![]() |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
pana la urma masina asta mai exista? nu de alta dar vad/aud ca se pregatesc masini de 1000++, alta de ~1500 cp pe la noi.
daca mai iese subaru asta, anul asta sau cota x la pariuri la anu o sa fie depasit. nu vreau sa par rautacios, dar masina asta nu a mai vazut lumina soarelui de cativa ani, este posibil sa fie ruginita, daca nu a mai fost folosita de nspe mii ani lumina. este posibil 1/42 ca masina sa orbeasca la vazul luminii de afara! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu-ti face griji pentru ea are cine sa-si faca si ce auzi de 1000-1500 de cai lafel au trecut prin mainile noastre.
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ca sa nu mai iasa 10000000000 de discutii, topicul asta ar trebuii pus pe pause pana cand apare ceva notabil.
unii vb la misto, altii zic lucruri traznite. sa lasam faptele sa vb, pt ca o masina de ex:1300 cp poate fii mai inceata decat una de 1000 cp. este un exemplu fortat, dar are ceva legatura cu topicul asta. unii cai sunt pur sange arab, altii martoage. 1000 de cai subaru nu este=1000 cp nissan, asa ca hai sa vb constructiv si pe ceva palpabil, nu atatea aproximari. topicul a devenit instabil, se amesteca matematica cu fizica si chimie, dar lipseste sportul. ce ne facem fara sport vere? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
apreciez ca unora le place sau nu le place configuratia masinilor mele,dar nu vreau sa se inteleaga iar gresit,de aia o sa ma repet pana se va retine: masinile mele le fac pt mine nu pt a dovedi ceva cuiva sau a ma intrece cu altcineva, fiecare are dreptul sa viseze sau sa faca ce vrea cu banii lui, un gtr stoc pleaca de la 11,8 pe 400m,iar subaru stoc de la 13,2 cred.
mult succes lui sebastian in proiectul lui,stiu ca se chinuie si el cum m-am chinuit eu cu audi,iar cand masina lui va fi gata sunt sigur ca va spulbera bariera celor 10 sec sfert de mila ! let the games begin :) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Atat timp cat a mers masina a dovedit cu mine la volan performante remarcabile, chiar daca nu am un timp masurat pe sfertul de mila insa va spun ca era foarte bun. Eu il stu dar ca sa nu fac discutii pana nu este trecut pe un bon agreeat de majoritatea nu vreau sa discut despre asta.
In mod cert am invins toate masinile pe care le-am avut in paralel chiar si motocilete desi nu mi-am facut din asta un obicei. Cu softul de strada mototcicletele de la acea vreme ma depaseau pe la 130-140 si le redepaseam peste 200 , iar cu benzina de curse dominam toata cursa pe orice distanta. Aici aveti un exemplu de dinamica pe strada, nu e ceva regizat, nici nu stiam ca ma filmeaza era ceva spontan asa ca de 12 noaptea pe Unirii. Masina din care se fima era un RS6 tunat si poate reusiti sa vedeti ceva pe bordul lui la finalul filmului. https://www.youtube.com/watch?v=Zovj-M5C4B8 https://www.youtube.com/watch?v=i7HLW...eature=related Pe relitatile astea ma bazez cand discut cu voi si nu erau motoare de 600cc. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Dar in orice configuratie masina ta nu cred sa fi facut sub 11 ... totusi acum avem si noi posibilitatea sa vedem ce inseamna masina de 10 sec ... ca sa nu zic de 9 sau 8 .... Una peste alta GTR lui CZR va fi din alta lume ... la clasa street nu cred sa aiba rival prea curand .. sa vedem daca va avea rival si la general ... |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Discutia ramane deschisa, mereu am plecat cu sansa a doua.
