![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
multumesc mult antonlupan
pentru ULIE COZMI AM UN MOTOR DE 1,8 BENZINA 55kw fara geamuri sau oglinzi electrice, fara clima sau airbaguri, dar in schimb am niste jante din aliaj pe16 |
Re: VW Vento - Proprietari
antonlupan la care masina te referi ca ar fi de vinzare?
|
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
asta e masina...alea sunt discurile si suspensiile montate in noiembrie 2009...totul nou fata-spate.....pentru detalii te rog pm...
|
Re: VW Vento - Proprietari
4 Attachment(s)
asta este vento al meu...
planuri sunt multe insa am inceput cu o prelungire sub bara fata,si cu cateva plastice din interior care erau deteriorate. Urmeaza suspensia sport evacuarea schimbata (face mult prea tare si e deranjant) sau o toba finala cu silencer toate piesele vopsite auriu vor deveni iar albe, jantele cred ca or sa ramana asa o perioada o ploapa peste faruri, eventual daca puteti sa imi dati niste raspunsuri, de ce am luftul asa mare intre grila si capota? :-?...cineva mi-a spus ca sunt 2 grile diferite pentru modelele pana in 94 si pentru cele dupa 94 masina este un vento din 94, 2.0 8v gasesc la cineva de aici o semnalizare pentru partea pasagerului (din bara) ? semnalizare mare (cred ca este aftermarket) ? si cateva poze: nu arata cine stie ce, dar usor usor o sa aibe o forma :P |
Re: VW Vento - Proprietari
grila te este pt modelele 96-98
iar semnalizare..... cred ca trebuie un set nou modelele aftermarket nu gasesti la bucata |
Re: VW Vento - Proprietari
vezi postul 1420 sa vezi ce model de grila ar trebui sa ai
|
Re: VW Vento - Proprietari
gata, am bagat si anunt sa schimb grila :P..
mc ;) |
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
sal, fiderzen
preungirea sub bara e de la un golf sau unde ai dat peste ea?ca yo nu gasesc niciunde,si caut de mult? bzs, vreau sa cumpar grila aftermarket fara semn,dar modelu asta care are si fiderzen,oare o sa am si yo problema asta cu distanta,eu am grila modelu din 1995,iti atasez o poza! astept rasp.,mersi |
Re: VW Vento - Proprietari
Prelungirea este de golf 3, nu o sa iti intre daca nu tai unele cleme, vezi tu la montaj daca e sa gasesti prelungirea :)
Eu am luat-o de la un baiat care dezmembra 3 golfuri , si era singura prelungire care o mai avea. Daca iti cumperi grila aftermarket, nu imi vinzi mie grila ta? :D si acum o intrebare pentru cei care cunosc vento mai bine, care sunt punctele slabe ale caroseriei? pe unde rugineste, ma intereseaza partea de dedesubt, ptr ca la exterior, in compartimentul motor, oale, praguri arata foarte bine, dar pe sub ea inca nu am putut sa o vad, si sa stiu unde sa ma uit mai bine :D La opel si bmw ma pricep, dar la vento inca invat :)) :P |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
[QUOTE=si acum o intrebare pentru cei care cunosc vento mai bine, care sunt punctele slabe ale caroseriei? pe unde rugineste, ma intereseaza partea de dedesubt, ptr ca la exterior, in compartimentul motor, oale, praguri arata foarte bine, dar pe sub ea inca nu am putut sa o vad, si sa stiu unde sa ma uit mai bine :D
La opel si bmw ma pricep, dar la vento inca invat :)) :P[/QUOTE] eu m-am uitat la al meu dedesubt si nu era prob am schimbat doar pragurile si am constatat ca careoseria era suflata cu ceara |
Re: VW Vento - Proprietari
Fiderzen...am eu grila de vanzare...
|
Re: VW Vento - Proprietari
sa imi faci un pret pe privat daca se poate, sa stiu ce investitie este necesara :D, merci
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
pe dedesupt cand am vopsito nu am avut mari probleme,era mai ruginita doar pe langa dopurile alea de plastic(sau cauciuc) de pe jos,vezi dupa ce dai mocheta jos :) |
Re: VW Vento - Proprietari
10x, am notat ...cand se incalzeste afara si imi trece raceala , o sa ma apuc sa o desfac :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salut. problema mea a revenit in forta. Am motorul de 1.9 tdi ,110 cai. Cand e motorul rece dau o gramada la automat, si nu porneste decat foarte greu. Primele 2-3 chei ca nu da nici un semn de pornire, doar invarte. Apoi incepe distractia. Apare fumul in peisaj, Cate putin, masina da sa o ia, si cu fiecare cheie data , e mai aproape de pornire. Cand porneste, balbaie , trepideaza, pana ce se stabilizeaza motorul, si merge rotund. In tot acest timp, scoate un fum de nu te vezi om cu om la un metru distanta, si asta la propriu. Dupa care masina merge normal. Nu fumega, trage frumos, totul normal..... bujii verificate, releu bujii verificat....bune.
M-a disperat... |
Re: VW Vento - Proprietari
mare lucru sa iti dea cineva un raspuns bun aici :)) sincer...
