Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/88517-trucuri-secrete-info-stiam-e36.html)

myky99 13-05-12 12:08

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by R1s3 (Post 5021055)
Fi serios mah :)) Traim in Romania. Oricum treb sa fii nebun sa omologhezi un motor de 2.8 la ce taxe avem. Cel mai bine e cu 1.6, 1.8 in acte si apoi sa pui 2.5, 2.8 etc..

mda...nu cumva e mai logic sa ai 2.0 in acte si 2.5,2.8.3.0 etc pe masina? ca sunt tot 6 cilindri? si scapi si in trafic daca e problema? e greu...

R1s3 13-05-12 12:13

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by myky99 (Post 5021240)
mda...nu cumva e mai logic sa ai 2.0 in acte si 2.5,2.8.3.0 etc pe masina? ca sunt tot 6 cilindri? si scapi si in trafic daca e problema? e greu...

Asa ar fi ideal. Cred ca nici ARR-u nu si-ar da seama.. Daca e trecut si fara seria pe carte chiar nu mai e nici un stres..

vali vtk 13-05-12 12:18

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by R1s3 (Post 5021248)
Asa ar fi ideal. Cred ca nici ARR-u nu si-ar da seama.. Daca e trecut si fara seria pe carte chiar nu mai e nici un stres..

Pe blocul motor este trecut alezaju acestula 80mm sau 84mm deci daca vrea cu adevarat sa te arda te arde cea mai ok treaba este sa alezezi blocul de 80mm la 84mm si ai un bloc ca si nou

Sparkle_81 13-05-12 14:59

Re: Help
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 5020604)
Intrebare :

Se schimba 1,6 m40 de pe e36 cu m50 de pe e34 (07.93 anul) . Este nevoie pentru transplantul motorului doar de :
-suportii metalici - fara tampoanele de cauciuc ??
-serpi - saxofon ( si cum io m-ai spune )
-baie ulei - baia de pe e34 vine in caseta si ce mai e pe acolo
-sorbul aferent

Din cele enumerate mai sus , mai trebuie ceva ?
Marti este deadline-ul; deja suportii s-au luat, baia si sorbul ajung marti.

Multumesc lui JimGod si Zeky pentru piesele lipsa, amabilitate si indrumarile necesare, ................ pana acum :D !

Nimeni ?!

alexxss 13-05-12 15:18

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by vali vtk (Post 5021255)
Pe blocul motor este trecut alezaju acestula 80mm sau 84mm deci daca vrea cu adevarat sa te arda te arde cea mai ok treaba este sa alezezi blocul de 80mm la 84mm si ai un bloc ca si nou

seriile de pe motor vor fi sterse o sa pastrez motorul de 2.0 pt eventuale probleme. problemele mele sunt strict tehnice. sincer nu am inteles mare lucru din lincureile alea.
poate cineva sa imi spuna scurt si la obiect dupa ce an s-au fabricat motoarele care nu au mai folosit aliajul Nikasil ca sa stiu ce motor sa cumpar. mentionez ca am achizitionat :cardan ,planetare cutie zf blocant 3.15. de ce mai am nevoie?

mistreku 13-05-12 18:50

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by alexxss (Post 5021473)
seriile de pe motor vor fi sterse o sa pastrez motorul de 2.0 pt eventuale probleme. problemele mele sunt strict tehnice. sincer nu am inteles mare lucru din lincureile alea.
poate cineva sa imi spuna scurt si la obiect dupa ce an s-au fabricat motoarele care nu au mai folosit aliajul Nikasil ca sa stiu ce motor sa cumpar. mentionez ca am achizitionat :cardan ,planetare cutie zf blocant 3.15. de ce mai am nevoie?

Iti faci prea multe probleme. Faci un test de compresie, daca iese bine, e ok. Daca nu, cauti altul. Indiferent din ce aliaj sunt cilindrii, daca nu s-au dus in 15 ani, crezi ca se duc tocmai acum?

Sir 10 13-05-12 18:54

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
2 Attachment(s)
o intrebare am si eu...aveti idee...airbagul de pe volanul de m pus pe e36 in ultimii ani de fabricatie...se potriveste cu cel de pe e39,numai ca acesta are si comenzi...vizual arata la fel,dar ma gandesc sa nu cumva sa existe vreo mica diferenta.multumesc

zpzpzpo 13-05-12 18:56

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
1 Attachment(s)
Pana la urma m-am lovit si eu de problema frecventa a geamurilor la e36 si cand am apasat pe buton..hop minunea,mi-a cazut geamul.
Am desfacut fata de usa si am gasit clama de plastic rupta si chederul cazut,iar in portiera erau picate piesele astea 2 din poza.
Poate cineva sa mi spuna unde vin montate ca m am tot holbat cu lanterna dar nu mi dau seama
Multumesc anticipat

Sparkle_81 13-05-12 21:04

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Sir 10 (Post 5021706)
o intrebare am si eu...aveti idee...airbagul de pe volanul de m pus pe e36 in ultimii ani de fabricatie...se potriveste cu cel de pe e39,numai ca acesta are si comenzi...vizual arata la fel,dar ma gandesc sa nu cumva sa existe vreo mica diferenta.multumesc

Pe real.oem codurile la airbag sunt diferite. Pentru o confirmare a compatibilitatii ia legatura cu e_emu3 !

