Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

andreysc7 24-07-12 21:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by adi19 (Post 5114168)
Salut,sunt nou pe aici,lucrez in 3d max cam de vreun an,recent am terminat o janta,ce ziceti?

Arata ok, desi intr-un an jumate nu cred ca ai fost foarte motivat :). Sau na, poate nu ai avut timp sa te ocupi toata ziua de 3D. Daca ai nevoie de ajutor, sau tutoriale foarte detaliate care explica totul, poti sa arunci o privire pe tutorial-z.com . Daca ai nevoie de ajutor ma gasesti aici pe 4tuning sau pe tutorial-z.com pe forum :) .

TAZ 25-07-12 10:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Salutare


Nu stiu daca este locul potrivit dar totusi va intreb :)
Imi poate face cineva din PDF-ul atasat un DXF? trebuie date si cotele pt DXF?

multumesc

andreysc7 25-07-12 10:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TAZ (Post 5114667)
Salutare


Nu stiu daca este locul potrivit dar totusi va intreb :)
Imi poate face cineva din PDF-ul atasat un DXF? trebuie date si cotele pt DXF?

multumesc

verifica din nou pdf-ul. Ca nu e decat AlpineF'1Status. DXF se face in autocad ? nu ?

verifica si link-ul asta >>> http://anydwg.com/pdf-to-dxf.html

TAZ 25-07-12 11:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 5114671)
verifica din nou pdf-ul. Ca nu e decat AlpineF'1Status. DXF se face in autocad ? nu ?

verifica si link-ul asta >>> http://anydwg.com/pdf-to-dxf.html

Exact atat trebuie sa fie. Acel text il vreau in DXF. DXF se face in autcat, corect.
Am incercat zeci de conversii cu programele mici si se pierde enorm din calitate. Tot ce inseamna forma rotunda se converteste in linii si nu vreau asta.

Va zic si la ce imi trebuie, cu acest dxf se poate taia la router. In final vreau sa tai dupa acest DXF in plexiglass si in mdf iar literele din plexi sa fie introduse in gaurile din mdf ;)

ma poate ajuta cineva? daca este nevoie de cote le pot da

merci
Taz

andreysc7 25-07-12 12:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TAZ (Post 5114780)
Exact atat trebuie sa fie. Acel text il vreau in DXF. DXF se face in autcat, corect.
Am incercat zeci de conversii cu programele mici si se pierde enorm din calitate. Tot ce inseamna forma rotunda se converteste in linii si nu vreau asta

Spune-mi cu ce font e scris, ca ti-l fac putin mai tarziu

TAZ 25-07-12 12:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 5114784)
Spune-mi cu ce font e scris, ca ti-l fac putin mai tarziu


Nu stiu ce font este.. seamana cu Arial dar nu este.

andreysc7 25-07-12 12:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TAZ (Post 5114836)
Nu stiu ce font este.. seamana cu Arial dar nu este.

Ok, o sa vad ce pot face. Il fac peste vreo ora, ca acum lucrez la un proiect si nu pot momentan :) . O sa il postez link-ul de unde o sa poti lua fisierul

andreysc7 25-07-12 13:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Il ai aici, daca vrei sa il modific imi spui :

http://tutorial-z.com/uploads/alpine.rar

TAZ 25-07-12 13:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 5114923)
Il ai aici, daca vrei sa il modific imi spui :

http://tutorial-z.com/uploads/alpine.rar

multumesc mult
ma uit si iti zic

andreysc7 25-07-12 13:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Sa cresti mare

TAZ 25-07-12 17:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Din pacate nu ma ajuta

vreau sa fie identic cu ce am postat eu.

andreysc7 25-07-12 17:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu te ajuta in ce sens ? Ca e acelasi font. Sau ce marime iti trebuie ? sau zi pentru ce ca sa stiu cum sa il fac.

App , nu am vazut ca ala e #, am crezut ca e apostrof. Mai e ceva ce sa modific ?

TAZ 25-07-12 17:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Am atasat ambele fisiere, cel facut de tine si ce vreau eu
In afara ca este scris acelasi text in rest nu seamana
Eu nu vreau sa semene ci sa fie identic tocmai de aia am intrebat daca poate face cineva DXF din PDF-ul dat de mine (tot vectorial)
Din cate am inteles trebuie importat in CAD si date cotele acolo.

Fisierul DXF este facut de tine iar celalalt este ce vreau

andreysc7 25-07-12 17:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TAZ (Post 5115219)
Am atasat ambele fisiere, cel facut de tine si ce vreau eu
In afara ca este scris acelasi text in rest nu seamana
Eu nu vreau sa semene ci sa fie identic tocmai de aia am intrebat daca poate face cineva DXF din PDF-ul dat de mine (tot vectorial)
Din cate am inteles trebuie importat in CAD si date cotele acolo.

