Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tulcea (https://forum.4tuning.ro/356-tulcea.html)
-   -   Diverse, evenimente, discutii, pareri (https://forum.4tuning.ro/356-tulcea/33602-diverse-evenimente-discutii-pareri.html)

Eugen_TL 15-12-08 14:49

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Ei se gandesc ca o masina NOUA o tii in circulatie mai mult timp decat una veche, si au dreptate! Cat va merge de acum inainte o masina nou fata de una care merge deja de 10 ani? dar in calcul normele de poluare nu se mai iau oarecum ! TAMPITI oricum! pe mine nu ma deranjeaza taxa, naiba sa o ia, ma deranjeaza ca nu sunetm ca restul tarilor din UE, si vrem sa fim mai cu mot !

|Gyo| 18-12-08 21:08

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 1922169)
Ei se gandesc ca o masina NOUA o tii in circulatie mai mult timp decat una veche, si au dreptate! Cat va merge de acum inainte o masina nou fata de una care merge deja de 10 ani? dar in calcul normele de poluare nu se mai iau oarecum ! TAMPITI oricum! pe mine nu ma deranjeaza taxa, naiba sa o ia, ma deranjeaza ca nu sunetm ca restul tarilor din UE, si vrem sa fim mai cu mot !

Defapt ... principalul motiv pt care s-a triplat taxa este citroen-ul lu tariceanu ... ca de, daca e criza financiara ... ii da citroen-ul faliment ... si asa ne obliga pe noi ... ca ne-a vazut mai prosti ... sa luam masini noi ... asta insemnand ca ii cresc vanzarile ... miscare strategica si ilegala ... asta e ... pe astia-i avem .. cu astia mergem ... poate se schimba acum ceva ... ca s-a schimbat guvernul :lol::lol::lol:

flmoise 19-12-08 08:19

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by |Gyo| (Post 1929534)
Defapt ... principalul motiv pt care s-a triplat taxa este citroen-ul lu tariceanu ... ca de, daca e criza financiara ... ii da citroen-ul faliment ... si asa ne obliga pe noi ... ca ne-a vazut mai prosti ... sa luam masini noi ... asta insemnand ca ii cresc vanzarile ... miscare strategica si ilegala ... asta e ... pe astia-i avem .. cu astia mergem ... poate se schimba acum ceva ... ca s-a schimbat guvernul :lol::lol::lol:

mie mi se pare copilaresc sa crezi asa ceva...! Pai Tariceanu si-a luat spagi la guvernare de 1000 de ori mai mari decat orice dividente ar fi incasat din vanzarea lui de citroenuri si nu de la CITROEN! terminati cu astea. mai bine ganditi-va la presiunile facute de producatorii mari din industrie asupra guvernului. pai daca astia stranuta mai tare dau afara aproape 30000 de oameni. unde se duc oamenii astia? sunteti suparati pe taxa?Ganditi-va mai bine la globalizare! asta aduce toate fenomenele astea. Nu guvernele dicteaza ci sunt doar niste executanti...
in sfarsit...nu mai beti coca cola, nu mai conduceti renault, nici ford, nu mai folositi otel de la mital, nu mai faceti nimik ca totul e facut de biciuitorii nostri stapani :-P

|Gyo| 19-12-08 10:39

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by flmoise (Post 1930271)
mie mi se pare copilaresc sa crezi asa ceva...! Pai Tariceanu si-a luat spagi la guvernare de 1000 de ori mai mari decat orice dividente ar fi incasat din vanzarea lui de citroenuri si nu de la CITROEN! terminati cu astea. mai bine ganditi-va la presiunile facute de producatorii mari din industrie asupra guvernului. pai daca astia stranuta mai tare dau afara aproape 30000 de oameni. unde se duc oamenii astia? sunteti suparati pe taxa?Ganditi-va mai bine la globalizare! asta aduce toate fenomenele astea. Nu guvernele dicteaza ci sunt doar niste executanti...
in sfarsit...nu mai beti coca cola, nu mai conduceti renault, nici ford, nu mai folositi otel de la mital, nu mai faceti nimik ca totul e facut de biciuitorii nostri stapani :-P

