![]() |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
GT-R alb din ignition-team te asteapta la start cand va fi gata masina ta :-P
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc de intrebare!
Da sunt noutati s-a montat o parte din sistemul de alimentare si s-au modificat cateva trasee cum ar fi cel de servodirectie... Se lucreaza, se confectioneaza piese...e in linie dreapta dar mai are ceva pana la start. Intradevar GT-R 35-ul care performeaza acum este un adversar redutabil demn de tot respectul. Este o masina bine lucrata, foarte rapida am vazut un abtibild cu RH-9 pe ea ceea ce probabil face sa avem cate ceva in comun. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
momentan nimeni nu are nimic in comun cu el!
pana acun fiind prima si singura masina de 9s cronometrata oficial din RO.. ;) nu spun ca altii nu au potential, dar pana la proba contrarie GT-R este no.1 si sa nu uitam ca este o masina full street! :-P numai bine! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Desigur este o masina tare, dar mai sunt masini puternice care pot cobora la acest timp si chiar mai bine.
Eu as da un exemplu din curtea noastra si ma refer la masina Autotehnica setata de Racing Code si pilotata de Paul Andronic. Poate il contactati si-l invitati la o etapa de drag, iar pentru moment cred ca o sa puna un timp in cui care e demn nu numai de Romania. Nu stiu insa cat este interesat de asta acum. Probabil tot noi vom avea un timp mai bun.;) Oricum pe GT-R 35 apare acel abtibilt cu RH-9 care face legatura cu partenerii nostrii din Japonia. Oricum street mi se pare o clasa ok si ar fi excelent daca nu am copia greselile altora, referindu-ma la regulament profi, street si departajarea pe grupe. Parerea mea indiferent de regulament ca street este o clasa perfecta pentru orice masina care are dreptul legal de a circula pe drumurile publice. Dar asta e o alta discutie lafel ca si cea pentru departajarea in clase, grupe ... Totusi proprietarul de ce nu vine el sa discute si sa-si reprezinte interesele? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
proprietarul nu are timp sa isi piarda vremea discutand pe forumuri, dar asteapta la start orice masina omologata de strada! 8)
avand in vedere ca proprietarul masinii este la ca si mine membru fondator al clubuuil ignition-team si un bun prieten... cred ca il pot reprezenta eu cu brio! ;) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Buna dimineata,
Am perceput exact situatia pe care tu o expui, doar ca bazandu-ma pe tot respectul nu pot sa o accept. Stiu ca esti un om respectabil, te apreciez, te respect, imi place masina pe care o ai, mi-ar placea si mie una asa doar ca nu incap in ea, cu toate astea nu vreau sa discut prin intermediari. Nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine sau cu altii, dar pe parcursul timpului din aceste situatii s-au nascut dispute aiurea, s-au stricat prietenii, orgoliile sunt exacerbate. Acum este prematur de vorbit de o cursa, sunt descult si nu pot decat sa alerg din taste la nivelul respectiv si ma indoiesc ca asa o sa obtin un timp de sub 10s “aruncand” cu laptopul… Dupa ce am sa scot masina pe strada, in momentul care ea este functionala si setata la valorile optime se pune problema de o intrecere. Atunci o sa stiu si nivelul la care pot accede si nu voi accepta curse sub potential. Oricum am sa fac intreceri programate doar daca voi discuta direct cu competitorul. Sper sa ma intelegeti si sa-mi respectati dorinta asta. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
O parte din piesele care trebuiesc duse la montaj.
Senzorul de temperatura de aer si senzorul de presiune in admisie impreuna cu adaptorul sau. Se monteaza exact pe locatia originala. https://img854.imageshack.us/img854/7851/image483.jpg Rampa de injectie este si ea la locul ei impreuna cu noul regulator de presiune... |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Inca nu am uitat ca masina asta mai are ceva de spus.
Poate ca am avut alte priooritati, poate ca am fost si ceva cam delasator dar era interesant de vazut cu se arunca zarurile ;). Deocamdata se inanteaza incet si BINE. Turbina, NOS-ul sunt deja la locul lor sub capota fiind necesare doar mici interventii pentru cresterea de putere. Cea mai "complicata" are sa fie inlocuirea unei tevi din sistemul de admisie, un tub profilat care vine de la intercooler catre admisie. Vechiul sistem v-a sata pe masina dpoar in perioada de rodaj, aopi debitele impun majorarea. https://img801.imageshack.us/img801/5550/img0397zk.jpg https://img838.imageshack.us/img838/6425/img0395tl.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
De ce folosesti NOS ? ce .. induce size are turbina , si ce limita de turatie are motorul ? :?:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Trebuie sa masor cand o sa mai dau admisia jos, este un Greddy hibridizat in Japonia, nu am documentatia. Greddy nu prea ofera documentatie completa nici la turbinele standard.
