![]() |
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Am vazut ca se discuta uneva mai sus de benzina de la petrom. Am schimbat filtre, am mers in 2 zile 100-200 km, am bagat benzina de la Petrom Pestis, a mers 4 km, nu-mi mai statea la relanti ( civic 1.3 95 , carburatie ) . Am plecat spre mecanic in deva, cand trebuia sa franez, acceleram in gol, franam, iar acceleram in gol, iar franam ( sa nu-mi moara motoru ), cand am ajuns in fata la nea mecanicu, ce sa vezi , statea la relanti. Cred ca mi s-a infundat jiglorul de relanti ( sau cel putin asta am patit-o la dacie sigur).
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
e bine e bine...abea acum mi-am luat net pe leptoapa :p
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
mai merg, dar seara, sau ziua 15 minute maxim, ca totata ziua lucrez.....vine iarna si iar ne vedem cu fiecare ocazie:D
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
-desfa tubul ce face legatura intre carburator si filtrul de aer... -da cu degetul in interior acolo unde e clapeta...daca e negreala trebuie curatata. -mai poate fi o problema...valva de aer tot acolo la carburator...poate s-a blocat....se curata la fel cu acelasi spray...numai ca trebuie desfacuta.... -gasesti in magazinele de specialitate un spray pt curatat carburatorul. |
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Problema s-a rezolvat de la sine, multumesc de sfaturi.
@ondin: de 2 saptamani de cand o am nu i-am facut niciodata plinul, o sa i-l fac atunci cand o sa-i fac consumul, in rest ... tot asa cu alimentari de cate 30-50 ron merg. |
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Normal ca se rezolva de la forja momentan, dar in timp se infunda de tot alimentarea si trebuie sa desfaci pe acolo sa cureti, etc. Plus ca daca nici indicatorul din bord nu indica cum trebuie, cu benzina putina daca face figuri poti sa crezi si ca este din cauza ca nu mai are benzina. Eu cum nu ma pricep la mesterit la masina, macar daca se strica in drum si ma intreaba meseriasii de ocazie "dar, benzina ai?", raspund pozitiv si stiu sigur ca nu asta e cauza.
:) Crede-ma ca e bine sa fie cel putin pe la mijloc nivelul de carburant, chiar daca nu ne permitem toata ziua sa facem plinul. Bafta maxima. |
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Duster este oficial cel mai ieftin SUV din lume.
:) Poate vor mai castiga un premiu cu modelul Hamster, la categoria cea mai ciudata denumire pentru un automobil. :) Alte recorduri celebre consemnate acolo sunt : Ferrari 250 GTO, drept cea mai scumpă maşină din lume, BMW 335d by AC Schnitzer, cea mai rapidă maşină Diesel de şosea; cel mai rapid SUV de şosea, fiind acordat modelului Brabus GLK V12. cea mai rapidă maşină din lume este Maxximus G-Force V8, un bolid american care poate atinge 100 km/h în 2,2 secunde; cea mai ieftină maşină este Tata Nano. |
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
Nu prea vad diferenta intre Maximus G Force si Bugatti Veyron...stiti de ce?Pentru ca Bugatti are 1001 CP si cantareste 1888kg iar Maxximus are 1600CP si cantareste 1200kg.Bugatti atinge 100km/h in 2,5 iar maximus in 2.2...cam tot pe acolo e daca stai sa te gandesti la masa masinilor:P https://www.youtube.com/watch?v=hVGZ5...eature=related |
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Conteaza mult si forma exterioara, transmisia, amplasarea motorului.
|
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Sa va povestesc ceva, ca tot e topicu de povesti : Vine taicamiu la mine de dimineata, inainte sa mearga la servici : " hai ca au furat bateria de pe masina" (dacie break 98 parca), lasata in fata casei ( nu avem curte ... cu intrare pt masini, tampenie, da asta e ), dacia "mea" (tot break, 94) era 3 metrii mai incolo, ma gandeam ca ii pun bateria de pe a mea, sa poata sa mearga la servici .... ghici ce ... la "a mea" a taiat pur si simplu cablurile de pe baterie, si au luat-o .
A venit politia ( au fost amabili, chiar s-au implicat, din partea mea un + pentru ei, ca nu ma asteptam) , au luat amprente , acu asta e . Bine ca masinuta mea (civicu') era in garaj. |
Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:53. |
|
- Copyright 2026 4Tuning