Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Hunedoara / Deva (https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva.html)
-   -   Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA (https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva/22728-discutii-povesti-noutati-zona-hd-deva.html)

raduni131 31-07-10 09:52

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Am vazut ca se discuta uneva mai sus de benzina de la petrom. Am schimbat filtre, am mers in 2 zile 100-200 km, am bagat benzina de la Petrom Pestis, a mers 4 km, nu-mi mai statea la relanti ( civic 1.3 95 , carburatie ) . Am plecat spre mecanic in deva, cand trebuia sa franez, acceleram in gol, franam, iar acceleram in gol, iar franam ( sa nu-mi moara motoru ), cand am ajuns in fata la nea mecanicu, ce sa vezi , statea la relanti. Cred ca mi s-a infundat jiglorul de relanti ( sau cel putin asta am patit-o la dacie sigur).

F.R.Sonic 31-07-10 16:56

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by Kedy (Post 3553363)
Nu se mai poarta husele :twisted:

Daca sunt huse d-alea meseriase cum avea dadi pe golf atunci sunt ok...dinalea de la Real la superoferta chiar ca nu se poarta decat daca ai 50+ ani :)

Kedy 31-07-10 17:13

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by F.R.Sonic (Post 3555284)
Daca sunt huse d-alea meseriase cum avea dadi pe golf atunci sunt ok...dinalea de la Real la superoferta chiar ca nu se poarta decat daca ai 50+ ani :)

Ce mai faci prietene? Ti-ai adus aminte de noi? cum e in UK?

F.R.Sonic 31-07-10 17:46

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
e bine e bine...abea acum mi-am luat net pe leptoapa :p

florin-NFS 31-07-10 20:01

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by puiu (Post 3542284)
- uita-te la topicul de meseriasi...... trebuie sa fie acolo, ca s-a mai discutat. sau ma uit eu cand ajung la tel ca nu il am la mine
- domnule florin, te vad ca esti rosu si imi sari in ochi:D

nu te mai vad pe la Alex,,????:pistoles:

puiu 31-07-10 21:11

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
mai merg, dar seara, sau ziua 15 minute maxim, ca totata ziua lucrez.....vine iarna si iar ne vedem cu fiecare ocazie:D

ondin 01-08-10 11:57

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by raduni131 (Post 3554567)
Am vazut ca se discuta uneva mai sus de benzina de la petrom. Am schimbat filtre, am mers in 2 zile 100-200 km, am bagat benzina de la Petrom Pestis, a mers 4 km, nu-mi mai statea la relanti ( civic 1.3 95 , carburatie ) . Am plecat spre mecanic in deva, cand trebuia sa franez, acceleram in gol, franam, iar acceleram in gol, iar franam ( sa nu-mi moara motoru ), cand am ajuns in fata la nea mecanicu, ce sa vezi , statea la relanti. Cred ca mi s-a infundat jiglorul de relanti ( sau cel putin asta am patit-o la dacie sigur).

Daca nu ai facut plinul sau nu ai alimentat cu o cantitate cat de cat mai serioasa este normal sa se intample asa, ca se aduna mizeriile de pe fundul rezervorului in pompa, trec de site si alte filtre si ajung unde nu trebuie.

fratzika 01-08-10 12:14

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by raduni131 (Post 3554567)
Am vazut ca se discuta uneva mai sus de benzina de la petrom. Am schimbat filtre, am mers in 2 zile 100-200 km, am bagat benzina de la Petrom Pestis, a mers 4 km, nu-mi mai statea la relanti ( civic 1.3 95 , carburatie ) . Am plecat spre mecanic in deva, cand trebuia sa franez, acceleram in gol, franam, iar acceleram in gol, iar franam ( sa nu-mi moara motoru ), cand am ajuns in fata la nea mecanicu, ce sa vezi , statea la relanti. Cred ca mi s-a infundat jiglorul de relanti ( sau cel putin asta am patit-o la dacie sigur).

jiglor nu stiu sigur daca ai...la motorul pe injectie carburatia e controlata de calculator daca nu ma insel....e posibil sa ai mizerie in carburator.....
-desfa tubul ce face legatura intre carburator si filtrul de aer...
-da cu degetul in interior acolo unde e clapeta...daca e negreala trebuie curatata.
-mai poate fi o problema...valva de aer tot acolo la carburator...poate s-a blocat....se curata la fel cu acelasi spray...numai ca trebuie desfacuta....
-gasesti in magazinele de specialitate un spray pt curatat carburatorul.

raduni131 01-08-10 13:33

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Problema s-a rezolvat de la sine, multumesc de sfaturi.

@ondin: de 2 saptamani de cand o am nu i-am facut niciodata plinul, o sa i-l fac atunci cand o sa-i fac consumul, in rest ... tot asa cu alimentari de cate 30-50 ron merg.

ondin 01-08-10 19:20

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Normal ca se rezolva de la forja momentan, dar in timp se infunda de tot alimentarea si trebuie sa desfaci pe acolo sa cureti, etc. Plus ca daca nici indicatorul din bord nu indica cum trebuie, cu benzina putina daca face figuri poti sa crezi si ca este din cauza ca nu mai are benzina. Eu cum nu ma pricep la mesterit la masina, macar daca se strica in drum si ma intreaba meseriasii de ocazie "dar, benzina ai?", raspund pozitiv si stiu sigur ca nu asta e cauza.
:)

Crede-ma ca e bine sa fie cel putin pe la mijloc nivelul de carburant, chiar daca nu ne permitem toata ziua sa facem plinul.
Bafta maxima.

ondin 02-08-10 18:48

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Duster este oficial cel mai ieftin SUV din lume.
:)
Poate vor mai castiga un premiu cu modelul Hamster, la categoria cea mai ciudata denumire pentru un automobil.
:)
Alte recorduri celebre consemnate acolo sunt :

Ferrari 250 GTO, drept cea mai scumpă maşină din lume,

BMW 335d by AC Schnitzer, cea mai rapidă maşină Diesel de şosea;

cel mai rapid SUV de şosea, fiind acordat modelului Brabus GLK V12.

cea mai rapidă maşină din lume este Maxximus G-Force V8, un bolid american care poate atinge 100 km/h în 2,2 secunde;
cea mai ieftină maşină este Tata Nano.

mozolici_hd 03-08-10 19:26

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 3559632)
Duster este oficial cel mai ieftin SUV din lume.
:)
Poate vor mai castiga un premiu cu modelul Hamster, la categoria cea mai ciudata denumire pentru un automobil.
:)
Alte recorduri celebre consemnate acolo sunt :

Ferrari 250 GTO, drept cea mai scumpă maşină din lume,

BMW 335d by AC Schnitzer, cea mai rapidă maşină Diesel de şosea;

cel mai rapid SUV de şosea, fiind acordat modelului Brabus GLK V12.

cea mai rapidă maşină din lume este Maxximus G-Force V8, un bolid american care poate atinge 100 km/h în 2,2 secunde;
cea mai ieftină maşină este Tata Nano.


Nu prea vad diferenta intre Maximus G Force si Bugatti Veyron...stiti de ce?Pentru ca Bugatti are 1001 CP si cantareste 1888kg iar Maxximus are 1600CP si cantareste 1200kg.Bugatti atinge 100km/h in 2,5 iar maximus in 2.2...cam tot pe acolo e daca stai sa te gandesti la masa masinilor:P https://www.youtube.com/watch?v=hVGZ5...eature=related

ondin 03-08-10 21:57

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Conteaza mult si forma exterioara, transmisia, amplasarea motorului.

raduni131 04-08-10 10:17

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Sa va povestesc ceva, ca tot e topicu de povesti : Vine taicamiu la mine de dimineata, inainte sa mearga la servici : " hai ca au furat bateria de pe masina" (dacie break 98 parca), lasata in fata casei ( nu avem curte ... cu intrare pt masini, tampenie, da asta e ), dacia "mea" (tot break, 94) era 3 metrii mai incolo, ma gandeam ca ii pun bateria de pe a mea, sa poata sa mearga la servici .... ghici ce ... la "a mea" a taiat pur si simplu cablurile de pe baterie, si au luat-o .

A venit politia ( au fost amabili, chiar s-au implicat, din partea mea un + pentru ei, ca nu ma asteptam) , au luat amprente , acu asta e .
Bine ca masinuta mea (civicu') era in garaj.

adrian78bmw 04-08-10 11:00

Re: Discutii, povesti, noutati din zona HD/DEVA
 
Quote:

Originally Posted by raduni131 (Post 3563137)
Sa va povestesc ceva, ca tot e topicu de povesti : Vine taicamiu la mine de dimineata, inainte sa mearga la servici : " hai ca au furat bateria de pe masina" (dacie break 98 parca), lasata in fata casei ( nu avem curte ... cu intrare pt masini, tampenie, da asta e ), dacia "mea" (tot break, 94) era 3 metrii mai incolo, ma gandeam ca ii pun bateria de pe a mea, sa poata sa mearga la servici .... ghici ce ... la "a mea" a taiat pur si simplu cablurile de pe baterie, si au luat-o .

A venit politia ( au fost amabili, chiar s-au implicat, din partea mea un + pentru ei, ca nu ma asteptam) , au luat amprente , acu asta e .
Bine ca masinuta mea (civicu') era in garaj.

naspa faza dar odata ce s-au furat injectoare chiar si alternatoare nu ma mai surprinde nimic..


All times are GMT +2. The time now is 12:53.

- Copyright 2026 4Tuning