NOS ... pentru ca-mi place, ai cuplu/cai cand vrei la comanda, doar ca pe un anumit program al ecu doresc sa comad automat si verificat. Limita de turatie este 10500 rom constructiv, dar turatia este impusa de setare cand stabilim limita de eficienta a motorului. In trecut am mers cu 8200rpm si ulterior 8700rpm cu presiune initiala 1,75 bari, in faza doi cu 2,6 bari. Acum aceste date vor fi aflate doar cand aparatele care verifica totul si masoara cuplul/puterea dau verdictul final. Debitul acestei turbine este foarte mare comparabil cu un GT40/42 de la Garrett. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Nu mi-o lua in nume de rau, asa vorbeste lumea, eu nu ma pricep dar am postat ca sa stii si tu pt ca banuiesc ca tie nu-ti spun lucrurile astea baietii care concureaza cursa de cursa. Bafta cu masina si incearca sa elimini cuvantul incet si incearca sa faci doar BINE, a fost destul de incet pana acum. ps. Si am mai auzit o ipoteza, cum ca ati fi putut termina masinile pana acum dar va e frica sa iesiti pt ca deja ati fi depasiti, asta intr-adevar e cam prea de tot dar si zvonul asta circula. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Probabil ca esti un tip foarte intelept, te bazezi pe multa experienta, ai reusit sa tragi concluziile astea si deasemenea cu un IQ ridicat, fapt pentru care-ti multumim... ca ne-ai luminat.
Chiar suntem curiosi sa vedem reaizarile tale in domeniu celor 402m(intr-un topic de prezentare separate) desi exista sansa sa spui ca pe tine linia dreapta nu te incalzezte si ca soferii se vad in alta parte nu pe linie dreapta. Asa, pt cine nu stie am sa fac o mica precizare anuntantd ca sunt obisnuit sa plec la start cu sansa a doua, ca apoi sa termin in fata. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Sincer ... cei care posteaza pe topicul tau isi merita raspunsurile pentru ca te baga in seama ... Cateodata tind sa cred ca suferi de autism la varsta ta ... tu chiar nu reusesti sa te integrezi in societate ... tot timpul esti in lumea ta de basme cu zmei .....INCREDIBIL. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sincer nu inteleg de ce scriu persoane care nu au nici o treaba cu lumea ``tuningului``.. Nu apar de nimeni dar Sebastian chiar a facut ceva pt lumea asta, chiar e printre primii care a mers la show uri.. Are masina de drag, conduce grupa lui.. Altceva ce mai conteaza... Ca sa puteti sa ii reprosati ceva mai aveti de mancat sa realizati ce a realizat el..
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Mesajul meu,ca si potential client,pentru toti tunerii din Romania este urmatorul: Lasati atacurile pe forumuri pentru ca va faceti de ras,faptul ca unul sau mai multi dintre voi detineti masini de 8-9-10s pentru mine ca si client nu inseamna altceva decat ca aveti destui bani sa realizati asta,daca vreti sa impresionati piata lasati clientii sa va laude serviciile si competenta.Faptul ca voi va atacati reciproc pe forumuri publice nu face altceva decat sa creeze nesiguranta in piata pe care voi o doriti atat de mult. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
In mod cert sunt posturi care au rolul de a crea flame, asa ca nu are sens sa le dam prea multa importanta. Asa stiu unii sa iasa in evidenta..."ai vazut ba ce i-am spus lu ala?"
Sa trecem peste.astea si sa vedem ce este bun de facut, dar nu inainte de a multumi celor care au inteles ceva si au atitudini echilibrate. Sincer nu inteleg de ce unii oameni nu au altceva mai bun de facut decat sa se impiedice de realizarile/nerealizarile mele in mod personal, oricum aceasta masina este facuta inainte de a exista firma Racing Code si atitudinile au fost similare. Pe mine nu ma intereseaza, atunci cand imi fac masina, ce a facut x si y sau sa apar in fraza cu txa, grecul si altii, eu imi fac treaba, beneficiez de experienta acumulata. Daca fac treaba bine masina are sa functioneze corect si cu performantele dorite. Am sa va pun o intrebare, stie cinva de unde pot cumpara injectoare cu capacitate de 1400cc modelul cu alimentare pe lateral? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
www.fiveomotorsport.com de la astia
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Daca te referi la injectoarele din imagine nu sunt cu alimentare pe laterala sunt top-uri.