Daca un om vrea o masina second hand ... din diverse motive, nu este obligat sa cumpere o masina noua ca sa nu fie datzi afara cei 30000 de oameni, asta nu este problema noastra ci a patronatelor, in primul rand aceasta taxa este ilegala iar in al 2-lea rand UE a zis clar : NU SE FAC DIFERENTE intre masinile noi si cele vechi, insa la noi e tzara nimanui din cate se pare. Ce mai urmeaza sa ni se impuna ca sa nu fie lumea data afara ? Sa le platim noi salariile ? asta ar mai lipsi :-j:!::!::!::!::!:

Bogyciu 19-12-08 11:49

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Discutia nu are rost sa contiune... Taxa are multe substraturi politice si nu numai, e o lege data de alesii nostri... Chiar nu are rost discutia, in Romania nu se va face niciodata nimic cum trebuie, buzunarul primeaza. Eu sunt pro taxa, cine are bani de masina nu trebuie sa isi cumpere neaparat din Germania, Ungaria, Austria etc., sunt masini bune si in Romania, poate mai bune decat ale lor...

flmoise 19-12-08 13:01

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
cum ziceam si mai inainte...e pueril sa crezi ca tariceanu a bagat taxa tripla ca sa i se vanda lui citroenurile. si ce e ciudat e faptul ca majoritatea vehiculeaza aceiasi idee...poa o sa-mi spuna si mie cineva care e motivul asta al taxei pana la urma...?

JipY_BZD 19-12-08 13:57

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by |Gyo| (Post 1930511)
Daca un om vrea o masina second hand ... din diverse motive, nu este obligat sa cumpere o masina noua ca sa nu fie datzi afara cei 30000 de oameni, asta nu este problema noastra ci a patronatelor, in primul rand aceasta taxa este ilegala iar in al 2-lea rand UE a zis clar : NU SE FAC DIFERENTE intre masinile noi si cele vechi, insa la noi e tzara nimanui din cate se pare. Ce mai urmeaza sa ni se impuna ca sa nu fie lumea data afara ? Sa le platim noi salariile ? asta ar mai lipsi :-j:!::!::!::!::!:

dupa ce iei permisu iti iei si masina :) potzi sa comentezi cat vrei despre taxa :) prea mult te chinui sa explici p`acilea ce si cum ca tot degeaba ;)) nare rost ;) ...cnd o sa fii nevoit sa platesti tu taxa atunci sa incepi sa faci "scandal"

|Gyo| 20-12-08 03:44

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by JipY_BZD (Post 1930894)
dupa ce iei permisu iti iei si masina :) potzi sa comentezi cat vrei despre taxa :) prea mult te chinui sa explici p`acilea ce si cum ca tot degeaba ;)) nare rost ;) ...cnd o sa fii nevoit sa platesti tu taxa atunci sa incepi sa faci "scandal"

lol :lol: what was that ? :???: era sa-ti zic ceva dar ma abtzin ;)

mikafly 21-12-08 02:17

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Incetati cu cearta......taxa e un lucru temporar.....la fel ca si ieftinirea benzinei.Ganditi-va ca data trecuta taxa era mare,sa facut mica,ba chiar au dat si bani inapoi....si acum au marit-o la loc......toate astea au legatura cu schimbarea legislatiei de acordare a creditelor de catre banci.Ei vor sa protejeze productia interna de autoturisme,precum si vanzarea de autoturisme noi in general,dar omul de rand conform noilor standarde impuse de banci nu se mai ridica la nivelul impus pt a obtine un credit auto pt masina noua.....si se orienteaza catre una second mai ieftina.........si aici intra in joc taxa......din nou omul de rand se loveste de o mare problema...banii...are bani sa isi ia o masina dar nu are bani sa o inmatriculeze.Exista o regula.....oamenii care au bani de masina noua si isi doresc una noua,no sa cumpere niciodata un second hand.Iar vrajeala ca daca nu se vinde dacia se inchide fabrica si raman pe afara cateva mii de oameni....e un mare rahat ,pt ca pe nimeni nu intereseaza cine ramane somer........au dat ei afara alte zeci de mii de oameni si nu i-a durut......de ce i-ar durea tocmai de cei de la dacia?....Consider ca aceasta taxa este doar un moft temporar facut in ultima suta de metrii de mandat,sa nu uitam ca au mai fost cazuri...(de ex Iliescu care in ultima saptamana de mandat......la gratiat pe...surpriza....Miron Cozma.....).
Taxa o sa scada,sau o sa dispara,pt ca Dacia se va vinde in continuare.........si masinile noi vor avea farmecul lor.........second hand va fi pt cei care nu isi permit una noua....tre sa existe o solutie si pt acestia.

