Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Sleepy_85 05-01-08 13:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai da o poza ca sa inteleg ce vrei sa zici ca asa e greu

nytrous_oxide05 05-01-08 13:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Sleepy_85 (Post 1276083)
pai da o poza ca sa inteleg ce vrei sa zici ca asa e greu

a trebuit sa plec putin si am inchis pc-ul..deci n-am poza...dar incerc sa explic mai bine. de exemplu la o masina, fac dupa blueprint, mut vertecsii in asa fel incat forma box-ului sa se suprapuna peste blueprint, dar cand dau render forma in loc sa fie...lina...este deformata..plina de gauri si stramba...daca poti incearca sa-mi explici de la zero...adica nu mai lua in considerare ce-am zis eu...zi-mi cum se incepe...cum incepi tu...ms mult ;)

Cobra2007 05-01-08 14:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1276112)
a trebuit sa plec putin si am inchis pc-ul..deci n-am poza...dar incerc sa explic mai bine. de exemplu la o masina, fac dupa blueprint, mut vertecsii in asa fel incat forma box-ului sa se suprapuna peste blueprint, dar cand dau render forma in loc sa fie...lina...este deformata..plina de gauri si stramba...daca poti incearca sa-mi explici de la zero...adica nu mai lua in considerare ce-am zis eu...zi-mi cum se incepe...cum incepi tu...ms mult ;)

dai un mesh smoth ;)

nytrous_oxide05 05-01-08 16:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1276120)
dai un mesh smoth ;)

nu cred ca e vorba de mesh smooth...din cate stiu eu ala e pt rotunjire...pt finisare...eu obtin forma buna doar ca e adancita in anumite locuri...ca sa intelegeti mai bine...se vede exact cum se vede la o masina lovita...are anumite parti in care arata ca o parte a caroseriei in care-ai dat un ciocan :))... oricum daca imi poate explica cineva cum se procedeaza cel mai bine raman dator :D... am vazut ca unii incep cu planuri..altii cu box-uri..nici nu mai stiu cu ce sa incep...unii doar modeleaza...altii fac de ex doar un plan in mijlocul blueprint-ului si de acolo cu shift tot maresc acea bucata...mie varianta cu vertecsii mi s-a parut cea mai usoara si normala metoda...pt ca poti obtine exact forma dorita...dar acum nu stiu...Astept pe cineva care sa-mi explice cat de cat mai detaliat..ms!

Cobra2007 05-01-08 16:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ce ai zis ca vrei sa faci exact ? probabil iti ies acele "lovituri" pt ca nu ai pus vertecsii cum tre sau unde tre.Cert e ca daca pana acu ai mutat vertecsii din perspectiva eu zic sa o iei de la capat, pt ca in perspectiva nu iti dai seama, de aceea exista left,right,top,front...etc...in orice caz, vb lu' Sleepy_85, da`ne o poza ceva, un print, un wire....ca sa ne dam seama exact.

Sleepy_85 05-01-08 16:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai eu zic sa folosesti un plan pentru modelare, pentru incepatori e mai usor.Acuma in legatura cu problema ta, cred ca inteleg ce zici, dar tu cand modelezi un obiect trebuie sa tii cont de toate 3 directiile XYZ , nu doar de una sau doua, ce vezi tu cu adancituri este un obiect facut aiurea adik e facut numai dintr-o singura vedere pe doua directii XY invata sa te folosesti de toate viewport-urile si perspectiva, lucreaza mai intai pe XY, dupa care pe XZ si pe YZ.
Daca pui niste poze o sa poti sa primesti mai multe sfaturi, nu-ti fie rusine de ce ai facut, toti am fost incepatori odata.

nytrous_oxide05 05-01-08 16:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu mi-e rusine...ca n-am cum sa invat daca nu gresesc :))...ma reapuc si cand ajung din nou unde eram va dau o poza...intai sa ma uit dak nu am la autoback acolo vreo salvare facuta de program...si daca nu am...ma apuc de la capat...

@cobra - sunt incepator nu tampit :lol: ...am facut din toate directiile nu doar in perspective...dar nu stiu...desi am incercat sa nu mut aiurea vertecsii cred k s-au suprapus si deaia mi-au iesit bushiturile alea :???:

GRIGO 05-01-08 17:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by nytrous_oxide05 (Post 1276494)
nu mi-e rusine...ca n-am cum sa invat daca nu gresesc :))...ma reapuc si cand ajung din nou unde eram va dau o poza...intai sa ma uit dak nu am la autoback acolo vreo salvare facuta de program...si daca nu am...ma apuc de la capat...

@cobra - sunt incepator nu tampit :lol: ...am facut din toate directiile nu doar in perspective...dar nu stiu...desi am incercat sa nu mut aiurea vertecsii cred k s-au suprapus si deaia mi-au iesit bushiturile alea :???:

incearca tutorialul asta http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/

o sa iti fie de foarte mare ajutor credema

nytrous_oxide05 05-01-08 17:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1276514)
incearca tutorialul asta http://www.3dm3.com/tutorials/vaz/

o sa iti fie de foarte mare ajutor credema

ms mult...ma apuc acum de tutorial si cand incepe sa iasa ceva va arat :D...ms inca o data

nytrous_oxide05 06-01-08 14:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
ok m-am apucat de o masina...vroiam sa ma apuc de aia din tutorial...si pana la urma m-am oprit la o daciutza :lol: ...m-am apucat si am ajuns pana la urma tot la bushiturile alea...am inceput prin a face un plan deasupra aripii spate...si de acolo am tot tras de edge-uri cu shift si fara..am mai sudat cativa vertecsi pe unde am putut ca sa mai repar ce gresisem...si totusi a iesit super praf... eu chiar vreau sa invat...si o sa am cata rabdare trebuie doar ca vreau cateva sfaturi ca sa nu fac aceleasi greseli la infinit...:rolleyes2

P.S. Stiu ca sunt varza :oops: dar incerc sa avansez si sa le fac din ce in ce mai bine...

Cobra2007 06-01-08 14:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ai inceput binisor dar uite ca ai probleme la capota si la stalpu din fata.Trebuie sa fi f atent cand muti vertecsii ca altfel iese aiurea, si nu cred ca ti-ai dorii dupa aia sa o iei de la capat.:-)

nytrous_oxide05 06-01-08 14:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ok...o sa am mai multa grija cand mut marginile sau vertecsii...dar mai am o mica problema...am dat symmetry...si desi yo am dus munca pana la jumatatea masinii pt k am zis k atunci cand bag modifier-ul o sa faca cealalta jumatate...si cand l-am bagat...a facut cealalta jumatate...doar ca...nu prea era cat asta...adica n-a completat chiar toata jumatatea cealalta...nu stiu care-i faza...poate-mi explicati si mie :D..si inca o problema la symmetry...cand dau render partea interioara nu se vede...adica se vede doar ce-i la exterior...am dat la material acolo 2-sided si tot nu s-a rezolvat... sper ca nu va stresez cu astea 100 d intrebari pe zi dar chiar vreau sa invat klumea 3dMAX :twisted:

Cobra2007 06-01-08 15:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
eu in general nu folosesc simetry....mai mult mirror, uite ti-am atasat si o poza in caz ca nu gasesti;)
P.S (dupa ce dai mirror, si alegi pozitia dorita, mai trebuie decat sa muti tu cealalta jumatate) eu asa procedez, desii cu simetry e mai bine dar eu ti-am mai spus o alta modalitate:D bafta.

mba 06-01-08 16:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
la simetry nu era pivotu pe mijloc...
si cobra ...cand dai mirror nuti ramane o linie pe mijoc??? k vertecsi nu se sudeaza..sau stai tu si sudezi??la fiecare camfer???

nytrous_oxide05 06-01-08 16:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by M_B_A_Design (Post 1278486)
la simetry nu era pivotu pe mijloc...
si cobra ...cand dai mirror nuti ramane o linie pe mijoc??? k vertecsi nu se sudeaza..sau stai tu si sudezi??la fiecare camfer???

si cum mut pivotul pe mijloc?..


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning