Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

alex.panciu 20-02-13 23:46

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Liviu_DLA (Post 5371499)
daca intradevar este asa cum spui tu (greutate) intradevar este printe putinele comparatii oricum hyundai e cam varza la motoare pe benzina din cate stiu
si eu iti dau 100 de ex de benzina cu diesel aceasi putere nu il va face dieselul..

asa e frate cum spui tu....inainte sa iti demonstrez ai spus ca nu crezi ca bate dieselul si ca e mai usor,ti-am aratat contrariul din toate punctele de vedere....acum spui ca e varza hyundai la motoare pe benzina.....ok,asa e ca tine.....crede-ma ca am obosit si tu nici cu cifre nu crezi,nici nu ma mai obosesc sa iti arat altceva....dar crede-ma ca diferenta pe strada e mult mai mare.....

GTR 20-02-13 23:50

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by alex.panciu (Post 5371495)
am inteles domnul profesor doctor,imi cer scuze am doar 8 clase....cu fizica stau cam prost.....si promit maine sa ma duc sa imi cumpar un compresor si o sa dau sms prietenilor in caz ca vor sa mearga cu mine in masina sa ma anunte cu o ora inainte ca trebuie sa umflu rotile......
AM INTELES,SA TRAITI!

ba fratilor aveti o boala sa va contraziceti si sa da-ti peste nas aiurea ce nu am pomenit......
am si eu o intrebare la tine cam cati km ai facut tu o corolla 1.4 benzina,97 cai,manuala 5 viteze ultimul model??????
am facut de la 800-65.000 km cu aceasta masina,te rog nu te mai contrazice ca iti pot demonstra oricand.......

Nu te enerva, stai calm.

Am specificat ca este in functie de masina, daca citesti printre randuri nu este vina mea.

Pe de lata parte, la incarcarea masinii, cel mai mare mancator de putere este strict pneul.

Oricand vrei bem "o bere" si-ti explic si fizic de ce exista si in ce conditii, cazuri cand o masina incarcata sa prinda viteza mai mare decat goala.

P.S.

Si in cartea masinii si pe stalpul ei sunt specificatiile presiunii in pneuri in functie de incarcare si crede-ma ca nu au facut-o de tampiti.

alex.panciu 21-02-13 00:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 5371506)
Nu te enerva, stai calm.

Am specificat ca este in functie de masina, daca citesti printre randuri nu este vina mea.

Pe de lata parte, la incarcarea masinii, cel mai mare mancator de putere este strict pneul.

Oricand vrei bem "o bere" si-ti explic si fizic de ce exista si in ce conditii, cazuri cand o masina incarcata sa prinda viteza mai mare decat goala.

P.S.

Si in cartea masinii si pe stalpul ei sunt specificatiile presiunii in pneuri in functie de incarcare si crede-ma ca nu au facut-o de tampiti.

stai linistit ca am inteles perfect ce ai vrut sa spui nu sunt atat de batut in cap pe cat crezi,ai spus ca nu exista diferenta asa mare de la singur in masina la 4 persoane....niciodata nu am prins viteza egala sau mai mare cand eram in masina 4 persoane decat atunci cand eram singur.....
si stiu si eu faza cu pneurile,dar nu o sa mearga masina la fel chiar daca umflu rotile si este si normal sa nu prinda viteza egala sau mai mare cand am in masina aproximativ +240 kg....

steffan 21-02-13 01:05

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Liviu_DLA (Post 5371499)
daca intradevar este asa cum spui tu (greutate) intradevar este printe putinele comparatii cand un diesel castiga la aceasi putere,oricum hyundai e cam varza la motoare pe benzina din cate stiu
si eu iti dau 100 de ex de benzina cu diesel aceasi putere nu il va face dieselul..

tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte :)

Liviu_DLA 21-02-13 10:32

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by alex.panciu (Post 5371502)
asa e frate cum spui tu....inainte sa iti demonstrez ai spus ca nu crezi ca bate dieselul si ca e mai usor,ti-am aratat contrariul din toate punctele de vedere....acum spui ca e varza hyundai la motoare pe benzina.....ok,asa e ca tine.....crede-ma ca am obosit si tu nici cu cifre nu crezi,nici nu ma mai obosesc sa iti arat altceva....dar crede-ma ca diferenta pe strada e mult mai mare.....

da se pare ca aici iese dieselul invingator cu foarte putin (unul din putinele cazuri) ,de hyundai am si specificat ca nustiu ce este cu ele ci doar din auzite ,am si spus ca sa ma corectezi daca gresesc pt ca nustiu mai nimic de hyundai pt ca nu ma interesat niciodata aceasta marca de masini

Liviu_DLA 21-02-13 10:38

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5371559)
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte :)

da stiu asta ,sunt mai multi factorii care influenteaza performante decat cp ,cum ar fi cutia,aerodinamicitatea si etc ...

KAY_ 21-02-13 11:17

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5371559)
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte :)

Rapoarte mai scurte ,adica e cutia mai scurta la diesel ?

_anaconda_ 21-02-13 11:35

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5371559)
tu mai ai inca multe de aflat... ca de exemplu diferentele transmisiilor. vezi ca acolo ambele au cutie 6 trepte manuala dar ea nu este la fel. rapoartele la diesel sunt mai scurte :)

Tu ai si mai multe de aflat. Cutia la diesel este mai lunga ca la benzina.

Giully4u 21-02-13 12:15

Re: Benzina sau motorina ?
 
Nu intotdeauna. Daca 1.6 diesel prinde 50km/h in tr. 1 la 4500rpm, si 1.6 benzina prinde tot 50km/h, dar la 6500 rpm, e mai lunga la diesel cutia.
Dar la motoare mari de obicei daca 3.0d prinde 60 in tr1, 3.0i prinde 70, si atunci sunt cam apropiate rapoartele.

KAY_ 21-02-13 12:55

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5371960)
Nu intotdeauna. Daca 1.6 diesel prinde 50km/h in tr. 1 la 4500rpm, si 1.6 benzina prinde tot 50km/h, dar la 6500 rpm, e mai lunga la diesel cutia.
Dar la motoare mari de obicei daca 3.0d prinde 60 in tr1, 3.0i prinde 70, si atunci sunt cam apropiate rapoartele.

Daca nu stii cum sunt calculate rapoartele unei cutii/transmisii de ce iti dai eronat cu parerea pe forum ? E ca si cum ai vrea sa futi da nu ti se scoala !:lol:

Nemilosu 21-02-13 14:16

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 5372015)
Daca nu stii cum sunt calculate rapoartele unei cutii/transmisii de ce iti dai eronat cu parerea pe forum ? E ca si cum ai vrea sa futi da nu ti se scoala !:lol:

urat cuvant "scoala" :D

bluey 21-02-13 14:25

Re: Benzina sau motorina ?
 
Pana la urma care o are mai lunga si care mai scurta????
Cutia zic.

B-99-SAA 21-02-13 15:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Da.... si care are randamentul mai bun... tot la cutie referindu-ne! :D

Giully4u 21-02-13 17:03

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 5372015)
Daca nu stii cum sunt calculate rapoartele unei cutii/transmisii de ce iti dai eronat cu parerea pe forum ? E ca si cum ai vrea sa futi da nu ti se scoala !:lol:

Daca tot ma contrazici, macar argumenteaza si spune`mi unde am gresit, ca nu esti pe youtube.

Eu stiu ca o cutie cu rapoarte mai lungi ii da masinii o viteza mai mare la aceeasi turatie a motorului fata de o cutie cu rapoarte mai scurte. Gresesc?

Daca tot citesti forumul asta, ai putea sa inveti ceva de la GTR, care dupa ce te contrazice iti si arata unde ai gresit, nu doar arunca cu ca*at cum fac altii.

Nemilosu 21-02-13 17:03

Re: Benzina sau motorina ?
 
Deci eu cred ca da.


All times are GMT +2. The time now is 02:41.

- Copyright 2026 4Tuning