Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

DONU' 09-08-09 03:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
Incerc sa te ajut cu stopurile. Incerc chiar sa-l refac si pe cel plesnit fiindca am si bucata plesnita de la el.

FANEX 21-08-09 18:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Deschidere portbagaj din buton:

vapix11 21-08-09 21:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 2575656)
Deschidere portbagaj din buton:

Prin deschiderea porbagajului te referi ca se ridica singur fara ajutor sau doar "apasarea pe bump"?
Te rog, ne spui si noua ce sistem pentru portbagaj ai folosit/montat? :D

FANEX 23-08-09 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
Nu se ridica singur fara ajutor,ar trebui ceva telescoape speciale pentru asta,cum am vazut la alte masini.Avantajul este ca sta tot timpul incuiat si nu mai folosesti cheia,de montat este foarte simplu,ai nevoie de un buton,cablu si un motoras de inchidere centralizata.
Mai multe detalii vezi aici:http://vwforum.vwforum.ro/index.php?...pic=39357&st=0

hazzeleyesz 28-08-09 09:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 2456918)
Praguri plastic OEM si ceasuri cu cadrane albe si ace rosii cu MFA


Cat te-au costat ceasurile cu cadrane albe si ace rosii cu MFA ?!

paul_ral 28-08-09 15:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
150 lei

antonlupan 28-08-09 18:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
intrebare...cum pot sa intaresc arcurile pe spate?daca pun 2 pers in spate e jos...nu vreau susp sport.....am inteles ca arcurile noi nu fac mare lucru....exista ceva pachet drumuri grele dar alea is vreo 5 milioane...se potrivesc de la golf 2 sau passat mai vechi?

FANEX 29-08-09 13:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
ce contine exact acel pachet drumuri grele ?

Shorky 31-08-09 11:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut am si eu o problea daca poate cineva sa ma ajute, nu mai merg stergatoarele pe temporizator si pe viteza mica doar pe viteza mare, stie cineva cum as putea sa rezolv problema asta, o fi din maneta

vapix11 31-08-09 11:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
Apropo de MFA.. eu nu am la al meu, as putea sa-mi montez? Stie careva si cam cat m-ar costa? :rolleyes2

mali84 31-08-09 17:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Shorky (Post 2599050)
salut am si eu o problea daca poate cineva sa ma ajute, nu mai merg stergatoarele pe temporizator si pe viteza mica doar pe viteza mare, stie cineva cum as putea sa rezolv problema asta, o fi din maneta


Salutare! La fel ca tine am patit si yo cu Veto meu. Solutia in cazul meu:m-am apucat sa ciocanesc cu degatul fiecare releu de pe panoul cu sigurante ascultand sfatul tatalui meu si asa cu putin noroc am rezolvat problema.:D
E posibil k releul de la stergatoare sa nu faca contact intr-un anumit punct iar printr-o cocanire mai puternica sa isi revina.
Bafata!

dumitrean 01-09-09 11:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut, la problema ta cu stergatoarele de vina este releul , la fel am patit si eu , l-am schimbat am luat unul nou si merge doar ca a fost scump 105 ron, alta varianta ar fi sa mergi cu el la un electrician sa vezi daca se mai poate face sau sa il iei de la dezmembrari , releul are scris pe el 99.

mali84 01-09-09 14:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
Cumpar set aparatori aripi pt Vento!!! Rog pe cei de pe forum din Timisoara care stiu vreun magazin unde pot gasi sa imi spuna adresa!:D

mali84 02-09-09 14:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mali84 (Post 2602726)
Cumpar set aparatori aripi pt Vento!!! Rog pe cei de pe forum din Timisoara care stiu vreun magazin unde pot gasi sa imi spuna adresa!:D

Chiar si un pret estimativ mi-ar fi de mare folos 8)

paul_ral 04-09-09 16:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
in jur de 100 lei, pe producator, noi.

