Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Provocări pentru SUBARU lui Sebastian. (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/8607-provocari-subaru-sebastian.html)

Hooya1985 04-03-10 16:58

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Cam greu sa facem continuarea ... lipseste Micutzu care dadea startul... :-( cam greu sa gasim pe cineva ca el....

blazeyblaze 04-03-10 19:39

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
ai dat cu mucii`n fasole rau

Hooya1985 05-03-10 04:12

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Poate nu am stiut sa ma exprim foarte corect greseala vroiam sa reiasa ca nu cred ca vreodata se va ridica cine la adevarata valoare a Lui si a fost este si va ramane o legenda...iar dupa mine lumea curselor fara el nu prea mai exista...ce e acum e prag in ochi ... el era cheia succesului in lumea curselor... :-(

blazeyblaze 05-03-10 06:18

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
eu iti spun in continuare ca ai dat cu mucii in fasole
nu e locul si hai sa nu mai facem offtopic

cata4 05-03-10 10:30

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3135490)
Pana atunci sunt nevoit sa refuz orice provocare, oricum nu cred ca masinile celor care ar putea lansa o astfel de provocare serioasa sunt valide.


Masina mea nu are nimic , merg in fiecare zi cu ea , cum de altfel m-a vazut si sebastian azi! Eu sunt disponibil si momentan nu exista masina care sa ma fi batut fara ca si eu sa o bat la randul meu (masini in formele finale ale proiectelor)!

Prin urmare astept un semn si iesim la joaca!

tase_astra 07-03-10 22:08

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
In acest moment orice posesor de Tico se poate considera mai rapid decat eu si STI-ul meu. Masina este in lucru si nu pot onora nici o provocare .

Insa atunci cand este gata masina, sa fiti siguri ca nu o sa ocolesc provocarile serioase, iar aprecierea asupra lor o voi face personal fiind obiectiv.

Nu incercati sa ma puneti in situatiia dificila de a va refuza, este urat de doua ori odata ca sunteti refuzati si a doua din partea mea ca trebuie sa refuz. Evaluati-va corect sansele si fiti realisti.

Catalin este un tip pe care chiar nu vreau sa-l jignesc si are o masina foarte tare pentru acel gen insa este grea, prea grea in opinia mea, apoi pentru o masina cu un timp de cca 11.5s pe sfertul de mila nu am sa pornesc masina, chiar daca se doreste a fi locotenentul cuiva. Eventual pe bani ca sa nu fiu in pierdere.

Mi se pare o mare lipsa de bun simt sa provoci pe cineva a carui masina nu este gata sau sa-l pandesti cand este invalida, dar am vazut ca se poarta si ca este important sa se castige o cursa in orice conditii, uitand de fairplay. Mai e putin si ne taiem rotile ca sa nu mai putem lua startul.

In ce ma priveste ar fi corect sa aveti putina rabdare sa vedeti cum o sa va merga masinile la momentul in care si a mea are sa fie in stare de functionare.

In momentul in care am sa anunt ca prezint o masina valida la start, sa stiti ca este asa cum vreau eu si ca functioneaza excelent, ca de fiecare data cand m-am asezat la start putand sa casig orice cursa ca si pana acum."

cata4 07-03-10 22:48

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Dezamagesti din nou!

Aveam o impresie cat de cat buna ...

Masina mea e de 11.5 s si momentan este una dintre cele mai rapide masini, tu te-ai dat cu Ono si al lui Porsche si nici pana acum nu se stie cine a castigat ,eu m-am dat cu el, fiind stock ... am fost pe acolo! Lumea intelege unde bat eu , poate ca tu ai evoluat dar asta se poate demonstra numai prin rezultate!

Te anunt ca niciodata nu am fost locotenentul nimanui si nici macar nu am incercat sa ma bag pe sub pielea nimanui, doar ca sa am aplaudaci cum incerci tu ...

Tu in schimb te complaci in niste povesti care numai tu le crezi , demonstreaza si nimeni nu o sa mai zica nimic! Eu nu am avut un atac la persoana pur si simplu am raspuns la ce ziceai tu, ca nu exista masini in stare de functionare care sa se dea cu tine!

Te salut si spor la treaba, poate anu asta o sa te vedem la curse, pentru ca avem nevoie de masini puternice! suntem ca tara f in spate fata de toti vecinii nostri ...

bbm 08-03-10 06:24

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3158344)
In acest moment orice posesor de Tico se poate considera mai rapid decat eu si STI-ul meu. Masina este in lucru si nu pot onora nici o provocare .

Insa atunci cand este gata masina, sa fiti siguri ca nu o sa ocolesc provocarile serioase, iar aprecierea asupra lor o voi face personal fiind obiectiv.

Nu incercati sa ma puneti in situatiia dificila de a va refuza, este urat de doua ori odata ca sunteti refuzati si a doua din partea mea ca trebuie sa refuz. Evaluati-va corect sansele si fiti realisti.

Catalin este un tip pe care chiar nu vreau sa-l jignesc si are o masina foarte tare pentru acel gen insa este grea, prea grea in opinia mea, apoi pentru o masina cu un timp de cca 11.5s pe sfertul de mila nu am sa pornesc masina, chiar daca se doreste a fi locotenentul cuiva. Eventual pe bani ca sa nu fiu in pierdere.

Mi se pare o mare lipsa de bun simt sa provoci pe cineva a carui masina nu este gata sau sa-l pandesti cand este invalida, dar am vazut ca se poarta si ca este important sa se castige o cursa in orice conditii, uitand de fairplay. Mai e putin si ne taiem rotile ca sa nu mai putem lua startul.

In ce ma priveste ar fi corect sa aveti putina rabdare sa vedeti cum o sa va merga masinile la momentul in care si a mea are sa fie in stare de functionare.

In momentul in care am sa anunt ca prezint o masina valida la start, sa stiti ca este asa cum vreau eu si ca functioneaza excelent, ca de fiecare data cand m-am asezat la start putand sa casig orice cursa ca si pana acum."


avind in vedere ca ai lipsit multa vreme (de fapt, de la acel photo finish cu daniel) si cum bine zici, momentan si un tico este mai rapid decit al tau sti, anunta-ne cind e gata masina sa -ti gasim ceva sa te califici :)) bafta cu setup -ul

tase_astra 08-03-10 08:19

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Catalin din nou imi afirm respectul pentru tine insa calculele care le faci sunt gresite.
Momentul in care eu m-am dat cu Porschele era altul, in trecut Porschele beneficiind de o alta setare, iar in cursa eu am gresit castigand cu noroc. Am ratat startul dar cu toate astea am reusit sa revin.Uite iti promit ca iti caut o masina medie sa te dai cu ea cand vine la Bucuresti ca sa ma intelegi ce spun, stiu ca esti deschis dar poate ca ai o alta perceptie a realitatii.

cata4 08-03-10 11:53

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
:)) K man, am inteles doleantele tale, poate ca o sa apara si pe la noi un OZN care sa fie demn de pornirea lui Katrina(uraganu)! ;)

In schimb te inteleg pentru ca daca aveai aceasta opinie si la unguri in primavara anului trecut, nu mai erai nevoit sa te ezi invins de acel M3 e46!

Salut spor la treaba !

SEBASTIAN 15-06-10 22:28

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Nu va facrti griji, daca eu nu-mi fac voi chiar puteti sa fiti relaxati.
La masina se lucreaza cu grija si s-au facut pasi importanti:
https://img169.imageshack.us/img169/7114/image186.jpg
Uploaded with ImageShack.us
https://img15.imageshack.us/img15/5554/image185bc.jpg
Uploaded with ImageShack.us
Turboul este pe pozitie, capota se inchide frumos peste el e totul excelent.
Acum se lucreaza la downpipe, dupa care vor pleca la ceramizat.
Dupa ceramizare vor fi si inveliti in panza speciala de izolare termica pt 1100 grade celsius.
Despre provocari discutam cand e gata, pana atunci sunteti castigatori la masa verde, daca vi se pare fairplay o astfel de cursa.
Despre provocari la momentul oportun voi discuta doar cu proprietarii masinilor respective.

DONU' 18-06-10 16:34

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Sincer, cam cati cai preconizezi ca va avea masina..., daca tot e aproape gata?

SEBASTIAN 18-06-10 21:08

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Ca sa nu trebuiasca sa preconizez, sa aproximez si sa intru in polemici voi masura masina pe dyno Mustang.

https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...st-putere.html
Raspunsul ar fi SUFICIENTA!

unchiulNOS 11-12-10 14:34

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
bafta cu modificarile, sa o vedem la treaba, pt ca lumea te vb de rau, la modul ca are 1000 cp, dar nu se da cu nimeni. iti doresc numai bine si o turbina fericita!

xfactor 11-12-10 15:26

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Sebastian cand o termini am eu pe cineva cu o "KATRINA".Daca il bati pe el atunci o sa isi inghita toti vorbele pe care le-au spus.Poate te vedem la anul aliniat la start,cu subaru nu altceva.

SEBASTIAN 11-12-10 17:48

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Exista trei virteze de lucru:
- incet
- incetisor
- foarte incet
Se pare ca s-a blocat in ultima treapta.:lol:
E aproape gata dar dureaza de parca am inventa un avion.
Asta e situatia prefer sa se lucreze mai lent dar cu grija, pentru ca m-am saturat de graba care strica treaba. Probabil ca multi dintre voi sti ca cea mai mare problema in Romania este cea legata de mecanici.
Daca voi va doriti sa o vedeti la "munca" ... oare cat imi doresc eu asta.
Am inteles de la unii ca trebuie sa ma calific ca sa ma dau cu greii, nu-i problema o sa o fac;), important este sa reusesca sa tina pasul cu batranica.

TSC-Us 16-01-11 23:38

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
cam cand o sa vedem subaru la treaba? 1 mai, ceva?

SEBASTIAN 17-01-11 04:53

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Greu de spus cu exactitate.
Masina trebuie sa fie in principiu gata cu mult inainte.
Oricum asa cum am mai spus nu ma voi grabi.

alexSHO 17-01-11 10:29

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Nu prea mai sunt la curent cu topicul asta, cumva masina asta 'urmeaza sa fie gata' din 2005? Mi se pare total amuzant :)

bimmer3 17-01-11 11:05

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
a fost amuzant, acum e trist
"bafta cu proiectul"

lascarica 17-01-11 15:41

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Parerea mea este ca..amuzante sau triste sunt numai atitudinile ce ar putea duce cu gandul la anumite obligatii contractuale pe care le-ar putea avea sebi pentru voi sau alti membri ai comunitatii...aveti cumva contract de promovare a afacerilor voastre pe masina lui si nu s-a tinut de cuvant? Nu cred..asadar...e masina lui,mai are si altele..la curse a participat in masura timpului disponibil, cu alta masina. Si nu in ultimul rand,nu este mecanic sa se poata ocupa personal,deci depinde de mainile altora (si de fondurile lui- care din cate banuiti,nu cresc ..totdeuna in copacul de la marginea strazii),iar in cazul unui proiect in care se doreste extrem, probabilitatea de a traversa si perioade in care se vor incerca si solutii dovedite ulterior a fi mai putin inspirate,este mare.
PS: Apoi omul are si familie...este criza la toata lumea ...poate ca e firesc ca directia prioritara pentru veniturile sale sa nu o constituie masina de drag, ci familia si afacerea sa ;).
O zi buna,

Cipilica 17-01-11 17:12

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Foarte corect ce spui tu. Stiu perfect si situatia lui Sebastian si inteleg pentru ca si eu am trecut prin ceva asemanator (raportat la nivelul bugetului meu).
Dar ce rost are acest topic daca masina nu s-a prezentat la start de 5 ani? E topic de provocari, nu de prezentare. Cel mult vezi o caterinca sau si mai rau, tensiuni care duc la certuri deloc placute sau constructive.
Parerea mea e ca mai bine inchideti topicul pana la "momentul adevarului".
Mult succes tuturor.



Din partea mea numai respect, tuturor celor care il merita.

SEBASTIAN 17-01-11 19:25

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by alexSHO (Post 3993469)
Nu prea mai sunt la curent cu topicul asta, cumva masina asta 'urmeaza sa fie gata' din 2005? Mi se pare total amuzant :)

:bunch: iti multumesc pentru atentie, ai fost un dragut, doar ca esti putin prost informat. Probabil ca este vina mea, dar nu ma pricep la publicitate, nefiind acesta domeniul meu forte si nici public relation-ul nu-mi surade.
Masina a fost gata de mai multe ori dar mi-am dorit mai mult si am experiemntat pe banii si stiinta mea nu pe masinile clientilor.
Exista un topic unde s-a prezentat asta.
Quote:

Originally Posted by bimmer3 (Post 3993596)
a fost amuzant, acum e trist
"bafta cu proiectul"

Pentru mine nu este nici amuzant nici trist, iar graba strica treaba.
Ma bucur ca dupa atata timp inca mai starneste interes ;), desi sincer mi-ar fi placut sa fie data uitarii.:D

Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3994370)
Parerea mea este ca..amuzante sau triste sunt numai atitudinile ce ar putea duce cu gandul la anumite obligatii contractuale pe care le-ar putea avea sebi pentru voi sau alti membri ai comunitatii...aveti cumva contract de promovare a afacerilor voastre pe masina lui si nu s-a tinut de cuvant? Nu cred..asadar...e masina lui,mai are si altele..la curse a participat in masura timpului disponibil, cu alta masina. Si nu in ultimul rand,nu este mecanic sa se poata ocupa personal,deci depinde de mainile altora (si de fondurile lui- care din cate banuiti,nu cresc ..totdeuna in copacul de la marginea strazii),iar in cazul unui proiect in care se doreste extrem, probabilitatea de a traversa si perioade in care se vor incerca si solutii dovedite ulterior a fi mai putin inspirate,este mare.
PS: Apoi omul are si familie...este criza la toata lumea ...poate ca e firesc ca directia prioritara pentru veniturile sale sa nu o constituie masina de drag, ci familia si afacerea sa ;).
O zi buna,

Multumesc pentru sprijin, ceea ce spui este o esenta a intregii societatii, iar eu nu pot sa fac exceptie de la mediul in care traim.
Mai mult decat ca nu am o relatie contractuala cu nimeni masina a fost facuta pentru placerea mea, iar locul unde m-am putut manifesta au fost cateva curse de drag bine alese. Sincer as fi preferat circuitul masina fiind destul de bine pregatita sa suporte la nivel amator asa ceva.
O alta idee pe care vreau sa o repet este aceea ca la momentu oportun masina v-a fi scoasa la lumina reflectoarelor, promovata asa cum trebuie fiind Subaru- RacingCode.
Eu nu mi-am permis sa experimentez pe masinile clientilor.


Quote:

Originally Posted by Cipilica (Post 3994664)
Foarte corect ce spui tu. Stiu perfect si situatia lui Sebastian si inteleg pentru ca si eu am trecut prin ceva asemanator (raportat la nivelul bugetului meu).
Dar ce rost are acest topic daca masina nu s-a prezentat la start de 5 ani? E topic de provocari, nu de prezentare. Cel mult vezi o caterinca sau si mai rau, tensiuni care duc la certuri deloc placute sau constructive.
Parerea mea e ca mai bine inchideti topicul pana la "momentul adevarului".
Mult succes tuturor.



Din partea mea numai respect, tuturor celor care il merita.

La start m-as fi prezentat mai des, mai ales daca as vi avut adversari pe masura.
Singurul concurent la care m-am raportat am fost chiar eu, incercand de fiecare data sa urca inca o treapta.
Am reusit chiar daca costurile au fost mari, uneori extrem de mari.
Din pacate inca nu vad performante care sa ma excite atat de rau incat sa ma faca sa ma grabesc. ;)

lascarica 17-01-11 20:26

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 3995111)
......
Din pacate inca nu vad performante care sa ma excite atat de rau incat sa ma faca sa ma grabesc. ;)

Eh, totusi sunt ceva masini foarte rapide..aici includ tot ce este sub 11sec,iar o transmisie care tine 10sec/sub 10sec...este o Realizare Majora.
Cred ca ar trebui sa-i faci cadou sti-ului tau si un timp oficial pe sfert de mila...fara teama de comentariile carcotasilor in cazul in care cine stie din ce motive n-ar reusi sa confirme asteptarile (cine rade si face misto de o masina la care apar probleme in solicitari maxime la nivelul asta<9-10-11sec> de performanta ,e pur si simplu Tampit si trebuie tratat cu blandete sau ignorat)
Anul asta se va ingrosa randul la 10.x sec... deci... ar cam fi masini capabile...Eu de exemplu,nu va momentan NICI o masina ro care sa reuseasca sa fie mai rapida decat r33 al lui Igor. Cel putin nu pe suprafetele disponibile pentru curse de drag in ro. Poate in ungaria sau mai departe,ar fi foarte rapid dragsterul lui George,poate si altele. Aici se pare ca inca nu.
Seara placuta !

alexSHO 17-01-11 20:38

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 3995111)
La start m-as fi prezentat mai des, mai ales daca as vi avut adversari pe masura.
Singurul concurent la care m-am raportat am fost chiar eu, incercand de fiecare data sa urca inca o treapta.

In primul rand nu am nimic cu tine pentru ca nu te cunosc, in plan secund insa nu pot sa nu remarc acest ''nu am adversar'' al tau cand masina ta sta numai in garaj, altii vorbesc mai putin si fac mai multe tu vad ca faci mai putine si vorbesti mai mult. In momentul in care o sa vad ca te dai cu o masina si este cum spui tu jos palaria, vin la tine te trag de maneca si iti dau o bere. Personal am trecut de varsta la care ma impresioneaza vorbele, de la o vrasta incolo te impresioneaza faptele.

SEBASTIAN 17-01-11 20:50

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3995381)
Eh, totusi sunt ceva masini foarte rapide..aici includ tot ce este sub 11sec,iar o transmisie care tine 10sec/sub 10sec...este o Realizare Majora.
Cred ca ar trebui sa-i faci cadou sti-ului tau si un timp oficial pe sfert de mila...fara teama de comentariile carcotasilor in cazul in care cine stie din ce motive n-ar reusi sa confirme asteptarile (cine rade si face misto de o masina la care apar probleme in solicitari maxime la nivelul asta<9-10-11sec> de performanta ,e pur si simplu Tampit si trebuie tratat cu blandete sau ignorat)
Anul asta se va ingrosa randul la 10.x sec... deci... ar cam fi masini capabile...Eu de exemplu,nu va momentan NICI o masina ro care sa reuseasca sa fie mai rapida decat r33 al lui Igor. Cel putin nu pe suprafetele disponibile pentru curse de drag in ro. Poate in ungaria sau mai departe,ar fi foarte rapid dragsterul lui George,poate si altele. Aici se pare ca inca nu.
Seara placuta !

Probabil ca o sa relev si un timp asa cum trebuie! Dar nu va faceti griji de asta.
Tot respectul pentru masinile lor, sunt foarte tari, bravo lor dar vorbim de 2010 din 2005 pana ieri au fost 5 ani. Sa lasam sa se limpezeasca apele si mai vorbim. Asa-mi place mie sa plec la start cu sansa a doua si cu handicap :lol:. Oricum sa-i lasam pe cei cu masini tari sa se exprime, poate nici nu-i onoreaza prezenta mea la start, iar astazi e prematur sa discut, masina mea este nefunctionala, probabil lafel ca altele.
Daca vrei sa faci o masina doar pentru 402m nu e nici asa de scump si nici asa de greu, trebuie sa vrei si sa ai cativa banuti, dar daca vrei mai mult ... e grele.

SEBASTIAN 17-01-11 20:53

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by alexSHO (Post 3995433)
In primul rand nu am nimic cu tine pentru ca nu te cunosc, in plan secund insa nu pot sa nu remarc acest ''nu am adversar'' al tau cand masina ta sta numai in garaj, altii vorbesc mai putin si fac mai multe tu vad ca faci mai putine si vorbesti mai mult. In momentul in care o sa vad ca te dai cu o masina si este cum spui tu jos palaria, vin la tine te trag de maneca si iti dau o bere. Personal am trecut de varsta la care ma impresioneaza vorbele, de la o vrasta incolo te impresioneaza faptele.

Si eu de varsta la care sa mai trebuiasca sa ma simt obligat sa demonstrez ceva.
In locul tau as pune mana sa fac o masina performanta si atunci am putea incerca sa fim pe aceeasi lungime de unda, dar pana atunci poate ca lasi tastele mai moale.

cristi_407 17-01-11 23:00

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Eu imi aduc aminte de cursa cu un Porsche..si masinile au stat una langa alta, una din cele mai frumoase curse..Si Porsche le avea peste 700 cp din ce stiu eu..poate gresesc.. :)..Si asta a fost acum multi ani, cand nimeni nu prea ii dadea sanse lui Sebastian.. Deci poate o sa revina mai in forta..

SEBASTIAN 18-01-11 09:04

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by alexSHO (Post 3995433)
In primul rand nu am nimic cu tine pentru ca nu te cunosc, in plan secund insa nu pot sa nu remarc acest ''nu am adversar'' al tau cand masina ta sta numai in garaj, altii vorbesc mai putin si fac mai multe tu vad ca faci mai putine si vorbesti mai mult. In momentul in care o sa vad ca te dai cu o masina si este cum spui tu jos palaria, vin la tine te trag de maneca si iti dau o bere. Personal am trecut de varsta la care ma impresioneaza vorbele, de la o vrasta incolo te impresioneaza faptele.

Quote:

Originally Posted by alexSHO (Post 3993469)
Nu prea mai sunt la curent cu topicul asta, cumva masina asta 'urmeaza sa fie gata' din 2005? Mi se pare total amuzant :)

Quote:

Originally Posted by bimmer3 (Post 3993596)
a fost amuzant, acum e trist
"bafta cu proiectul"

Quote:

Originally Posted by Cipilica (Post 3994664)
Foarte corect ce spui tu. Stiu perfect si situatia lui Sebastian si inteleg pentru ca si eu am trecut prin ceva asemanator (raportat la nivelul bugetului meu).
Dar ce rost are acest topic daca masina nu s-a prezentat la start de 5 ani? E topic de provocari, nu de prezentare. Cel mult vezi o caterinca sau si mai rau, tensiuni care duc la certuri deloc placute sau constructive.
Parerea mea e ca mai bine inchideti topicul pana la "momentul adevarului".
Mult succes tuturor.



Din partea mea numai respect, tuturor celor care il merita.

Da asa a fost, am ratat startul dar pana la final am reusit sa trec in fata cu cateva zeci de cm.
Sa nu uitmam si cursa cu masina lui Virgil Supra unde lafel am intrat in arena cu sansa a doua, in ochii publicului.
Dar important este ca nu am pierdut in nici o cursa si mai important este viitorul. Ma refer la cursa cu aceasta masina altfel sunt antrenat sa si pierd, face parte din frumusetea jocului.

alexSHO 18-01-11 13:29

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 3995490)
Si eu de varsta la care sa mai trebuiasca sa ma simt obligat sa demonstrez ceva.
In locul tau as pune mana sa fac o masina performanta si atunci am putea incerca sa fim pe aceeasi lungime de unda, dar pana atunci poate ca lasi tastele mai moale.

Eu cred ca tu faci flame... totusi sunt 90 de pagini pentru nimic :)
Diferenta este ca eu nu am spus de SEAT ca are 1500 de cai si bate tot.. intelegi tu ideea... sper :)

zGb 19-01-11 02:10

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3995381)
Eh, totusi sunt ceva masini foarte rapide..aici includ tot ce este sub 11sec,iar o transmisie care tine 10sec/sub 10sec...este o Realizare Majora.

Avem domnu' :) Chiar Subaru se cheama domnii si pun o transmisie de genul acesta pe sti-urile 2006-2007 (editiile urmatoare nu cunosc dar cel mai probabil sunt la fel de strong ca asta) :lol:. Sunt sti-uri si de 9sec cu totul stock, uite aici unul de 10.0x. Ken Block in Gym 1&2, ambele sti-uri aveau cutiile stock :) cam de aici reiese unul din avantajele grele in lupta 'morala' vs evo

SEBASTIAN 19-01-11 07:18

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Transmisia mea a fost modificata schimband cateva piese esentiale.
Datorita diferentialelor de serie si a distributiei cuplului la start rupea planetarele si nu nu mai avea un comportament civilizatde 4x4.
Fiind puterea foarte mare masina incepuse sa se comporte ca si cum nu ar fi avut diferentiale autoblocante. Rotile incepusera sa se invrta aiurea fiecare de capul ei si tindeau sa patineze pe rand violent in mers chiar la viteze de 140-10km/h.
Am folosit un set de 3 diferentiale Cusco 1, 5 cai de foarte buna calitate setate pentru asfalt. Astfel am obtinut o setare mecanica cu cca 70% distributie spate 30% fata.
Deasemenea am schimbat cateva pinioane copiind cele mai bune cutii utilizate de serie in Japonia pe modelele lor.
Am schimbat la un momemt dat si comanda schimbatorului folosind una de tip secvential.
http://www.legalracing.ro/forum/file...lparts_100.gifhttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_198.jpghttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_162.jpg
Datorita solicitarilor foarte mari cutia de viteze are nevoie de revizii dese pentru a evita accidentele mecanice.
Apar foarte repede uzuri care la masini de serie probabil ca ar aparea la 300000km.
Dar exista variante si pentru transmisie important este sa ai bani una din ele fiind aceasta:
https://img691.imageshack.us/img691/3992/steveol.jpg

EVOLUTION8 19-01-11 08:02

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))

TSC-Us 19-01-11 13:06

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
mai sunt multe piese de montat? nu ma intelege gresit, nu vreau sa fiu tenentios, chiar sunt un fan de-al tau si chiar vreau sa iti vad masina la "lucru".

daca masina o sa faca senzatie, gandeste-te ca or sa se inmulteasca clientii, or sa capete multa incredere in racing code.

bafta cu proiectul tau.

SEBASTIAN 19-01-11 17:23

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Multumesc de intrebare.
Stadiul actual arata asa:

Se vede ca sunt multe de pus la loc, lista fiind destul de simpla dar lunga.
Imediat ce mecanic este totul gata se trece la montarea noului ECU.
https://img4.imageshack.us/img4/2839/image098hq.jpg

zGb 20-01-11 09:46

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by EVOLUTION8 (Post 3999929)
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))

Daca nu ai fi atat de ingamfat sa te arunci in afirmatii nefiind in cunostinta de cauza, ar fi mai bine ;) eu vorbesc de transmisia de pe modelul 2006+, sti-ul in speta fiind 2004-2005. Este sensibil mai slaba. Un evo ix poate doar sa viseze cu transmisia stock sa faca ce face un sti in aceleasi conditii la puteri decente. Abuzezi -> platesti. Ia loc, nota 3 :)

ps : felicitari pt upgradeul de transmisie si spor la treaba!

lascarica 20-01-11 12:27

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 3999751)
Avem domnu' :) Chiar Subaru se cheama domnii si pun o transmisie de genul acesta pe sti-urile 2006-2007 (editiile urmatoare nu cunosc dar cel mai probabil sunt la fel de strong ca asta) :lol:. Sunt sti-uri si de 9sec cu totul stock, uite aici unul de 10.0x. Ken Block in Gym 1&2, ambele sti-uri aveau cutiile stock :) cam de aici reiese unul din avantajele grele in lupta 'morala' vs evo

Stiam ca tine foarte bine,insa nu banuiam chiar in halul aha...buna treaba si mare avantaj(timp+finante+constanta in participare...nu astepti 3 luni sa-ti faca cosworth ce ai comandat) in orice proiect de drag sau chiar raliu.

Quote:

Originally Posted by EVOLUTION8 (Post 3999929)
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))

Asta cred ca este doar o gluma cu care incerci sa inveselesti atmosfera...pentru ca altfel luata afirmatia,ar fi deplasata dat fiind ca Oricare proprietar de evo stie foarte bine si recunoaste ca are marele handicap al fragilitatii transmisiei stock,incepand cu diff spate.

SEBASTIAN 20-01-11 19:47

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Va multumesc mult pentru atentia acordata si sincer va spun ca-mi face placere sa discut cu voi.
Rugamintea mea este sa nu va lasati antrenati in conflicte de nici un fel.
As fi foarte bucuros sa impart bucuria realizarii acestui proiect impreuna cu toti de aici.
Va multumesc respectos pentru intelegere!

T@zMania 23-01-11 19:15

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
speram sa o vedem cat mai repede pe strazi ''apta'' de lucru....

xenon_bn 06-05-11 21:53

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Noutati cu masina?


All times are GMT +2. The time now is 18:45.

- Copyright 2026 4Tuning