Sparkle_81 13-05-12 21:11

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5021714)
........
in portiera erau picate piesele astea 2 din poza.
Poate cineva sa mi spuna unde vin montate ca m am tot holbat cu lanterna dar nu mi dau seama
.......

Arunca un ochi pe poza si spune-mi unde vezi piesele alea doua ?
Eu zic ca este posibil ca macaraua sa fi fost schimbata/reparata/data jos; acum depinde de cum vrei sa interpretezi .

Succesuri !!!

zpzpzpo 13-05-12 22:44

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
La mine acolo e prinsa in altceva din cate mi aduc aminte.
Despre schimbat si reparat habar n-am,cert este ca fetele de usi au mai fost desfacute cel putin o data pentru montarea tweeterelor,deci e posibil sa se fi intervenit si la macarale.
Alta chestie ce am observat-o,macaraua avea numa o singura clema de plastic si totusi functiona:rolleyes2
Sigur vin din alte parte chestiile alea 2...

florineluspr 14-05-12 11:14

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 5021699)
Iti faci prea multe probleme. Faci un test de compresie, daca iese bine, e ok. Daca nu, cauti altul. Indiferent din ce aliaj sunt cilindrii, daca nu s-au dus in 15 ani, crezi ca se duc tocmai acum?

Si eu sunt destul de speriat cu blocul ala.am gasit mai multe motoare 2.8 si un 2.5 s2.
Motoarele gasite sunt toate pe e39 adica clar imi trebuie baie de ulei si sorb de e36, dar nu stiu daca acestea se potrivesc de pe m50-ul meu.Merg de la m50 la m52?
Am mai gasit un 2,8 m52tub28 dubluvanos.Acestea au probleme cu stratul ala de nikasil?Ce probleme sunt des intalnite la M52?Am aparat de compresie si pot masura dar am avut ocazia sa vad un 2.8 m52 care avea compresia 14 dar dadea cu fum mai rau ca un camion.As cumpara M52-ul ala tub 28 dar are cutie automata si nu stiu daca se potrivesc ambreiajul si baia de ulei+sorbul de la M50...
O idee, o parere ar fi ideeala, sau sa stiu si eu ce sa verific mai amanuntit!

florineluspr 14-05-12 12:34

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Mai am o intrebare: M52TuB28 de pe e39 din a-02-a 2000 are bloc din ausil?Este motorul ala cu galerie de admisie si capac tacheti ca de M54, defapt zici ca este M54..Despre asta asta vorba:
http://www.google.ro/imgres?q=m52tub...8&tx=79&ty=100
Are bloc de ausil sau nikasil?

mistreku 14-05-12 18:12

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
1. Nu am idee daca merge sorbul de la M50 la M52 si invers. Dar ai dreptate, o sa iti trebuiasca unul, daca cumperi motorul de pe seria 5. Dar de ce nu iei direct de pe E36 si sa fie treaba descurcata?

2. Cilindrii din nikasil sunt pana in '98 (inclusiv), din cate stiu eu, dar nu sunt sigur. Poate stie cineva sigur aici si confirma. Motorul ala din 2000 sigur nu mai are cilindrii nikasil.

3. M52 nu are probleme specifice majore, din cate stiu. Poate ma completeaza posesorii, insa eu le stiu de motoare f bune.

4. M52-ul cu compresie buna dar care scotea fum, nu scotea din cauza uzurii cilindrilor, nu ar mai fi scos 14, probabil erau simeringurile de la supape.

Acum sincer, eu nu m-as stresa atat cu problema asta cu nikasilul. Daca motorul are compresie buna, nu bate, nu scoate fum, inseamna ca e ceea ce pare: un motor in mintile lui. Nikasilul din cilindri facea probleme acum multi ani, din cauza sulfurii din benzina. Unele tari aveau mai multa sulfura in benzina decat ar fi trebuit, si asta ataca cilindrii. S-au dus insa zilele alea, acum benzina e buna peste tot.

Daca chiar te framanta problema asta (insa din nou, te stresezi prea mult si pt prea putin), ia un M50. Sunt motoare f fiabile, dupa parerea mea. Eu insa as opta pt 2.8, daca sunt la preturi asemanatoare. Daca diferenta de pret e considerabila, ia 2.5 si nu te mai zbate.

Bafta!

florineluspr 14-05-12 18:52

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Am rezolvat. am luat m52tub28 de pe e39 din 2000. motorul merge super frumos, are compresie 13 si ceva pe fiecare cilindru. porneste perfect se aude foarte bine,vanosul nu face galagie, fum nu scoate.becul la ulei se stinge instant, uleiul este curat si la nivel.Acum vad eu cum il bag pe e36-le meu.


All times are GMT +2. The time now is 14:34.

- Copyright 2026 4Tuning