Shorky 04-09-09 19:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
va multunesc cred ca o sa schib releu ca am ciocanit eu si mai insistent da tot nu vrea ms mul

seliuc daniel 06-09-09 04:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
frumoasa

seliuc daniel 06-09-09 04:14

Re: VW Vento - Proprietari
 
referitor la catalizatoare... nu stiu exact cate are vento dar stiu sigur ca,daca se scoate cel de inaintea senzorului apar probleme la motor(ceck engine nu se mai stinge)ori consumul va fi mai mare ori daca cumva intervine un control instantaneu r.a.r cred ca e majora problema.....se propune plata taxelor in functie de noxe... oricum daca il scoti....sa il ai la indemana.

catalin-stefan 04-10-09 14:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
ceau paul-ral....ai mai pus clima pe vento??? ca vreau su eu sa imi pun...trebe multe modificari la bord??? si un pret aprox la o manopera??
am gasir clima cu 300 eur si vreau un pret aprox pt manopera
sau cine stie sa imi zica

catalin-stefan 09-10-09 14:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
stie cineva de clima ... a montat careva???

antonlupan 11-10-09 20:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut.ma poate ajuta careva?caut lamela pentru cheie briceag care sa foloseasca pe ford ka...stie cineva unde si cum....stiu ca la un moment dat avea cineva de vanzare undeva pe forum...mersi

Sebastian.C 11-10-09 20:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Cineva dim TM, poate sa ma ajute imprumut cu niste faruri de Vento? Cateva saptamani. Platesc pt ele...

mali84 11-10-09 20:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
Apropo de faruri...am o intrebare pt cei care stiu sa-mi raspunda:cat de mari becuri halogen pot sa pun pe masina fara sa afecteze instalatia electrica (fire,relee,etc...) tinand cont ca standardul e de 55 Watti. Penrtu o lumina mai buna,mai puternica ce imi reconamdati voi,ce fel de becuri sa pun si un pret cu aproximatie??? Astept sfaturile voastre!

Multumesc anticipat!!!

Sebastian.C 11-10-09 20:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Recomand xenon!!! Si nu alte porcarii de pe piata...gen becuri de 100w...

antonlupan 11-10-09 21:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
pentru xenon iti trebuie ceva sistem care tine lumina in plan perfect orizontal ca sa nu sara in ochii celor din fata cand dai in groopi,denivelari,etc....intradevar lumina de xenon e impecabila.dar nu mi se pare normal sa ii orbesc pe aia din fata ca sa vad eu bine...
eu am pus pe al meu philips extreme light.....le am de 2 ani si vreau sa zic ca lumina este incomparabila cu cea dinainte....se poate merge noaptea fara nici un fel de problema...si nu au decat 55W si se monteaza fara nici un fel de probleme...se schimba becurile si gata...pret...in jur de 130 RON..daca vrei ne intalnim intro seara sa vezi cum lumineaza...

Sebastian.C 11-10-09 21:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
Stai calm ca nu deranjeaza xenoanele deloc... Eu nu am luat deloc blitz`uri pana acum...

catalin-stefan 11-10-09 21:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
stie cineva de clima .... sau are cineva de vanzare???

catalin-stefan 11-10-09 21:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
sebastian.... eu am un far la jamu mare da nu stiu exact de ce parte e.... daca il vrei ... suna-ma 0724301679

mali84 11-10-09 21:43

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by antonlupan (Post 2710433)
pentru xenon iti trebuie ceva sistem care tine lumina in plan perfect orizontal ca sa nu sara in ochii celor din fata cand dai in groopi,denivelari,etc....intradevar lumina de xenon e impecabila.dar nu mi se pare normal sa ii orbesc pe aia din fata ca sa vad eu bine...
eu am pus pe al meu philips extreme light.....le am de 2 ani si vreau sa zic ca lumina este incomparabila cu cea dinainte....se poate merge noaptea fara nici un fel de problema...si nu au decat 55W si se monteaza fara nici un fel de probleme...se schimba becurile si gata...pret...in jur de 130 RON..daca vrei ne intalnim intro seara sa vezi cum lumineaza...