Hai sa mai incercam, dar va spun ca o simpla cautare pe "goagle" citat din olandezul Van' Ghelle nu ajuta foarte mult. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
1 Attachment(s)
Sebi...."this is what you want":
Injector Dynamics ID2000 - WRX STC http://www.t1racedevelopment.com/ind...0-wrx-sfc.html Iti recomand sa treci pe TOP Feed daca tot ai de gand sa ajungi la in jur de XXX WBHP. Daca nu ma insel Subaru a trecut din nou pe injectoare tip TOP Feed Daca totusi insisti pentru injectoare tip Side Feed poti merge pe Deatschwerks 1100cc care sunt cele mai mari de la ei. Acestea sunt plug&play pentru Subaru. http://www.deatschwerks.com/products...ti/sti-2004-06 Dupa parerea mea este mult mai util sa treci pe TOP Feed deoarece pulverizarea benzinei este mult mai buna pentru TOP Feed decat Side Feed. Am vazut cateva poze cu diferenta dintre injectoarele Side Feed si TOP Feed. Puverizarea in cazul Side Feed arata mai mult ca un jet de benzina pe cand in cazul TOP Feed pulverizarea se face aproape ca o ceata fina. Poti regla ID2000 foarte usor iar daca setarile sunt facute correct masina poate sa functioneze la relanti exact ca o masina cu injectoare stock. Este doar parerea mea..... Acum tu stii ce este mai bine pentru masina ta... Cu stima D |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
2 Attachment(s)
Am folosit top si am trecut pe side.
Am pus aceasta intrebare pentru cine ma itnreaba de ce nu e gata masina si asa mai departe. Prefer din motive tehnice si de omogenizare a amestecului pentru STI modelul side(alimentare laterala). Suprafata prin care este alimentat injectorul pe lateral este mult mai mare decat cea la alimentarea cu top. Injectoarele cu alimetare pe laterala de fapt stau scufundate in benzina, alimentarea este mai facila la puteri foarte mari cand este nevoie de alimentare instantanee, ma refer la debitele mari cerute imediat. Trebuie tinut cont de presiunea de admisie in care este injectat amestecul. Toata lumea a auzit de probelma de la cilindrul x de la Subaru unde se presupune ca ar fi o problema de alimentare. Tot sistemul de alimentare este minutios gandit si dimensionat pentru a avea eficienta dorita. Rampa mea de injectie are dubla alimentare si dubla iesire spre regulator nu mai este inseriata ca la modelul de serie si majoritatea masinilor. Totul este gandit pentru a obtine o liniaritate in functionare si evitarea unor fenomene fatale pe care unii le interpreteaza de parca ar manca gunoi de pe jos. Injectoarele de 1100cc nu-mi ajung pentru a obtine debitele dorite. Am injectoare de 1400cc si inca un sistem auxiliar de alimentare cu benzina. Regulatorul de benzina este special conceput pentru a putea descarca rampa repede atunci cand nu se cere debit mare de la injectoare si presiunea in rampa este mica. Sistemul de alimenare de la rezervor este si el in lucru desi in rodaj si teste preliminare merge asa cum este . |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
:lol: :D :lol:
Incredibil !!!!! Asta e un topic de 6 ani care incepe cu o filmare care se crede a fi motor sau masina .... Se discuta despre o masina care nu a mers niciodata ... Apar comentarii fara nici un temei despre performante visate si despre tehnologii deosebite (dar bine documentate) ... Topicul acesta incepe cu o provocare, nu? Eu raspund la aceasta provocare cu : Dacia Tri Turbo4NKV 860HP (fisa dyno la cerere) .. Astept raspuns ... |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Mai bine te documentai inainte sa scrii aici ...
Masina a mers si a mers chiar f tare pentru perioada respectiva. Fiecare e liber sa faca ce vrea si cand vrea fara sa fie judecat iar tu ar trebui sa fii multuimit ca primesti informatii in loc sa arati ca poti sa tastezi. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Multumesc pentru libertatea acordata de a gandi si de a nu fi judecat !!! P.S. Urmareste topicul unor masini care fac performanta si vei fi surprins ca nici unul dintre ei nu pierde vremea cu NIMIC !!! Sfatul meu: SILENCE MAKES PERFORMANCE !!!!! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Se pare ca nu prea iti place deloc sa citesti, ci doar sa scrii. Nu am avut pretentia de a nu fi judecat. Chiar am multumit pentru asta. Nu am analizat un om !!! Nu cunosc persoana deloc. Impartasesc cu el pasiunea pentru masini. Analizam si eram ironic la topic. "Sfatul" era pentru comenturile care nu duc la NIMIC. Daca voi vedea masina asta pe strada sa stii ca nu am sa ma intorc cu spatele. Poti fi convins ca o voi admira si ii voi urmari performantele. Nu am pretentia de a fi luat in seama. De aceea nu am sa umbresc topicul acesta cu performantele mele. GTA, nu crezi ca replay-ul tau catre mine ti se potrviste mai bine tie ? P.S. E ultimul meu comment pe acest topic. Am sa incerc sa deschid unul la sectiunea provocari. Am sa il numesc: NIMIC vs NIMIC !!!!! Am sa te invit acolo .... |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
m-am uitat la posturile tale si nu am vazut nici unul in care iti prezentai masina.Acum ca a cistigat Galatiul titlul de ce nu te duci in galerie la ei? acolo poti spune ce vrei ca nu intelege nimeni nimic.o masina daca a mers bine la un moment dat nu e obligatoriu sa ramina in top .Iar odata cu trecerea timpului prioritatile in viata se pot schimba si de aici poate apare sa zicem ....intirzierile in a tine pasul cu lumea.
