Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

paul_ral 09-12-09 18:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Cablul de ambreiaj sau arcul de la pedala de ambreiaj, aflat in bord

antonlupan 09-12-09 23:05

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal paul...referitor la evacuarea mea....am postat in topicul jetta3 sau ceva de genul...deschis de tine....imi poti da codul de la capacul de plastic care inchide pragurile?mersi fain..

sergiu_006 10-12-09 17:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
am rezolvat problema cu ambreaju

a trebuit schimbat discu si placa de ambreaj astea erau cauza defectiunii kitu cost 455ron si manopera diferenta pana la 700ron

mutumesc celor care mi-au raspuns si sper sa nu aveti si voi asemenea probleme mai ales in trafic cum am avut eu (in intersectie)

mafteicon 10-12-09 19:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut Paul! spune-mi si mie ceva date despre telescoapele tale de la capota.parca mi-ar place si mie asa ceva.si poate sti de unde as putea face rost de 4 pini door, ceva frumos si ieftini, sa nu ma trimiti sa fac comanda afara ca nu se merita pe la noi pe undeva.....NUMAI BINE!!!

paul_ral 10-12-09 19:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
Eu le-am luat de pe vwforum de la userul GBI. NU cred ca se ma ocupa cu treaba asta

mafteicon 10-12-09 20:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
DE TELESCOAPELE DE LA CAPOTA??

paul_ral 10-12-09 20:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am vazut si aici sunt tipi care aduc piese pentru tuning. Ar trebui sa aduca si astfel de telescoape, da-le un mesaj.

mafteicon 10-12-09 20:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
MERSI!

paul_ral 10-12-09 21:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
Telescoapele sunt facute pentru marca respectiva, nu au un anume cod, se mentioneaza pe cutie masina pentru care sunt facute. Aici parca fritz aduce piese tuning.

clau lcf 11-12-09 16:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutare. Dieselul face probleme. Vad ca din ce in ce mai des, porneste mai greu dupa ce o las cateva ore. Pe langa faptul ca nu porneste, scoate un fum alb, de nu mai vezi nimic in jur. Azi dimineata i-am dat 10/15 chei sa porneasca. Am zis ca o fi de la bujii, le-am controlat, sunt bune toate. Am zis ca nu o ajunge + la bujii. Ajunge si curent. Am zis ca se dezamorseaza pompa de injectie, si pana ce trage motorina, face asa. Nu e nici asta. Am pus-o pe tester la munca, si mi-au aparut 2 erori pe motor. Releul de bujii, care il scosesem eu, si inca un senzor, (IAT) Intake air temperature. La senzor am gasit mufa lipsa, si avea pusi papuci, care nu prea isi faceau treaba. Norocul meu ca aveam o mufa de cv timp pastrata intr-o cutie, si s-a potrivit. Am sters erorile, si acum nu mi apare nimic. Totusi nu cred ca fie acel senzor de vina, cu sau fara fire in el, masina porneste. Cred totusi ca are deaface cu temperatura. daca s-a incalzit un pic motorul, porneste sfert.

Pareri? Cineva care a avut problema asta? Merci

mafteicon 11-12-09 19:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
ai asteptat sa se stinga martorul din bord de la bujii? cum ai verificat daca plusul ajunge la toate bujiile? daca motorul este cald acel plus aproape ca nu ai timp sa-l masori. verificarea prezentei plusului se face la rece cu contactul pus si lampa de control pe instalatie, releul va sta excitat putin timp cateva secunde. daca plusul nu este ai o siguranta de 40A la tabloul de sigurante. a patit aceasi minunatie o cunostinta si am depistat aceea sig. sfatul meu este sa mergi la un electrician bun si sa verifici inst. el. a bujiilor si prezenta plusului pe toate capetele de la fisele bujiilor. electricianul va sunta releul,va pune contactul si va verifica ce ti-am povestit MULTA BAFTA!!!

clau lcf 11-12-09 22:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms mafteicon. Am uitat sa va spun ca sunt electrician auto. Imi trec cam 50 de masini prin mana pe saptamana :D. Greseala mea.

Ma gandeam sa nu fie cv mecanic.

