![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Consumurile date de producator sunt aberante pentru ca sunt realizate in anumite conditii standard (de ex pt exterior viteza de 90km/h) si ei sigur folosesc toate trucurile posibile de reducere a consumului cum ar fi cele mai mici roti, suprafata de rulare pe care nu o gasesti de obicei pe drumurile publice, cauciucuri cu aderenta mai mica si cine mai stie ce.
Cati dintre cei fara ESP se duc de exemplu sa-si verifice geometria periodic? Majoritatea o fac doar cand observa ca incep sa se toceasca cauciucurile. Asta e numai una din chestiile care ridica consumul. OBC-ul e doar informativ, daca vrei sa nu te imbeti cu apa rece, ii faci consumul la pompa de mai multe ori, stabilesti eroarea si corectezi OBC-ul, daca e posibil. Eu il verific periodic si deoacmdata se mentine - imi indica cu 0.1 mai putin la drum intins si cu 0.4-0.5 la oras (probabil ca pornirile mai dese introduc erori) Mi s-a intamplat sa fac drum tandem si masina mea sa afiseze mai mult dar in realitate sa consume mai putin, asa ca nu e foarte relevant. Consumuri de sub 4 la oras... nu stiu ce sa zic, masina mea are intr-adevar 2000cc DAR daca o las la ralanti si ma TRACTEAZA altu cu 25km/h, fara sa pornesc aer conditionat si cu motorul CALD, va indica un consum de 2.8l/100km (0.7l/h). dar in realitate nu mergi cu 800rpm, daca asi tine masina la 1200-1500rpm, consumul ar fi de 1-1.2l/h ce echivaleaza cu 4-5l/100km la 25km/h. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
un punto classic 1.3 nu trece in oras de 4.5 oricat de agresiv ai conduce. pot sa dovedesc oricui.sau incercati si voi acasa. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Asa este. Am citit mai demult intr-o revista (cand o sa am timp o sa incerc sa mai dau de ea) ca testele de consum se fac in hala, pe role (cum sunt cele de la RAR), conform unei proceduri standard prestabilite. Pt ''oras'' sunt prevazute mai multe accelerari si franari, porniri si opriri, mers la ralanti, etc si o viteza medie redusa, astfel incat sa indeplineasca situatiile din traficul urban. ''Distanta parcursa'' este insa mica (daca am retinut bine in jur de vreo 2-2,5 km)... Testul respectiv se face cu motorul deja cald si de aici apar diferentele fata de realitate. La fel si testul de consum pt ''afara din oras'' se face tot pe role si cuprinde 30-40% ''mers'' pe sosele (depasiri, franari, mers in coloana,etc) si restul ''mers'' pe autostrada cu viteza constanta legala In realitate apar factori diferiti si din cauza asta consumul dat de fabricant nu prea se potriveste cu ce scrie in carte. Insa, daca cineva (persoana orecare, client, firma concurenta) ar depune plangere ca in cartea masinii sunt trecute consumuri mai mici decat cele reale, reclamatia nu va fi probata pe stada ci tot pe standul de teste conform normelor prestabilite .... |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
incepand de la starea tehnica a masinii, a sistemului de rulare, apoi cea a drumului, conditiile de trafic, modul de condus, temperatura exterioara de deplasare, temperatura exterioara atunci cand alimentezi, etc., toate astea influenteza consumul. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
salut ,nu mai pot sa aud aberatia de genu ( diesel dupa 2.000 rtm rupe tot ) numai suport prostia asta
chiar azii am avut o discutie cu niste colegi (dobitoci) cum ca un opel astra h 1.3 diesel dupa 2.000 rtm trage de rupe asfaltu :-P eu spunandu-le ca este doar senzatie de turbo ,ei nu ca rupe asfaltu numai suport ,eu detin un vw passat 3bg 1.6 102 caluti ,daca ma face un ople astra de 1.3 diesel eu personal dau foc masinii ,numai suport prostiile astea ,niciodata dieselu nu o sa ajunga la performantele benzinarei , si benzina trage dar dela 3000 rtm in sus ,dar idiotii se lasa pacaliti de senzatia turbo , si consider ca nu este o buna comparatie turbo diesel vs benzina aspirat , daca pui benzina turbo, dieslu e pa-pa ,niciodata aceleasi clindree una diesel si una benzina nu o sa bata dieselul ... |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
e mult mai la adevar decat sistemul plin pompa x- plin pompa y pentru ca si pompele astea se mai decalibreaza, unii e mai lacomi si atunci consumul inregistreaza mici erori. :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Sa stii ca am vazut multi pensionari cu sandero (f multi chiar), cu focus, cu yaris, corsa etc. Cred ca e mai mult vorba de dorinta de masina noua iar loganul are de toate: e noua :D e mare, e fiabila si mai ales e cea mai ieftina |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
referitor la "de unde trage" incearca si tu macar 2 3 puteri diferite, macar 2-3 branduri diferite si dupa aia pune eticheta, nu dupa prima masina zici gata, asa e! Ca sa lamurim cu capacitatile - ma faci muci un 1.4tsi/170cp iar eu am 2000cc, asa si? Daca ar avea acelesi costuri de exploatare ar fi ok, dar nu e asa. Nu stiu cum la 19 ani poti sa ai vederi asa inguste, probabil ca inca esti impregnat cu parerile "batranilor" si cel mai probabil ai condus un singur diesel, ala de 1.3. asa cum nu puti pune eticheta nici dupa ce conduci un 1.6-le tau (care intre noi fie vorba nu e vreo racheta) nu poti pune eticheta nici dupa un singur diesel oricare ar fi el. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:42. |
|
- Copyright 2026 4Tuning