![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1253630077 LA CE ESTE BUNA DE MONTAT!!! DACA AJUTA LA RULAJ!!! mersii Antonlupan! exista o explicatie???? numai ptr. impotriva cracanarii??? sau si ptr. stabilitate in mers sau curbe???
|
Re: VW Vento - Proprietari
BArele de rigidizare confera aceasta calitate caroseriei, imbunatatind tinuta de drum si stabilitatea pe traiectorie, mai ales in curbe. Pentru ca treaba sa fie dusa pana la capat, am vazut ca se monteaza o astfel de bara intre basculele fata si, in portbagaj, intre cele 2 oale ale amortizoarelor spate .
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu mai stiu DE CE SA MA LEG. in viraje se clatina la orice denivelare parca ar fi o dacie in loc sa fie lipita de asfalt se misca in toate directiile mor de nervi. daca este ceva normal spuneti-mi sa ma linistesc mersii!!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
stimate prieten Paul! sfatul este ptr. montat. O.K.?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Amortizoare, bucse punte spate, bucse bascule. Pe toate am de gand sa le schimb in primavara. Cand am luat masina, acum 5 ani era mult mai stabila, acum trebuie sa intru in curbe mai usor. Cred ca uzura celor de sus isi spune cuvantul. Nu stiu daca telescoapele au fost schimbate vreodata, insa bucsile, cu siguranta, nu sunt!
|
Re: VW Vento - Proprietari
la mine totul este inlocuit din acest motiv STABILITATEA
|
Re: VW Vento - Proprietari
ma gandeam sa confectionez o bara stabilizatoare
|
Re: VW Vento - Proprietari
la amortizoarele din spate nu m-am gandit. se pare ca este o idee buna. toata iarna le confectionez si le montez am vazut ca secretul este in reglajul facut in lungimea barei. mersii mult!!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Succesuri Ventoristilor si VA DORESC un CRACIUN FERICIT!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Craciun Fericit si tie!
Un link pentru bara din spate. Fa 2:D http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2429595 |
Re: VW Vento - Proprietari
SUPER!! dar ceva detalii, poze, prindere ptr. fata gasesti?? mersii mult!
|
Re: VW Vento - Proprietari
tot ceva link legat de fata. as intelege usor detaliile!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Paul mai o rugaminte: te rog sa faci poze mai de aproape de locul de prindere la telescoapele de la capota sa stiu unde sa dau gauri. am gasit la FRITZ telescoape multam mult!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Si pentru fata
http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4132455 |
Re: VW Vento - Proprietari
super frumos !!! toata stima!
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu inteleg ceva: pe dedesupt oala se mai prinde vreo piesa ? sau doar surubul sau piulita. si atat? unde se rigidizeaza? ca doar oalele sunt fixe de caroserie si bara nu atinge nimic legat de amortizoare. ma poti lamuri?????
|
Re: VW Vento - Proprietari
Doar surub cu piulita. Bara nu atinge nimic legat de amortizoare.
|
Re: VW Vento - Proprietari
ma gandeam ca mai are ceva pe dedesupt. este in regula. mersi mult!
|
Re: VW Vento - Proprietari
salut baieti...noi probleme...ieri am muscato de 2 ori..nu a mai vrut sa porneasca
am motor de 1,8 benzina,bujii,fise,capac la delcou am achimbat acum vreo 20.000 km... ieri am parcat pe o super panta cu spatele la vale...dupa vreo jumate de ora nu a mai pornit...nu la prima cheie cum porneste de obicei...am invartit cam de 3-4 ori destul de lung...in cele din urma a pornit dar la turatie de 400-500 rot/ min si sa accelerat cam la 5 secunde dupa ce am calcat pedala si a mirosit super tare a benzina(eram pe rosu si mam gandit ca fiind in panta nu a mai avut ce trage)... am facut plinul si aseara am patito din nou pe teren drept....aceleasi simptome... am mai simtit la o pornire turatia super redusa saptamana trecuta chiar dupa ce am schimbat filtrele(aer,polen) imi poate da careva vreo idee? mersi fain PS:mentionez ca dupa ce porneste merge normal...si nu face asa de fiecare data cand sta oprita timp mai lung |
Re: VW Vento - Proprietari
7 Attachment(s)
salutare tuturor, azi mia luat o zi intreaga sa citesc tot Thread-ul, noroc de putina treaba la munca, si respect pentru multi oameni care sunt cu adevarat pasionatii de Vento.
Si acum sa imi prezint si eu Ventorica al meu :D, achizitionat acum o luna de zile, Vento 1.9 tdi , motor 1Z 90cp, din 1995, iar inn bord 245.000km {{cea ce nu ma ingrijoreaza de loc, avand un Audi B3 1.8S pt scurt timp, acum e a lu fratimiu, are 500.000km iar la motor din cate au spus 2 mecanici nu sa umblat deloc si erau destul de mirati ca nu benzinar asa mult fara service la motor}}, dotari doarte multe nu are, 4 geamuri electrice, trapa electrica, abs , 1 air bag, si cam atat cred. de la achizitie, am rupt broasca portbagaj, care avea un defect de la cumparare, mai exact trebuia insistat cu cheia pentru a o deschide, dar am vazut ca sunt solutii destule pentru rezolvarea problemei, momentan caut la dezmembrari, iar cea mai grava problema, dupa ce am scoso de la spalatorie am observat ca pe cupola mi sa "exfoliat" sa aspun asa, lacul pe o portiune destul de mare, observand ca cel care o spala, era ff aproape cu jatul de apa, iar acestea se intamplau la -5 grade, sper sa o remedia la vara cu slirgel de 5000 si polish si vreo 3 straturi de lac doar cupola, asta din ce am citit si pe alte forumurii cam atat momentan, atasez si niste poze, scuzati calitata sunt cu telefonul, iar poze cu partea exfoliata sper sa pot pune maine. La capitolul modificarii, astept sa se incalzeasca sa incerc sa pun leduri pe unde pot, consola si ceasurile din destul de slab luminate. niste fuste si eventual sa imi schimb farurile dar aici mai am dubii Astept pareri, propunerii, critici si indrumarii :D P.S. sa nu va luati de bolovanul de la roata, ala e pus de taicamiu, "nu cumva sa o ia la vale :D" |
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare si bun venit !! in legatura cu plafonu' de desupra(daca la ala te referi) poti sa dai cu shmirghel de 800-1000 si apoi sa ii dai lac ca nu are nimic, nu are rost sa te chinui cu 5000 ca nu ajuta la nimic,daca tot vrei sa dai lac.
