Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/59316-the-zeitgeist-intra-vezi-lumea.html)

eMH 15-11-08 12:37

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
interesanta treaba...da' pana la urma asa se zicea si de anul 2000...sfarsitul lumii...bla bla bla.
nu cred chestiile astea...

Spark 15-11-08 14:06

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
pentru anul 2000 era mai mult vrajeala.
ca se schimba mileniul si era ceva neobisnuit si deosebit si de acolo rezulta spaima asta ca ar putea fi sfarsitul lumii, dar nici un fapt concret, doar speculatii.
depre anul 2012 se pare ca vorbeste toata lumea de la mayasi pana la oameni de stiinta deci sunt sanse mai mari sa fie cu adevarat ceva.

eMH 15-11-08 14:48

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
si atunci cum iti explici ca si-au dat seama tocmai acum...dupa mai mult de 2.000 de ani ??
ca mayasii aia au fost demult...Dumnezeu sa-i ierte...

Descoperirea asta a venit cam tarziu,si ca si cea din 2000 (care a venit cu ~1 an inainte de revelion) eu cred ca e menita sa sperie lumea...si atat.

ESPinoza 15-11-08 15:12

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1865616)
si atunci cum iti explici ca si-au dat seama tocmai acum...dupa mai mult de 2.000 de ani ??
ca mayasii aia au fost demult...Dumnezeu sa-i ierte...

Descoperirea asta a venit cam tarziu,si ca si cea din 2000 (care a venit cu ~1 an inainte de revelion) eu cred ca e menita sa sperie lumea...si atat.

mayasii au spus ca in 2012 va fi sfarsitul civilizatiei lor din momentul in care au facut calendarul pe care`l stim noi azi, nicidecum nu au descoperit asta acuma.

eMH 15-11-08 15:13

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
pai si unde mai gasim noi mayasi pe planeta pamant ??
(in viata...)

ESPinoza 15-11-08 15:15

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1865654)
pai si unde mai gasim noi mayasi pe planeta pamant ??
(in viata...)

vad ca nu intelegi. ca sa intelegi ar trebui sa google`zi un pic despre aceasta civilizatie.

eu nu zic ca vine sfarsitul lumii, dar oricum prea multe se intampla si coincid. clar e ceva de luat in seama nu ce a fost cu anul 2000.

Spark 15-11-08 15:16

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
nu trebuie sa fie in viata.
la fel cum cartzile pot avea sute de ani.
scrierile in piatra si pictogramele astea pot dainuii milenii.

eMH 15-11-08 15:18

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
ma rog...sunt mai multe chestii ce nu le inteleg.
mayasii au zis ca in 2012 va fi sfarsitul civilizatiei lor,dar sfarsitul asta a fost demult (nu prea mai vezi mayasi in ziua de azi).
chestia asta e facuta publica mult prea tarziu,daca se stia dinainte,de ce nu au zis mai din timp ?

ESPinoza 15-11-08 15:26

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1865664)
ma rog...sunt mai multe chestii ce nu le inteleg.
mayasii au zis ca in 2012 va fi sfarsitul civilizatiei lor,dar sfarsitul asta a fost demult (nu prea mai vezi mayasi in ziua de azi).
chestia asta e facuta publica mult prea tarziu,daca se stia dinainte,de ce nu au zis mai din timp ?

de ce refuzi sa te documentezi inainte sa spui ceva nefondat, se vede ca nici nu stii ce e aceasta civilizatie si de unde se trage, nu a fost facuta public nici o chestie acuma, ca nu a fost nici un secret asta. se stie de cand e lumea doar ca acuma se intra in panica, sau poate se vrea a fi panica.

sfatul meu e sa te documentezi, eu numai tin minte exact dar cand am citit despre mayesii astia am aflat ca ei au scris ca in 2012 va fi sfarsitul lumii a 9 sau nu mai tin minte exact cat si incepe alta.

gandeste`te un pic ca si pana acuma sunt minuni ale lumii care nu le pot intelege.

cum ar fi existenta piramidelor, un lucru asa maret incat oamenii de stiinta au spus ca nici cu tehnologia de azi nu e posibil sa se mai faca asa ceva, pur si simplu nu s`a inventat nici o macara sau altceva sa poata ridica o piatra din aia de nu stiu cate mii de tone.

cum au reusit ei acum mii de ani sa o faca? cu sclavii care erau biciuti si pusi sa traga de pietre? asta e o prostie sa fim seriosi. cred ca a fost o civilizatie f avansata care se pare ca a disparut. cum? poate si ei s`au gandit sa faca un experiment cu particole sa vada ce s`a intamplat dupa bing bang, cum vrem sa facem si noi. :)
bine astea sunt niste concluzii trase de mine asa la rece. de asta zic mai intai documenteaza`te si s`ar putea sa iti gasesti singur raspunsurile.

eMH 15-11-08 15:30

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
ok,multumesc de ...de mesajele astea,si de ce mi-ai zis
merci de informatie :D (ca nu mai nimeream sa zic)

ESPinoza 15-11-08 15:43

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1865684)
ok,multumesc de ...de mesajele astea,si de ce mi-ai zis
merci de informatie :D (ca nu mai nimeream sa zic)

n`ai pt ce.
nu e o rusine sa nu fii informat, important e ca vrei sa afli.

AAAAK 15-11-08 17:38

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1865664)
ma rog...sunt mai multe chestii ce nu le inteleg.
mayasii au zis ca in 2012 va fi sfarsitul civilizatiei lor,dar sfarsitul asta a fost demult (nu prea mai vezi mayasi in ziua de azi).
chestia asta e facuta publica mult prea tarziu,daca se stia dinainte,de ce nu au zis mai din timp ?

culmea ca mayasi astia care au disparut de mult au reusit sa prezica o gramada de eclipse de soare/luna si alte fenomene astrologice cu mii de ani inainte sa se intample (ma refer ca pe calendarul lor apar chestile astea ce sau intamplat in zilele noastre) ...deci stiau ei ceva acolo...

B3ST 16-11-08 12:55

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Mda, si nostradamus a prezis multe. Dati un "a prezis sfarfsitul lumii" pe google. Dau cateva exemple de sfarsituri ale lumii:

14 1844 William Miller, fondatorul miscarii ?Sfarsitul Vremilor??, a prezis ca sfarsitul lumii va fi intre 1843 si 1844, cand un meterorit va atinge pamantul.

16 1881 Mother Shipton a pretins ca lumea se va sfarsi in 1881.

17 1910 S-a profetit: Cometa Haley va lovi pamantul in acest an, venind sfarsitul.

19 1918 Acelasi Charles Russel recalculeaza sfarsitul lumii in anul 1918.

20 1925 Martorii lui Iehova profetesc un alt an 1925.

(sarim un pic mai departe)

33 1991 Liderul natiunii islamice, Louis Farrakhan, a declarat razboiul din golf, razboiul de la Armaghedon.

36 1993 Anul 2000 fiind al 6000 ??lea an de la creatie, inseamna ca Rapirea va avea loc cu 7 ani mai devreme, deci 1993

(sarim iarasi ca sunt multe)

55 2000 Alinierea plaetelor pe 5 mai a fost o alta data profetita.

59 2004 Bazat pe 360 zile calendaristice ale unui an, sarbatorile ebraice si ?Biblia astronomica?? se poate prezice anul 2004, anul sfarsitului.

61 2012 New Age prezic sfarsitul vremurilor la 21 decembrie 2012.

In toate aceste timpuri a venit isus pe pamant de zeci de ori, am murit de nu stiu de cate ori si bla bla bla. Pana acum cele mai multe decese au avut loc datorita oamenilor de dupa birou si nu datorita catastrofelor naturale. Cel putin in era noastra.
Bun, mayasii au prezis sfarsitul, de ce? Poate vine sfarsitul daca traiesti in america:
Mayaşii au trăit in America Centrală, pe un teritoriu trapezoidal incluzănd porţiuni siĀ*tuate azi in Mexic, Guatemala şi Belize.
Ei au murit, omenirea nu, ca nu cred ca au venit alte maimutze sa se transforme in noi.

Da unele lucruri coincide daca vrei sa coincida. Si nostradamus a prezis multe, si razboaiele si tot. Doar ca toate au fost prescrise metaforic si daca descifrezi metaforele asa cum vrei poti zice ca a prezis si ce mananci azi, doar ca el a vb de ciori si lei.

Egipt, piramidele, da e greu si pt tehnologia de astazi, dar exista cateva documentare care pot explica cum sau construit. Acei oameni erau chinuiti, un om poate indura multe, si limitele unui om sunt enorme. Doar ca noi ne-am obisnuit cu ce avem si nu ne inchipuim o munca de genu asta.
Dar daca va informati aflati ca nu a fost imposibil!

Probabil vom trece prin greutati urmatorii ani, dar nici asta nu e sigur. Sunt doar cativa oameni ai stiintei care au aflat asta, nu toti. Tot cativa oameni ai stiintei au prezis gaura neagra. Deci daca e sa ma iau dupa film, nu e de la poluare catastrofele naturale ci e de la trecerea de chestia aia, sau cum?

DTH 20-11-08 20:58

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
Mi-am luat si eu acuma pe cd a 2 a parte , ca prima am vazut-o aici de pe forum...e criminal filmul ...si foarte interesant , va mai recomand tot asa ceva bestial ...( The men from Earth ) o sa va placa...l-am vazut de 3x :)) ...in fine ...sunt filme care le vad doar cei care inteleg :)

http://www.imdb.com/title/tt0756683/ :) !

B3ST 26-11-08 19:12

Re: - THE ZEITGEIST ! intra si o sa vezi altfel lumea..
 
apropo criza economica, ca vad ca toata lumea e speriata. Criza economica din 1939 a fost rezolvata cu al doilea razboi mondial. ;)


All times are GMT +2. The time now is 05:14.

- Copyright 2024 4Tuning