![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
esti criminal:D:D:D bravo franz,inca un baiat destept....pana si el stie ca nu merge dieselul pana la 5500 rpm....:D:D:D apropo e bine ca nu ii miroase motorul la NISANU tau,dar a ce ar trebui sa miroasa??? a levantica???ca eu nu am vazut pana acum motor sa miroasa..... |
Re: Benzina sau motorina ?
Voi nu pricepeti ca turatia maxima a dieselului e coborata pentru eficienta? Tds-urile aveau turatia de putere maxima pe la 5000 rpm acum 20 de ani, credeti ca acum nu se mai poate sau ce? Dimpotriva s-ar putea si mai mult (dpdv tehnic) dar scurtand ciclul scade randamentul, asa ca se incetineste motorul si se creste boost-ul.
Franz ia tu un diesel modern de macar 100cp/tona sa vezi cum incepi depasirea si mai jos de 2000rpm. Ar fi bine daca am putea sa nu mai privim asa ingust in cifre absolute - x rpm ci in raporte de la minim la maxim. Majoritatea avem tendinta sa neu udam daca auzim de 8000rpm, dar daca purtiunea de cuplu bun incepe de la 6000, cam nasol, in viata de zi cu zi, mai bine sa ai cuplu de la 1500 la 3000 Daca se pun la punct cutiile cu variatie continua , turatia dieselului va scadea foarte mult, probabil sub 3000rpm, chiar si la cutie manuala jaguarul are modele cu puterea maxima 3500rpm iar daca va uitati la motorase mai maricele, pentru camion, cum ar fi asta: http://www.ciar.org/ttk/mbt/engine.cat.c12.pdf (primul exemplu pest care am dat), vedet un cuplu maxim la 1200, turatie maxima 2100 si o curba de putere destul de "plata" |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Ca sa obtii maxim ar trebui sa depasesti putin turatia de putere maxima, dar cu cat e SI in functie de cutie nu doar de curba de cuplu. Dar la majoritatea cutiilor treptele nu sunt "distantate" echilibrat, la mine de exemplu raportul 2/1, este de ~1.7, si ar trebui sa trec mai mult de 4000 dar intre 4/3 si 5/4 de ~1.3 iar intre 5/6 este si mai mic , sub 1.2. si ar trebui depsesc mai putin 4000rpm dar practic, daca nu vrei sa zmulgi ultima zecime de secunda schimbi la 4000 si gata. Eu nu inteleg obsesia asta pentru turatie, turatia mare e necesara doar la aspirate pentru a obtine o putere mai mare la aceeasi capacitate, dar turatia scade eficienta motorului, cu cat turatia este mai mica cu atat gazele au mai mult timp de a se destinde in cilindru si de a ceda energie, cele mai eficiente motoare de lume functioneaza la turatii mici ~100rpm. La turbo se incearca obtinerea unui compromis intre turatie si turbo cu tot ce reprezinta: presiune de supra-alimentare, temperatura gazelor de evacuare, marimea (si deci costul) turbocompresorului. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Si la Celica era la fel, tragea foarte tare fara pierderi pana la rosu, adica la 8200 rpm. Deci depinde enorm de la motor la motor - conceptie, soft, etajare trepte, etc.. |
Re: Benzina sau motorina ?
Intercoolerul nu are nici o legatura cu racirea turbinei.
Si daca este o turbina fara vnt poate sa ii dea mult si bine fara sa se strice. |
Re: Benzina sau motorina ?
Asa aveam impresia ca racind uleiul, turbina si motorul va functiona mai bine.
Dar daca tu zici atunci te cred, nu am studiat in detaliu niciodata. |
Re: Benzina sau motorina ?
Intercoolerul raceste aerul comprimat de turbina, marind eficienta acesteia.
Aerul mai rece introdus in motor permite introducerea de mai multa motorina si implicit obtinerea de mai multi cai. Asta e teoria in mare.Dezavantajele sunt costul IC-ului si al traseului de aer din turbo in IC si din IC in admisie precum si o crestere a lagului. Oricum si turbina fara vnt si lipsa IC-ului la Logan sunt din motive de reducere de costuri, nu ca nu ar putea motorul sa mearga si cu 80-90cp cu aceeasi fiabilitate. Costul redus de achizitie trebuie scos din astfel de chestii. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Eu unu vreau sa iti spun ca gresesti amarnic!!! Am facut calcule de exemplu la Logan 1,5 dci si Logan 1,6 mpi am Loganul diesel care am peste 300.000 km cu el si am bagat doar piese uzabile....cauciucuri ...capete de bara .... etc.. intelegi tu .. care trebuie schimbate fie ca e pe benzina fie ca e pe motorina. Consumul la diesel e in jur de 4,5 sau cel mult 5. Cea pe benzina are consum in jur de 8 poate chiar si mai mult in oras.... Intradevar e mai scump dieselul la piese dar se compenseaza prin consum si merge mult mai bine.... benzina cand da de greu cam moare.. dar dieselul niciodata!!! si dieselul e la fel de sprintena... uitate la un motor de minim 2 L diesel sa vezi cum pleaca ... de nu ti mai trebuie benzina. Eu unul sunt adeptul motoarelor Diesel dar RESPECT si pe adeptii benzinei....Happy Peace |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
hai ca iar incepem si sincer m-am saturat...ai vazut tu cu ochii tai ca in 100.000 km a mers numai asa? a mai fost una in bucuresti b 85 mfc pentru cei care o stiu am mers si eu cu ea si tragea chiar bine,dar a schimbat la ambreiaje de s-a plictisit,prima data i-a cedat turbina,dupa care i-a topit un piston....si nu ajunsese la 100.000km...deci nu poti sa mergi numai asa cu masina sa ii dai numai 5000-5500,aceeasi poveste cu un 320 d,e46,150 cu soft are masina de 5 ani,acum 2 ani i-a pus soft,mergea cu ea numai kickdown,fiind automata.....de 3 luni e in service....vilbrochen,turbina,pistonul 3 topit etc......a terminat motorul si bineinteles ca acum o sa spuneti ca a fost softul prost.... |
Re: Benzina sau motorina ?
Piston topit la diesel???? :)))
Asta chiar nu cred sa fie. Oricum Maioneza nu cred ca a schimbat pistoane la loganul ala de care zici tu. mfc Aia cu pistonul topit e valabil la masinile sensibile la raportul stoichiometric care oricum merg cu temperaturi mai mari pe pistoane. La diesel in afara de presiuni d-alea de 3-4 bari in admisie sau hydrolock nu am auzit sa poata strica ceva pistoanele sau bielele. Ma rog, presupunand ca proprietarul stie ca in motor trebuie sa existe ulei de uns si apa de racit. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Am vazut si eu piston topit [ oarecum , ca nu era topit in adevaratul sens al cuvantului] , culmea tot la un 320d de 150 de cai resoftat...culmea nu softul a fost de vina .....ci exclusiv a modului de intretinere a motorului respectiv !... un furtun spart de pe la turbo , un wastegate mizerabil blocat si masina facea overboost ...etc etc... culmea proprietarul a fost avertizat si sa incapatanat sa le schimbe/curete rapid...rezultatul : turboul a facut overboost , galeria de admisie a rezistat , dar au cedat clapetele , au ajuns la 2 pistoane , unu arata ca si cum ai fi dat cu ciocanul si celalalt era oarecum topit...din cauza ca sa mers asa cu masina apoi :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 17:10. |
|
- Copyright 2026 4Tuning