![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
cand aud extremele astea cu diesel nu merita si e varza eu chiar imi dau seama ca aici majoritatea chiar nu au avut un diesel bun cu care sa nu aibe probleme,ori sunt mecanici care au ceva masina din 90 care e pe viata nu o schimba nici pe una noua ori sunt oameni care au 100 de prieteni care au avut probleme cu dieselurile. Am 3 diesel-uri si nu am probleme cu nici unul si au mancat toate 3 kilometrii nu sunt de duminica nici unul, ai probleme cu orice motor atunci cand nu este ingrijit si masina trece prin 10 maini si nimeni nu schimba nimica la ea decat treapa inferioara,un motor ingrijit cu exceptia celor care au defect de fabrica (2.5 tdi 2.0tdi etc) nu are problemele ce le tot enumerati aici.Sau sunt eu fericitul norocos ce am castigat la loteria dieselurilor ce nu au probleme.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
De asemenea mai sus ziceau ca e aberatie intre preturi gen filtru benzina/diesel si i-am dovedit ca da exista diferente majore de pret. Si nu ai dreptate mai exista o diferenta de pret iti trebuie mai mult ulei....deci automat inca o diferenta! si iti mai zic inca 2 diferente la o revizie simpla....Eu cred ca unii vorbesc numai sa se contreze sau mai stiu eu ce... A si cand aleg o masina de orice fel da conteaza costurile de intretinere foarte mult e un punct forte in a achizitiona o masina. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Si eu am ajutat un prieten la ford fiesta 1.4 benzina cu filtru si de asemenea si la un alt prieten cu fiesta diesel, deia am zis de aceea diferenta de pret pentru ca eram in cunostinta de cauza, am zis strict masini la fel din toate punctele de vedere numai combustibilu diferit:). Si din cat stiu eu la opel astra 2.0 diesel parca intra 6,2 litri(sper ca nu e gresit) la mine la opelu meu calibra benzina intra 4 si un pic.In fine nu vreau sa intru in altele dar posibil ca la vww 2.0 tdi vs 2.0 benzina sa fie egala cantitatea de ulei. Am intrat pe acest forum strict ca sa imi fac o idee despre ce sa imi cumpar.Si am ales benzina cautand sa achizitionez masina in scurt timp(sincer iubesc dieselu dar per total la a doua mana nu se merita din punctu meu de vedere si la banii mei) |
Re: Benzina sau motorina ?
La Opel intra 5.5.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Amortizoarele pentru diesel si benzina sunt diferite. |
Re: Benzina sau motorina ?
Posibil sa faci economie la combustibil cu un 3.0 diesel fata de un 1.6-2.0 benzina, dar uiti de diferenta deloc sensibila la impozitul anual, care mai scade din diferenta.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
deci avand in vedere ca se acopera aceste cheltuieli,senzatia,confortul,dar si multe alte lucruri pe care mi le ofera acest motor de 3.0 diesel pe langa 1.6-2.0 nu se compara..... |
Re: Benzina sau motorina ?
Bun , votat benzina! Detin o benzina , am mers si cu diesel'uri . Decizia in acest sens e foarte usoara ! Daca nu faci mai mult de 10,000-15,000 km pe an , nu prea ai bani sa cumperi turbine , injectoare etc. iei benzina! Daca faci 40.000-50.000 km pe an , fara discutii dieselul, deoarece atunci si daca ti se strica turbina , costul e amortizat de consumul pe toti km astia.
Nu suport sa vad comparatii de genul 1.6 16v vs 2.0 TDI . De ce nu un 2.0T cu 2.0TDI ? Aici e clar ca toti cu diesel o sa fuga! Al doilea argument al celor cu diesel , ca au cuplu : Cuplul NU conteaza la o cursa , doar in viata de zi cu zi , e mai comod. Deci : putere? : benzina turbo! km multi : turbo diesel . |
| All times are GMT +2. The time now is 08:23. |
|
- Copyright 2026 4Tuning