr a scoate aerul din rezervor. ai sa auzi borborosind. si lasa sa se linistesca spuma.ptr. ca da impresia de plin si declanseaza pistolul. ca sa-ti dai seama scoate busonul si apasa pe buton. nu are o cursa prea mare dar e deajuns sa deschida o supapa.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
la mine 60l
|
Re: VW Vento - Proprietari
da mafteicon, am cautat si am gasit acel "buton" sa sa vad la urmatorul plin daca intra mai mult de 50l
|
Re: VW Vento - Proprietari
sal,
iar probleme...de ceva timp imi arata gresit nivelul benzinei,dar de o saptamana nu-mi indica deloc,dar cand pun contact se misca putin acu!Azi am scos plutitorul cu sonda cu tot,cineva mi-a zis ca poate e gaurita plutitorul,dar nu cu ala era problema!Oare ce alceva poate sa fie de vina?help pls... |
Re: VW Vento - Proprietari
salut...am o problema ..si cred ca e legata de alternator
azi noapte in timp ce mergeam am observat ca mi s-a aprins in bord becul de la baterie;am mai observat totodata ca nici farurile , stergatoarele si nici "caldura" nu imi mai functionau normal ....in sensul ca intensitarea luminii scazuse etc. dupa ce am obs aprins martorul de la baterie am mai continuat sa merg circa 35 de km pana am ajuns acasa ocazie cu care dupa ce am oprit masina...dezastru (la care ma asteptam delatfel) bateria moarta ..nu imi mai invarte deloc. seara cand am plecat la drum am auzit dde cateva ori cum imi "scartzaia" cureaua de la alternator. oare este posibil sa scap ieftin pt ca sincer sunt intr-o criza majora in sensul ca sa fie doar cureaua destransa? si o alta intrebare .. oare la cat s-ar ridica un alternator nou/sh? merci pentru tot, sa auzim de bine |
Re: VW Vento - Proprietari
6 Attachment(s)
Pai daca mataluta ai vazut ca s-a aprins becul la baterie, de ce nu ai micsorat consumatorii? treceai pe pozitii si proiectoare, opreai "lautarul", caldura...Se vede daca e rupta cureaua. Uite-te poate e ambreiajul fuliei de la alternator, daca rotorul din alternator se invarte, atunci e cv din el. Unul second ajunge 300-400 ron.
Niste imagini noi cu masinuca mea, si cotiera de am cumparat-o |
Re: VW Vento - Proprietari
faina masinuta...
dar imi place si corado-ul ala de acolo :D |
Re: VW Vento - Proprietari
ms, asteapta si el numere de 1 an de zile:D
|
Re: VW Vento - Proprietari
foarte misto ventorica, de corado fara cuvinte, cat tea ajuns cotiera?si de pe unde ai facut rost de ea? nu pare aftermarket
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
Imi poate spune cineva codul de culoare la Vento-ul asta, i sa sters din porbagaj unde era inscriptionat si nul aflu nicaieri.
|
Re: VW Vento - Proprietari
AJUTOR... am un vento 1.8 75cp vreau sa fac swap de motor cu un vento vr6. D p vr6 vreau sa iau punti, planetare, motor, ... cam tot.
Ce-i de la rar mi-au spus ca trebuie sa merg la Bucuresti cu mashina pentru teste de co2, dinamicitate si stabilitate. A mai facut cineva schimb de motor la asa diferenta? Cam cat as iesi cu costurile de omologare? Multumesc anticipat pentru rapunsuri. |
Re: VW Vento - Proprietari
Da cum dara sa nu opresc toti consumatorii mai putin faruri si stergatoare ...ca mai aveampana acasa si riscam sa raman in bezna :)
azimerg la elecrician sa vad ce verdict imi da ... cureaua e la locul ei dar restul Doamne ajuta |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Ma plangeam ca nu am stabilitate in mers drept si in curbe.:sad: Acum cateva zile nu am mai avut curajul sa mai plec nici prin oras. Am plecat la doctor cu ea si au dat baietii diagnosticul:bucse brate varza,capete de bara varza + flansa amortizor dreapta cu uzura. Nu am dat importanta si nu m-am gandit la bucse,capete bara,telescoape ptr. ca abia le schimbasem, ca sa vedeti ce piese auto avem in Rom. ATENTIE la piesele cumparate! In final sa rezolvat.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
si daca te uiti mai bine in poza pusa de tine se vede ca aripa de pe fata e alta nuanta.. vezi ca sunt pe la vopsitorii auto profesionale tot felu de aparaturi sau paleta de culori si iti spune codul de culoare sau macar reteta pt vopsea :) Bafta ! |
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare. Cotiera m-a costat 70 RON. Este aftermarket, dar nu pare. O sa intre intr-o serie de modificari impreuna cu elementul de la frana de mana, sa iasa frumos.
Vapix11, eu personal te sfatuiesc sa stai linistit. Mai bine il vinzi pe al tau si iei direct vr6 cu banii care ii bagi. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
Vazusem cateva persoane care si-au pus vr6 ulterior da nu mai stiu pe unde pe forum. Din cate imi amintesc era un polo albastru, un corrado rosu cu evacuare laterala, si cred k mai un golf mk2 negru. |
Re: VW Vento - Proprietari
Si se mai adauga un mk2 albastru cu vr6 pe el.. :D E si aici pe forum.... Din Timisoara...
Ps. Vapix11, farurile nu le vinzi de la vento? Si grila ce model e? |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
Apropo cat platesti impozit la 2,9vr6'ele tau? |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Aaa...credeam ca il ai deja... Eram curios de faruri la cat le dai. Si grila daca e model 91-93
|
Re: VW Vento - Proprietari
Verdict ...easy....releu incarcare...am scapat ieftin :))
|
Re: VW Vento - Proprietari
Bun bun. ai scapat rapid cu alternatorul.
@ VAPIX11 .Impozitul pe an era 900 ron acum 4 luni. Asigurarea e in jur de 800-1100 ron. Asta mai depinde si de firma de asigurari. Din fericire, ca sa spun asa, sunt scutit de impozit si am asigurarea la jumatate, pt ca masina e adaptata pt persoane cu dizabilitati. (a fost, ca am dat comanda jos ) :)) |
Re: VW Vento - Proprietari
Nu-l vinzi :D?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Nop. Nu e de vanzare.
|
Re: VW Vento - Proprietari
8 Attachment(s)
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
+ de asta ca vapix11 cauta ceva cu motor mare pt curse,nu estetic :) oricum bafta la vanzare :) arata bine masinuta :D vapix11..hai ca iti dau ventolino meu,de 2.0 si ii mai pui un melc si il ridici imediat la vreo 200 caluti :) ti-l dau ieftin 2700 euro ! :D |
| All times are GMT +2. The time now is 14:33. |
- Copyright 2026 4Tuning