Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

mba 06-01-08 17:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
sper k intelegi d acolo....dai la fiecare corp asa...si cand alegi simetry la mine nu trebuie sa fie nimica selectat ..vertex edge border sau altcceva...adik k in a doua poza ...sper sa pricepi ...si sper k am zis bine

nytrous_oxide05 06-01-08 17:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by M_B_A_Design (Post 1278514)
sper k intelegi d acolo....dai la fiecare corp asa...si cand alegi simetry la mine nu trebuie sa fie nimica selectat ..vertex edge border sau altcceva...adik k in a doua poza ...sper sa pricepi ...si sper k am zis bine

ai zis bn...a mers perfect..ms mult d tot :D...inca o intrebare: Cum fac sa trag de un vertex cu shift si sa se duca cu tot cu material?...ca d ex atunci cand dau pe edge..si tin apasat shift.cand trag...se duce cu tot cu material...la vertex...trag si se pune un vertex in locul pana unde trag dar materialul nu se prelungeste...sper ca ati inteles... aa si pana la urma de ce nu se vede partea interioara a materialului?...eu in perspective o vad...dar cand dau render nu mai e...

mba 06-01-08 17:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cu vertexu....nu cred k merge...eu nush...da nu se poate numai cu un vertex...si cu materialu ai dat 2 sided?? si lai si pus pe corpu ala??? dak da ..ai backgroundu nergu sa zici k poate nu se vede...da nu cred:D...nush ..deja ma depaseste:p

nytrous_oxide05 06-01-08 19:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
me again :D...sper sa nu se ia nimeni de mine ca postez atat...am terminat caroseria...cu mici defecte...dar e prima mea masina...deci crek ma iertatzi d data asta ::oops: ...vreau sa va intreb cum continui?...daca imi puteti explica si mie urmatorii pasi...de la cum fac materialu sa arate ca vopseaua de masina...la cum pun geamuri...faruri...interior...etc...ms inca o data :D

Cobra2007 06-01-08 19:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pentru materiale >>> http://www.vray-materials.de/
e un site foarte bun. Nu incerca sa-ti faci cont ca n-ai sanse
O sa-ti dau pe privat contu meu.

mba 06-01-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poi mai intai dai mesh smooth..sau turbo smooth ...sa vezi cum arata...
cu materialele...dak ai vray t descurci...
si d continuat...poi faci te apuci cu create plane si faci faru grila...dak vrei intra pe .. https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/45905-mba_3ds-max8/page-3.html k e jumate din dacia mea...si t mai inspiri ..

p.s. wai c greu miam gasit topicu meu ::) :):)

nytrous_oxide05 06-01-08 20:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms mult....la amandoi ;)

GRIGO 07-01-08 00:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1278901)
ms mult....la amandoi ;)

de alta masina nu puteai sa te apuci ?
de exemplu aia din tutorialul spre care am dat link cateva posturi inapoi
in felul asta vezi daca procedezi bine ..... adica daca rezultatul e ca cel din tutorial ....

Quote:

Nu incerca sa-ti faci cont ca n-ai sanse
cum adica ... de ce nu are sanse ...?

Cobra2007 07-01-08 03:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1279333)
cum adica ... de ce nu are sanse ...?

pentru ca am incercat si eu, si altii....si nu primeam emailu de activare a contului.Si am luat unu dupa net:D

Si apropo, va rog din suflet, spuneti-mi si mie cu detalii cum dumnezeu schimb si eu culoarea la interfata...adik multi dintre voi aveti un negru cu un albastru inchis...si eu nush de unde sa fac.:???:
uite asa :D

nytrous_oxide05 07-01-08 13:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1279333)
de alta masina nu puteai sa te apuci ?
de exemplu aia din tutorialul spre care am dat link cateva posturi inapoi
in felul asta vezi daca procedezi bine ..... adica daca rezultatul e ca cel din tutorial ....


cum adica ... de ce nu are sanse ...?


