![]() |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Cam greu sa facem continuarea ... lipseste Micutzu care dadea startul... :-( cam greu sa gasim pe cineva ca el....
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ai dat cu mucii`n fasole rau
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Poate nu am stiut sa ma exprim foarte corect greseala vroiam sa reiasa ca nu cred ca vreodata se va ridica cine la adevarata valoare a Lui si a fost este si va ramane o legenda...iar dupa mine lumea curselor fara el nu prea mai exista...ce e acum e prag in ochi ... el era cheia succesului in lumea curselor... :-(
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
eu iti spun in continuare ca ai dat cu mucii in fasole
nu e locul si hai sa nu mai facem offtopic |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Masina mea nu are nimic , merg in fiecare zi cu ea , cum de altfel m-a vazut si sebastian azi! Eu sunt disponibil si momentan nu exista masina care sa ma fi batut fara ca si eu sa o bat la randul meu (masini in formele finale ale proiectelor)! Prin urmare astept un semn si iesim la joaca! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
In acest moment orice posesor de Tico se poate considera mai rapid decat eu si STI-ul meu. Masina este in lucru si nu pot onora nici o provocare .
Insa atunci cand este gata masina, sa fiti siguri ca nu o sa ocolesc provocarile serioase, iar aprecierea asupra lor o voi face personal fiind obiectiv. Nu incercati sa ma puneti in situatiia dificila de a va refuza, este urat de doua ori odata ca sunteti refuzati si a doua din partea mea ca trebuie sa refuz. Evaluati-va corect sansele si fiti realisti. Catalin este un tip pe care chiar nu vreau sa-l jignesc si are o masina foarte tare pentru acel gen insa este grea, prea grea in opinia mea, apoi pentru o masina cu un timp de cca 11.5s pe sfertul de mila nu am sa pornesc masina, chiar daca se doreste a fi locotenentul cuiva. Eventual pe bani ca sa nu fiu in pierdere. Mi se pare o mare lipsa de bun simt sa provoci pe cineva a carui masina nu este gata sau sa-l pandesti cand este invalida, dar am vazut ca se poarta si ca este important sa se castige o cursa in orice conditii, uitand de fairplay. Mai e putin si ne taiem rotile ca sa nu mai putem lua startul. In ce ma priveste ar fi corect sa aveti putina rabdare sa vedeti cum o sa va merga masinile la momentul in care si a mea are sa fie in stare de functionare. In momentul in care am sa anunt ca prezint o masina valida la start, sa stiti ca este asa cum vreau eu si ca functioneaza excelent, ca de fiecare data cand m-am asezat la start putand sa casig orice cursa ca si pana acum." |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Dezamagesti din nou!
Aveam o impresie cat de cat buna ... Masina mea e de 11.5 s si momentan este una dintre cele mai rapide masini, tu te-ai dat cu Ono si al lui Porsche si nici pana acum nu se stie cine a castigat ,eu m-am dat cu el, fiind stock ... am fost pe acolo! Lumea intelege unde bat eu , poate ca tu ai evoluat dar asta se poate demonstra numai prin rezultate! Te anunt ca niciodata nu am fost locotenentul nimanui si nici macar nu am incercat sa ma bag pe sub pielea nimanui, doar ca sa am aplaudaci cum incerci tu ... Tu in schimb te complaci in niste povesti care numai tu le crezi , demonstreaza si nimeni nu o sa mai zica nimic! Eu nu am avut un atac la persoana pur si simplu am raspuns la ce ziceai tu, ca nu exista masini in stare de functionare care sa se dea cu tine! Te salut si spor la treaba, poate anu asta o sa te vedem la curse, pentru ca avem nevoie de masini puternice! suntem ca tara f in spate fata de toti vecinii nostri ... |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
avind in vedere ca ai lipsit multa vreme (de fapt, de la acel photo finish cu daniel) si cum bine zici, momentan si un tico este mai rapid decit al tau sti, anunta-ne cind e gata masina sa -ti gasim ceva sa te califici :)) bafta cu setup -ul |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Catalin din nou imi afirm respectul pentru tine insa calculele care le faci sunt gresite.
Momentul in care eu m-am dat cu Porschele era altul, in trecut Porschele beneficiind de o alta setare, iar in cursa eu am gresit castigand cu noroc. Am ratat startul dar cu toate astea am reusit sa revin.Uite iti promit ca iti caut o masina medie sa te dai cu ea cand vine la Bucuresti ca sa ma intelegi ce spun, stiu ca esti deschis dar poate ca ai o alta perceptie a realitatii. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
:)) K man, am inteles doleantele tale, poate ca o sa apara si pe la noi un OZN care sa fie demn de pornirea lui Katrina(uraganu)! ;)
In schimb te inteleg pentru ca daca aveai aceasta opinie si la unguri in primavara anului trecut, nu mai erai nevoit sa te ezi invins de acel M3 e46! Salut spor la treaba ! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu va facrti griji, daca eu nu-mi fac voi chiar puteti sa fiti relaxati.
La masina se lucreaza cu grija si s-au facut pasi importanti: https://img169.imageshack.us/img169/7114/image186.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img15.imageshack.us/img15/5554/image185bc.jpg Uploaded with ImageShack.us Turboul este pe pozitie, capota se inchide frumos peste el e totul excelent. Acum se lucreaza la downpipe, dupa care vor pleca la ceramizat. Dupa ceramizare vor fi si inveliti in panza speciala de izolare termica pt 1100 grade celsius. Despre provocari discutam cand e gata, pana atunci sunteti castigatori la masa verde, daca vi se pare fairplay o astfel de cursa. Despre provocari la momentul oportun voi discuta doar cu proprietarii masinilor respective. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sincer, cam cati cai preconizezi ca va avea masina..., daca tot e aproape gata?
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Ca sa nu trebuiasca sa preconizez, sa aproximez si sa intru in polemici voi masura masina pe dyno Mustang.
https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...st-putere.html Raspunsul ar fi SUFICIENTA! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
bafta cu modificarile, sa o vedem la treaba, pt ca lumea te vb de rau, la modul ca are 1000 cp, dar nu se da cu nimeni. iti doresc numai bine si o turbina fericita!
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sebastian cand o termini am eu pe cineva cu o "KATRINA".Daca il bati pe el atunci o sa isi inghita toti vorbele pe care le-au spus.Poate te vedem la anul aliniat la start,cu subaru nu altceva.
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Exista trei virteze de lucru:
- incet - incetisor - foarte incet Se pare ca s-a blocat in ultima treapta.:lol: E aproape gata dar dureaza de parca am inventa un avion. Asta e situatia prefer sa se lucreze mai lent dar cu grija, pentru ca m-am saturat de graba care strica treaba. Probabil ca multi dintre voi sti ca cea mai mare problema in Romania este cea legata de mecanici. Daca voi va doriti sa o vedeti la "munca" ... oare cat imi doresc eu asta. Am inteles de la unii ca trebuie sa ma calific ca sa ma dau cu greii, nu-i problema o sa o fac;), important este sa reusesca sa tina pasul cu batranica. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
cam cand o sa vedem subaru la treaba? 1 mai, ceva?
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Greu de spus cu exactitate.
Masina trebuie sa fie in principiu gata cu mult inainte. Oricum asa cum am mai spus nu ma voi grabi. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu prea mai sunt la curent cu topicul asta, cumva masina asta 'urmeaza sa fie gata' din 2005? Mi se pare total amuzant :)
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
a fost amuzant, acum e trist
"bafta cu proiectul" |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Parerea mea este ca..amuzante sau triste sunt numai atitudinile ce ar putea duce cu gandul la anumite obligatii contractuale pe care le-ar putea avea sebi pentru voi sau alti membri ai comunitatii...aveti cumva contract de promovare a afacerilor voastre pe masina lui si nu s-a tinut de cuvant? Nu cred..asadar...e masina lui,mai are si altele..la curse a participat in masura timpului disponibil, cu alta masina. Si nu in ultimul rand,nu este mecanic sa se poata ocupa personal,deci depinde de mainile altora (si de fondurile lui- care din cate banuiti,nu cresc ..totdeuna in copacul de la marginea strazii),iar in cazul unui proiect in care se doreste extrem, probabilitatea de a traversa si perioade in care se vor incerca si solutii dovedite ulterior a fi mai putin inspirate,este mare.
PS: Apoi omul are si familie...este criza la toata lumea ...poate ca e firesc ca directia prioritara pentru veniturile sale sa nu o constituie masina de drag, ci familia si afacerea sa ;). O zi buna, |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Foarte corect ce spui tu. Stiu perfect si situatia lui Sebastian si inteleg pentru ca si eu am trecut prin ceva asemanator (raportat la nivelul bugetului meu).
Dar ce rost are acest topic daca masina nu s-a prezentat la start de 5 ani? E topic de provocari, nu de prezentare. Cel mult vezi o caterinca sau si mai rau, tensiuni care duc la certuri deloc placute sau constructive. Parerea mea e ca mai bine inchideti topicul pana la "momentul adevarului". Mult succes tuturor. Din partea mea numai respect, tuturor celor care il merita. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Masina a fost gata de mai multe ori dar mi-am dorit mai mult si am experiemntat pe banii si stiinta mea nu pe masinile clientilor. Exista un topic unde s-a prezentat asta. Quote:
Ma bucur ca dupa atata timp inca mai starneste interes ;), desi sincer mi-ar fi placut sa fie data uitarii.:D Quote:
Mai mult decat ca nu am o relatie contractuala cu nimeni masina a fost facuta pentru placerea mea, iar locul unde m-am putut manifesta au fost cateva curse de drag bine alese. Sincer as fi preferat circuitul masina fiind destul de bine pregatita sa suporte la nivel amator asa ceva. O alta idee pe care vreau sa o repet este aceea ca la momentu oportun masina v-a fi scoasa la lumina reflectoarelor, promovata asa cum trebuie fiind Subaru- RacingCode. Eu nu mi-am permis sa experimentez pe masinile clientilor. Quote:
Singurul concurent la care m-am raportat am fost chiar eu, incercand de fiecare data sa urca inca o treapta. Am reusit chiar daca costurile au fost mari, uneori extrem de mari. Din pacate inca nu vad performante care sa ma excite atat de rau incat sa ma faca sa ma grabesc. ;) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Cred ca ar trebui sa-i faci cadou sti-ului tau si un timp oficial pe sfert de mila...fara teama de comentariile carcotasilor in cazul in care cine stie din ce motive n-ar reusi sa confirme asteptarile (cine rade si face misto de o masina la care apar probleme in solicitari maxime la nivelul asta<9-10-11sec> de performanta ,e pur si simplu Tampit si trebuie tratat cu blandete sau ignorat) Anul asta se va ingrosa randul la 10.x sec... deci... ar cam fi masini capabile...Eu de exemplu,nu va momentan NICI o masina ro care sa reuseasca sa fie mai rapida decat r33 al lui Igor. Cel putin nu pe suprafetele disponibile pentru curse de drag in ro. Poate in ungaria sau mai departe,ar fi foarte rapid dragsterul lui George,poate si altele. Aici se pare ca inca nu. Seara placuta ! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Tot respectul pentru masinile lor, sunt foarte tari, bravo lor dar vorbim de 2010 din 2005 pana ieri au fost 5 ani. Sa lasam sa se limpezeasca apele si mai vorbim. Asa-mi place mie sa plec la start cu sansa a doua si cu handicap :lol:. Oricum sa-i lasam pe cei cu masini tari sa se exprime, poate nici nu-i onoreaza prezenta mea la start, iar astazi e prematur sa discut, masina mea este nefunctionala, probabil lafel ca altele. Daca vrei sa faci o masina doar pentru 402m nu e nici asa de scump si nici asa de greu, trebuie sa vrei si sa ai cativa banuti, dar daca vrei mai mult ... e grele. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
In locul tau as pune mana sa fac o masina performanta si atunci am putea incerca sa fim pe aceeasi lungime de unda, dar pana atunci poate ca lasi tastele mai moale. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Eu imi aduc aminte de cursa cu un Porsche..si masinile au stat una langa alta, una din cele mai frumoase curse..Si Porsche le avea peste 700 cp din ce stiu eu..poate gresesc.. :)..Si asta a fost acum multi ani, cand nimeni nu prea ii dadea sanse lui Sebastian.. Deci poate o sa revina mai in forta..
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Sa nu uitmam si cursa cu masina lui Virgil Supra unde lafel am intrat in arena cu sansa a doua, in ochii publicului. Dar important este ca nu am pierdut in nici o cursa si mai important este viitorul. Ma refer la cursa cu aceasta masina altfel sunt antrenat sa si pierd, face parte din frumusetea jocului. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Diferenta este ca eu nu am spus de SEAT ca are 1500 de cai si bate tot.. intelegi tu ideea... sper :) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Transmisia mea a fost modificata schimband cateva piese esentiale.
Datorita diferentialelor de serie si a distributiei cuplului la start rupea planetarele si nu nu mai avea un comportament civilizatde 4x4. Fiind puterea foarte mare masina incepuse sa se comporte ca si cum nu ar fi avut diferentiale autoblocante. Rotile incepusera sa se invrta aiurea fiecare de capul ei si tindeau sa patineze pe rand violent in mers chiar la viteze de 140-10km/h. Am folosit un set de 3 diferentiale Cusco 1, 5 cai de foarte buna calitate setate pentru asfalt. Astfel am obtinut o setare mecanica cu cca 70% distributie spate 30% fata. Deasemenea am schimbat cateva pinioane copiind cele mai bune cutii utilizate de serie in Japonia pe modelele lor. Am schimbat la un momemt dat si comanda schimbatorului folosind una de tip secvential. http://www.legalracing.ro/forum/file...lparts_100.gifhttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_198.jpghttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_162.jpg Datorita solicitarilor foarte mari cutia de viteze are nevoie de revizii dese pentru a evita accidentele mecanice. Apar foarte repede uzuri care la masini de serie probabil ca ar aparea la 300000km. Dar exista variante si pentru transmisie important este sa ai bani una din ele fiind aceasta: https://img691.imageshack.us/img691/3992/steveol.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
mai sunt multe piese de montat? nu ma intelege gresit, nu vreau sa fiu tenentios, chiar sunt un fan de-al tau si chiar vreau sa iti vad masina la "lucru".
daca masina o sa faca senzatie, gandeste-te ca or sa se inmulteasca clientii, or sa capete multa incredere in racing code. bafta cu proiectul tau. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc de intrebare.
Stadiul actual arata asa: Se vede ca sunt multe de pus la loc, lista fiind destul de simpla dar lunga. Imediat ce mecanic este totul gata se trece la montarea noului ECU. https://img4.imageshack.us/img4/2839/image098hq.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
ps : felicitari pt upgradeul de transmisie si spor la treaba! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Va multumesc mult pentru atentia acordata si sincer va spun ca-mi face placere sa discut cu voi.
Rugamintea mea este sa nu va lasati antrenati in conflicte de nici un fel. As fi foarte bucuros sa impart bucuria realizarii acestui proiect impreuna cu toti de aici. Va multumesc respectos pentru intelegere! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
speram sa o vedem cat mai repede pe strazi ''apta'' de lucru....
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Noutati cu masina?
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:45. |
- Copyright 2026 4Tuning