Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

julaikos 21-09-11 09:28

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Bine bine,dar plasticele de pe la motor,tubulatura de la aeroterma,evacuarea etc etc unde sunt? :evil: cred ca o sa te cam muncesti daca le mai pui,iar daca nu le mai pui ai dat cu bata-n balta :-)

Dr.Dre 21-09-11 19:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
14 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4597552)
Bine bine,dar plasticele de pe la motor,tubulatura de la aeroterma,evacuarea etc etc unde sunt? :evil: cred ca o sa te cam muncesti daca le mai pui,iar daca nu le mai pui ai dat cu bata-n balta :-)

plasticele de la motor o sa le pun maine,azi am facut evacuarea care se aude f frumos,am montat scutul motor,lumini,stopuri,semnalizari,maruntisuri.tubul atura de la aeroterma si aeroterma nu vor mai fi montate(oricum ar fi degeaba ptr ca am astupat grila de la stergator).maine zi mare...merg cu ea la ITP,sper sa nu imi dea aia un sut in fund :D

Alex_19Mig 21-09-11 19:29

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Astept un filmulet cu evacuarea daca se poate fara silenser-ul pus.

julaikos 21-09-11 19:48

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
vezi ca tubulatura de la aeroterma are si rolul de a scoate aerul cald de la motor sub contra-aripi;sa inteleg ca o sa fie masina doar pentru vara?fereste-te de ploaie daca nu pui aeroterma :lol:

Dr.Dre 21-09-11 20:57

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Alex_19Mig (Post 4598765)
Astept un filmulet cu evacuarea daca se poate fara silenser-ul pus.

vine si un filmulet cat de curand 8)
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4598809)
vezi ca tubulatura de la aeroterma are si rolul de a scoate aerul cald de la motor sub contra-aripi;sa inteleg ca o sa fie masina doar pentru vara?fereste-te de ploaie daca nu pui aeroterma :lol:

da masina va fi doar pentru vara,am alta masina de zi cu zi.sper sa nu ma prinda vreo ploaie ca ajung ca in ace ventura ,cu capul pe geam afara :D

julaikos 21-09-11 22:06

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Ma lasa vrajeala si lenea deoparte,pune aeroterma ca sa ai completa instalatia de racire a motorului;in plus ai astupat grila dar intre grila si tabla prin care iese axul stergatorului este loc sa traga aeroterma aer rece,iar daca atunci cand ai dat bordul jos nu ai astupat gurile de aer din lateral,o sa traga aeroterma aer din masina prin ele...oricum ar fi aeroterma e buna sa fie,dar ai tu lene pe cap sa n-o pui,ce naiba ma nene astea sunt chestii care in doua ore le si speli le si pui pe masina :rolleyes2

Dr.Dre 21-09-11 22:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4599164)
Ma lasa vrajeala si lenea deoparte,pune aeroterma ca sa ai completa instalatia de racire a motorului;in plus ai astupat grila dar intre grila si tabla prin care iese axul stergatorului este loc sa traga aeroterma aer rece,iar daca atunci cand ai dat bordul jos nu ai astupat gurile de aer din lateral,o sa traga aeroterma aer din masina prin ele...oricum ar fi aeroterma e buna sa fie,dar ai tu lene pe cap sa n-o pui,ce naiba ma nene astea sunt chestii care in doua ore le si speli le si pui pe masina :rolleyes2

sa termin eu cu itp-ul si cu ce mai am de facut pe la ea si dupa asta poate o sa pun si aeroterma ;) zimi si mie ce poate sa aiba ambreiajul,care scoate un huruit ca si cum nu ar cupla(l-am reglat de la surubul de la pedala,de mai are putin si iese piulita de 19 de pe filet,in sus)se mai regleaza din alta parte?tot kitul de ambreiaj e nou luat de la dan alexandru

julaikos 21-09-11 22:41

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
pai e prea strans din ce spui!pune piulita pe la jumatatea partii filetate,si de acolo muti partea filetata in jos cate 2-3mm si apesi pedala de ambreiaj,eventual pornesti motorul si incerci sa vezi cum intra in viteza
tie probabil acum iti sta rulmentul mereu apasat pe placa de presiune :)

Dr.Dre 21-09-11 23:02

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4599238)
pai e prea strans din ce spui!pune piulita pe la jumatatea partii filetate,si de acolo muti partea filetata in jos cate 2-3mm si apesi pedala de ambreiaj,eventual pornesti motorul si incerci sa vezi cum intra in viteza
tie probabil acum iti sta rulmentul mereu apasat pe placa de presiune :)

ok,maine fac teste sa vad ce si cum

bobocu91 22-09-11 02:45

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Arata bine "mica furie alba"... :twisted:
Nu`ti este ca o sa lovesti cu spoilerul pe rolele alea de la itp?...sau exista alte cai neortodoxe? :lol:


Spor la treaba in continuare si succes cu itp!

Acc3l3ratoR 22-09-11 08:16

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
eu nu cred ca se duce la itp cu jantele alea ... ;)

don_eduardo37 22-09-11 12:54

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Eu cred ca si culoarea o sa le dea batai de cap celor de la itp, sa nu cumva sa nu primesti acceptul de la rar si sa te duci ori la ei la rar, o sa trimita alt evaluator a lor, si daca o baga la ei pe canal sa vezi evacuare, butuci roti schimbati, roti diferite...dar eu iti urez multa bafta.
Totusi culoarea....s-ar putea sa nu le placa... cu restul treci cu ceva la buzunarul directorulu statiei itp.

Danutz Bratosin 22-09-11 13:42

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Masina e alba, si e toata vopsita in aceeasi culoare. de ce sa aiba probleme ca nu inteleg?:???:

Dr.Dre 22-09-11 16:11

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 4600217)
Masina e alba, si e toata vopsita in aceeasi culoare. de ce sa aiba probleme ca nu inteleg?:???:

are dreptate don eduardo,masina e in acte crem(fosta culoare).sper sa nu am probleme maine

jimmy_rph 22-09-11 16:21

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
poate maine n-o sa ai probleme, dar sigur vei avea mai tarziu daca nu schimbi culoarea si in talon...mai ales ca astia s-au pus cu raul pe noi, cei cu masini mai vechi....
bafta!


All times are GMT +2. The time now is 06:37.

- Copyright 2026 4Tuning