Din pct de vedere electric nu imi fac probleme. Senzorul IAT mi-l dadea in scurt. E posibil, pt ca un papuc din cei 2, isi cam facea de cap acolo. Maine dimineata vad cum porneste.

mafteicon 13-12-09 08:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
stimate clau lcf, am o problema: lampa din usa soferului nu are minusul.am verificat intrerupatorul din stalp aferent sofer inchide si deschide contactul.aici am un fir:maro cu - permanent , maro/alb cu- permanent , maro/galben fara- . cand usa este deschisa intrerupatorul este normal inchis si da - pe firul maro/galben. aici nu mai stiu firul maro/galben merge la mufa din stalp sub tabloul de sig. si iese dincolo prin burduf alt fir de culoare maro/albastru parca si ajunge la lampa??sau are alt traseu si alte conditii?? sa duc - la lampa este simplu:ma leg de acel fir maro/galben care asteapta - la deschiderea usii si il duc direct la lampa! imi este teama sa nu aiba alte conditii. cu tot respectul apelez la un electrician auto MULTUMESC MULT!!!!

clau lcf 13-12-09 09:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
Sal. Sa rezolvat problema. se pare ca erau de vina firele de la senzor. dimineata probabil ca faceau arc electric de la umezeala. ieri pe -4 grade a luat-o sfert, alaltaieri la fel.

@ mafteicon.....Da fata de usa jos, si vezi unde duce firul lampii care nu are masa. rezolvarea cea mai simpla e sa tai firul pe care nu ai masa la lampii, si sa tragi fir din contactul de pe stalp. nu e nici o problema. Eu recurg la metoda asta dupa ce nu dau de defectiune, asta dupa 2-3 ore de cautat. Depinde de caz. Incearca sa o faci ca pe original. E cel mai bine. Urmareste traseul firului din lampa. sa nu isi ia acel minus din alt contact, de exemplu, din broasca.cum e la golf 4, si geneneratiile mai noi de vw, dar acolo au - permanent, si le vine + cand se deschide usa. Maron/albastru stiu ca e difuzor. Incearca sa gasesti defectiunea de la lampa spre interior, nu invers.daca lampa lucreaza cu minus in contact, trebuie sa ai + permanent, daca lucreaza cu + in contact, trebuie sa ai masa permanent. Incepe cu lampa, da fata de usa jos, si urmareste traseul. Spor!!!

mafteicon 13-12-09 10:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
ma bucur ptr. pornirea la sfert eu am prins patru ierni cu ea si nu a stiut niciodata ca este ger, pornirea este super la tdi daca bujiile isi fac treaba. in legatura cu lampa ramane sa sun fiecare bucatica de fir pina la intrerupator incepind de la lampa comform sfatului. weekend placut am vazut la televizor ca la voi a nins la Galati inca nu a ajuns ninsoarea BAFTA!

sergiu_006 14-12-09 16:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
are cineva idee cum pot baga codul la un casetofon auto de pe vento(original) momentan imi arata doar SAF E si nu stiu cum sa ajung la pasul in care imi cere codul

bankaru g3 14-12-09 19:14

Re: VW Vento - Proprietari
 
tii apasat in acelasi timp butoanele TA TP

paul_ral 14-12-09 20:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
tii apasat in acelasi timp butoanele TA si TP, introduci codul (daca nu stii cum sa ne spui), dupa care apesi din nou in aceleasi timp TA si TP, dupa care casetul va afisa LEARN si apoi porneste.

sergiu_006 14-12-09 22:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
am rezolvat problema cu casetofonu
multumesc pentru informatii

big bastard 15-12-09 21:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
Azi a fost prima zapada, si becul de la ABS mi- sa aprins. Am fost la un mecanic in jurul serii mi-a resetat computerul sau ce dracu a facut mi-a spus ca va fi ok si dupa 20 de km becul s-a aprins din nou. ce sa fac? Astept sugestii din partea voastra, multumesc

bzsa 16-12-09 08:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
e aprins tot timpul sau numa cand franezi?

ulie.cozmi 16-12-09 10:52

Re: VW Vento - Proprietari
 
mai ramane aprins..se mai stinge..de la contactul ala face figuri,desfa roatile sau urco pe elevator undeva si scoate senzorul afara baga niste spray din ala de rugina si bagal inapoi, de la mizerie nu face bine contact acolo,la mine uneori sta becu aprins si zile-saptamani intregi,apoi se mai stinge si tot asa.

vapix11 16-12-09 10:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
Becul ABS... si mie mii se aprinde cand m bag la Drifting sau daca uiti frana de mana trasa. La mine se rezolva cu repornire, opresc moturul si pornesc din nou si ii stins. Astea in cazul mashinii mele.

