![]() |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Acum folosesc Denso si HKS, dar alternativa noastra care este in teste da rezultate foarte bune.
Cred, dar inca nu sunt sigur ca voi folosi ECU-RacingCode. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
succes dar noi vrem sa vedem FAPTE !!!
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Este un stand alone pur, lafel ca un Motec dar mult mai performant.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Vezi ca Motec si-a dovedit suprematia in ani de motorsport ! Dar probabil ca si voi , nu ? Ha HA aha |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Oare de ce nu ma mira raspunsul tau...:) Foarte previzibil si totusi inafara subiectului, iar daca George mai sus ma intreba de electronica fiind pasionat si un impatimit al modificarilor extreme in cunostinta de cauza, dar direct la subiect nu inteleg de ce tu sau altii vin sa faca noise pe acest topic.
Nu vad nici moderatorii, sau supermoderatorii, adminii sa corecteze, sa penalizeze aceste replici lipsite de substanta. Asa cum am spus de fiecare data m-am tinut de cuvnt, asa are sa fie si acum si nu sunt interesat de ce crede unul sau altul, eu stiu ce putem face noi si ne concentram sa dezvoltam pozitiv aceste proiecte. Sunt proiecte complexe, grele, de durata si credem ca in piata pe langa elebrul Motec in fata caruia facem o plecaciune este loc si pentru altii care pot confirma sau dimpotriva. Totusi nu putem sta ascunsi la umbra nucului batran, pentru cine nu stie sub nuc nu mai creste nimic. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sub nuc nu creste nimic, asta era intelepciunea si repet faptul ca avem tot respectul pentru ceea ce fac ei si ii stimam. Sunt multe alternative pentru un stand alone iar Motec este una buna si totusi nu cea mai buna.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Pentru proiectul meu am ales Vi-pec -V88 EMS. Este un brand din Australia iar dupa specificati pare super ok. Sper sa incepem instalarea in cca. 30 de zile si vedem atunci ce si cum. :D |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Deja discutile sunt mai interesante.
Ai dreptate cu tot ce spui si cunosc f bine produsul respectiv de care vorbesti, este ok. Il consider in gama lui Motec dar mai putin dezvoltat . |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
2 Attachment(s)
Dupa cum v-am mai spus masina este aproape gata.
Nu mai sunt in acest moment operatii foarte grele de facut ci mai de graba migaloase. Piesele exista trebuie sa terminam un alt proiect si anume masina lui SEI apoi intra a mea la lucru. Ce pot sa va spun este ca nu se lucreaza in graba si nu exista o tinta de dobaorat cu performantle ei. V-a fi lucrata corect setata corect fara a dori sa invinga pe x sau y si suntem convinsi ca daca totul decurge normal performantele vor fi suficiente. Dupa tot ce s-a vazut in zona masinilor de performanta in ultimul timp cred ca ma intelegeti de ce nu ma precipit si de ce nu ma intereseaza o multitudine de provocari. Masina este facuta pentru placerea mea, pentru satisfactia mea personala si nu tintesc sa iau cupele nimanui la nici un concurs. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Asteptam un raspuns pentru azi la 23 pana in 18:30.
Nu a fost o provocare din partea mea dar pentru un prieten care era conditionat intr-o anumita conjunctura de asta... |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Am vazut pe alt thread......poate ne zici si noua cum merge...asa ca prima impresie. De fapt.....e 18:34....cum a ramas?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Cum sa ramana ... ca la dentist.
Pana acum totul e foarte bine insa nu vreau sa declar mai mult. Nu ma grabesc totul trebuie facut temeinic cu pasi mici si siguri. Masina este gata si in orice moment(cateva ore) functioneaza in vechea configuratie, care oricum este mult peste ce s-a vazut in filmele vechi insa nu asta e potentialul si voi iesi la rampa cu ceva mult mai interesant. Sper sa nu mai fiu amestecat in discutile lor amicale sau dusmanoase pentru ca sincer nu ma intereseaza iar acel nivel nu reflecta nici cea mai mica provocare. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
adica sa intelegem ca masina dupa atatea "preparari" (asta ca sa citez un clasic in viata) merge foarte bine TOT in configuratia veche?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Cofiguratia veche nu este cunoscua de voi.
Voi cunoasteti, mai bine spus aveti o oarecare idee despre o configuratie in care functiona cu 1,6, iar in configuratia denumita de mine "veche" masina functiona cu 2,6 bar si multe alte imbunatatiri. Desigur cresterea puterii nu este intr-o relatie direct proportionala cu ridicarea de boost insa exista o anume progresivitate. Masina este extrem de agresiva, dar am ales sa modific si altele care imi vor aduce un mare aport de putere si dimanica. Avand alete prioritati cum ar fi sediul RacingCode, masina lui Sei si inca cativa clienti cu masini ceva ma mult decat de strada, nu ma voi grabi sa termin de draul de a fi gata. Incet in liniste cu aparatele pe ea cu calculatorul pe masa, teste, logari, verificari... |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Blazey asta e topic de prezentare a masinii sau de provocari adica "faptuiala" ? Intreb deoarece vad o ciclitate in afirmatii, promisiuni, "amenintari" dar nu vad nici o cursa si nici un rezultat ?!?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nici eu nu stiu ce este...
Este ceva ce la un moment dat a deschis Gratian. A vrut sa fie discutii pe marginea acestei masini si a performantelor ei, in plus sa vada daca exista vre un competitor serios. Au incercat cativa dar nu au fost probleme. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ce-ai zice Sebastian daca as muta discutia la masina mea?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Am strica traditia forumului.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Pana in acest moment nu a exista vreo masina, care in confruntarea directa, sa poata parcurge mai rapid cei 402m. Pe viitor ramane deschisa confruntarea cu diversi competitori daca masinile lor vor insemna o provocare majora pentru mine.
Am sa evit sa vin la start, daca am sa observ ca sansele inclina mult in favoarea mea. Din principiu procedez in felul urmator. Stabilim ca exista o masina care sa prezinte interesul pentru o cursa. Nu am sa vin la start pana acea masina nu demonstreaza ca este in forma maxima si poate pune probleme. Acest fapt il poate demonstra facand o cursa demo cu o alta masina performanta, pe al carui sofer ma bazez. Dupa cursa vreau sa evit discutile ca: ... nu a avut ambreiaj, ca avea ceva... E un principiu simplu care da rezultate. Nu am nevoie de locotenenti, cum spuneau altii mai demult, ci dor de o confirmare care arata valoarea campetitorului. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Ai perfecta dreptate......dar aceasta atitudine poate fi inteleasa gresit si privita ca o infumurare sau ceva de genu`. Eu pana acum asa am privit-o....dar dupa explicatiile de sus....mi-am schimbat parerea :)
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc!
SUnt pe strazi de mult timp in 89-90 faceam primele intreceri, pe atunci nu chiar asa de "ilegale". Sigur in lumea curselor sunt de mai demult cam de prin 83-84, de cand eram copil pusti asa cum sunt unii acum aici de 13-14 ani si ii inteleg pt ca acum se formeaza. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Felicitari pt ca esti aproape de final, in sfarsit Te-ai gandit ce se intampla daca si ceilalti au aceleasi pretentii de la tine? De ce ar trebui sa-ti demonstreze ei ceva si n-ar trebui sa le demonstrezi tu lor? Pana la urma ei au curse `in picioare` in ultimul timp, tu cui i-ai demonstrat cum merge masina ta de acum? Dyno-ului tau? Sau nici lui? Cum poti tu sa-i spui baiatului cu GTR alb (doar un exemplu) ca trebuie sa demonstreze inainte sa se dea cu tine? El s-a dat si legal si cum vrei tu, s-a dat si cronometrat, ar fi infantil din partea lui sa se dea cu tine numai pt ca esti cunoscut si pt ca mergea masina ta bine pe vremuri. Daca as fi in locul celor cu masini cu adevarat competitive (recunosc ca ma atac ca nu sunt), nu ma dadeam cu tine decat dupa ce faceai tu cam 10 runde de calificari. Sa nu ma intrebi ce masina am, este o vechitura de 200cp, vorbesc doar ca un cititor de 4tuning, nu sunt cursant. Am incercat sa vorbesc politicos, daca am sarit calul din inertie imi cer scuze. Promit ca n-o sa mai fiu ironic pe topicurile tale, vb serios. Bafta cu masina. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Asta am mai auzit de nspe ori in multe din paginile anterioare aceeasi placa.
Stiu ca e urat sa faci recomandari pe banii altora si imi cer scuze dar poate faci un efort sa ajungi la KOE ca sa inchei cu mitul Elodiei motorizate si a timpilor relativi. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Eu am alta mentalitate, fac ceea ce-mi propun si daca am facut treaba bine, rezultatele vin de la sine. Nu pot sa etalonez masina dupa niste timpi luati in conditi meteo diferite, aderenta diferita, benzina schimbata... La stand e altceva exista statie meteo integrata la sistemul de masurare. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Noi ? :?: |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc frumos pentru raspunsul abil Seby.
Acest topic este la fel de util ca un piston spart, o biela indoita sau un cauciuc taiat. Pentru orice in cazul tau exista scuze, motive, teorii ale conspiratiei si ocolisuri. Cand e vorba de fapte in schimb ne afisam cu un set de idei si principii care ar face pe oricine sa se intrebe daca proprietarul lor face misto sau chiar e ......glumet. O totala pierdere de vreme si cuvinte iar de vina suntem noi nu tu :D |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Da un piston spart, o bielea indoita, un cauciuc ars daca sti sa le interpretezi, pot sa deschida noi orizonturi, multe teste in lumea asta sunt distructive . Trebuie sa luam ce este bun si sa invatam. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
ECU este deja functional, iar eu mai am putin de lucrat la mecanica. https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...acingcode.html |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Avand in vedere faptul ca Sebastian este banat, postez in numele lui informatii cu privire la stadiul masinii lui.
Astazi din motive pe care nu vreau sa le discut, dupa o foarte lunga perioada de hibernare si conservare, am luat masina de la sediul Marsilauto. Nu am stat sa ii fac poze si nici nu aveam ce sa prezint nou, iar masina pe platforma nu reprezinta o stare fireasca. Aceasta masina mi-a adus mari satisfactii oferindu-mi posibilitatea sa castig fiecare cursa desfasurata. Doresc sa multumesc celor de la Marsilauto pentru operatile care le-au prestat la masina mea in ultimul timp, in speranta ca nu voi mai avea pe viitor probleme mecanice, ei fiind cei care au refacut motorul si au revizuit cutia de viteze. De multe ori o schimbare este foarte bine venita si o echipa noua poate aduce o alta dinamica in evolutie, fapt pe care mi-l doresc evitand in acest fel plafonarea. In prima faza masina trebuie adusa la stadiul de pornire si buna functionare pentru a efectua rodajul. Ulterior ramane sa ridicam performantele aproape de ceea ce este pregatita masina sa suporte. Pana atunci sunt nevoit sa refuz orice provocare, oricum nu cred ca masinile celor care ar putea lansa o astfel de provocare serioasa sunt valide. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Masina mea este functionala ... !!!
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
de parca a lui ar fi valida sa ii lanseze cineva o provocare..........
din pacate,in loc sa evoluam fara scandal,schiopatam in continuare........... doar a venit primavara si ne era dor de un pic de intriga ...:oops: |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Atata tot! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
iarasi??????????????????
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
pt cine vrea sa -si aduca aminte
https://www.youtube.com/watch?v=hu54C7QYeGs a venit vremea frumoasa, o continuare la film , ceva? |
| All times are GMT +2. The time now is 05:22. |
- Copyright 2026 4Tuning