|Gyo| 21-12-08 22:40

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by mikafly (Post 1933829)
Incetati cu cearta......taxa e un lucru temporar.....la fel ca si ieftinirea benzinei.Ganditi-va ca data trecuta taxa era mare,sa facut mica,ba chiar au dat si bani inapoi....si acum au marit-o la loc......toate astea au legatura cu schimbarea legislatiei de acordare a creditelor de catre banci.Ei vor sa protejeze productia interna de autoturisme,precum si vanzarea de autoturisme noi in general,dar omul de rand conform noilor standarde impuse de banci nu se mai ridica la nivelul impus pt a obtine un credit auto pt masina noua.....si se orienteaza catre una second mai ieftina.........si aici intra in joc taxa......din nou omul de rand se loveste de o mare problema...banii...are bani sa isi ia o masina dar nu are bani sa o inmatriculeze.Exista o regula.....oamenii care au bani de masina noua si isi doresc una noua,no sa cumpere niciodata un second hand.Iar vrajeala ca daca nu se vinde dacia se inchide fabrica si raman pe afara cateva mii de oameni....e un mare rahat ,pt ca pe nimeni nu intereseaza cine ramane somer........au dat ei afara alte zeci de mii de oameni si nu i-a durut......de ce i-ar durea tocmai de cei de la dacia?....Consider ca aceasta taxa este doar un moft temporar facut in ultima suta de metrii de mandat,sa nu uitam ca au mai fost cazuri...(de ex Iliescu care in ultima saptamana de mandat......la gratiat pe...surpriza....Miron Cozma.....).
Taxa o sa scada,sau o sa dispara,pt ca Dacia se va vinde in continuare.........si masinile noi vor avea farmecul lor.........second hand va fi pt cei care nu isi permit una noua....tre sa existe o solutie si pt acestia.

perfectly right 8)

flmoise 22-12-08 09:08

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Quote:

Originally Posted by mikafly (Post 1933829)
Incetati cu cearta......taxa e un lucru temporar.....la fel ca si ieftinirea benzinei.Ganditi-va ca data trecuta taxa era mare,sa facut mica,ba chiar au dat si bani inapoi....si acum au marit-o la loc......toate astea au legatura cu schimbarea legislatiei de acordare a creditelor de catre banci.Ei vor sa protejeze productia interna de autoturisme,precum si vanzarea de autoturisme noi in general,dar omul de rand conform noilor standarde impuse de banci nu se mai ridica la nivelul impus pt a obtine un credit auto pt masina noua.....si se orienteaza catre una second mai ieftina.........si aici intra in joc taxa......din nou omul de rand se loveste de o mare problema...banii...are bani sa isi ia o masina dar nu are bani sa o inmatriculeze.Exista o regula.....oamenii care au bani de masina noua si isi doresc una noua,no sa cumpere niciodata un second hand.Iar vrajeala ca daca nu se vinde dacia se inchide fabrica si raman pe afara cateva mii de oameni....e un mare rahat ,pt ca pe nimeni nu intereseaza cine ramane somer........au dat ei afara alte zeci de mii de oameni si nu i-a durut......de ce i-ar durea tocmai de cei de la dacia?....Consider ca aceasta taxa este doar un moft temporar facut in ultima suta de metrii de mandat,sa nu uitam ca au mai fost cazuri...(de ex Iliescu care in ultima saptamana de mandat......la gratiat pe...surpriza....Miron Cozma.....).
Taxa o sa scada,sau o sa dispara,pt ca Dacia se va vinde in continuare.........si masinile noi vor avea farmecul lor.........second hand va fi pt cei care nu isi permit una noua....tre sa existe o solutie si pt acestia.

de 3 ori ura...pentru fly inteleptul!

webcathos 24-12-08 12:33

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Da-o dreq de taxa!!
Sa aveti un Craciun fericit plin de bucurii si implinirii,iar la anul sa ne vedem mai impliniti si sanatosi!!
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi tuturor membrilor 4tuning Tulcea si familiilor acestora!
La multi ani!!!

Eugen_TL 24-12-08 13:08

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Multumim, si tie la fel ! :) Sa ne vedem mai buni, intr-un an mai bun !

magnifiqo 24-12-08 15:05

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Sarbatori fericite si tie ;)

Bogyciu 24-12-08 15:19

Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
 
Sarbatori cu bine tuturor...


All times are GMT +2. The time now is 12:19.

- Copyright 2026 4Tuning