ai dreptate...m-am grabit... oricum m-am hotarat(la sfatul lui Cobra2007 - caruia ii multzumesc inca o data;)) sa incep cu inceputul...o sa fac la jante...interioare de case...pahare si mai stiu eu ce pana ma plictisesc..si deabia dupa ce voi sti clar cum si ce fac toate butoanele, modifier-ele si restul functiilor programului...atunci o sa ma apuc de lucruri mai complexe cum sunt masinile...oricum va zic ms tuturor celor care si-au luat cateva minute din timp pentru a-mi da un sfat :-)

GRIGO 07-01-08 13:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1279938)
ai dreptate...m-am grabit... oricum m-am hotarat(la sfatul lui Cobra2007 - caruia ii multzumesc inca o data;)) sa incep cu inceputul...o sa fac la jante...interioare de case...pahare si mai stiu eu ce pana ma plictisesc..si deabia dupa ce voi sti clar cum si ce fac toate butoanele, modifier-ele si restul functiilor programului...atunci o sa ma apuc de lucruri mai complexe cum sunt masinile...oricum va zic ms tuturor celor care si-au luat cateva minute din timp pentru a-mi da un sfat :-)

poti sa continui sa inveti si cu masinile ....
dar trebuie sa fi atent la tutoriale .... nu trebuie sa te grabesti sa termini o masina (iti spun din proprie experienta :D lumea stie :D)
eu am invatat max facand masini .... nu pahare sau mai stiu eu ce interioare de casa , m-am axat pe masini pt ca asta m-a interesat cel mai mult sa invat
eu cand m-am apucat de max m-am apucat serios , adica am renuntat la multe pt max .... iti spun sincer ca atunci cand m-am apucat de max prima saptamana nu am iesit din casa la modul cel mai serios , nici net nu aveam acasa asa ca altceva nu aveam ce sa fac la calc , si pe atunci nu prea aveam acces la tutoriale ....
in fine ce vreau sa spun este ca daca vrei sa inveti max trebuie sa te implici mult ...


sanatate!!!
spor si inspiratie ;)

Sleepy_85 07-01-08 13:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
@nytrous_oxide05 : mai da ce Dacie e aia din Blueprint?E un Gordini?
Tie n-o sa-ti iasa o dacie acolo asta-i sigur, o sa fie ceva mai original, si vezi ca partea de sus a masinii nu se potriveste deloc cu blueprintu.
Ca sa iti faci viata mai usoara foloseste "edge faces" la Viewport si dupa aia selecteaza toate obiectele si da un click dreapta si intra in Properties si da-le la "Visibility" un 0.5 ca sa le faci semitransparente si sa vezi mai bine blueprintul in comparatie cu modelul tau.
@Cobra2007: Eu mi-am facut cont la Vray-materials.de si a mers foarte frumos,din prima, poate ati facut voi ceva gresit.
In legatura cu config maxului faci asa:te duci in "Customize" si acolo ai "Load custom UI scheme" si de acolo intrii in folderul de Max si gasesti un folder "ui" de acoo iti alegi "ame-dark" si atat.

Cobra2007 07-01-08 15:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Sleepy_85 (Post 1279960)
@Cobra2007: Eu mi-am facut cont la Vray-materials.de si a mers foarte frumos,din prima, poate ati facut voi ceva gresit.
In legatura cu config maxului faci asa:te duci in "Customize" si acolo ai "Load custom UI scheme" si de acolo intrii in folderul de Max si gasesti un folder "ui" de acoo iti alegi "ame-dark" si atat.

In legatura cu contu de pe vray, l-am facut bn dar n-am primit emailu, ma rog.Am rezolvat cu interfata, alta viata:D Ms frumos !!! Sa ai viata !!!:D

Cipriany 12-01-08 19:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Poate sa-mi spuna cineva unde pot gasi niste imagini cu faruri sau stopuri la dimensiuni medi sau mari?:D

Cobra2007 17-01-08 10:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
are idee cnv dc imi iese acel "noise" la testu de randare ? Setariile de randare sunt neschimbate si nush ce sa-i fac ca sa iasa mai clar:???:


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning