Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

geomar 11-01-10 17:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
multumesc mult antonlupan
pentru ULIE COZMI AM UN MOTOR DE 1,8 BENZINA 55kw fara geamuri sau oglinzi electrice, fara clima sau airbaguri, dar in schimb am niste jante din aliaj pe16

geomar 11-01-10 17:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
antonlupan la care masina te referi ca ar fi de vinzare?

antonlupan 11-01-10 21:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
5 Attachment(s)
asta e masina...alea sunt discurile si suspensiile montate in noiembrie 2009...totul nou fata-spate.....pentru detalii te rog pm...

fiderzen 12-01-10 12:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
4 Attachment(s)
asta este vento al meu...
planuri sunt multe insa am inceput cu o prelungire sub bara fata,si cu cateva plastice din interior care erau deteriorate.
Urmeaza suspensia sport
evacuarea schimbata (face mult prea tare si e deranjant) sau o toba finala cu silencer
toate piesele vopsite auriu vor deveni iar albe, jantele cred ca or sa ramana asa o perioada
o ploapa peste faruri, eventual daca puteti sa imi dati niste raspunsuri, de ce am luftul asa mare intre grila si capota? :-?...cineva mi-a spus ca sunt 2 grile diferite pentru modelele pana in 94 si pentru cele dupa 94

masina este un vento din 94, 2.0 8v

gasesc la cineva de aici o semnalizare pentru partea pasagerului (din bara) ? semnalizare mare (cred ca este aftermarket) ?

si cateva poze: nu arata cine stie ce, dar usor usor o sa aibe o forma :P

bzsa 12-01-10 13:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
grila te este pt modelele 96-98
iar semnalizare..... cred ca trebuie un set nou
modelele aftermarket nu gasesti la bucata

bzsa 12-01-10 13:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
vezi postul 1420 sa vezi ce model de grila ar trebui sa ai

fiderzen 12-01-10 16:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
gata, am bagat si anunt sa schimb grila :P..
mc ;)

ErdVento 12-01-10 16:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
sal, fiderzen
preungirea sub bara e de la un golf sau unde ai dat peste ea?ca yo nu gasesc niciunde,si caut de mult?


bzs,
vreau sa cumpar grila aftermarket fara semn,dar modelu asta care are si fiderzen,oare o sa am si yo problema asta cu distanta,eu am grila modelu din 1995,iti atasez o poza!
astept rasp.,mersi

fiderzen 12-01-10 17:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
Prelungirea este de golf 3, nu o sa iti intre daca nu tai unele cleme, vezi tu la montaj daca e sa gasesti prelungirea :)
Eu am luat-o de la un baiat care dezmembra 3 golfuri , si era singura prelungire care o mai avea.
Daca iti cumperi grila aftermarket, nu imi vinzi mie grila ta? :D

si acum o intrebare pentru cei care cunosc vento mai bine, care sunt punctele slabe ale caroseriei? pe unde rugineste, ma intereseaza partea de dedesubt, ptr ca la exterior, in compartimentul motor, oale, praguri arata foarte bine, dar pe sub ea inca nu am putut sa o vad, si sa stiu unde sa ma uit mai bine :D
La opel si bmw ma pricep, dar la vento inca invat :)) :P

bzsa 12-01-10 17:42

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 2970039)
bzs,
vreau sa cumpar grila aftermarket fara semn,dar modelu asta care are si fiderzen,oare o sa am si yo problema asta cu distanta,eu am grila modelu din 1995,iti atasez o poza!
astept rasp.,mersi

nu stiu s-ar putea

bzsa 12-01-10 17:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
[QUOTE=si acum o intrebare pentru cei care cunosc vento mai bine, care sunt punctele slabe ale caroseriei? pe unde rugineste, ma intereseaza partea de dedesubt, ptr ca la exterior, in compartimentul motor, oale, praguri arata foarte bine, dar pe sub ea inca nu am putut sa o vad, si sa stiu unde sa ma uit mai bine :D
La opel si bmw ma pricep, dar la vento inca invat :)) :P[/QUOTE]

eu m-am uitat la al meu dedesubt si nu era prob
am schimbat doar pragurile si am constatat ca careoseria era suflata cu ceara

Sebastian.C 12-01-10 18:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
Fiderzen...am eu grila de vanzare...

fiderzen 12-01-10 18:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
sa imi faci un pret pe privat daca se poate, sa stiu ce investitie este necesara :D, merci

ulie.cozmi 12-01-10 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 2970328)
eu m-am uitat la al meu dedesubt si nu era prob
am schimbat doar pragurile si am constatat ca careoseria era suflata cu ceara

am masina de vreo 5 ani in custodia mea sau a familiei sa zic asa..probeleme cu rugina sunt pe la aripile spate,pragurile sunt foarte slabe si ruginesc rau de tot la golf/vento...anu asta in vara le schimb si eu ca sunt cam mancate( cu totul ca le-am facut acu' 2 ani cand am vopsit masina),aripile fata,dar in mare parte acolo prin spate la aripi(si pe interior) e prob si la praguri...
pe dedesupt cand am vopsito nu am avut mari probleme,era mai ruginita doar pe langa dopurile alea de plastic(sau cauciuc) de pe jos,vezi dupa ce dai mocheta jos :)

fiderzen 13-01-10 11:11

Re: VW Vento - Proprietari
 
10x, am notat ...cand se incalzeste afara si imi trece raceala , o sa ma apuc sa o desfac :D

clau lcf 14-01-10 17:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut. problema mea a revenit in forta. Am motorul de 1.9 tdi ,110 cai. Cand e motorul rece dau o gramada la automat, si nu porneste decat foarte greu. Primele 2-3 chei ca nu da nici un semn de pornire, doar invarte. Apoi incepe distractia. Apare fumul in peisaj, Cate putin, masina da sa o ia, si cu fiecare cheie data , e mai aproape de pornire. Cand porneste, balbaie , trepideaza, pana ce se stabilizeaza motorul, si merge rotund. In tot acest timp, scoate un fum de nu te vezi om cu om la un metru distanta, si asta la propriu. Dupa care masina merge normal. Nu fumega, trage frumos, totul normal..... bujii verificate, releu bujii verificat....bune.

M-a disperat...

ulie.cozmi 14-01-10 18:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
mare lucru sa iti dea cineva un raspuns bun aici :)) sincer...
Bafta oricum ;) schimba totusi bujiile cu unele noi ca poate poate :D si lasa mai mult pe bujii inainte de a o porni si poti tine de cateva ori asa si apoi sa pornesti( stiu ca asa facea tata cu un Renaul 18 diesel,iarna)

paul_ral 14-01-10 20:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Bujiile verificate prin scoatere de pe motor si puse direct pe baterie. Verifica, atunci cand pui contactul daca ai tensiune pe bujii.
2 Test compresie

ulie.cozmi 14-01-10 21:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu ma gandesc ca e de la bujii..ca dupa un timp ele se incalzesc,si zicea ca dupa mai multe incercari era tot mai bine,deci ele se incalzeau tot mai tare asta insemna ca merge mai bine motorul,asta e explicatia mea..acuma poate fii cine stii ce..vezi tu.si daca rezolvi sa ne zici si noua :D

clau lcf 15-01-10 12:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
Se pare ca e de la injectoare deocamdata

clau lcf 15-01-10 18:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am dat azi bujiile jos, cum a spus Paul. Am gasit o bujie care nu se incalzea. Contact imperfect. Nici celelalte nu imi pareau sa exceleze. Am curatat cu smilgher capetele bujiilor, am bagat in fiecare gaura de la rampa de 12 v, cate 10 lite dintr-un cablu, si acum imi intra fortat pe bujii. Se incalzesc toate. Acum astept dimineata, sa vad cum porneste.

clau lcf 16-01-10 16:29

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutari. Se pare ca s-a rezolvat problema. Interiorul metalic al fiselor pe care vin cei 12 volti de la releu, nu atingeau pe bornele bujiilor. La o bujie nu facea contact deloc, la alta facea din cand in cand, iar celelalte 2 aveau bornele flamate, semn ca si alea au avut contact imperfect. Acum porneste imediat, nu mai scoate fum, totul normal. :D

Ms baieti.

nicupop23 18-01-10 18:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
5 Attachment(s)
Buna am un vento din cate ati vazut este acidentat si lam dezmontat, am nevoie de piese daca stie cineva piese de vanzare sa ma sune la numa ru de telefon 0754530697, un mecanic mia cerut 40 de milioane va rog sami spuneti daca este mult reparatu ca si nou.
Va astept cu comentari si pareri .

bzsa 18-01-10 18:43

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu zic sa te uiti cam la ce pret poti sa aduci unul de dincolo si incearca sa ii faci recarosare + ca o sa mai ai si o gramda de piese de schimb

fiderzen 18-01-10 19:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
vindea cienva pe aici un vento cu 500 de euro, neinscris , era negru si tot diesel....;) il iei pe ala si ramai si cu piese si cu bani ;) decat sa dai 40mil mecanicului :))

nicupop23 18-01-10 21:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
as fi interesat de ceva vento 1.9 td de vanzare nu mai mult de 500 de euro, daca nu masina mea cu actele si plus diferenta daca este interesat careva.

paul_ral 18-01-10 21:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am usi fata spate partea stanga la 160 ambele si far stanga 70lei

nicupop23 18-01-10 22:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
ma intereseaza faru de pe partea soferului si usilecred ca mis bune daca sunt de stanga daca te uiti din fata masini

mafteicon 20-01-10 21:14

Re: VW Vento - Proprietari
 
17 Attachment(s)
Masinuta mea >:)

Sebastian.C 20-01-10 21:42

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 2997717)
Masinuta mea >:)

Asta e un ALH? Sau doar capacul...

mafteicon 20-01-10 22:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
te referi la capacul de la motor?

mafteicon 20-01-10 22:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
daca este vorba de acel capac eu l-am improvizat de la un golf3 tdi si l-am capitonat cu pasla ptr.anti zgomot se aude motorul exact cum toarce o pisica golful este filmat de colegul PAULRAL la dezmembrari.golf3 donator. .sa folosesc cuvintele colegului motorul este tdi 1,9 IZ

mafteicon 20-01-10 22:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
O VAND!!!!URGENT!!!

ulie.cozmi 20-01-10 23:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
hai sa facem schimb :) vrei?iti dau tot un vento,da mai sprinten :D

mafteicon 22-01-10 08:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu ptr. ca vreau sa cumpar o BORA DUPA 2000:rolleyes2

mafteicon 22-01-10 18:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
ulie masina ta este visinie?

fiderzen 22-01-10 19:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
cat ceri pe vento mafteicon ?:)

mafteicon 22-01-10 19:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
daca nu raman in mana cu 3500 nu o dau ptr. am bagat bani multi in ea. alea sunt poze de anul trecut din vara. de atunci am mai adus ceva modificari + kit ambreiaj nou , telescoape noi baterie cumparata acum 2 saptamani , pilot automat ,bucse punte spate noi , senzor parcare ,deschidere portbagaj din buton si telecomanda , inlocuit absolut toate becurile cu leduri bleu , am sa mai fac niste poze cand so mai incalzi vremea

ulie.cozmi 22-01-10 19:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu e masina mea visinie..a mea e neagra..iar de pretul masini tale eu zic ca e cam exagerat totusi,acuma tu stii si pana la urma prost e cel care da nu cel care cere :)
pe a mea daca iau 2700-2800 e bine.
L.e. cu totul ca si eu am schimbat ambreaj,placute frana noi fata+spate+ placute + cablu de frana de mana,senzor de temperatura,distributie,schimb de ulei la motor +cutie, toata articulatia pe fata si spate,cumparat motoras trapa si schimbat,gume de iarna noi cu jante de tabla + gume de vara cu jante de al...is multe dar cine le baga in calcul cand vinzi masina....
cum am zis daca iau atatia bani pe a mea is multumit.

mafteicon 22-01-10 19:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
in ultimul timp ma batea gandul sa montez senzori de ploaie si lumini si m-am razgandit ptr. ca cel de lumini nu te ajuta cu nimic, in afara orasului mergi cu luminile aprinse oricum si costa 270 RON , ptr. stergatoare mi-ar fi placut! bijuteria ta cat a ajuns? nu esti obligat sa-mi raspunzi daca nu doresti! O seara buna!


All times are GMT +2. The time now is 09:41.

- Copyright 2026 4Tuning