Fisierul DXF este facut de tine iar celalalt este ce vreau

Ciudat , eu l-am pus in Italic, si era mi inclinat , stai ca iti fac celalalt imd

andreysc7 25-07-12 18:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
http://tutorial-z.com/uploads/Alpine2.rar

Daca il vrei mai inclinat sau mai mult spatiu intre litere imi spui . Mie mi se pare ca sunt la fel :)

TAZ 25-07-12 18:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu sunt deloc la fel.. nu vreau sa semene ci sa fie identic
nu te mai chinui ca nu asa il vreau
uita-te cu atentie la t si la s si vezi daca sunt la fel

merci

andreysc7 25-07-12 18:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Acu am vazut ca nu e acelasi font, la litera T si I . Cand sau daca afli ce font e imi spui si daca vrei il fac ;)

TAZ 25-07-12 21:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am reusit! :)
am tot cautat pe google pana cand am dat intamplator de un programel, se cheama "Vector Magic", si poate face din jpg -> dxf si multe altele

mci pt ajutor

adi19 19-08-12 10:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Am mai facut o janta:D
Ce parere aveti?:>
PS.:Imaginea nu este clara din cauza rezolutiei:|

andreysc7 19-08-12 17:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by adi19 (Post 5143198)
Am mai facut o janta:D
Ce parere aveti?:>
PS.:Imaginea nu este clara din cauza rezolutiei:|

Incearca sa acorzi mai multa atentie detaliilor. De exemplu inainte sa dai smooth, selecteaza edge-urile care sunt mai ascutite pe o janta si foloseste functia "chamfer" pentru a avea un aspect mai ok.

Poate o sa primesc avertizari de la administratori pentru ca imi las link-ul aici dar na, pana atunci eu il postez ca sa ajut.

Site-ul meu e tutorial-z.com si am facut multe tutoriale pentru incepatorii in 3DS max. Daca ai probleme cu limba engleza sunt si in romana. Cred ca am si un tutorial despre jante :) .

Daca mai ai nevoie de ajutor, nu ezita sa ma intrebi

adi19 19-08-12 18:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Multumesc de sfat,dar janta am facut-o ca nu am avut ce face pentru ca nu sunt acasa si lucrez cu max7,pe cand acasa cu max2009

Zakk 17-09-12 20:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Salut,ma poate ajuta cineva cu un virtual tuning,sper ca am scris corect ptr o Skoda 120?

andreysc7 17-09-12 20:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2D sau 3D ?

Zakk 17-09-12 21:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu ma pricep asa ca te las pe tine sa decizi...

Zakk 17-09-12 21:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nimeni,nimic? sau poate nu am postat unde trebuie...

andreysc7 17-09-12 21:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2D - Adica in photoshop (daca e in photoshop , nu ai postat in sectiunea care trebuie)
3D - modelare 3D. O macheta virtuala pe care o poti roti , si privi din orice unghi. Diferenta este ca modelarea 3D necesita zile in sir de munca si ma indoiesc sa faca cineva pe gratis. Daca esti dispus sa platesti, iti fac eu :)

Zakk 17-09-12 22:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu nu nu prea ai inteles,nu vreau nici o macheta,vroiam ceva gen photosop,o poza simpla ceva, masina este maro in talon iar in carte scrie ocru,vroiam sa-mi fac o parere cum ar arata cu alta culoare,jante,low,etc,daca trebuiesc poze cu masina voi pune maine...sper ca m-ai inteles

andreysc7 18-09-12 00:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu am inteles dar daca vrei in photoshop , nu ai postat in sectiunea care trebe :) . Aici e doar ce tine de modelare 3D

Zakk 18-09-12 01:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Gata m-am prins o sa intreb dincolo,mersi oricum.

Nubyan 29-09-12 21:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
De cateva zile am facut si eu upgrade la i7 2600k si m-am pus sa invat 3DS Max. Asta e prima chestie care m-am apucat sa modelez. Sper ca e bine pt un incepator :D

andreysc7 29-09-12 22:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Rau nu e , dar ai greseli de modelare. Cand o sa aplici un smooth, o sa ai forme nedorite (denivelari) . Incearca sa eviti trunghiurile daca ai de gand sa faci modele highpoly .

App , cat de rapid este un i7 ? ca mi-am comandat si eu azi piese de 7000 de euro printre care si 2 x Intel xeon E5-2665. Si eu voiam 2 x I7 dar din cate am citit pe forumuri, nu se pot pune doua procesoare I7 pentru ca nu comunica intre ele.

Nubyan 29-09-12 22:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Se cunoaste diferenta cu un i7 in sistem dar momentan nu am ajuns la pasul sa il stresez in randari mai intensive :D Asta dupa ce o sa invat mai multe. Ms pt sfatul de a evita triunghiular polygons.

Nubyan 01-10-12 00:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am invatat sa fac si jentile + cauciucurile :D

faith 04-10-12 20:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
salut ,am si eu o problema si sper sa ma poata ajuta cineva desi este cam liniste in ultima vreme pe aici:(,am incercat sa fac o randare cu vray dar imaginea imi iese pala fara reflexie si nu imi dau seama unde este problema luand in considerare ca am mai randat cu vray si am folosit aceleasi setari si in trecut mi-au iesit

Catalin1987 27-03-13 13:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Nubyan (Post 5193118)
am invatat sa fac si jentile + cauciucurile :D

Arata bine :)

adi19 25-07-13 21:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Am facut un Samsung Galaxy S4

Astept pareri!

lovenady 26-07-13 13:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tia iesit bine ,ai putea sa faci modele de carcase pt el ,cu mai multe culori si combinatii, intelegi unde bat :lol:

andreysc7 26-07-13 13:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am facut si eu un Vertu Ti (pentru un concurs) :)

http://www.cam-design.fr/wp-content/...ti_render2.jpg
http://www.cam-design.fr/wp-content/...ti_render3.jpg

frost_dani 03-08-13 16:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Foarte frumos a iesit. Modelare+ texturare, nota 10 :D


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning