![]() |
|
re: Club Ford Capri
IMPECABILA masina.... cea mai frumoasa si originala vazuta de mine in Romania. Felicitari (jantele se potrivesc la marele fix).
Acum asteptam si un filmulet ceva (un drift, un burn.....) sa te credem ca masina "trage violent". |
re: Club Ford Capri
Quote:
o sa incerc pe viitor sa fac niste filme sa le postez ,dar nu cred ca in viitorul apropiat >) masina este inca under construction,tot ceea ce am bagat in ea fiind original,si credeti ma o groaza de bani..numai un cheder face circa 80 de euro,o sigla 30,etc...o sa ma dau un pic cu ea si pe urma o las la pastrare peste iarna in garaj ,unde o sa incep cu tot ceea ce inseamna sub....discuri noi,punte noua,bucsi poliuretanice..etc...motorul se aude misto,grohaie specific v6 lui,o sa caut sa ii fac o noua admisie, mai am una de 1,3 galbena si accea in stare f buna,care si pe aia o sa o bag in garaj din lipsa de cumparatori...masina a fost ca un vis pt mine nici nu mi ai venit sa cred cand am gasit o pe net.. cum dau jantele? sunt de mustang cobra slot wheels luate din uk ? dau bine sau ?este singura modificare care am facut o si cred ca e de bun augur..astept pareri multumesc. |
re: Club Ford Capri
Quote:
Problema nu e cu carligul de remorcare, ci cu 3000s. ;) Oricum, la cat de bine a iesit masina, ar fi inappropriate din partea noastra sa fim carcotasi. |
re: Club Ford Capri
salut vreau si eu un sfat din partea voastra va rog foarte frumos. Miam luat un capri Mk3 motor 2.3 v6 ... in stare ok , insa cand am aflat cat ma costa impozitul si asigurarea am inceput sa ma intreb ce sa fac sa o tin sau sa o vand. Nu stiu cum sa va spun dar mam indragostit de ea:D dupa ce am cumparat-o vreo 2 nopti nu am dormit de bucurie... insa stau cu financiarul mai rau,is la inceput de cariera si salarul ii mic. Ii una dintre masinile care imi placeau cel mai mult insa acum imi place si mai mult:) si nu stiu daca din salarul meu de 9 milioane o sa imi ajunga sa o intretin si sa si umblu cu ea:D
|
re: Club Ford Capri
cam cat ar consuma asa mers frumos urban si extraurban?2.3 v6 carburatoru dublu
|
re: Club Ford Capri
Quote:
|
re: Club Ford Capri
Quote:
|
re: Club Ford Capri
Quote:
|
re: Club Ford Capri
mie nu mi-a consumat niciodata sub 60% dar nici nu a fost reglata vreodata... eu iti urez sa o stapanesti sanatos si daca poti sa o pastrezi, fa-o. altfel, pune-o aici si-si va gasi un alt proprietar...
|
re: Club Ford Capri
@ player 77,
nu as vrea sa crezi ca sunt carcotas,nici nu vreau sa-ti stric buna dispozitie, dar Capri 2600 RS, era bicolor, avea faruri rotunde, si nu avea bara de protectie fata si spate (sau in varianta cand avea bare, cea de pe fata era fragmentata -avea doar extremitatile). Ford-urile Capri sunt masini inca frecvente, e vorba de mii de exemlare, asa ca in general nu au valoare materiala mare, ci mai degraba sentimentala pentru cei pasionati de ele. Colectionarii nu cauta asa ceva. DAR !!!, daca Capri tau este intradevar 2600 RS, atunci poate valora mult si din punct de vedere material. Cele in stare foarte buna pot costa peste 10 000 euro.Modelele Capri 2600 RS si Perana sunt singurele care au pret adavarat bun...(cine vrea sa vada cam ce pret au Capri mk 1,2 si 3 dati cautare: Ford Capri price) Pana una alta, mai mai verifica daca ce ai aflat pana acum despre masina de la fostul proprietar este corect, eu am dubii ca este vorba de Capri 2600 RS. Si fii linistit, chiar daca nu este RS, tot faina este, ai cu ce te mandri, si repet: nu as vrea sa te superi pe mine, nu sunt carcotas insa masina ta nu arata asa cum trebuie sa arate un RS. |
re: Club Ford Capri
ma amuza foarte tare cum reusesti dupa 6 luni de cand esti pe forum sa spui in continuare aceleasi lucruri care s-au mai discutat. stim si noi cum arata un 2600 rs, stim si cum arata un 3100rs, si un mako, si un rostok si multe altele. ti-ar prinde bine sa iei threadul asta de la inceput si sa citesti tot ce s-a scris in el. pe langa cantitatea mare de informatii dobandita, vei afla si ce s-a discutat deja, ce google search s-a mai dat, care erau preturile acum ceva timp si multe alte mici lucruri. lectura placuta