Odata cu zapada va urez la toti Drumuri usoare si Anvelope de iarna bune. Distractie:twisted:!

big bastard 17-12-09 10:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am incecat cu de toate ....curatare etc si nimic..testerul imi spune ca e dus indicatorul de turatii (care i'o mai fi mumele) si numai de cheltuiala asta nu aveam chef....pt ca am inteles ca ma costa la vreo 250 de lei acum in preajma cadourilor.
multumesc la toti pentru sprijin si va doresc numai drumuri curatate

vapix11 17-12-09 21:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
:rolleyes2 vesti noi... mi-am dat seama, adica am studiat putin (cauza si efect), de legatura dintre pecul de ABS si frane.. Cand mii se aprinde becul CLAR nu mai am abs-ul in franare, ce-i ciudat ca mii se intampla cateodata sa nu mii se aprinda nici un bec da pedala de frana sa fie tare si sa nu franeze bine.

Care ce pregatiri faceti pentru mashini acum ca a venit iarna?

clau lcf 17-12-09 22:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Pregatiri... Caldura in masina, ca vad ca e pe cale de disparitie. Eu am climatronic. Am defecta clima la cald/rece, si e facuta o improvizatie cu 2 relee, si 2 butonase, ca sa imi inchida si sa imi deschida clapeta de cald/rece. improvizatia isi face treaba, dau rece, vine rece, dau cald se modifica temperatura (caldut). Am temperatura la 90 de grade, furtunele de intra in interior sunt fierbinti, dar caldurica... abia miroase un pic. Cand e mai cald afara, baga destul de bine. V-ati intalnit cu problema?

Abs-ul este defect si la mine. Da pe tester senzorul stanga fata.

Aveam si becul la airbag ars. L-am schimbat si acum sta minunea aprinsa :D. Imi da rezistenta prea mare pe airbag pasager. Trebuie sa desfac si pe acolo , sa vad ce are. Mufa, airbagul bulit. Airbagurile nu au fost sarite. Pana ce da caldurica, i-am scos mufa blocului cu airbagul si ABS -ul, ca imi batea in ochi.

V-ati mai intalnit cu problemele astea la caldura si la airbag?

Sa auzim numai de bine!!!

paul_ral 17-12-09 22:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
La climatronic nu-ti deschide clapeta care inchide/deschide canalul de la radiatorul de caldura. Poate fi un motoras de comanda
airbagurile la G37Vento se dau jos si inlocuiesc fara mare greutate. Nu spun ca poate au fost schimbate. Acolo verifica cablul acela in forma de inel de la volan

clau lcf 17-12-09 23:05

Re: VW Vento - Proprietari
 
Motorasul de comanda se aude. Deschide inchide, variantele fiind, ori nu deschide clapeta cat trebuie, blocheaza cine stie cum si nu face cursa totala, ori se invarte in gol ,desi nu cred, pt ca se simte diferenta. Am mai citit pe topicuri, si e posibil sa am radiatorul infundat, chiar daca ambele furtune sunt calde. Nasol cu vremea asta ca ma cam tine din treaba.

In legatura cu airbagurile... Am luat masina cu spira la volan lipsa si becul ars, probabil de la cat a stat aprins, pt ca am gasit negru locul unde era becul. nu aveam nici claxon pt ca era lipsa banda. Am testat, rezultat = rezistenta mare airbag sofer si pasager. Am montat spirala, am testat iarasi, rezultatul = rezistenta mare airbag pasager. Airbag sofer ok, centura sofer ok, centura pasager ok.
E posibil sa fi fost dat jos airbagul la pasager, vad maine daca s-a umblat la suruburi.

antonlupan 18-12-09 07:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
din pacate alta problema....cand inchid usa de la sofer nu mai agata cocoselul pe boltul ala de pe stalp....daca il inchid cu mana se agata dar daca trag de el scapa....deci usa nu se inchide....trebe trantita de o gramada de ori si in cele din urma ramane inchisa....mam uitat e aliniata cum trebe....decic cred ca trebe desfacuta broasca....imi poti da vreo idee?ai mai auzit asa ceva?mersi
boltul e la locul lui....

clau lcf 18-12-09 08:29

Re: VW Vento - Proprietari
 
Trebuie sa dai broasca jos. are un arculet acolo care este blocat. Ieri a venit cineva cu un g3 la service cu aceeasi problema. spal-o in motorina apoi un spray cu ulei. si mai intinde un pic arcul.

bzsa 18-12-09 11:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by antonlupan (Post 2901870)
din pacate alta problema....cand inchid usa de la sofer nu mai agata cocoselul pe boltul ala de pe stalp....daca il inchid cu mana se agata dar daca trag de el scapa....deci usa nu se inchide....trebe trantita de o gramada de ori si in cele din urma ramane inchisa....mam uitat e aliniata cum trebe....decic cred ca trebe desfacuta broasca....imi poti da vreo idee?ai mai auzit asa ceva?mersi
boltul e la locul lui....

frate sa nu dai jos nimic pt ca asa e la toate modelele
/ventogolf3;faza e ca inchiderea e pe vacum si cand e frig afara mai face figura
porneste masina lasa-l sa mearga 5 min sa faci un pic de caldura in masina sin minune se rezolva
crede-ma pt ca si eu am patit si m-am apucat pe frig sa desfac broasca de la usa am lasat motorul sa mearga sa imi vina un pic de caldura sa nu inghet si pana am dat jos totul si-o revenit

eu zic ca merita sa incerci si daca nu, sa incerci ce le mai sus mentioante

antonlupan 18-12-09 11:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
mersi baieti....s-a rezolvat ...am dat jos fata de usa si i-am tras o baie cu spray de curatat...era plin de tot felu(vaselina,praf si altele).....l-am curatat ,l-am lasat sa se uste si i-am dat ceva spray cu ulei....merge ca uns:D
nu avea cum sa fie inghetat pt ca am fost in masina toata ziua...plecat putin din tara...

hazzeleyesz 19-12-09 11:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 2784585)
un salut calduros Ventoristilor!!! nu are nimeni aruncata prin garaj o trapa electrica defecta din anumite motive? ma intereseaza o piesa cod:722 686 987. am sa atasez o poza cu piesa:https://img193.imageshack.us/i/pic1106001m.jpg/ https://img198.imageshack.us/i/pic1106002m.jpg/

Salut! Sa stii ca chiar daca vei schimba trapa,intr-un viitor tot acolo se va striga! In partea se strica cam la toate,si eu am aceeasi problema,aia e "moartea" la trape!

hazzeleyesz 19-12-09 11:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Asa avea si eu o intrebare: ati patit careva sa va inghete usile?!?Bag cheia in broasca ,invart,se deschide masina(usile,inchidere centralizata), dar nu pot deschide usile nici cum.La inceput am patit doar cu usile din fata si portbagaj,azi am realizat ca nici cele din spate nu se deschid.E foarte ciudat,adica se deblocheaza dar pur si simplu nu se deschid,is inghetate! Intr-un tarziu am reusit ,dupa ce-am stat aproape o ora langa ea.Stie cineva ce-as putea face ?!

mafteicon 19-12-09 12:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
incearca sa dai chederele cu vaselina siliconica cand sunt foarte uscate!! condensul depus pe chedere face ca usa sa se lipeasca. incearca!!! si in legatura cu trapa este o rezerva si vroiam sa o fac functionabila. mi-a promis CATALIN CRISAN ca se uita prin garaj dar se pare ca a uitat!

hazzeleyesz 19-12-09 12:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms. mult! O sa incerc sper sa tina. Inca o mica problema,uneori mi se tot aprinde becul de la airbag sofer.Mai demult imi statea aprins intr-una,am fost la un mecanic si mi l-a rezolvat,a zis ca era banda de la airbag rupta,cred ca a schimbat-o nu mai stiu exact,cat ca nu-mi mai statea aprins.De cateva zile,am observat ca iar se aprinde,dar e ciudat ca nu tot timpul,este cand se aprinde asa din senin,este cand nu se aprinde deloc.Nu inteleg,oare ce sa fie?!

clau lcf 19-12-09 22:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
In legatura cu inchiderea blocata. Eu am patit vreo 3 zile la rand asa. se incuie se descuie, dar de deschis ciuciu. La caldura isi revine. Am prins momentul cu usa deschisa, si am dat cu spray in broasca. Nu am dat fata de usa jos. Ungerea/curatarea s-a facut direct pe broasca. Dai bine, sa intre peste tot. Spray-ul sa fie anume pt dezgetat yale. Nu mai am probleme acum.

Cu privire la airbag, verifica continuitatea benzii cu un aparat e masura, pe care sa fie selectata dioda. Verifica mufele ( cea din volan si cea dinspre bord) sa nu fie vreouna care are contact imperfect. Daca nu da nimic, ii faci testare. Verificarea sa o faci atunci cand sta aprins becul.

hazzeleyesz 20-12-09 11:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms mult o sa incerc !

mafteicon 20-12-09 13:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
la ce ajuta bara stabilizatoare??? are cineva?? merita montat asa ceva???

antonlupan 20-12-09 18:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
bara stabilizatoare ajuta la.......stabilitate(pe viraje).....cam toate au...presupun ca intrebi de bara de rigidizare care se monteaza intre telescoapele din fata....nu prea isi are rostul decat la masini cu motoare mari ca sa nu cracaneze rotile din fata


All times are GMT +2. The time now is 09:32.

- Copyright 2026 4Tuning