Oricum eu nu fac masina pentru o cursa anume, fac masina pentru mine, pentru placerea mea si daca totul este facut asa cum trebuie rezultatele nu vor intarzia nici de aceasta data. In privinta masinilor destinate special competitiilor avem parteneri, colaborand la dezvoltarea unor proiecte de top pe fiecare ramura automobilistica ce tine de viteza. Unele au confirmat deja altele urmeaza sa faca asta, iar la finalul anului o sa primiti bilantul. In mod cert numele firmei pe care o reprezint are sa fie legat de podiumul fiecarei clase importante fie ca este competitie din zona FRAS fie ca este din zona Drag Racing. Intre timp, adica dupa stadiul in care era masina la ora acelor filmulete puterea a crescut considerabil, doar ca nu am pus accent pe filmari, dar cine trebuie sa cunoasca deja stie asta ;). Multumesc pentru incurajare si sprijin! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Va amintiti cand au fost cursele de la Casa Poporului in 2005 si Daniel a venit cu Lamborghini Gallardo si Subaru Impreza ca nu prea a avut adversar pe acolo , amintiti-va ce masini erau la start si faceti-va o idee . Iar in cursa cu Daniel daca nu ma insel Sebastian a pierdut la limita , cu Porsche-ul lui Daniel am mers si va pot spune ca era drac , drac impielitat . Fiecare isi face masina cand poate , cum poate in functie de finante chiar nu trebuie sa explice nimanui , asadar nu vad de ce unii dintre voi trag la raspundere oamenii care au avut masini tari la vremea lor cand voi nu aveti nici o masina tare de drag ( aici ma refer la o masina tare de 12s minim ) . Carcotasi vor exista intotdeauna fie ca va merge bine sau rau , asadar nu prea are rost sa va agitati rau cu ei . V-am salutat ! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Acel Subaru albastru este al lui Andrei Tentean eu nu am pierdut.
Ulterior acel STI a ajuns 11.7 folosint motor stock, doar ca al meu era mult mai puternic insa necronometrat oficial, sau mai bine zis cu un timp luat intr-o competitie pt ca timpi oficiali inca nu avem. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Bafta cu masina in continuare ! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Acum am inteles, dar credeam ca s-a lamurit de mult acea problema. Dar vad ca zicala cu minciuna repetata si adevarul par sa tina.
Intradvar a fost la limita, insa in favoarea mea dupa ce Daniel a stat in fata aproape toata distanta. Daca pierdeam trebuia sa tac dar daca am castigat imi permit sa si explic de unde acea diferenta mica, dar fara a scadea din meritele lui Daniel si a masinii lui. Pentru a avea un start eficient eu imi calculam turatia la care sa plec de pe loc in functie de aderenta. Utilizam slikuri Michelin de competitie care necesitau incalzire. In acea zi eu am incalzit rotile si inainte sa facem cursa pe asfalt nou mi-am setat plecarea. Suprafata de desfasurare a fost beton iar cand am luat startul masina nu a dezvoltat la acea turatie in gol suficient cuplu pentru a demara corespunzator, mi-"a dat in nas". Startul a fost ratat iar Daniel s-a desprins insa pana la 402m am trecut in fata cu cateva zeci de cm. El nu a vrut sa mai repete cursa, in plus fara sa stiu a chemat presa Libertatea si ulterior a dat un interviu in care a declarat ca a castigat, ca drege, ca face si ca vrea o etapa superioara adica la VTM. Cam pe "adevarul" asta s-a bazat Daniel ca sa-si faca imagine la lansarea lui in sportul cu licente. La VTM Daniel a avut o ascensiune remarcabila ajungand destul de repede campion national la volanul unui Mitsubishi 4x4 . De doi ani insa masina lui nu mai functioneaza. Vazand care este concurenta cat de sus se poarta lupta acum in comparatie cu momentul cand el a fost campion si cei de la Resita erau retrasi a considerat ca tot ce-i lipseste a fost puterea si s-a lasat pe mana partenerilor de la o sucursala romeneasca a unei firme de tuning. Desi a anuntat acum doi ani inca de la etapa Sinaia revenirea in forta cu noul motor masina nu functioneaza nici astazi din pacate si a trebuit sa apeleze la un partener extern. Oricum sunt convins ca este extrem de greu, daca nu imposibil sa bata monstrul care a fost setat de noi (Racing Code), in sediul nostru oe dynoul nostru. Apropo de timpul pierdut de mine si de faptul ca nu am suficient timp sa ma concentrez pe masina mea: https://www.youtube.com/user/TheRacingCode?blend=10&ob=5 Nu pot sa va declar cifre insa testata masina asta atince 200km/h in cca 6.5secunde.;) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Masini care merg very low 10s, sau 9.4-9.5 pe 402m scot 6.2-6.4 200kmh, nu e o regula, dar e un indicator...
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
pt o masina de rally 0-200 km in 6.5 este extraordinar de bine, rapid. masina de rally trebuie sa traga tare si pe medii, mai putin pe inalte(max 230 km/h). |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Aceasta masina poate fi chiar mai rapida decat ai estimat. Quote:
Trebuie specificat si faptul ca schimbarea vitezelor se face cu ajutorul unei cutii secventiale similare cu cea folosita de Ken Block. Timpul de schimbare este cu adevart scurt nu ca la un GT-R care e mult mai laudat decat trebuie. Ford Escort Gabat a declarat 840cp si era oarecum pistol cu apa in comparatie cu Evo-ul asta setat de noi pe coasta. Ma refer la liniile drepte unde se vede puterea. 100% este adevarat ca un astfel de EVO avea portiuni mult mai rapide decat puteam dezvolta eu cu Subaru chiar si in ultima faza testata. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
cand o sa ai subaru la start o sa vin sa vad si eu masina. sper cat mai curand. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Deja topicul asta necesita bere si floricele...Acum sincer...Sebastian nu poate da o basina fara sa sara unii si sa spuna ce a mancat,devine penibil pe zi ce trece insa vad ca lumea tot insista.Omul a avut momentul lui de glorie si dupa mii de ani lumea insista pe acel moment.Lasati omul sa iasa la start si pe urma sa va dati cu parerea.Daca mai iese sau nu este fix treaba lui si nu cred ca are obligatii fata de majoritatea care trancane pe aici, fara nici o legatura cu motorsportul.
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
nu cred ca sebastian(pe care nu-l cunosc personal) are tupeu sa spuna ca lucreaza la ea si el sa faca seminte pe tava cu sare mare. pana la urma daca o sa spuna peste 1 an ca nu este gata masina, chiar daca au trecut multi ani, o sa se faca de cacao. daca ar face asta, ar afecta multe lucruri, ma refer la firma lui si ce reprezinta: "el patron" sa minta si-ar inchide portile usor usor. punem pariu ca iese la interval pana la primavara, hai vara? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Poate o sa avem o surpriza din parte lui Paul sa mearga cu masina la o etapa de Drag |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
On topic: Spuneam ca lumea compara un Subaru facut in 2007 cu masini facute in 2011...nu e normal indiferent cat de arogant era propietarul Subarului la vremea respectiva. PS.Oricum un AMG..oricare,are mai multa legatura cu motorsportul decat 325-ul tau...sau chiar credeai ca BMW=Sport |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Boss de boss de turbo boss, cand GTA era in lumea motorsportului cum ii spui, tu te incaltai cu caciula. N-am auzit de fuga ta, pe pista sau trotuar, pana acum.
Uite cum facem... imi spui ce injectoare am nevoie la un motor v6 de 2.8 cu o turbina t3 ce face overboost de 2 bar si sta in 1.8 si imi cer scuze fata de tine. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
nu este chiar o asa mare realizare sa iti iei un amg de 20 de ani inscris pe bulgaria, sau este?'
nici nu imi vine sa prezint 2.5-ul meu pe romania, pt ca mi se pare o masina monotona. fara chick-down este lesinata. o sa o vand sa imi i-au si eu una turbo. iar domnul avocat sa isi i-a roba sa se duca la un mecanic bun, bau-bau si sa-l consilieze cu troaca lui. "ingineria" costa. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
cred ca topicul asta iar o ia razna..nu se poate pune un anunt mare cu rosu care sa incerce sa taie offtopicul din fasa?
momentan sunt cateva masini care ar putea ridica pretentii, probabil sa si confirme, dar pana atunci aici trebuie sa posteze cei in cauza..vad ca sebi si-a pregatit singur adversar, sunt curios cum merge evo langa pulsarul ala edy - chill, ca n-ai cu cine, e greu cu nfsul...de cand am terminat porscheul am auzit c-au mai aparut cateva, dar nu credeam sa le vad asa pregnant scoase la inaintare... luciane, n-ai nevoie de nici un injector la turbina aia...aveam pretentii de la tine boss |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Poate nu o fi pentru altii o realizare sa detii unul din cele 500 de modele fabricate vreodata,insa pentru mine...un om modest si pasionat de masini din SE Romaniei,faptul ca detin un W124 E60AMG este mai mult decat o realizare.Daca nu stii mai bine taci,observa si invata.Postul asta al tau nu face decat sa confirme ceea ce s-a subinteles din postul anterior...esti total pe langa. Legat de Lucian,nici macar nu ne cunoastem personal,insa in timp cred ca ne-am urmarit proiectele personale(cel putin eu l-am urmarit un timp) iar cand apar d`astia ca tine,astia ca noi incearca sa va trezeasca la realitate. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Pentru a lamuri putin lucrurile... faza cu 2.8 turbo era o gluma, dar am vazut ca nici Bytzu nu s-a prins.
Cat despre bau-bau... din respect pt nea Ilie (daca la el faci referire) prefer sa nu comentez. Nu mai cataloga masinile altora amice, vorbesti de motorsport dar o arzi in 325. Motorsport inseamna macar un M cand vorbim de a conduce. Cand e vorba de impins motoare... esti mult pe langa subiect. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
1 Attachment(s)
Se lucreazasi s-a ajuns la montajul efectiv al calculatorului de motor ECU.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/708/19102011204.jpg/]https://img708.imageshack.us/img708/3356/19102011204.jpg Dupa cum se vede in imagine avem alturate ecu original si cel Vi-PEC care urmeaza a fi montat pe masina. In trecut am folosit HKS F-CON dar am renuntat la el preferand Vi-PEC. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Da si el foloseste aceasta marca.
In principiu este un produs de calitate foarte buna,marca australiana ceea ce nu insemna putin cand vorbim de ECU auto. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
cand o sa fie gata agregatul pe cine provoci 1 ?
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu m-am gandit la asta, dar cred ca nu am sa provoc pe nimeni.
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
S-a pus praful pe ea nu gluma!
https://img80.imageshack.us/img80/8143/28102011225.jpg https://img802.imageshack.us/img802/1117/28102011226.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Succes in continuare . |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sa sti ca o sa creasca daca o mai las putin, dar gata masina deja poate sa iasa pe strada, functioneaza.
Totusi mai sunt multe de pus la punct si de aranjat. Apoi, cand totul este gata pentru faza de rodaj vine la sediu pentru a se face softul de rodaj. Acum e doar pornita si s-au verificat scurgeri de lichide, gaze... https://www.youtube.com/watch?v=9TJYbsVR72A De ce nu ai stat la Tulcea sa te dai si in grupe? Aveai cel mai bun timp in grupa ta. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc, doar ca mai dureaza putin, noi nu ne gabim, lucram sustinut dar fara graba.
Maine iese la primele ore de rodaj, la mers in gol nimic mai mult. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
iese ursul din barlog. este lupta grea la sfarsitul lui 2011, dar cred ca in cel mai rau caz o sa faca o figura frumoasa, nu o sa piarda rusinos.
chiar sunt curios ce o sa faca sti-ul. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Repet faptul ca pe mine nu ma intereseaza ce fac celelalte masini, masina mea isi urmeaza propriul drum asa cum a facut mereu netinand cont de ce se intampla in jur.
Pana sa fie gata total mai este mult si graficul de lucru este incarcat, iar pentru masina nu s-a stabilit o data limita la care sa fie gata. |
| All times are GMT +2. The time now is 18:45. |
- Copyright 2026 4Tuning