|
re: Club Ford Capri
Quote:
hai sa itzi zic o poveste eram in clasa a 11 acum fff multi ani in urma circa vreo 13 ani....undeva in craiova era un ford capri mk1 verde f bine intretinut care il avea un domn in varsta si care il tinea foooarte bine intretinut....de cand am vazut o nu am avut liniste...veneam in fiecare zi si ma uitam la ea cel putin o jumatate de ora.Efectiv nu aveam bani de asa ceva ,dar noptile erau facute numai ca sa ma gandesc la masina aia,visam cu ochii deschisi la ea....ma imprietenisem fortzat cu omul respectiv numai ca sa fiu aprope de ea ,cu toate ca omu era un f dificil.si mi am promis si i am promis ca eu in maxim 2 luni o sa cumpar masina aia de la el...imi zisese si pretul...15 milioane...bani multi la timpul respectiv....si zis si facut...am inceput sa muncesc sa car navete,sa spal parbrize,sa iau de la ai mei asfel incat sa o pot lua....stiu ca seamana ca un cliseu prost american dar chiar asa a fost...faceam bisnita cu haine ,lipeam afise numai cu gandul de a cumpara aceea masina.......si am facut banii...si m am dus sa o iau....dar..dar...omu' a dat-o cu o zi inainte...doar cu o zi....:???::???: si asa am invatat eu sa am incredere in oameni.....timpul a trecut ,am schimbat pina acum vreo 30 de masini...vreo 4 capriuri....2 taunusuri.....dar inima a ramas tot la masina aia...verde...am aflat ca dupa 2 ani au dus o la remat...isi batuse joc idiotul ala de ea ...bari de dacie,faruri de bmw.... deci pot sa zic ca de 15 ani stiu cu ce se maninca un capri.....stiu ce inseamna motorizarea....si ce o diferentiaza...cat despre 3000 s...au fost singurele noi noutze pe care le am gasit in e bay..35 pounds...nu aveau de 2600,nici de 2300.asa ca nu ma certa ..mister.. oricum imi place de mor de masina si sigur ,sigur o sa fie genul de masina care niciodata nu o sa o vand... pina acuma m a dus la aprox 4500 de euro si sincer cred ca m ai bag lejer 1500..vreau sa o fac impecabila... va multumesc pt aprecieri ne auzim |
re: Club Ford Capri
aa...si hai sa vb de look-ul rs...
productia mk1 a aparut in 68 ,la bruxelles la salon in 69 ianuarie...pina in 71 ,varianta de 2300,2600,3000 nu erau diferentiate decat prin motorizare...atat.nu puteai diferentia cele 3 motorizari la exterior ..mai tarziu prin 71-72 sa trecut la facelift de care zici tu...cu bumpere scurte in fata,cu faruri rotunde cu chenar patrat,cu stopuri patrate in spate...deci poti gasii linistit mai ales versiuni englezesti bara fata mare,farurile patrate la variantele 2600,3000. in varianta perana de care zici tu s a vandut exclusiv pt africa de sud avea motorul de 5000 si cred 241 cp si la fel avea farurile patrate dar si rotunde deci./.sa recapitulam...varianta de 2300 sa facut pt piata germana.cea de 2600 pt toooata lumea,3000...la fel... uite una de 3000 http://images.google.ro/imgres?imgur...a%3DN%26um%3D1 sau uite una si mai buna http://images.google.ro/imgres?imgur...%3D20%26um%3D1 maestre... |
re: Club Ford Capri
Quote:
Quote:
2.6 carb are tot 125Cp, dar n-a fost pus pe capra MK I din cate stiu, doar pe Granada MK I, oricum ar fi, 150CP are doar 2.6 RS-ul(injectat), dar cred ca e destul de putin u"uzat" daca esti asa de impresionat de forta lui brutala. ma bucur ca se intrevede ceva frumos..si "brutal" , sa-ti traiasca ! |
re: Club Ford Capri
putina corectie la mesajul de mai sus :oops:
2.6 carb 125Cp a aparut din 71 pe 2600GT, depinde a ta ce an este.. ne poti spune Tipul motor de pe bloc? este situat deasupra seriei motor, are 2/3 litere, asa putem afla exact ce motor ai :wink: se intrevede ceva tare pe strazile din Craiova daca zici ca trage asa brutal, succes :) |
| All times are GMT +2. The time now is 15:16. |
|
- Copyright 2026 4Tuning