nu te obosi sa raspunzi ci numai urmeaza-mi sfatul:go la galerie printre aplaudaci. si inca ceva, M&M&M asta e o firma de taxi in Galati? Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
deci ...cum spune un text mai vechisor you are erased |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Tot se aduce in discutie ce mari minuni a facut Sebastian si cate masini a pregatit. Nimeni nu ii contesta munca domnilor. Aici e topicul despre Subaru lui Sebastian care de 6 ani tot iese pe strazi dar nu mai ajunge ... La un moment dat ii trata pe toti la bascalie ca nu se da cu oricine ca doar cu cei mai buni si bla bla bla.
Despre asta e vorba. Nimeni nu contesta ca nu-si face munca bine Sebastian. Strict e vorba despre o abureala care tine (INCA) de 6 ani ca isi face masina ca aproape e gata ca o sa rupa tot ca o sa fie lumea onorata sa se dea cu el ... ca o sa trebuiasca sa te "califici" sa poti concura cu el ca nu-si strica combustibilul degeaba pentru oricine ... acest gen de aberatii ;) Si cum zicea un coleg mai sus ... unii au preferat sa taca si sa faca ... altii s-au batut cu pumnu-n piept si ... atat. ;) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
1. acest topic nu a fost deschis de mine.
2. tratez lumea asa cum consider de cuvinta mai ales oe cei care vorbesc despre mine crezand ca ma cunisc sau nici macar atat 3. m-am tinut de cuvant de fiecare data si am castigat 4. nivelul a crescut performantele sunt mai ridicate si de data asta imi ia ceva mai mult sa fiu gata. De fiecare data cand am iesit la start nu i-am dezamagit decat pe adversari. 5. in cei xxx ani de lipsa nu cred ca am furat nimanui nimic asa ca nu incercati sa ma trageti la raspundere pt ca..., in plus masina a functionat in cateva faze intermediare si mi-am dorit mai mult schimband solutia. V-am adresat o intrebare intr-un post anterior legata de injectoare si vad ca inafara de unu raspuns nimeni nu ma ajuta. Repet injectoare de peste 1300cc, preferabil 1400cc cu alimentare pe lateral(side). |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
In linkul respectiv una vorbesc si alta halesc. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
liniste totala, ma intreb daca 50% care au postat pe acest thread stiu sa deosebeasca side feed de top feed?
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
3 Attachment(s)
Probabil ca multi stiu asta mai bine.
Dar pentru cine nu stie: |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Drumul catre performanta adevarata este anevoios si costisitor, nefiind la indemana oricui crede ca poate regurgita teoreme. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Aceasta este si in continuare parerea mea dar nu pot sa nu observ ca exista anumite persoane care nici nu ma cunosc si-si dau cu parerea aiurea.
Crezi ca poti sa raspunzi la intrebarea legata de injectoare? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Se pare ca ID 2000 sunt kituri de conversie la top feed
Injector Dynamics 2000cc Side Feed Fuel Injectors "These Kits are Top Feed Conversion Kits: They include -Two (2) Fuel Rails -One (1) Injector Set " |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc pentru sfat, dar tocmai asta am urmarit sa nu am vrut sa folosesc top. Fiecare isi poate alege si-si gandeste solutia conform ... :rolleyes2
Eu am deja injectoarele side, sunt cumparate de ceva timp, sunt chiar si montate. Am vrut sa arat ca desi sunt oameni care se pricep la tuning si nu ma refer la tine ci in general, pot avea probleme care la prima vedere par banale insa ... Nici nu discut de faptul ca unii nu vad diferenta si nu cunosc avantajele. Asa cum am spus la puteri mari alimentarea este un lucru esential fara de care nu se poate face performanta. Acest capitol primeste o atentie deosebita. Sunt convins ca sunt foarte multi pasionati, tuneri care desi au avut pompa de benzina competenta, injectoare de capacitate mare au dat de probleme de alimentare acolo sus ;). Gresesc? Nu va spun ca pana si la pompa de benzina a fost o aventura sa o pot cumpara. |
| All times are GMT +2. The time now is 12:18. |
- Copyright 2026 4Tuning