As veni sa le vad cu mare placere dar nu stau in Timisoara ci la vreo 70 km pe langa Sannicolau Mare. Spune-mi te rog de unde le-ai cumparat? De la ce magazin din Timisoara?

mali84 13-10-09 15:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutare! Cine poate sa imi spuna de ce mi se aburesc geamurile laterale si luneta pe interior atat de tare incat privite de afara ai impresia k in masina e ceata densa sau un nor de fum alb si asta numai cand e vreme ploioasa si rece. Pe exteriorul geamurilor si pe oglinzi stau stropi mari de apa incat reduc considerabil vizibilitatea. E normal sa se intample asa ceva? Trebuie tratate cu ceva solutie speciala sau...?

ulie.cozmi 13-10-09 15:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
filtrul de polen l-ai schimbat??incearca sa il schimbi ala ..si apoi cand mergi la spalatorie spune-i sa-ti dea si cu ceara din aia k nu mai sta apa asa tare pe masina...in rest nu stiu:D

antonlupan 13-10-09 20:13

Re: VW Vento - Proprietari
 
asa ii si la al meu....este ceva spray care se da pe dinauntru....iar pe dinafara nu ai ce face....al meu e ceruit si tot sta apa...am vazut la peco ceva spritz pt exterior ca sa nu mai stea apa...
becurile leam comandat pe net,,...in timisoara am vazut la ciclop....

mali84 13-10-09 20:26

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am fost si la salatorie iarna trecuta si dupa ce mi-a spalat masina a dat cu ceva ceara si parca de la aia mai multa apa sta pe geamuri.De atunci nu am mai fost k m-a dezgustat toata treaba. Becuri am gasit la un magazin cu 60 lei setu,nu retin firma,cu 60% mai multa lumina tot la 55 Watti.Inca nu le-am pus pe masina k azi era vremea asta nasoala. Am gasit pe net un spary pt dezaburirea geamurilor pe care il lauda multi pe forumuri si pe youtube e postat un clip scurt de prezentare :https://www.youtube.com/watch?v=h5ykDo26CsA. L.O.C. Plus SEE SPRAY,asa se numeste produsul. Am sa ma mai interesez si de alte solutii pt dezaburirea geamurilor si am sa mai revin cu noutati.

danielddd 13-10-09 21:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
de la filtrul de polen se aburesc geamurile,nu are nici o treaba apa care sta pe el,sau curge.si nici sa nu fie setat ca aerul sa fie recirculat,cel din interior,lasa sa vina aer de afara,si daca filtrul de polen nu e infundat,n-ai treaba.

danielddd 13-10-09 21:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
A mea am foliat-o ieri,in iasi,250 ron spatele,omologat.De vreo toba sport stie careva ceva?pt vento...si buna la pret:)

seliuc daniel 13-10-09 23:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
si la dacie .......tot filtrul de polen? nu are nici o treaba nici un filtru ,nici un spray, este diferenta de temperatura interior exterior. daca masina are clima ....pornita 3-4 min pe rece si se dezabureste imediat daca nu exista ac cateva min geamurile deschise si se echilibreaza temp sau e posibil circuitul de aer sa fie inchis cum sa specificat mai sus.

ulie.cozmi 14-10-09 10:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
dacia e dacie...nu a fost dotata cu filtru de particule,incearca un pic sa vezi daca folosesti unu murdar(infundat) cu unul nou...si apoi poti sa tot zici ca nu are nici o treaba filtrul...dar in fine asta e varianta ta...numa' bine
a..si cu geamu' putin putin deschis e bine k nu se mai abureste,dar oricum daca ai de mers mult poate te prinde raceala :P:))

vapix11 14-10-09 12:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
geamurile is reci si atunci umiditatea din interiorul mashinii face condens si se aburesc geamurile.
si eu la fel procedez geamu putin deschis si ventilatoru pe dezaburire niv. 2

bzsa 14-10-09 13:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
are cienva nevoie de 4 anvelope de iarna 185/65/15?

catalin-stefan 15-10-09 00:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
si ce pret ai la ele???


All times are GMT +2. The time now is 08:11.

- Copyright 2026 4Tuning