![]() |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Quote:
|
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Quote:
|
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Quote:
|
Re: Help
Quote:
|
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Quote:
poate cineva sa imi spuna scurt si la obiect dupa ce an s-au fabricat motoarele care nu au mai folosit aliajul Nikasil ca sa stiu ce motor sa cumpar. mentionez ca am achizitionat :cardan ,planetare cutie zf blocant 3.15. de ce mai am nevoie? |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Quote:
|
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
2 Attachment(s)
o intrebare am si eu...aveti idee...airbagul de pe volanul de m pus pe e36 in ultimii ani de fabricatie...se potriveste cu cel de pe e39,numai ca acesta are si comenzi...vizual arata la fel,dar ma gandesc sa nu cumva sa existe vreo mica diferenta.multumesc
|
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
1 Attachment(s)
Pana la urma m-am lovit si eu de problema frecventa a geamurilor la e36 si cand am apasat pe buton..hop minunea,mi-a cazut geamul.
Am desfacut fata de usa si am gasit clama de plastic rupta si chederul cazut,iar in portiera erau picate piesele astea 2 din poza. Poate cineva sa mi spuna unde vin montate ca m am tot holbat cu lanterna dar nu mi dau seama Multumesc anticipat |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
2 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
1 Attachment(s)
Quote:
Eu zic ca este posibil ca macaraua sa fi fost schimbata/reparata/data jos; acum depinde de cum vrei sa interpretezi . Succesuri !!! |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
La mine acolo e prinsa in altceva din cate mi aduc aminte.
Despre schimbat si reparat habar n-am,cert este ca fetele de usi au mai fost desfacute cel putin o data pentru montarea tweeterelor,deci e posibil sa se fi intervenit si la macarale. Alta chestie ce am observat-o,macaraua avea numa o singura clema de plastic si totusi functiona:rolleyes2 Sigur vin din alte parte chestiile alea 2... |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Quote:
Motoarele gasite sunt toate pe e39 adica clar imi trebuie baie de ulei si sorb de e36, dar nu stiu daca acestea se potrivesc de pe m50-ul meu.Merg de la m50 la m52? Am mai gasit un 2,8 m52tub28 dubluvanos.Acestea au probleme cu stratul ala de nikasil?Ce probleme sunt des intalnite la M52?Am aparat de compresie si pot masura dar am avut ocazia sa vad un 2.8 m52 care avea compresia 14 dar dadea cu fum mai rau ca un camion.As cumpara M52-ul ala tub 28 dar are cutie automata si nu stiu daca se potrivesc ambreiajul si baia de ulei+sorbul de la M50... O idee, o parere ar fi ideeala, sau sa stiu si eu ce sa verific mai amanuntit! |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Mai am o intrebare: M52TuB28 de pe e39 din a-02-a 2000 are bloc din ausil?Este motorul ala cu galerie de admisie si capac tacheti ca de M54, defapt zici ca este M54..Despre asta asta vorba:
http://www.google.ro/imgres?q=m52tub...8&tx=79&ty=100 Are bloc de ausil sau nikasil? |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
1. Nu am idee daca merge sorbul de la M50 la M52 si invers. Dar ai dreptate, o sa iti trebuiasca unul, daca cumperi motorul de pe seria 5. Dar de ce nu iei direct de pe E36 si sa fie treaba descurcata?
2. Cilindrii din nikasil sunt pana in '98 (inclusiv), din cate stiu eu, dar nu sunt sigur. Poate stie cineva sigur aici si confirma. Motorul ala din 2000 sigur nu mai are cilindrii nikasil. 3. M52 nu are probleme specifice majore, din cate stiu. Poate ma completeaza posesorii, insa eu le stiu de motoare f bune. 4. M52-ul cu compresie buna dar care scotea fum, nu scotea din cauza uzurii cilindrilor, nu ar mai fi scos 14, probabil erau simeringurile de la supape. Acum sincer, eu nu m-as stresa atat cu problema asta cu nikasilul. Daca motorul are compresie buna, nu bate, nu scoate fum, inseamna ca e ceea ce pare: un motor in mintile lui. Nikasilul din cilindri facea probleme acum multi ani, din cauza sulfurii din benzina. Unele tari aveau mai multa sulfura in benzina decat ar fi trebuit, si asta ataca cilindrii. S-au dus insa zilele alea, acum benzina e buna peste tot. Daca chiar te framanta problema asta (insa din nou, te stresezi prea mult si pt prea putin), ia un M50. Sunt motoare f fiabile, dupa parerea mea. Eu insa as opta pt 2.8, daca sunt la preturi asemanatoare. Daca diferenta de pret e considerabila, ia 2.5 si nu te mai zbate. Bafta! |
Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
Am rezolvat. am luat m52tub28 de pe e39 din 2000. motorul merge super frumos, are compresie 13 si ceva pe fiecare cilindru. porneste perfect se aude foarte bine,vanosul nu face galagie, fum nu scoate.becul la ulei se stinge instant, uleiul este curat si la nivel.Acum vad eu cum il bag pe e36-le meu.
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:34. |
- Copyright 2026 4Tuning