In rest masina arata chiar bine,cum ar trebuii sa arate un vento normal, e cam sus parca,dar ii sta bine si asa. cu bani relativ putin ai putea sa schimbi grila fata(masca),o prelungire VR6 din aia mai lata,stopuri..desi nu ar strica o suspensie sport si niste jante :D Hai bafta multa si spor la treaba!! |
Re: VW Vento - Proprietari
Astazi am rezolvat partea cu iala de la portbagaj, am gasit la dezmembrari la pretul de 50 ron, am putut sa scot doar la 40 ron. butucul neavand chei, am inlocuit cu butucul meu schimbul facanduse destul de simplu.
am intrebat si de ornamente, fuste si altele, nu aveau nimic pe stoc, dar asa ca pret orientativ miau spus 100 ron :shock: acum cea mai mare problema este lacul de pe plafon, nu suport sa vad masina asa jupuita :sad: o alta problema, oglinzile laterale nu reactioneaza deloc, nu sunt electrice, cred, dar cand invart de acea rotita, nimic, vreo parere de unde as putea sa incep sa desfac pentru a vedea ce sa intamplat acolo de nu functioneaza?? revin cu poze de la plafon si interior |
Re: VW Vento - Proprietari
va urez tuturor un calduros LA MULTI ANI!! s-auzim de bine si un nou AN 2010 mai bun cu sanatate maxima si spor!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
2 Attachment(s)
La Multi Ani posesorilor de vento!!!
Ofer la schimb grila Vento JOM - fara semn pe o grila stock de Vento, modelul 92-93 (am pus si poza) + o diferenta din partea voastra...ne intelegem noi cumva. Grila mea e noua.. |
Re: VW Vento - Proprietari
chiar modelu asta de la JOM vreau sa-mi cumpar!
e ceva in neregula cu ea sau de ce vrei sa o schimbi??? |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Sal,
am umblat azi prin magazinele piese auto dupa buza lata ptr bara fata dar la fiecare magazin mi-au zis ca numa la golf este separat,la vento nu exista:(! de unde pot face rost de buza tip gt/vr6? help me pls! |
Re: VW Vento - Proprietari
se potriveste si aia de golf din cate stiu eu...uitate pe aici pe forum ca trebuie sa aiba careva de vanzare, un prieten si-a luat si a pus pe golf buza din aia lata noua(comandata de la un magazin de piese auto) si a fost 50 lei bucata( 100 lei ambele,adica completa) eu zic ca nu e mult,si am auzit ca merge si pe vento ca tot asa e bara,acuma vezi tu cum rezolvi! bafta oricum
|
Re: VW Vento - Proprietari
merge de golf3
am pus eu numa ca trebe pusa de langa roata si fortata umpic si trebuie taiat partial din cateva cleme....io am pus o gramada de autofiletante in ea pentru ca pe aia originala miau furato baietii in fata scolii la 12 ziua....asa ca daca pui....baga suruburi in ea sau lipici ceva pentru ca"se cauta";) |
Re: VW Vento - Proprietari
antonlupan,nu ai ceva poze sa vedem cum este montata ?
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Mercy pentru poza antonlupan ! Ai cumva una mai detaliata cu partea insemnata,sa vad diferenta intre spoiler si fusta ?
Apropo,super frumoasa masina ta ! |
Re: VW Vento - Proprietari
o sa fac si o sa postez
mersi fain....apropo.... e la vanzare..... |
Re: VW Vento - Proprietari
Nu vrea nimeni grila cum are antonlupan? Are aprox 1 luna la mine pe masina, nu e zgariata, nu are prinderi rupte.. A fost 140 de lei noua...o las la pret bun...
|
Re: VW Vento - Proprietari
grila am facut-o singur....bomfaier chit de fibra si vopsea...
|
Re: VW Vento - Proprietari
Na... a mea e luata de noua :D. Dar e acelasi model...
|
Re: VW Vento - Proprietari
antonlupan eu sunt un membru mai nou pe acest forum si am si eu un vw vento model 93 cul. gri simplu o sa pun in curind si citeva fotografii cu el, poti sa imi spui care cleme le-ai rupt la fusta de golf 3 ca sa potriveasca pe vento deoarece si mie imi lipseste fusta si incerc sa imi rezolv una de golf 3 daca potriveste
|
Re: VW Vento - Proprietari
din cate stiu nu se potriveste ,asa am auzit
|
Re: VW Vento - Proprietari
pai iei cutterul in mana si te apuci de montat dinspre rota spre botul masinii....prin incercari vezi de unde si cat trebe taiat....asta e tot nici o mare smecherie
PS:masina din semnatura e de vanzare.....:cry: |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:56. |
- Copyright 2026 4Tuning