Bafta oricum ;) schimba totusi bujiile cu unele noi ca poate poate :D si lasa mai mult pe bujii inainte de a o porni si poti tine de cateva ori asa si apoi sa pornesti( stiu ca asa facea tata cu un Renaul 18 diesel,iarna) |
Re: VW Vento - Proprietari
1 Bujiile verificate prin scoatere de pe motor si puse direct pe baterie. Verifica, atunci cand pui contactul daca ai tensiune pe bujii.
2 Test compresie |
Re: VW Vento - Proprietari
eu ma gandesc ca e de la bujii..ca dupa un timp ele se incalzesc,si zicea ca dupa mai multe incercari era tot mai bine,deci ele se incalzeau tot mai tare asta insemna ca merge mai bine motorul,asta e explicatia mea..acuma poate fii cine stii ce..vezi tu.si daca rezolvi sa ne zici si noua :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
Se pare ca e de la injectoare deocamdata
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am dat azi bujiile jos, cum a spus Paul. Am gasit o bujie care nu se incalzea. Contact imperfect. Nici celelalte nu imi pareau sa exceleze. Am curatat cu smilgher capetele bujiilor, am bagat in fiecare gaura de la rampa de 12 v, cate 10 lite dintr-un cablu, si acum imi intra fortat pe bujii. Se incalzesc toate. Acum astept dimineata, sa vad cum porneste.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutari. Se pare ca s-a rezolvat problema. Interiorul metalic al fiselor pe care vin cei 12 volti de la releu, nu atingeau pe bornele bujiilor. La o bujie nu facea contact deloc, la alta facea din cand in cand, iar celelalte 2 aveau bornele flamate, semn ca si alea au avut contact imperfect. Acum porneste imediat, nu mai scoate fum, totul normal. :D
Ms baieti. |
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
Buna am un vento din cate ati vazut este acidentat si lam dezmontat, am nevoie de piese daca stie cineva piese de vanzare sa ma sune la numa ru de telefon 0754530697, un mecanic mia cerut 40 de milioane va rog sami spuneti daca este mult reparatu ca si nou.
Va astept cu comentari si pareri . |
Re: VW Vento - Proprietari
eu zic sa te uiti cam la ce pret poti sa aduci unul de dincolo si incearca sa ii faci recarosare + ca o sa mai ai si o gramda de piese de schimb
|
Re: VW Vento - Proprietari
vindea cienva pe aici un vento cu 500 de euro, neinscris , era negru si tot diesel....;) il iei pe ala si ramai si cu piese si cu bani ;) decat sa dai 40mil mecanicului :))
|
Re: VW Vento - Proprietari
as fi interesat de ceva vento 1.9 td de vanzare nu mai mult de 500 de euro, daca nu masina mea cu actele si plus diferenta daca este interesat careva.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am usi fata spate partea stanga la 160 ambele si far stanga 70lei
|
Re: VW Vento - Proprietari
ma intereseaza faru de pe partea soferului si usilecred ca mis bune daca sunt de stanga daca te uiti din fata masini
|
Re: VW Vento - Proprietari
17 Attachment(s)
Masinuta mea >:)
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
te referi la capacul de la motor?
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca este vorba de acel capac eu l-am improvizat de la un golf3 tdi si l-am capitonat cu pasla ptr.anti zgomot se aude motorul exact cum toarce o pisica golful este filmat de colegul PAULRAL la dezmembrari.golf3 donator. .sa folosesc cuvintele colegului motorul este tdi 1,9 IZ
|
Re: VW Vento - Proprietari
O VAND!!!!URGENT!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
hai sa facem schimb :) vrei?iti dau tot un vento,da mai sprinten :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu ptr. ca vreau sa cumpar o BORA DUPA 2000:rolleyes2
|
Re: VW Vento - Proprietari
ulie masina ta este visinie?
|
Re: VW Vento - Proprietari
cat ceri pe vento mafteicon ?:)
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca nu raman in mana cu 3500 nu o dau ptr. am bagat bani multi in ea. alea sunt poze de anul trecut din vara. de atunci am mai adus ceva modificari + kit ambreiaj nou , telescoape noi baterie cumparata acum 2 saptamani , pilot automat ,bucse punte spate noi , senzor parcare ,deschidere portbagaj din buton si telecomanda , inlocuit absolut toate becurile cu leduri bleu , am sa mai fac niste poze cand so mai incalzi vremea
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu e masina mea visinie..a mea e neagra..iar de pretul masini tale eu zic ca e cam exagerat totusi,acuma tu stii si pana la urma prost e cel care da nu cel care cere :)
pe a mea daca iau 2700-2800 e bine. L.e. cu totul ca si eu am schimbat ambreaj,placute frana noi fata+spate+ placute + cablu de frana de mana,senzor de temperatura,distributie,schimb de ulei la motor +cutie, toata articulatia pe fata si spate,cumparat motoras trapa si schimbat,gume de iarna noi cu jante de tabla + gume de vara cu jante de al...is multe dar cine le baga in calcul cand vinzi masina.... cum am zis daca iau atatia bani pe a mea is multumit. |
Re: VW Vento - Proprietari
in ultimul timp ma batea gandul sa montez senzori de ploaie si lumini si m-am razgandit ptr. ca cel de lumini nu te ajuta cu nimic, in afara orasului mergi cu luminile aprinse oricum si costa 270 RON , ptr. stergatoare mi-ar fi placut! bijuteria ta cat a ajuns? nu esti obligat sa-mi raspunzi daca nu doresti! O seara buna!
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:41. |
- Copyright 2026 4Tuning